Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάπτιση για τα αγοράκια μου.


bellissima

Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες του φόρουμ!

Τελικά μετά από πολλές συζητήσεις αποφασίσαμε να βαπτίσουμε και εμείς τα δίδυμα αγοράκια μας στισ 30 Απριλίου 2011, τα οποία τότε θε είναι 2 χρονών και κάτι.

Στην αρχή θέλαμε να κανουμε γάμο και βάπτιση μαζί αλλά για δύο λόγους αυτό δεν είναι εφικτό, αφού το χαρτί του διαζυγίου ακόμα δεν το έχουμε στα χέρια μας :mrgreen:και δεύτερο τα παιδιά είναι δυο και οι κοπέλες του φόρουμ με προβλημάτισαν και έχουν δίκιο. Με δυο παιδιά θα είναι πολύ δύσκολο. Έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε προς το παρόν μόνο τη βάπτιση και να βαπτιστούν ορθόδοξα. (στην αρχή σκεφτόμασταν ποια θρησκεία να τους δώσουμε, καθολικά ή ορθόδοξα) :P

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα τον παππά που μπορεί να μου βαπτίσει τα παιδιά με τα ονόματα που ήδη τους έχουν δωθεί (έχει γίνει ονοματοδοσία στην Ιταλία). Τα ονόματά τους είναι Riccardo και Niko.

Το κειμένακι για το προσκλητήριο το έχουμε ήδη βρει και ευχαριστώ πολύ τα κορίτσια εδώ που μου το έγραψαν (εγώ το τροποποίησα λίγο, αφού θα γίνει μόνο βάπτιση και όχι γάμος)

Έχω σεφτεί το θέμα μας να είναι τα αυτοκινητάκια και για προσκλητήριο λέω να είναι κουτί δεμένο με κορδέλες και ίσως κάποιο αυτοκινητάκι πάνω.

Για μπομπονιέρα λέω να κάνω κουτάκια με δεμένα μπρελόκ αυτοκινητάκια.

Για γλυκάκια στην εκκλησία λέω να πάρω μπισκοτάκια σε σχήμα αυτοκινητάκι και να βάλω δυο σε κάθε σακουλάκι καθότι δίδυμα.

Μαρτυρικά πάλι έχω δει κάποια ωραία με χαντρούλες, σταυρουδάκια και αυτοκινητάκια και μαξιλαράκι σε σχήμα αυτοκινητάκι.

Πως σας φαίνονται σαν ιδέες?Θα ήθελα να μου προτείνεται και άλλες λύσεις και για την διακόσμηση της εκκλησίας και του κέντρου.

Επίσης δεν ξέρω καθόλου για φωτογράφο και βίντεο, ξέρετε να μου προτείνεται κάποιον? Κέντρο ακόμα δεν έχουμε βρει όπου θα γίνει το τραπέζι μετά την βάπτιση....:confused: Επίσης δεν έχω κάνεναν υπόψιν για χτένισμα και μακιγιάζ. (αυτά θα είναι περιοχή Νέα Πέραμος)Η βάπτιση θα γίνει στα Ίσθμια Κορινθίας.

Κάθε ιδέα, παρατήρηση και πρόταση δεκτή. Περιμένω...

Ευχαριστώ πραγματικά γιατί μέσα στο φόρουμ έχω βρει πολλές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Buongiorno bellissima,come stai??Κι εγώ παραλίγο θα παντρευόμουν Ιταλό!!!Άσε,άσε!!:lol::lol::lol:

Όσο κι αν ψάχνω για το θέμα σου,δεν βρίσκω τίποτα ολοκληρωμένο για να δεις.Όλα όσα έγραψες μου ακούγονται πολύ όμορφα.Τα μαρτυρικά αυτοκινητάκι τα πέτυχα κι εγώ σε μια βάφτιση και μπορείς να τα φτιάξεις και μόνη σου με cernit,είναι πολύ εύκολο το σχεδιάκι.Επίσης να σου πω ότι έχω πάρει μπομπονιέρα γούρι κρεμαστό με φιλντισένιο αυτοκινητάκι και διάφορες χάντρες και το βλέπω κρεμασμένο σε πολλά αυτοκίνητα.Γίνεται και μπρελόκ.Κάτι άλλο δεν μου έρχεται,εκτός από καδράκια με αυτοκινητάκια για τα μικρά,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχεις χρόνο και όρεξη να φτιάξεις κάτι τέτοιο.

Πάντως θυμάμαι ότι όσο ζούσα στην Φλωρεντία,έβλεπα πολύ όμορφες μπομπονιέρες σε διάφορα μαγαζιά.Θα τις πάρεις από Ιταλία ή από Ελλάδα??:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα! Εγώ ακόμα δεν τον παντρεύτηκα αλλά συζούμε εδώ και σχεδόν 7 χρόνια.... Όμορφη η Φλωρεντία....Θα τα πάρουμε από Ελλάδα, γιατί εδώ στην Ιταλία που είμαστε δεν έχουμε κανέναν να μας κρατάει τα μωρά για να ψάξουμε, οπότε θα τα πάρουμε απο Ελλάδα όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι, θα ήθελα να ρωτήαω εαν έχετε υπόψιν σας κάποιο μαγαζί στην περιοχή της Κορίνθου για να γίνει το τραπέζι μετά την βάπτιση...Όποια πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη γιατί είμαι ακόμα στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Είναι υπέροχα!!Εγώ βέβαια το διάβασα στα ιταλικά,γιατί στην άλλη φωτό είναι πολύ μικρά τα γράμματα.Vincenzo,ε??Τί θυμήθηκα τώρα....;):D

Ευχαριστώ Χριστίνα μου! Ελπίζω να αρέσουν και στους παραλήπτες αυτών! Ελπίζω να έχεις καλές αναμνήσεις από το όνομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χριστίνα μου! Ελπίζω να αρέσουν και στους παραλήπτες αυτών! Ελπίζω να έχεις καλές αναμνήσεις από το όνομα!!!

 

 

Καλημέρα!!Σίγουρα θα ξετρελαθούν όλοι!Είμαι σίγουρη ότι ειδικά οι Ιταλοί δεν θα έχουν ξαναδεί κάτι τέτοιο,γιατί απ'ό,τι ξέρω,η βάφτιση γι'αυτούς είναι κάτι το πολύ απλό.Ήμουν ένα Πάσχα εκεί και μετά την δική τους ανάσταση βαφτίστηκε ένα μωράκι μπροστά σε όλους μας.Τρία λεπτά υπόθεση,αν θυμάμαι καλά,ούτε λόγος για μπομπονιέρες και τα σχετικά.Και πάω στοίχημα ότι θα την κρατήσουν όλοι την πρόσκληση,γιατί το κουτί είναι υπέροχο!!Άντε,με το καλό κοπέλα μου!!Αν έχεις την Πένυ για στολισμό,θα αφήσει εποχή η βάφτισή σας!!!

(Και ναι,έχω πολύ καλές αναμνήσεις από το όνομα!!;);););))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!Σίγουρα θα ξετρελαθούν όλοι!Είμαι σίγουρη ότι ειδικά οι Ιταλοί δεν θα έχουν ξαναδεί κάτι τέτοιο,γιατί απ'ό,τι ξέρω,η βάφτιση γι'αυτούς είναι κάτι το πολύ απλό.Ήμουν ένα Πάσχα εκεί και μετά την δική τους ανάσταση βαφτίστηκε ένα μωράκι μπροστά σε όλους μας.Τρία λεπτά υπόθεση,αν θυμάμαι καλά,ούτε λόγος για μπομπονιέρες και τα σχετικά.Και πάω στοίχημα ότι θα την κρατήσουν όλοι την πρόσκληση,γιατί το κουτί είναι υπέροχο!!Άντε,με το καλό κοπέλα μου!!Αν έχεις την Πένυ για στολισμό,θα αφήσει εποχή η βάφτισή σας!!!

(Και ναι,έχω πολύ καλές αναμνήσεις από το όνομα!!;);););))

Καλά κατάλαβες...την Πένυ έχω για στολισμό!!! Ναι η καθολική βάπτιση είναι πολύ απλή. Δεν έχουν προσκλητήρια, διακοσμήσεις, γλυκά και τέτοια...Ούτε βαπτίζουν τα μωρά με τον δικό μας τρόπο. Λίγο νερό στο κεφάλι τους και αυτό είναι.

Τώρα σκεφτόμουν να πάρω μηχανή για φυσαλίδες...Τι λέτε είνια ωραία ιδέα για την εκκλησία? Προσωπικά δεν το έχω πετύχει σε βάπτιση και δεν ξέρω πως θα φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες...την Πένυ έχω για στολισμό!!! Ναι η καθολική βάπτιση είναι πολύ απλή. Δεν έχουν προσκλητήρια, διακοσμήσεις, γλυκά και τέτοια...Ούτε βαπτίζουν τα μωρά με τον δικό μας τρόπο. Λίγο νερό στο κεφάλι τους και αυτό είναι.

Τώρα σκεφτόμουν να πάρω μηχανή για φυσαλίδες...Τι λέτε είνια ωραία ιδέα για την εκκλησία? Προσωπικά δεν το έχω πετύχει σε βάπτιση και δεν ξέρω πως θα φαίνεται...

 

 

Aυτή την μηχανή που λες την έχω δει πολλές φορές και σε πληροφορώ ότι τα παιδάκια ξετρελαίνονται!Την βάζουν συνήθως δίπλα στο τραπέζι με τις μπομπονιέρες,αλλά την έχω δει και στις σκάλες(αν έχει αρκετές η εκκλησία)και την βάζουν σε λειτουργία την ώρα που έχει πια τελειώσει το μυστήριο και κατεβαίνουν όλοι.Είναι πραγματικά ωραίο θέαμα!Αν την έχεις δίπλα στο τραπέζι με τις μπομπονιέρες,πάλι θα την βάλεις μπρος την ώρα που θα περνάει ο κόσμος.Φιλική συμβουλή:μην την ανοίξεις από νωρίς,γιατί κανένα παιδάκι δεν πρόκειται να κάτσει μέσα στην εκκλησία,αν την δει,με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να μπαινοβγαίνουν και οι γονείς για να τα κυνηγάνε!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

πάντως αποτι βλεπω εξακολουθεις στο πρασινο και το πορτοκαλι...

 

θα τα ακολουθουν παντου αυτα τα χρωματα τα παιδια....

Ναι, μου αρέσουν αυτά τα χρώματα και ξεφεύγω από το μπλε των αγοριών...Δεν ξέρω εαν τους ακολουθούν για πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το προσκλητήριο και τα χρώματα!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Χαίρομαι που σου αρέσουν, πάντα έχω αμφιβολίες εαν αυτά που διαλέγω είναι όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα,με το καλό...

Τελικά βρήκες φωτο?και χώρο?

Γεια σου Στέγια, ευχαριστώ πολύ! Ναι βρήκα φωτογράφο και έχουμε κλείσει και κέντρο. Λιγότερο από μήνας έμεινε οπότε όλα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...