Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Σας χαιρετω ως νεο μελος. Εχω διαβασει τις σχετικες συζητησεις σχετικα με τον υπνο αλλα σχεδον καμια δεν καλυπτει το προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και λιγο καιρο. Διερωτωμαι λοιπον μηπως και καποιος αλλος αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα με το δικο μου και τι εκανε! Η κορη μου ειναι 25 μηνων. Μεχρι πριν περιπου ενα μηνα και απο τις πρωτες εβδομαδες ζωης της δεν ειχα κανενα προβλημα με τον υπνο. Την εβαζα στο κρεββατι με το κουκλακι που κοιμαται και την επαιρνε ο υπνος μονη της. Χωρις νανουρισματα, χωρις να ειμαι παρουσα, χωρις γκρινιες. Τις περισσοτερες φορες μιλουσε λιγο στο κουκλακι της και αποκοιμιοταν. Η ρουτινα πριν τον υπνο ηταν και ειναι ιδια παντα. ΤΟ μονο που εχει αλλαξει ειναι η ωρα που την βαζω για υπνο. Τωρα που μεγαλωσε λιγο αντι για τις 8 την βαζω στις 9:30. Ετσι ξυπναει και λιγο πιο αργα. Το προβλημα μου - επι του παροντος γιατι εχω αρχισει και φοβαμαι οτι ολα μπορει να συμβουν - εχει να κανει με το οτι δεν θελει να παει στο κρεβατι και δεν κοιμαται ευκολα εδω και λιγο καιρο. Εχω δοκιμασει τα παντα. Της εκοψα για λιγο το μεσημεριανο υπνο αλλα ηταν χειροτερα γιατι την επιανε υπερενταση. Τραγουδακια, παραμυθια, ταινιες στο dvd, λιγο παιχνιδι στο κρεβατι, καινουργια αντικειμενα για να κοιμηθει οπως φωτακια και κουκλακια. Στο τελος καταληγουμε ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ να κλαιει με λυγμους και να μην θελει να κοιμηθει. Ετσι ξεκιναμε στις 9:30 και καταληγουμε να κοιμαται στις 11:30 με κλαματα ΟΛΗ ΑΥΤΗ την ωρα. Ακομη και να ξαπλωσω μαζι της να την χαιδευω και να την νανουριζω δεν της κανει τιποτα γαιτι απλα οταν ειμαι παρουσα θελει να παιξει. Δεν δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της και παιζουμε ολη μερα οποτε δεν εχει να κανει με το να της λειπω η να θελει παραπανω προσοχη. Δεν υπαρχει καποια τρομερη αλλαγη στη ζωη μας για να την επηρεασει. Ειναι σαφες οτι θελει και αλλο παιχνιδι παρολο που ολη την ημερα παιζει. Και επειδη 2 χρονια δεν ειχε ποτε προβλημα και εμφανιστηκε τωρα αυτο το προβλημα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω! Καμια ιδεα η παρομοιο προβλημα κανεις????

Διαφημίσεις

Σας χαιρετω ως νεο μελος. Εχω διαβασει τις σχετικες συζητησεις σχετικα με τον υπνο αλλα σχεδον καμια δεν καλυπτει το προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και λιγο καιρο. Διερωτωμαι λοιπον μηπως και καποιος αλλος αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα με το δικο μου και τι εκανε! Η κορη μου ειναι 25 μηνων. Μεχρι πριν περιπου ενα μηνα και απο τις πρωτες εβδομαδες ζωης της δεν ειχα κανενα προβλημα με τον υπνο. Την εβαζα στο κρεββατι με το κουκλακι που κοιμαται και την επαιρνε ο υπνος μονη της. Χωρις νανουρισματα, χωρις να ειμαι παρουσα, χωρις γκρινιες. Τις περισσοτερες φορες μιλουσε λιγο στο κουκλακι της και αποκοιμιοταν. Η ρουτινα πριν τον υπνο ηταν και ειναι ιδια παντα. ΤΟ μονο που εχει αλλαξει ειναι η ωρα που την βαζω για υπνο. Τωρα που μεγαλωσε λιγο αντι για τις 8 την βαζω στις 9:30. Ετσι ξυπναει και λιγο πιο αργα. Το προβλημα μου - επι του παροντος γιατι εχω αρχισει και φοβαμαι οτι ολα μπορει να συμβουν - εχει να κανει με το οτι δεν θελει να παει στο κρεβατι και δεν κοιμαται ευκολα εδω και λιγο καιρο. Εχω δοκιμασει τα παντα. Της εκοψα για λιγο το μεσημεριανο υπνο αλλα ηταν χειροτερα γιατι την επιανε υπερενταση. Τραγουδακια, παραμυθια, ταινιες στο dvd, λιγο παιχνιδι στο κρεβατι, καινουργια αντικειμενα για να κοιμηθει οπως φωτακια και κουκλακια. Στο τελος καταληγουμε ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ να κλαιει με λυγμους και να μην θελει να κοιμηθει. Ετσι ξεκιναμε στις 9:30 και καταληγουμε να κοιμαται στις 11:30 με κλαματα ΟΛΗ ΑΥΤΗ την ωρα. Ακομη και να ξαπλωσω μαζι της να την χαιδευω και να την νανουριζω δεν της κανει τιποτα γαιτι απλα οταν ειμαι παρουσα θελει να παιξει. Δεν δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της και παιζουμε ολη μερα οποτε δεν εχει να κανει με το να της λειπω η να θελει παραπανω προσοχη. Δεν υπαρχει καποια τρομερη αλλαγη στη ζωη μας για να την επηρεασει. Ειναι σαφες οτι θελει και αλλο παιχνιδι παρολο που ολη την ημερα παιζει. Και επειδη 2 χρονια δεν ειχε ποτε προβλημα και εμφανιστηκε τωρα αυτο το προβλημα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω! Καμια ιδεα η παρομοιο προβλημα κανεις????

Να ρωτησω κατι;

γιατι πρεπει οπωσδηποτε να κοιμηθει στις 9.30;ειδικα αφου λες και οτι ξυπναει αργα και κοιμαται και το μεσημερι....

δοκιμασε απλα να παιζετε πιο χαλαρα τις νυχτερινες ωρες,να της διαβαζεις παραμυθια,και βαζε την για υπνο οποτε βλεπεις οτι νυσταζει....

fBaep3.png

uwK7p3.png

Paolina νομιζω πως εχει να κανει και με την ηλικια

Κι εμενα ο δικος μου ηταν παντα πολυ ευκολος στον υπνο (με μικρες φυσιολογικες εξαιρεσεις)

Τωρα τελευταια, οσο κουρασμενος και να ειναι πολυ απλα ΔΕΝ θελει να παει για υπνο. Και η γκρινια ξεκιναει απο το μπανιο, οπου εμφανιζει τρελλη αρνηση, αφου το εχει συνδεσει με τον υπνο.

Ειναι δυσκολο, αλλα αυτο που κανω ειναι να δειχνω σταθεροτητα και πιστευω να το ξεπερασουμε

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι τα παιδάκια μας περνάνε τις φάσεις τους. Απλά τώρα η κόρη της paolina δεν θέλει να κοιμάται. Η άποψη μου paolina είναι ούτε να της αλλάξεις το πρόγραμμα, 9.30 είναι μία πολύ καλή ώρα για να κοιμάται, να τη βάζεις στο κρεββατάκι της και να την αφήσεις να παίζει μέχρι να νυστάξει και να κοιμηθεί. Τώρα για το αν θα είσαι κι εσυ μαζί της.... αστα αυτό είναι μία πονεμένη ιστορία... πόση ώρα να κάτσεις δίπλα μέχρι να κοιμηθεί. Μου έχει τύχει με το γιο μου 2 1/2 χρονών να κοιμηθεί μετά από 2 ώρες στο κρεββατι κι εγώ να ξεκινάω να κάνω δουλειές στις 23.00... φοβερή κατάσταση.

kmeBp3.png

bMTLp3.png

Δυστυχώς περνάμε την ίδια φάση. Είναι 28 μηνών δεν έχει αλλάξει κάτι στην ρουτίνα, αναγκάστηκα να του βγάλω το κάγκελο για να μην νιώθει το κρεβάτι του σαν φυλακή και το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο. Τώρα δεν κοιμάται τα μεσημέρια το ΣΚ που τον έχω εγώ, ενώ κοιμάται στην μητέρα μου τις καθημερινές οπού εκεί έχουμε ακόμη το παρκοκρέβατο και δεν μπορεί να δραπετεύσει. Το βράδυ ενώ κάνουμε ότι όλοι πάμε για ύπνο και ενώ δεν έχει κοιμηθεί το μεσημέρι πάλι αρνείται με κλάματα και τσιρίδες (temper tantrum) μέχρι που τελικά κουράζεται από το κλάμα και αποκοιμιέται. Έχω δοκιμάσει να του μιλήσω όμορφα και να του δώσω επιλογές (πχ. μπορείς να κοιμηθείς είτε στο κρεβάτι σου ή στο καναπεδάκι του δωματίου σου ή στο δικό μας αλλά θα κοιμηθείς γιατί είναι ώρα για ύπνο και πρέπει να ξεκουραστείς) έχω δοκιμάσει να του διαβάσω παραμύθια αλλά δυστυχώς απλά παρατείνουμε την άρνησή του για ύπνο. Αυτό που εφαρμόζουμε τελικά είναι να τον προειδοποιούμε ότι δεν θα καταφέρει κάτι με τα κλάματα και τις φωνές και ότι είναι ώρα για ύπνο. Ξαπλώνουμε στο κρεβάτι μας κλείνοντας την πρόσβαση σε άλλα δωμάτια εκτός από τα υπνοδωμάτια και αφού συνειδητοποιήσει ότι δεν έχει επιλογές και κάνει τα πήγαινε έλα κλαίγοντας και τσιρίζοντας και προσπαθώντας να με σηκώσει καταλήγει να κοιμάται στο κρεβάτι μας μετά από περίπου μισή ώρα και μετά τον μεταφέρω στο δικό του και κοιμάται εκεί μέχρι το πρωι.

VmXMp3.png

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Ακριβως τα ιδια δοκιμασα και εγω! Πεφτω στο κρεβατι απο τις 10! Και παλι δεν επιασε γιατι μπορει να κατσει και 1 και δυο ωρες διπλα μου και να με πειραζει! Τωρα απλως το εχω παρει αποφαση, και ελπιζω οτι ειναι φαση ηλικιας οπως λεει η μελινα. Τη βαζω στο κρεβατι και ξερω οτι θα κανει επιδρομες εξω. Την ξαναβαζω και μεχρι να βαρεθει! Οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

Τουλαχιστον δεν αισθανομαι οτι κατι τρομερο συμβαινει ξαφνικα στο παιδι μου γιατι οπως βλεπω συμβαινει σε αρκετους.

Τι καλά που σας βρήκα!ακριβώς τα ίδια περνάω εδώ και 2 εβδομάδες και τελείως ξαφνικά, με την 23 μηνών κόρη μου. Ήταν το πιο εύκολο παιδί στον ύπνο, απλά την έβαζα στο κρεβάτι της και έφευγα...Τώρα δεν κοιμάται το μεσημέρι, ή μπορεί να κοιμηθεί κανένα μισάωρο μετά απο 3/4 κλάματα και το βράδυ κοιμάται μετά απο κανά μισαωρο κλάμα (αν την βάλλω στο αυτοκίνητο το απόγευμα ξεραίνεται στον ύπνο βέβαια!!!δεν θέλει απλά το δωμάτιό της). Και δυστυχώς ξυπνάει κάθε βράδυ και κλαίει για κανένα μισάωρο με 1 ώρα πάλι, γύρω στις 4!!!τα έχουμε παίξει! οπότε αναρωτιέμαι, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ; να σημειώσω οτι απλά την αφήνουμε στο κρεβάτι της μέχρι να την πάρει ο ύπνος μιας και τίποτα άλλο δεν πιάνει.

9rsvp3.png

CLDxp2.png

• 1 month later...

ki emeis mia po ta idia!!! einai 28 mhnwn. Paliotera koimotan apo tis 9:30 kai edw kai mia peripoy ebdomada isws kai parapanw koimatai kata tiw 11 me 11:30. Ayto bebaia giati to meshmeri koimatai ena 2wro. eite apo tis 3 mexri tis 5 kai kapoies fores 5:30 eite apo tis 2:30 mexri 5, 5:30. exw dokimasei na thn 3ypnisw sth mia wra alla pou, bombes na skane den katalabainei tipota!!!!!!!!!!!! Anais8hto teleiws sas lew!!!!! Eyelpistw oti einai fash opws kai se kapious prohgoumenous mhnes pou allaze apo moni ths ta wraria ths!!!!! Ti na pw an exete kamia idea phte mou kai mena na dokimasw kati allo!!!!!! ektos apo to na kanw ypomoni!!!!!!!!!

shrek

geia sas, ομοιπαθουσες!!και εμεις δεν ειχαμε κανενα προβλημα ως τωρα-ν αφανταστειτε απο περιπου 10 μηνων οποτε νυσταζε ζηταγε μονη της να παει για υπνο!!!τωρα ακομη και να την εχει παρει μολις ο υπνος φωναζει δεν νυσταζω, δε νυσταζω...τα βραδια αν ξυπνησει ενδιαμεσα το ιδιο βιολι...δε θελω να κοιμηθω αλλο..και το θεμα ειναι οτι το λεει κοιμισμενη...εμμονη της εχει γινει ο υπνος.καλα καποια μεσημερια την βαζω για υπνο και για να το αποφυγει Ζητα να ξαναφαει, με αποτελεσμα να την παιρνει ο υπνος στην καρεκλα.

Αυτο που επιασε για λιγο και κυριως για το μεσημεριανο υπνοηταν που της ελεγα, οχι δε θα κοιμηθουμε, απλα θα ερθει για λιγο ο φιλος μας ο Μορφεας και θα σου γαργαλησει τα ματακια και ισως αφησει κατι κατω απο το μαξιλαρι σου.Οντως ε[πιασε αυτο για λιγο- μαλιστα ο μορφεας μας εφερε σχεδον ολα τα χριστουγ.στολιδακια του δεντρου μας-αλλα απαξ και εφυγεο ενθουσιασμος, γυρισαμε στην γκρινια ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ..το πρωι μαλιστα ειναι φοβερο..αν ακουσει τον μπαμπα της να ετοιμαζεται 6.30-7.00 σηκωνεται απευθειας και φωναζει για το πρωινο της..ειναι πραγματικα μαρτυριο αν σκεφτεις οτι το μολις 3 μηνων μωρο μας μολις το εχει παρει ο υπνος, καθοτι ξυπναει γυρω σε αυτη την ωρα και εγω θα ηθελα λιγακι ακομη να κοιμηθω!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

Τρωνε μια φρικουλιαση. Ηλικιακο ειναι. Και μενα 25 μηνων ειναι και το ψιλοκανει τωρα τελευταια που ΠΟΤΕ με τον υπνο ιστοριες δεν ειχαμε. Εγω συνεχιζω ρουτινα και ειμαι ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ και στην ωρα και στο πως θα γινει ο υπνος και ο Θεος βοηθος. Μια δυο φορες που δεν καθοταν με τπτ εκλαιγε με υστερια εκατσα διπλα στο κρεββατι της με το κεφαλι στο ποδια. ΔΕΝ την κοιταζα, ΔΕΝ της μιλαγα απλα καθομουν εκει. Σταματησε να κλαιει και τελικα κοιμηθηκε. Φασεις νομιζω ειναι......περνανε.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

• 1 month later...

Τι να σας πω κορίτσια !!! Εμένα το Ελενάκι μου είναι τώρα 23 μηνών και από

7 μηνών που την έβγαλα από το υπνοδωμάτιό μου, δεν έχει κοιμηθεί σερί κάνενα βράδυ στο κρεβάτι της. Κοιμάται γύρω στις 12:30 το βράδυ (όχι μόνη της, εγώ κάθομαι δίπλα της), ξυπνάει γύρω στις 2:30, την νανουρίζω και την ξαναβάζω στην κούνια της. Ξανά στις 4:00 και μετά από πολλά τραγούδια, φωνές και υστερίες και από τις δυό μας, καταλήγει να κοιμάται στο κρεβάτι μας (στη μέση), το κεφάλι της στο κεφάλι μου και τα πόδια της στο κεφλάι του άνδρα μου.

Καταλαβαίνετε τι περνάμε κάθε βράδυ !!!

ΥΠΟΜΟΝΗ...

• 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες,

Σας παρακολουθώ άρκετο καιρό άλλα πριν απο 4 μέρες έκανα την έγγραφη.:-) Έχουμε ένα αγοράκι 25 μηνών και αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα στον ύπνο. Ενώ κοιμόταν μια χαρά και πρωϊ και μεσημέρι εδώ και είκοσι μέρες περίπου κοιμάται αμέσως όταν θα τον ξαπλώσω άλλα ξυπνάει μέσα στην νύχτα με κλάματα και φωνες και δεν ξέρει τι θέλει! Κλαίει ασταμάτητα για 1 με 1:30 ώρα ζητώντας να τον σηκώσω και να παμε στον καναπέ στο σαλόνι, μέχρι που κουράζεται και ξανακοιμάται.Δεν τον σηκώνω γιατί μια φορά που το έκανα καταλήξαμε εγώ και το παιδί όλο το βράδυ να κοιμόμαστε στον καναπέ. Φυσικά σε όλη αυτή τη διαδικασία με θέλει δίπλα του, πάνω απο το κρεβάτι του. Την τελευταία εβδομάδα κοιμάται όλο το βράδυ άλλα μου κάνει τα ίδια το μεσημέρι. Σκεφτήκαμε με τον άνδρα μου ότι μπορεί να φταίει που έχει κόψει την πιπίλα άλλα δεν μου την ζητάει καθόλου ούτε στην διάρκεια της ημέρας ούτε στον ύπνο και όταν κλαίει. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Και ο μικρός τα ίδια, οχι οτι ειχε ποτε καλή σχέση με τον ύπνο. Πριν κανένα τρίμηνο, παρ'οτι μόλις είχαμε μετακομήσει, κοιμόταν σερί, ακόμα και στο καινουργιο σπίτι. Μετά αρρώστησε με ιώσεις και απο τότε το ξύπνημα με κλάμματα και φωνές τις έχει στο τσεπάκι ή μαλλον στην πιτζάμα του :?

Κάτι μου λεει οτι μπορει να ειναι και εφιάλτες γιατι παραμιλάει στον ύπνο του και καμία φορα φωνάζει - κλαίει.

Υπομονή. Μάλλον φάση ειναι. Εχω 2.5 χρόνια να κοιμηθω σαν άνθρωπος και το εχω πάρει απόφαση...Μετα σου λένε "ποτε με το καλό το δεύτερο?" και συνήθως τους απαντάω "θα αρχίσω να το σκέφτομαι μόλις καταφέρω και κοιμηθώ για 3 βράδια σερί" :-P

Καλησπέρα citron,

Τα όνειρα τα έχουμε σκεφτεί και εμείς γιατί και ο δικός μας παραμιλάει και πολλές φορές με φωνάζει και πάω αλλά κοιμάται. Αλλά απο την άλλη τόσα πολλά όνειρα και να ναι αυτό πότε θα σταματήσει?:-(

Διαφημίσεις

Καλησπέρα citron,

Τα όνειρα τα έχουμε σκεφτεί και εμείς γιατί και ο δικός μας παραμιλάει και πολλές φορές με φωνάζει και πάω αλλά κοιμάται. Αλλά απο την άλλη τόσα πολλά όνειρα και να ναι αυτό πότε θα σταματήσει?:-(

Δεν ξερω...ίσως εαν βλέπουν πολλα άσχημα όνειρα μετά φοβούνται και τον ίδιο τον ύπνο...

Δεν ξερω...ίσως εαν βλέπουν πολλα άσχημα όνειρα μετά φοβούνται και τον ίδιο τον ύπνο...

Δεν νομίζω να φοβούνται τον ύπνο απλά το δωμάτιο τους. Γι' αυτο και μας ζητάνε να βγούνε απο εκεί........ νομίζω!

Δεν νομίζω να φοβούνται τον ύπνο απλά το δωμάτιο τους. Γι' αυτο και μας ζητάνε να βγούνε απο εκεί........ νομίζω!

Μα το πρωι δεν βλεπει την ωρα ο δικος μου να παιξει στο δωματιο του, λεει μάλιστα "εχω ωραιοοο δωμάτιοοοο". Βγαζεις ακρη, δεν βγάζεις.

Μα το πρωι δεν βλεπει την ωρα ο δικος μου να παιξει στο δωματιο του, λεει μάλιστα "εχω ωραιοοο δωμάτιοοοο". Βγαζεις ακρη, δεν βγάζεις.

Άλλο το πρωϊ και άλλο το βράδυ. Το "κακό" το έχουν συνδυάσει μάλλον μόνο με τον ύπνο. Τι να πω και ΄γω.