Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Κοντεύω να ξεχάσω πώς ήταν πριν.. μουσταρδί με κόκκους (!) συχνά με βλέννα και για ένα διάστημα μαγιονεζί...τώρα έντονα κίτρινο υγρό, 3-4 κενώσεις τη μέρα δλδ λιγότερες από το κανικό που ήταν 5-6. Και μέχρι να τα κάνει πονάει πολύ.

 

Άρα δεν είναι πολλές οι κενώσεις της ... Αν είναι κίτρινες δεν περνάνε ούτε πιο γρήγορα από το έντερο. Το σύμπτωμα είναι ότι ζορίζεται πολύ, δηλαδή;; Είναι μόνο υγρό, χωρίς κόκκους;

 

σι,ντομάνι!!!!!

:D:D:D

πάρλι ιταλιανο;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

εμενα τελικά κράτησε 2 εβδομάδες... διάρροια στην αρχή με βλέννα, μετα πράσινα μετα πάλι μουσταρδί μετά παλι πράσινα, που και που βλέννα και τελικά έφτιαξε!!! :D

 

ο γιατρός μου είπε στην διάρροια αφου συνεχιζόταν αρκετες μερες να βράσω γλασσε ρυζάκι και να της δώσω το νεράκι...νομίζω βοήθησε! 2 φορές της έδωσα απο λίγο...

 

Όταν είχαμε πράσινα πάντως είχα φάει ακτινίδιο!!!!!!Μαλλον κάτι παίζει...

κομμενο απο εδώ και περα :?

 

περαστικά...

ευχαριστώ!

 

όταν είναι πράσινα πειράζει; το θέμα είναι να μην πονάει ή να μην έχει αλλεργία. Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

ως καμμένη θα γινω λίγο κινδυνολόγος :roll::roll: Συγγνώμη προκαταβολικά :oops::oops:

Ελαττωστε ή και κοψτε τελειως τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες να δειτε πως θα πάτε. Αλλωστε και να μην ειναι αλλεργία, επειδη το εντεράκι ειναι ευαισθητο (αφου χανει βλέννα) υπαρχει πιθανοτητα να περασει η πρωτεινη του αγελαδινου και να δημιουργησει τωρα αλλεργια. Εμας ετσι επαθε την αλλεργια, παντως. Εννοειται οτι δε πρεπει να δωσετε συμπλήρωμα-ξένο γαλα στη παρουσα φάση.

Αυτο με το ρυζακι το ειχα κανει και γω (παρα την απαγορευση της γιατρου) ενω ηταν στον 5ο μηνα, μηπως και βοηθησει την κατασταση και το μονο που καταφερα ειναι, να κανει τρελλους εμετους αν φαει και την παραμικρη ποσοτητα ρυζιου τωρα :cry::cry::cry:

Δε λέω οτι θα πάθετε τα ιδια, απλά μια συντηρητική διαιτα δική σας για λίγες μερες με προσοχη στα γαλακτοκομικά και γενικά στις αλλεργιογονες τροφες(ψαρι αβγο), ίσως να ηταν σωτηρια για τα μωρακια.

Περαστικά!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc

ναι είναι σκέτο υγρό και ναι ζορίζεται πολύ, πριν από 3 μέρες έκλαιγε επί 5 ώρες, στο τέλος έκλαιγα κι εγώ μαζί της :shock:

 

Συνεχίζω τις ερωτήσεις, ήταν άρρωστη τον προηγούμενο καιρό; Κάνατε κάποιο εμβόλιο πριν γίνει αυτό; Τί φάρμακο έγραψε η παιδίατρος; Είπε ότι είναι διάρροια ποιας αιτιολογίας;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από εχθές όμως ξαναείδα βλέννα σε δύο κενώσεις. Επειδή ανησύχησα μίλησα με τον παιδίατρο μου σήμερα και με καθυσήχασε... Μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και δεν έχει να κάνει με την αλλεργία την οποία πιστεύουμε ότι έχουμε ξεπεράσει.

 

μακαρι να ηταν τυχαιο! :) ενημερωσε μας!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

απλά μια συντηρητική διαιτα δική σας για λίγες μερες με προσοχη στα γαλακτοκομικά και γενικά στις αλλεργιογονες τροφες(ψαρι αβγο), ίσως να ηταν σωτηρια για τα μωρακια.

Περαστικά!

 

συμπληρωνω ,καλου κακου, τους ξηρους καρπους, το πορτοκαλι και τη σοκολατα!

 

Afrodite μου πως πατε με τη μικρουλα, τρωει;;

 

stella36 μακαρι να τελιωσετε συντομα και να ειναι κατι περαστικο και αγυριστο! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

felinidoc

ναι είναι σκέτο υγρό και ναι ζορίζεται πολύ, πριν από 3 μέρες έκλαιγε επί 5 ώρες, στο τέλος έκλαιγα κι εγώ μαζί της :shock:

 

Συνεχίζω τις ερωτήσεις, ήταν άρρωστη τον προηγούμενο καιρό; Κάνατε κάποιο εμβόλιο πριν γίνει αυτό; Τί φάρμακο έγραψε η παιδίατρος; Είπε ότι είναι διάρροια ποιας αιτιολογίας;;;

 

Δεν ήταν άρρωστη αλλά είχαμε συχνά βλέννα και μια φορά το μήνα αίμα. Τη μέρα που κάναμε το 2ο εμβόλιο άρχισε η διάρροια! Η παιδίατρος την αποδίδει σε ελαφριά γαστρεντερίτιδα.

Όνομα εμβολίου και φαρμάκου θα σου πω αύριο γιατί δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Afrodite και bon bon σας ευχαριστώ κι εσάς :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν άρρωστη αλλά είχαμε συχνά βλέννα και μια φορά το μήνα αίμα. Τη μέρα που κάναμε το 2ο εμβόλιο άρχισε η διάρροια! Η παιδίατρος την αποδίδει σε ελαφριά γαστρεντερίτιδα.

Όνομα εμβολίου και φαρμάκου θα σου πω αύριο γιατί δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο.

 

Θέλω να μου πεις το εμβόλιο γιατί είχα παραξενευτεί αρκετά. Μάλλον εκεί βρίσκεται η αιτία...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To εμβόλιο ήταν το vacc.neisvac και το φάρμακο που μου έγραψε το hitrasec. Τί είναι αυτό που σε παραξενεύει;

 

Θα με παραξένευε το γεγονός ότι έβγαλε την διάρροια εν αιθρία. Αλλά δεν ήταν έτσι...

 

Προβλήματα στον ύπνο (εντονότερα από πριν) έντονο κλάμα, εμετός, διάρροια είναι παρενέργειες του εμβολίου. Θα περάσουν...

 

Το hidrasec μάλλον δεν θα το χρειαστείτε, πάντως είναι ακακο..

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε μπορεί να διαρκέσουν οι παρενέργειες γμτ μου;

Η παιδίατρος μου είναι ψιλιοάσχετη ή μου φαίνεται; τη ρώτησα αν οφείλεται στο εμβόλιο και μου είπε όχι.

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε μπορεί να διαρκέσουν οι παρενέργειες γμτ μου;

Η παιδίατρος μου είναι ψιλιοάσχετη ή μου φαίνεται; τη ρώτησα αν οφείλεται στο εμβόλιο και μου είπε όχι.

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία;

Stella μου, μηπως να ρωτουσες και καποιον αλλο παιδιατρο???

Το μωρο τρωει ολες αυτες τις μερες οπως πριν??

Νομιζω οτι η βλεννα δεν ειναι παντα σχετικη με αλλεργια, μπορει να σημαινει διαφορα.......νομιζω παντα.....

Περαστικα να ειναι και αγυριστα..... :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι πότε μπορεί να διαρκέσουν οι παρενέργειες γμτ μου;

Η παιδίατρος μου είναι ψιλιοάσχετη ή μου φαίνεται; τη ρώτησα αν οφείλεται στο εμβόλιο και μου είπε όχι.

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία;

μια παιδιατρος μου ειχε πει, οτι μπορει μετα απο διαρροια να εχει βλέννα, μιας και επηρρεαζεται ο βλεννογονος του εντερου (η βλέννα ειναι το προστατευτικό τοιχωμα του εντερου, μεσω της οποιας γινεται η απορροφηση των συστατικων των τροφων). Γι'αυτο και ειναι επικινδυνο σε αυτη την φαση να δημιουργηθουν αλλεργιες, μιας και μπορει να περασει καποια πρωτεινη απευθειας στο αιμα, χωρις να φιλτραριστει απο τη βλέννα. Τωρα ετσι τα εχω καταλάβει εγω, ελπίζω να μη λέω βλακείες :oops:

Καλου κακου πάντως, κανε και καμια mayer κοπρανων να δεις μην τυχων εχει και αιμα το οποιο δε μπορεις να δεις με το ματι. Επιπένω παντως στη διαιτα χωρις γαλακτοκομικά και αλλεργιογονες τροφες, για λίγες μέρες...δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαντάζει :wink:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

frene ευχαριστώ, τρώει πολύ όπως πάντα, ίσως και λίγο περισσότερο.

Afrodite, ξεκινάω από σήμερα τη δίαιτα για να δούμε.. θα χρειαστεί να πάρω συμπλήρωμα ασβεστίου; φαντάζομαι και το παστέλι είναι αλλεργιογόνο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Afrodite, ξεκινάω από σήμερα τη δίαιτα για να δούμε.. θα χρειαστεί να πάρω συμπλήρωμα ασβεστίου; φαντάζομαι και το παστέλι είναι αλλεργιογόνο έτσι;

αν ειναι να το κανεις για λιγες μερες δε νομιζω να χρειαζαται συμπληρωμα. Αν ειναι για περισσοτερες τοτε απο οτι μου ειπαν οι παιδιατροι και οι γαστρεντερολογοι, χρειαζεται. Βεβαια εγω δεν παίρνω, γιατι δεν εχω βρει ακομα τι την πειραζει και το υποψιαζομαι και αυτο. Θα την παθω την οστεοπορωση.....

Για το παστελι-σουσαμι-ταχινι δε ξερω τι να πω.... Αλλοι λένε οτι ειναι αλλοι οτι δεν ειναι. ΔΕ ξερω :oops::oops::oops: Το ταχινι εχει πολύ ασβεστιο... Τις τελευταιες μερες το εχω κοψει και γω μπας και δουμε φως....

Καλη τυχη

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite, ξεκινάω από σήμερα τη δίαιτα για να δούμε.. θα χρειαστεί να πάρω συμπλήρωμα ασ βεστίου; φαντάζομαι και το παστέλι είναι αλλεργιογόνο έτσι;

 

δεν ειμαι η Afrodite αλλα εχουμε κοινες εμπειριες. το σουσαμι ανηκει στα αλλεργιογονα δυστυχως. μην φας , μην το ρισκαρεις. εγω ετρωγα ταχινι και ειχαμε αιμα καθε μερα για πολυ καιρο! επισης στα αλλεργιογονα ανηκει και η ντοματα και η φραουλα.

 

τη ρώτησα αν οφείλεται στο εμβόλιο και μου είπε όχι.

 

και εμενα ετσι μου ελεγε ο παιδιατρος και η γατρεντερολογος μου ειπε το αντιθετο!

 

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία

 

οχι ! προσεχε λιγες μερες τι τρως και μετα ξαναρχισε να βαζεις ενα ενα τα φαγητα που εκοψες για να δεις. επειδη ομως εγω γιατρος δεν ειμαι ουτε κι θελω να τον κανω, μπορεις να σε καποιον παιδογαστρεντεολογο !

 

περαστικα συντομα! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είναι ψιλιοάσχετη ή μου φαίνεται; τη ρώτησα αν οφείλεται στο εμβόλιο και μου είπε όχι.

 

Είναι!!! :shock:

Αφού την μέρα που κάνατε το εμβόλιο άρχισε η διάρροια ... δηλαδή πόσο πιθανό είναι το παιδί να έπαθε γαστρεντερίτιδα και πόσο να οφείλεται στο εμβόλιο... :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία

 

Δεν συμφωνώ, είναι σχετική με βλάβη μικρή ή μεγάλη του εντέρου είτε οφείλεται σε αλλεργία είτε όχι....

 

Από τί προκλήθηκε όμως η βλάβη; από τροφή που έλαβε κατ' επανάληψη; ή κάτι άλλο; τσιγάρο πχ; ή μπορεί και να προκλήθηκε έτσι από το τίποτα επειδή είναι ανώριμο ακόμα το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννα είναι πάντα σχετική με αλλεργία

 

Δεν συμφωνώ, είναι σχετική με βλάβη μικρή ή μεγάλη του εντέρου είτε οφείλεται σε αλλεργία είτε όχι....

 

Από τί προκλήθηκε όμως η βλάβη; από τροφή που έλαβε κατ' επανάληψη; ή κάτι άλλο; τσιγάρο πχ; ή μπορεί και να προκλήθηκε έτσι από το τίποτα επειδή είναι ανώριμο ακόμα το σύστημα;

δεν ειχες πει οτι ειχε κατι διαρροιες πριν? ισως και απο αυτο. Αυτο για την ανωριμότητα, δε νομιζω... Αν ηταν δε θα αρχιζε ξαφνικά, θα το ειχε εξαρχης.

 

Κοριτσια, καλο πασχα και καλη ανασταση και απο μενα.

Ελπίζω με την επιστροφή μας να εχουμε όλες καλά νεα να πούμε :lol::lol::lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τί προκλήθηκε όμως η βλάβη; από τροφή που έλαβε κατ' επανάληψη; ή κάτι άλλο; τσιγάρο πχ; ή μπορεί και να προκλήθηκε έτσι από το τίποτα επειδή είναι ανώριμο ακόμα το σύστημα;

δεν ειχες πει οτι ειχε κατι διαρροιες πριν? ισως και απο αυτο. Αυτο για την ανωριμότητα, δε νομιζω... Αν ηταν δε θα αρχιζε ξαφνικά, θα το ειχε εξαρχης.

Το σύστημα είναι ανώριμο σε όλα τα παιδάκια. Σε εσένα το εμβόλιο επηρρέασε την ομοιόσταση του εντέρου που είναι πιο ευαίσθητο λόγω της ανωριμότητας του και έκανε διάρροια και μπορεί να δεις και λίγη βλέννα. :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...