Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται αν σπάσει το θερμόμετρο και πόσο επικίνδυνο είναι


Recommended Posts

Πάντως κάποια στιγμή που έσπασε το θερμόμετρό μας και πήρα τηλ στο κέντρο δηλητηριάσεων για να ρωτήσω τί να κάνω τον υδράργυρο που μάζεψα σε σακουλάκια, μου είπε να τον πετάξω στα σκουπίδια και ότι η ποσότητά του είναι αμελητέα... :evil:

 

 

δυστυχως αμα σπάσει δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο :cry::cry:

 

Aκριβως ετσι.Οταν σπασει,δεν εχεις αλλη λυση.Για τα υπολοιπα...υπομονη :wink::wink::wink:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω αν εχει γραφτει καπο αλλα ενημερωτικα για ολους τα θερμομετρα με υδραργυο καταργηθηκαν.αυτο εγινε τωρα προσφατα για λογους οικονομικους και περιβαλλοντος.στις ευρπαικες χωρες υπαρχει ανακυκλωση των παλιων θερμομετρων,εδω μαλον οχι.,τα κραταμε για ενθυμιο. :P

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει γραφτει καπο αλλα ενημερωτικα για ολους τα θερμομετρα με υδραργυο καταργηθηκαν.αυτο εγινε τωρα προσφατα για λογους οικονομικους και περιβαλλοντος.στις ευρπαικες χωρες υπαρχει ανακυκλωση των παλιων θερμομετρων,εδω μαλον οχι.,τα κραταμε για ενθυμιο. :P

 

όχι ακόμη ΘΑ καταργηθουν το 2013 ή 2014 δεν θυμαμαι ακριβως....αυτό που άκουσες ισχυει για τα θερμομερεα χωρου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορει,δεν ειμαι σιγουρη.για να το λες αφου δουλευεις σχετικα,παω πασο.οποτε αναμενουμε τους καδους.αληθεια στα θερμομετρα με μπαταρια,καθε ποτε αλλζουμε μπαταριες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα θερμομετρα για τη θερμοκρασια του νερου ειναι κι αυτα με υδραργυρο?γιατι εσπασε μεσα στο νερο(πριν βαλω το μωρο ευτυχως)και ηταν κοκκινο υγρο που μυριζε σαν νεφτι.

 

υπαρχουν κ ηλεκτρονικα..... για το νερο!!! μπορεις να παρεις ενα που να ειναι κ για το νερο αλλα κ για το δωματιο

Link to comment
Share on other sites

κι εγω του αυτιου εχω και κανω οπως εσυ anthula!!για την νυχτα ειναι σωτηρια!!ψαξτε το ομως οποια θελει να αγορασει!!εγω το πηρα απο ενα φαρμακειο της πατρας μεσω ιντερνετ 47 ευρω περιπου ενω παντου ειχε πανω απο 65!!και μου το στειλαν σε μια μερα κοζανη!!αν καποιος θελει πληροφοριες ας μου στειλει πμ

 

μηπως μπορεις να μου πεις , τι μαρκα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε ένα αυτιού αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να πάρω μια σωστή μέτρηση! Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο θερμόμετρο ή κάνω κάτι λάθος εγώ... Μπορεί να μου δώσει οδηγίες κάποια που να το χρησιμοποιεί σε μικρό παιδί. Ο δικός μου είναι 15 μηνών.

 

ποιο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω πανικοβληθει μονο που τα διαβαζω ολα αυτα....

Και τωρα θελω με καθε τροπο να ξεφορτωθω το θερμομετρο που εχουμε αλλα σκεφτομαι και δεν μπορω να βρω πως... Αν ειναι τοσο τοξικο σιγουρα ειναι πολυ λαθος να το πεταξουμε στα σκουπιδια , οποτε? :?:

 

εγω εργάζομαι σε εταιρεια όπου ενα από τα προιοντα που έχουμε ειναι υδραργυρικά θερμόμετρα και δυστυχως ξέρω από πρώτο χέρι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ ειδικοί κάδοι για θερμόμετρα......εγώ θα τα κρατησω μεχρι το 2014 που θα αποσυρθουν..λογικά δεν θα μας φερουν κάδους? :lol:

 

υπαρχουν κατι κουβαδακια μολυσματικων υλικων! κοστιζουν 3,5 ευρω περιπου, εκει πετανε συριγγες, βελονες, γαζες χρησιμοποιημενες , θερμομετρα κτλ... κ τα δινεις στο πλησιεστερο δημοσιο νοσοκομειο, προς καταστροφη. αυτα τα κουβαδακια αν τα κλεισεις δεν ξαναανοιγουν !!

επισεις υπαρχουν σακκουλες μολυσματικων αλλα δεν πωλουνται λιανικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαγορεύονται τα θερμόμετρα και τα πιεσόμετρα με υδράργυρο

30 Μαρτίου 2009, 19:26

 

Από την ερχόμενη Παρασκευή, 3 Απριλίου, δε θα πωλούνται πλέον όργανα μέτρησης που περιέχουν υδράργυρο, όπως ανακοίνωσε ο ΕΟΦ.

 

Η απαγόρευση αφορά στα θερμόμετρα πυρετού και τα πιεσόμετρα, τα οποία όμως θα μπορούν να προμηθευτούν τα νοσοκομεία και οι επαγγελματίες υγείας.

 

Οι λόγοι της απαγόρευσης σχετίζονται με τη γενικότερη στρατηγική της ΕΕ για το περιβάλλον, με στόχο τον περιορισμό διακίνησης υδραργύρου στην Ευρώπη.

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=31765

 

καλά στον ΕΟΦ μάλλον δεν ξερουν τις τους γινεται.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aπό τον πανελλήνιο φαρμακευτικό σύλλογο

Ελληνική Δημοκρατία

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ

 

Μεσογείων 284, 155 62 Χολαργός, Αθήνα

 

 

A.Π. 453/1-4-2009 Χολαργός, 1 Απριλίου 2009

 

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

 

 

ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις σχετικά με τα ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΑ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ

 

 

Σύμφωνα με τη στρατηγική της Ε.Ε. για περιορισμό της εισαγωγής και παραγωγής Υδραργύρου με σκοπό την προστασία του περιβάλλοντος (Κοινοτική Οδηγία 2007/51/ ΕΚ), όπως έχει ήδη ανακοινωθεί από τον Ε.Ο.Φ., σταματά η διάθεση στην αγορά από τις 3 Απριλίου α) Υδραργυρικών θερμομέτρων πυρετού και β) Σφυγμομανόμετρων υδραργύρου για το ευρύ κοινό, των οποίων όμως επιτρέπεται η διάθεση σε νοσοκομεία και επαγγελματίες υγείας.

 

 

 

 

Διευκρινίζονται τα κάτωθι:

 

 

1. Δεν τίθεται αυτή τη στιγμή θέμα απόσυρσης των θερμομέτρων που διατηρούν οι καταναλωτές προς χρήση και δεν υπάρχει κίνδυνος από τη συνέχιση αυτής της χρήσης δεδομένου ότι η διακοπή διάθεσης αφορά περιβαλλοντικούς λόγους και όχι λόγους υγείας.

 

 

 

 

2. Οι επαγγελματίες που εμπλέκονται στη διακίνηση των θερμομέτρων (Φαρμακεία, Φαρμακαποθήκες), θα πρέπει να αναμείνουν σχετικές οδηγίες για τη διαχείριση των αποθεμάτων από τις αρμόδιες υπηρεσίες (Γενικό Χημείο Κράτους, ΥΠΕΧΩΔΕ, ΕΟΦ).

 

http://www.pfs.gr/portal/page/portal/pfs/citizen_view_new?newID=660

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ αυτό που θα είχα να προσθέσω είναι το ότι σίγουρα υπάρχουν αποκλίσεις από θερμόμετρο σε θερμόμετρο,αλλά μην ξεχνάτε πως αποκλίσεις υπάρχουν και από μασχάλη σε στόμα και σε ορθό.Η πιό σίγουρη θερμοκρασία και πιό αξιόπιστη είναι αυτή του εντέρου,οπότε από τον ποπουλίνο τους,αλλά δεν νομίζω οτι πολλές μαμάδες το βάζουν εκεί.Οπότε δεν είναι τόσο τραγικό πια να χρησιμοποιούνται τα ηλεκτρονικά.Καλύτερα να ήμαστε ασφαλείς.Εχω επίσης να προσθέσω πως η μητέρα μου δουλεύει 26 χρόνια σε νοσοκομείο,είναι προισταμένη χειρουργείου και πολύ ενήμερη στο οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα υγείας και ακόμα και στα νοσοκομεία τους τα εχουν απαγορεψει αλλά είναι τόσο προβληματικα τα κονδύλια,είναι τοσο τσιγκούνηδες οποτε δεν τα αλλάζουν και μενουν ως εχουν με τα παμπαλαια θερμομετρα για να μην ξοδευονται....αισχος.

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας,και μένα έχει σπάσει το θερμόμετρο την πρώτη φορά στο σπίτι και δημιουργείθηκε ένας πανικός.Φυσικό δεν είναι αφού είναι επικίνδυνο?Αμέσως καθάρισα το μέρος που έσπασε [όσο εγώ νόμιζα]και από τότε τέλος τα θερμόμετρα με υδράργυρο, πήραμε ηλεκρονικό στοίχησε κάτι παραπάνω αλλά για την ασφάλειά μας πρέπει.Την δεύτερη φορά μου έσπασε στο Νοσοκομείο αλλά κανένα ενδιαφέρον από τις νοσοκόμες που υποτείθετε ότι ξέρουν κάτι παραπάνω[δεν ασχολούνται],είπαν πως θα καθαρίσουν το μέρος αλλά διστυχώς φύγαμε την άλλη μέρα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση αυτά είναι τα χαίρια μας....

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Φίλοι μου έχω απελπιστεί πραγματικά, αυτό που συνέβη σε μένα δεν νομίζω να'χει συμβεί σε κανέναν. Πρίν απο τρείς μήνες περίπου ενώ το παιδί μου ήταν με πυρετό και το έπαιρνα να κοιμάται μαζί μου, καθώς καθάριζα το σπίτι βρήκα κάτω απο το κρεβάτι σπασμένο θερμόμετρο χωρίς τη μύτη του όμως. Έκανα το δωμάτιό μου άνω κάτω προκειμένου να βρώ τη μύτη του, μάταια όμως. Σήμερα τυχαία άνοιξα το συρτάρι μου με τα εσώρουχά μου και ξαφνικά τι βλέπω???? Σπασμένη μύτη τπυ θερμόμετρου και ασημένιες μπίλιες!!! Καθάρισα αμέσως το συρτάρι και έβαλά στο πλυντήριο όλα τα εσώρουχά μου. Φοβάμαι πάρα πολύ και μετά απ'αυτά που διάβασα ακόμα περισσότερο...:confused: Τι να κάνω, τόσο καιρό φορούσα εσώρουχα τα οποία ήταν στο συρτάρι με τις μπίλιες υδραργύρου. Νομίζω πως θα πεθάνω βοήθεια!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τι μου θυμίσατε τώρα…

Ήμουν 3 ή 4 χρονών. Έπαιζα με την αδερφούλα μου. Βρήκα το θερμόμετρο (όσο καλά και να πίστευε η μητέρα μου ότι ήταν κρυμμένο), και το έσπασα για να δω τι ήταν μέσα στο γυαλάκι (!!). Ξετρελάθηκα: γέμισε ο κόσμος μπιλίτσες τις οποίες μάζευα με ένα πλακέ μενταγιόν του ζωδίου μου (το είχα σαν φτυάρι), και τις έκανα μια μπαλίτσα. Και τις ξανάσπαγα. Και αυτό με γυμνά χεράκια. Όταν μετά από λίγο μπήκε η μητέρα μου στο δωμάτιο (είχε πέσει πολύ ησυχία), τρελάθηκε. Με έβαλε στην μπανιέρα και με έτριβε 1 ώρα με βούρτσα. Έπλενε το στόμα μου με σαπούνι (μου έχει μείνει η γεύση).

Που θέλω να καταλήξω: πράγματι ο υδράργυρος είναι από τις τοξικότερες ουσίες. (αν και ειδικοί υποστηρίζουν ότι αυτή του θερμομέτρου είναι χαμηλότερη). Από εκείνο το γεγονός όμως περάσανε 36 χρόνια (είμαι σχεδόν 40), και είμαι μια χαρά. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά νομίζω ότι και να συμβεί θα είναι άσχετο με εκείνο το παλαιό συμβάν. Και αν έτυχε σε κάποια μανούλα να πέσει το θερμόμετρο και να χύθηκε ο υδράργυρος, μη τη τρελάνουμε κιόλας: δεν χρειάζεται να μετακομίσει, ούτε να ξηλώσει το δάπεδο και να πετάξει τα έπιπλα. Ψυχραιμία μόνο. Αν ξέραμε τι αναπνέουμε, τρώμε και πίνουμε…

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω παθει σοκ!!!!

 

Εσπασε ένα αναλογικό θερμόμετρο το οποιο είχα αγοράσei πρόσφατα

και το είχα ζητήσει χωρίς υδράργυρο.

'Οταν έσπασε χρησιμοποίησα την ηλεκτρική σκούπα για να μαζέψω τα γυαλιά γρήγορα να μην τα πατήσουν τα παιδιά. Και ξαφνικά.... βλέπω τις γνωστές ασημένιες μπαλίτσες του υδράργυρου............................................... με πιάνει υστερία και αρχίζω τα κλάματα.....

Έλαβα εκ των υστέρων όλα τα μέτρα προστασίας που ήξερα.

 

Έχω μια μικρή ελπίδα : ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ "ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ" ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ???

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να είμαι ψυχραιμη αλλα δε μπορώ!

 

Διάβασα όλο το τοπικ και καποια λινκσ και έχω τρομοκρατηθει!

ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος. στην Ιατρική, στο μάθημα της τοξικολογίας μας είπαν όσα σου έγραψα. αν δεν καταποθεί δεν υπάρχει κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος. στην Ιατρική, στο μάθημα της τοξικολογίας μας είπαν όσα σου έγραψα. αν δεν καταποθεί δεν υπάρχει κίνδυνος.

 

Σ' ευχαριστω sofi@p, εστω και καθυστερημενα.

 

Πήρα καινουργα ηλ. σκουπα (ήταν μια καλή ευκαιρια!), άλλαξα σφουγγαρίστρα

και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο υδράργυρος είναι τοξικός μόνο εάν καταποθεί. σε απλή επαφή με το δέρμα δε δημιουργεί πρόβλημα γιατί δεν απορροφάται. οπότε ψυχραιμία.

 

Εμείς πάλι στο Χημικό, αλλιώς τα μαθαίνουμε... (αναφέρομαι στα υπογραμμισμένα μόνο).

 

Θυμάμαι έντονα πως όσα πειράματα κάναμε με υδράργυρο παίρναμε αρκετές προφυλάξεις γιατί παρόλο το υψηλό ειδικό βάρος που έχει, είναι πτητικός (δηλαδή υπάρχουν ατμοί του).

 

Αυτό σημαίνει πως μπορεί να εισέλθει στον οργανισμό είτε με επαφή, αλλά κυρίως λόγω τον ατμών του που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα κοντά στο υγρό.

 

Γι' αυτό το λόγο αν σπάσει θερμόμετρο σε καμία περίπτωση δεν το σκουπίζουμε με την ηλεκτρική σκούπα, γιατί ουσιαστικά με το βεβιασμένο αέρα το διασκορπίζουμε στην ατμόσφαιρα του δωματίου.

 

Το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσουμε γάντια και να το μαζέψουμε με τη βοήθεια κάποιου άλλου αντικειμένου π.χ. ένα χαρτί.

 

Αν τώρα, κατά λάθος τον ακουμπίσουμε, δε θα έχουμε (το πιο πιθανό) άμεσα αποτελέσματα δηλητηρίασης, γιατί η ποσότητα πρέπει να είναι μεγάλη για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Όμως ο υδράργυρος είναι τοξικός (δε μεταβολίζεται στον οργανισμό και δεν έχει τρόπο να αποβληθεί από αυτόν) και λειτουργεί συσσωρευτικά.

 

Προσοχή μεν, όχι πανικός δε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αχ.. και εγώ παθούσα. Χτες έσπασα το θερμόμετρο υδραργύρου και πάνω στον πανικό μου γιατί πίσω είχα την μικρή ξυπόλητη, παίρνω την ηλεκτρική σκούπα και τα μάζεψα. Ανοιξα και αέρισα αλλά.. Τι γίνεται τώρα? Διάβασα ότι πρέπει να βάλεις την ηλεκτρική σκούπα στο μπαλκόνι να δουλεύει για μια ώρα, να πετάξεις το φίλτρο και την σακούλα και μετά μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις. Αυτά τα διάβασα σε επίσημη εγκύκλιο του υπουργείου υγείας. Το έχει κάνει καμία αυτό? Η άλλη λύση είναι να πετάξω την σκούπα, αλλά 200 ευρώ έκανε.

Καμία πιο πρόσφατη εμπειρία να μου πεί κάποια κοπέλα? Οδηγίες παιδιάτρου? Θα πάρω και την δική μου να ρωτήσω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε σπασει το θερμομετρο ο γιος μου ενω ημουν εγκυος. Επαθα πανικο. Πηρα τον μικρο αμεσως εξω απο το δωματιο αλλα επρεπε να τα μαζεψω. Χρησιμοποοησα χαρτ και σκουπακι. Το σκουπακι το πεταξα να σου πω την αληθεια μετα απο οσα διαβασα. Η παιδιατρος εφαγε μια φρικη οταν της το ειπα, αλλα ευτυχως μεσα στον πανικο μου εκοψε να φορεσω γαντια και να μην ακουμπησω ουτε εγω ουτε το παιδι κατι. Το σπιτι το ειχα ανοιχτο ολη μερα οσο ελειπα στη δουλεια.

 

Στη θεση σου θα αλλαζα φιλτρο και σακουλα και θα αφηνα την σκουπα εκτος σπιτιου για καποιο διαστημα προτου την χρησιμοποιησω αφου το να αγορασεις αλλη οντως ειναι οικονομικα ασυμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...