Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερεθισμενος αφαλος!help!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!δεν ξερω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλα έχω ανησυχήσει κάπως!η μικρή μου είναι 11 μηνών κι εδω και περίπου 1 μήνα παρατήρησα ότι ο αφαλός ερεθίζεται,κοκκινίζει.Αλλες φορές περισσότερο κι άλλες λιγότερο.Σήμερα παράδειγμα είναι πολύ κόκκινος και μυρίζει λίγο!τί μπορεί να συμβαίνει;τι μου προτείνετε;:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποσες μερες συμβαινει αυτο????μηπως χτυπησε καπως????

αν συνεχιζετε για πανω απο μια βδομαδα γιατι δεν την παςστον παιδιατρο ειναι καλυτερα να σου πει οτι δεν τρεχει τιποτα παρα να σου παθει καποια μολυνση

αν δεν θες να την πας παρε τηλεφωνω να σεκαθοδηγησει αν και εξ αποστασεω εξεταση και συμπερασμα κομματακι δυσκολο

σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα ιδιετερο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!δεν ξερω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλα έχω ανησυχήσει κάπως!η μικρή μου είναι 11 μηνών κι εδω και περίπου 1 μήνα παρατήρησα ότι ο αφαλός ερεθίζεται,κοκκινίζει.Αλλες φορές περισσότερο κι άλλες λιγότερο.Σήμερα παράδειγμα είναι πολύ κόκκινος και μυρίζει λίγο!τί μπορεί να συμβαίνει;τι μου προτείνετε;:roll:

 

Αγαπητή ΦΙΦΙΚΑ

 

Ο ομφαλός κρύβει μικρόβια στο βάθος του που είναι υπεύθυνα για μολύνσεις. Καλή καθαριότητα και στέγνωμα συνηθως αρκεί. Άλλες φορές παρατηρούμε πιο γενικευμένη φλεγμονή της περιοχής η οποία καλείται ομφαλίτιδα και αντιμετωπίζεται με αντιβιοτικά. Εάν το παιδί δεν έχει άλλα γενικά συμπτώματα μπορείτε να βάζετε 1 σταγόνα betadine μέσα στην κοιλότητα του ομφαλού κάθε μέρα.

 

Σε περίπτωση που ανησυχείτε μη διστάσετε να καλέσετε για συμβουλές.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN [email protected]

email: [email protected]

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα μωράκι 8 μηνών. Χθες ήταν ο αφαλός λίγο κόκκινος, πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο τον εξέτασε και είπε ότι δεν είναι τίποτα, εντωμεταξύ η κοκκινίλα κράτησε λίγες ώρες το πρωί ήταν μια χαρά. Τώρα μετά το μπάνιο ξανά λίγο κόκκινος. Καμία γνώμη για το τι μπορεί να έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μωράκι 8 μηνών. Χθες ήταν ο αφαλός λίγο κόκκινος, πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο τον εξέτασε και είπε ότι δεν είναι τίποτα, εντωμεταξύ η κοκκινίλα κράτησε λίγες ώρες το πρωί ήταν μια χαρά. Τώρα μετά το μπάνιο ξανά λίγο κόκκινος. Καμία γνώμη για το τι μπορεί να έχει συμβεί;

Μηπως αν συνέβη κ τις δυο φορες μετά το μπανιο, ερεθιζεται από κανένα αφρόλουτρο; κρεμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μηπως αν συνέβη κ τις δυο φορες μετά το μπανιο, ερεθιζεται από κανένα αφρόλουτρο; κρεμα; 

Σήμερα που πήγαμε παραλία και μετά μπάνιο δεν είδαμε κάτι είναι κανονικό. Δεν ξέρω απλά παρακολούθηση ειπε

Link to comment
Share on other sites

Καμμια μολυνσουλα μπορεί.  Η μπορει να τον τσιμπισε κατι. Σας ειπε φουσικορτ?

Αφου σας ειπε παρακολούθηση το κανετε και βλέπετε...

Γενικα με τις θάλασσες και τις παραλιες ειναι θεμα. Κι εγω που χω κοριτσια και κυλιουνται στις αμμους το χω ενα αγχος..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...