Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ (θεσσαλονικη)


thios1

Recommended Posts

καλημερα σας! :P

Κάτω από την αερογέφυρα της Μενεμένης που οδηγεί στο ΚΤΕΛ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ -ακριβώς στη διασταύρωση με την οδό Μοναστηρίου -υπάρχουν 5 παιδάκια ,ηλικιας από 7-8 μηνών μέχρι 5-6 ετών, που μένουν κάτω από τη γέφυρα! Ειναι σε τρισάθλια κατάσταση, βρώμικα, ξυπόλιτα, και ταλαιπωριμένα! Σχεδόν όλη την ημέρα είναι μόνα τους και καποια στιγμή εμφανίζονται 2 γυναίκες που υποτίθεται ότι τα προσέχουν.Μένουν αρκετούς μήνες κάτω από τη γέφυρα, στην κυριολεξία στο έλεος του Θεού! Μόνο όταν βρέχει πηγαίνουν μέσα στο σταθμό των ΚΤΕΛ . Δεν έχουν τίποτα απολύτως, ούτε φαγητό ούτε ρούχα, ούτε κουβέρτες για να σκεπαστούν

 

Όποιος βρεθεί εκεί σας παρακαλώ ας δώσει στα παιδάκια ότι έχει σε μια σακουλίτσα, παλιές κουβέρτες, παλιές πιπίλες, ακόμη και μπιμπερό χρησιμοποιημένα, ή γάλατα, παλιά ρούχα,Δώστε τα στο μεγαλύτερο απτα παιδάκια ή στη μαμά του,γιατί αν τα αφήσετε εκεί, τα κλέβουν και δεν τα δίνουν στα παιδάκια.

 

Αξίζει όλοι να βοηθήσουμε αυτές τις ψυχούλες! Δε φταίνε για την κατάντια τους!:P

 

Εάν δεν τους δείτε κάτω απ'τη γέφυρα, θα είναι μεσα στα ΚΤΕΛ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα είδα κι εγώ χθες που πήγαινα στη δουλειά. Απ'ό,τι έμαθα είναι εκεί πολύ καιρό. Τα παιδιά κινδυνεύουν πραγματικά. Έγιναν καταγγελίες από πολίτες, αλλά εξακολουθεί αυτή η κατάσταση. Εγώ πέρασα πρωί-πρωί και εκείνη την ώρα ξυπνούσαν. Η "μάνα" τους ήταν τυλιγμένη σε μια κουβέρτα και εκείνα μισόγυμνα από τη μέση και κάτω.

Κατά τη γνώμη μου, η λύση δεν είναι να τους δώσουμε πράγματα, αλλά ουσιαστική φροντίδα και μέριμνα. Να επέμβει οργανωμένα ένας σύλλογος. Γιατί δεν έγινε τίποτα ακόμη; Τηλεφώνησα κι εγώ και απ'ό,τι διαβάζω σε μπλογκς και άλλοι Θεσσαλονικείς, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

δεν μπορω να διανοηθώ οτι υπαρχουν μωρα που ζουν και μεγαλωνουν στο δρομο.ελεος.Νομιζω οτι πρεπει να βρεθει χωρος. Το να μαζευτουν ρουχα και τροφιμα, δεν λυνει το προβλημα απλα το ανακουφιζει για λιγο.Ερχεται χειμωνας.Εχετε ενημεωσει το δημο ή καποιο αρμοδιο;δεν μπορω να ακουω τετοια, στεναχωιεμαι παρα πολυ...

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος από την κοινωνική πρόνοια ή απο τον Δήμο Θεσσαλονίκης διαβάσει το μήνυμα ας δει εάν τα παιδάκια μπορούν να πάνε σε στέγη....έρχεται χειμώνας και είναι μωρά.....!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν από 1,5 χρόνο που δούλευα προς τα εκεί δεν είδα τπτ αλλά έχω μία ένσταση (καλοπροαίρετα) για σας που περνάτε συνέχεια από εκεί ,γιατί δεν καλέσατε την αστυνομία για να επειλφθεί του θέματος το μέγαρο είναι απέναντι.πάντα καλοπροαίρετα το λέω.....μήπως πρέπει να περιμένετε και εσεις εκεί???

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο χαμόγελο του παιδιού. Φαντάζομαι ότι αν οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι' date=' θα ξέρουν πού να απευθυνθούν.[/quote']

 

Μπράβο fairy΄s mom

Καλά η αστυνομία λίγα μέτρα παραδίπλα δεν έχει πάρει χαμπάρι; και αν ναι δεν κάνει τίποτα;

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έστειλα τώρα e-mail και στον δήμο Μενεμένης θέλω να πιστεύω ότι θα το λάβουν υπ'όψιν τους και να πράξουν αναλόγως....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω εάν η αστυνομία έκανε κάτι....το θέμα είναι ότι πρέπει να βρει η κοινωνική πρόνοια στέγη για τη μάνα περίπου 17-20 ετών και τα ανήλικα!

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ? ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εάν η αστυνομία έκανε κάτι....το θέμα είναι ότι πρέπει να βρει η κοινωνική πρόνοια στέγη για τη μάνα περίπου 17-20 ετών και τα ανήλικα!

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ? ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΑΣ ΤΟΝ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.....

 

Kαλημέρα ο Δήμος Θεσ/νικης μπορεί να μην ασχοληθεί γιατί δεν είναι μέσα στα συνορά του ισως ο δήμος Μενεμένης κάνει κάτι που προωθησα και το μνμ σου.Θα περιμένω νέα τους και από εσάς.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Το χαμόγελο μου απάντησε ως εξής:

 

"Σας ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Για οτιδήποτε χρειαστείτε μπορείτε να καλείτε στα γραφεία μας στη Θεσσαλονίκη τηλ:2310-250160"

 

Επομένως φαντάζομαι θα έχουν μεριμνήσει για τα παιδάκια... Βάζω και το τηλ που μου έστειλαν μήπως και το χρειαστεί καμιά Θεσσαλονικιά (αχρείαστο να ναι)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...