Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψωρίαση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Τι φάρμακα επιτρέπονται για την αντιετώπιση της ψωρίασης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Ο δερματολόγος μου είχε δώσει propiosalic αλοιφή και bethnovate cream (τοπική χρήση δλδ). Όμως δε με βοηθάνε πολύ. Ξέρω ότι η ψωρίαση και η θεραπεία της είναι λίγο υποκειμενικό θέμα από άτομο σε άτομο. Έκανε καμμιά σας βιολογικές θεραπείες; τι γίνεται με την εγκυμοσύνη; τις διακόπτεις; πόσο καιρό πριν μείνεις έγκυος; Με αγχώνει λίγο η προοπτική μιας πιθανής έξαρσης κατά την εγκυμοσύνη που θα είναι περιορισμένες οι επιλογές θεραπείας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Τι φάρμακα επιτρέπονται για την αντιετώπιση της ψωρίασης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Ο δερματολόγος μου είχε δώσει propiosalic αλοιφή και bethnovate cream (τοπική χρήση δλδ). Όμως δε με βοηθάνε πολύ. Ξέρω ότι η ψωρίαση και η θεραπεία της είναι λίγο υποκειμενικό θέμα από άτομο σε άτομο. Έκανε καμμιά σας βιολογικές θεραπείες; τι γίνεται με την εγκυμοσύνη; τις διακόπτεις; πόσο καιρό πριν μείνεις έγκυος; Με αγχώνει λίγο η προοπτική μιας πιθανής έξαρσης κατά την εγκυμοσύνη που θα είναι περιορισμένες οι επιλογές θεραπείας.

 

Καλημέρα ,

 

το θέμα της ψωριασης όπως είπες διαφέρει πολύ απο άτομο σε άτομο.Δεν θεωρώ κατάλληλη στιγμή να πειραματιστείς σε θεραπείες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου. Εγω εχω δοκιμάσει τις περισσότερες βιολογικές θεραπειες και άλλες δεν μου κάνανε καμία διαφορά και άλλες με χειροτερεψαν. Πριν 3 χρόνια η γιατρός μου (κ.Κοσμαδάκη Συγγρού Νοσοκ.) μου ξεκίνησε τα Neoral κυκλοσπορίνη και είχα πολύ καλά αποτελέσματα.Μου έφευγαν όλα και την θεραπεία την σταματούσε τον Οκτώμβρη και την ξανά ξεκίναγα τον Μάιο για να είμαι οκ το καλοκαίρι. όταν παντρέυτηκα και συζητησα μαζι της το ενδεχόμενο της εγκυμοσυνησ με διαβεβαιωσε ότι τα Neoral δεν βλάπτουν σε τιποτα και μπορω να μεινω εγκυος ανα πάσα στιγμή.όταν έμεινα εγκυος τον Αυγουστο μου ειπε εφοσον ειχα καθαρισει τελειως να τα σταματησω, αν ομως ειχα σοβαρό προβλημα θα μου τα συνεχιζε γιατι οπως όντως διάβασα και εγω αυτά τα φαρμακα ήταν αρχικα μονο για οσους ειχανε κανει μεταμοσχευση και επρεπε να το παιρνουν ολη τους τη ζωη και κανανε και παιδια χωρις προβλήματα. Η εγκυμοσυνη παλι με την ψωριαση ειναι περιεργη, εγω εως τον Πεμπτο μηνα δεν ειχα τιποτα ηταν σε αδρανεια, τωρα εχει αρχισει σιγά σιγα και κανει εξαρσουλες, το μονο που κανω ειναι να το ενυδατωνω με betnovate σωματος και βλέπουμε γιατι όσο να ναι προσπαθω να αποφυγω οτιδηποτε σε φαρμακο μεχρι να γεννησω.

 

ευχομαι να σε βοήθησα , αλλά σε συμβουλευω να εχεις εναν γιατρο που θα σε παρακολουθεί πάντα ο ίδιος και το ιδανικοτερο να πας στο Συγγρου που οι μεγαλοι γιατροι ειναι στην επιστημονικη ομάδα του νοσοκομειου και ειναι πολυ ψαγμενοι ;);)

 

υπομονη και κουράγιο, δυστυχως πρέπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο :P:p

 

 

Υ.Γ. Τα περισσοτερα βιολογικα ειναι σε ενεσιμα και απαγορευεται να μεινεις εγκυος για τουλαχιστον 1-1,5 χρόνο!!!!!!!

CbhUp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

βρε κοριτσια υπομονή , εγω στην εγκυμοσυνη ψιλοείδα μικρή βελτίωση αλλα μόλις γεννησα αρχισαν τα όργανα !λιγο η κούραση λίγο το άγχος αν λειτουργώ σωστα με το μωρο..

μετα το παρατησα , δεν ασχολουμουν καθόλου !τιποτα όμως ! τι υπήρχε τι δεν υπήρχε ,το ιδιο μου έκανε! μόνο λίγη ενυδατική βρεφική προδερμ έβαζα στα αυτια για να μην φαινεται . Τωρα που η Λουσιν έφτασε 2,5 χρονών και κόψαμε πριν λίγες μερες τον θηλασμό ειπα να δω αν μπορω να απαλαγω . ειχα δει καποια ποστ για εναν πρακτικό απο Σερρες ΄μιλησα και με μια κοπελα που ειναι ιατρικος επισκεπτης και εκανε κ αυτη την θεραπεια και πηγα . Βαζει πάνω στα σημαδια ενα υγρό που ψιλομυρίζει σαν τέμπερα(αυτη που ζωγραφιζουμε) και το βαζει καθε 15 μερες ο γαμπρος του που ερχεται Αθηνα . Χθες μου έβαλε για δευτερη φορα και σημερα το πρωι κάποια μικρα στο μπούτι εχουν εξαφανιστει ! ακομα και η κοκκινηλα . στο κεφαλι, αυτια , γονατο , αγκωνες , και λιγο γαμπα εχει μια βελτιωση 25% . Ελπιζω δεν εχω τι αλλο να κάνω..παντως εμενα ο ιδιος ο δερματολογος μου επεμενε να μην βάζω απολύτως ουτε butavate , propiosalic κτλ . όλα αυτα λεει απλα σε βαθος χρόνου χειροτερευουν την κατασταση . Υπομονη εγω συνεχιζω την θεραπεια αυτη και αν τελικα φυγουν θα ενημερωσω ! Χαλαρωστε , χαρειτε την εγκυμοσύνη σας και αντι να ασχολειστε με την ψωριαση διαλεξτε φανελάκια , σεντονάκια , κουνιες και όλα να πάνε καλά με τα μωρα!...

age.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια υπομονή , εγω στην εγκυμοσυνη ψιλοείδα μικρή βελτίωση αλλα μόλις γεννησα αρχισαν τα όργανα !λιγο η κούραση λίγο το άγχος αν λειτουργώ σωστα με το μωρο..

μετα το παρατησα , δεν ασχολουμουν καθόλου !τιποτα όμως ! τι υπήρχε τι δεν υπήρχε ,το ιδιο μου έκανε! μόνο λίγη ενυδατική βρεφική προδερμ έβαζα στα αυτια για να μην φαινεται . Τωρα που η Λουσιν έφτασε 2,5 χρονών και κόψαμε πριν λίγες μερες τον θηλασμό ειπα να δω αν μπορω να απαλαγω . ειχα δει καποια ποστ για εναν πρακτικό απο Σερρες ΄μιλησα και με μια κοπελα που ειναι ιατρικος επισκεπτης και εκανε κ αυτη την θεραπεια και πηγα . Βαζει πάνω στα σημαδια ενα υγρό που ψιλομυρίζει σαν τέμπερα(αυτη που ζωγραφιζουμε) και το βαζει καθε 15 μερες ο γαμπρος του που ερχεται Αθηνα . Χθες μου έβαλε για δευτερη φορα και σημερα το πρωι κάποια μικρα στο μπούτι εχουν εξαφανιστει ! ακομα και η κοκκινηλα . στο κεφαλι, αυτια , γονατο , αγκωνες , και λιγο γαμπα εχει μια βελτιωση 25% . Ελπιζω δεν εχω τι αλλο να κάνω..παντως εμενα ο ιδιος ο δερματολογος μου επεμενε να μην βάζω απολύτως ουτε butavate , propiosalic κτλ . όλα αυτα λεει απλα σε βαθος χρόνου χειροτερευουν την κατασταση . Υπομονη εγω συνεχιζω την θεραπεια αυτη και αν τελικα φυγουν θα ενημερωσω ! Χαλαρωστε , χαρειτε την εγκυμοσύνη σας και αντι να ασχολειστε με την ψωριαση διαλεξτε φανελάκια , σεντονάκια , κουνιες και όλα να πάνε καλά με τα μωρα!...

 

Και η μαμα μου την εχει απο τα 15 της και εχει κανει μεχρι τωρα τις απειρες θεραπειες αλλα μια φευγουν μια ξαναερχονται....Ξερω οτι πρεπει να κανει το καλοκαιρι οσο μπορει για ηλιοθεραπεια,της το ειχε πει ο γιατρος

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

angel306 τι να πω ? ελπίζω να την ξεφορτωθω με αυτή την θεραπεία!οσο για την μαμα σου μακαρι αν αντεχει η γυναικα να περιμένει λίγο και θα ενημερώνω συνέχεια για την εξελιξη ! Υπομονη πάντως !

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...