Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

κλαίει το βράδυ...θέλει να κοιμηθεί μαζί μου...

Foni08

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια!

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τους τελευταίους 2 μήνες με το ένα αγοράκι μου που είναι 19 μηνών.

ενώ γενικότερα δεν τους έχουμε μαθει να κοιμούνται στο κρεβάτι μας, ο ένας αρνείται κατηγορηματικά να κοιμηθεί στο κρεβάτι του, μπορεί και να τσιρίζει μία ολόκληρη ώρα, και στο τέλος αναγκαζόμαι να τον πάρω στο κρεβάτι όπου πέφτει τάβλα...

που μπορεί να οφείλεται αυτό; εχω ανησυχήσει αλλά και έχω κουραστεί πολύ κάθε βράδυ η ίδια δουλειά...ο άλλος κοιμάται κανονικά στο κρεβατάκι του και δεν ξυπνάει καθόλου...

εντωμεταξύ είμαι έγκυος στο τρίτο, και δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο να κοιμάμαι σε μία γωνία στο κρεβάτι, είναι ταλαιπωρία..

καμιά ιδέα έχετε;; ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

καλησπερα. εχω ενα κοριτσακι 19 μηνων και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. απο οτι το συζητησα με τον παιδιατρο, δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αφου κοιμαται στο κρεββατι σου μετα να τον πηγαινεις στο δικο του, και οσος φορες χρειαστει. εγω αυτο το δοκιμασα και κρατησε 6 μηνες, μεχρι που τα φτυσα και εγω και ο αντρας μου και τωρα την παιρνουμε στο κρεββατι. βεβαια τις τελευταιες μερες κανω καποιες προσπαθειες να την κοιμιζω στο κρεββατι της, αλλοτε με επιτυχια και αλλοτε οχι. βεβαια ακομα και αν αποκοιμιθει στο κρεββατι της, ξυπναει την νυχτα, και ερχεται στο δικο μου. δεδομενου της εγκυμοσυνης σου, σαφως δεν μπορεις να κοιμασαι σε μια γωνια στο κρεββατι. συζητησε το με τον συντροφο σου μηπως για το διαστημα αυτο μπορει εκεινος να κοιμαται με το παιδι και εσυ να κοιμασαι καπου αλλου. ειναι πολυ δυσκολο το ξερω κανε υπομονη...........

παντως εγω της το συζηταω πολυ το θεμα, λεγοντας της οτι αυτο ειναι το κρεββατι σου, ενω εδω κοιμαται ο μπαμπας με την μαμα, οτι εισαι καλο παιδι και τα καλα παιδακια κοιμουνται στο κρεββατι τους κτλ. καποιες φορες δειχνει να το καταλαβαινει. ο αδερφος του ειναι μεγαλυτερος η μικροτερος? δεν αποτελει γι αυτον κινητρο το οτι εχει παρεα στο δωματιο? γιατι εμενα βλεπεις ειναι και μονη της...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

καλημέρα! βλέπω και συ ομοιοπαθής:(

να χαίρεστε το μπουμπουκάκι σας..!

αρχικά κοιμάται στο κρεβάτι του και ξυπνάει κατά τις 3, τον παίρνω στο κρεβάτι αναγκαστικά για να μην ξυπνήσει και τον άλλο (είναι δίδυμα). Κάποιες φορές ακόμα και να τον ακουμπήσω δίπλα μου δεν του αρκεί, θέλει πάνω μου, και καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ...ούτε πρίν αλλά ειδικά τώρα..

σου είπε ο παιδίατρος που οφείλεται αυτό; έχει ανασφάλεια; της λείπεις;

μάλλον βλέπω τον άντρα μου να μεταφέρεται και να κοιμάται αλλού αλλά και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο:(

εύχομαι να σταματήσει σύντομα..ή τουλάχιστον να καταλάβω τι το ενοχλέι και να το βοηθήσω..

δεν μιλάνε και καθόλου τα χαζουλίνια μου για να καταλάβω τι θέλουνε!

καλή συνέχεια:)

ξέχασα να σου πω ότι δεν θέλει τον άντρα μου την συγκεκριμένη στιγμή. αν αντιληφθεί ότι φεύγω από το κρεβάτι, σηκώνεται κλαίγοντας και έρχεται από πίσω μου...

Διαφημίσεις

Ομοιοπαθούσα:D με αγόρι 4,5 ετών, ο δικός μου έχει άλλο κόλλημα, να κοιμάται στο σαλόνι...

αχ ! κουκλα δεν μου το ειχες πει αυτο . εγω ξεμπερδεψα με το θεμα κοριτσια αυτο αν ερθουν καμια φορα τα παω στο δικος τους δωματιο και καθομαι και εγω εκει λιγο μεχρι να κοιμηθουν καλα . αν ξανα ξυπνοισουν παλι τα ιδια . κα βεβαια το μεσημερι τους εξηγω οτι δεν ειναι δικο τους το κρεβατι ξανα και ξανα προς την δοξα τραβα που λενε . οσο dalia για τον κουκλο σου αφου δεν ερχεται στο δωματιο σου αλλα στο σαλονι ψαξε λιγο τι τον ενοχλη στο δικο του το δωματιο γιατι αμα ηθελε εσενα θα ερχοταν να σε βρει απο την στιγμη που δεν το κανει κατι δεν του αρεσει στον χωρο. φιλακια μαμαδες ξενυχτησμενες :lol:

Ομοιοπαθούσα:D με αγόρι 4,5 ετών, ο δικός μου έχει άλλο κόλλημα, να κοιμάται στο σαλόνι...

Μπράβο βρε κορίτσια... μου δίνετε κουράγιο !

Ο δικός μας ξυπνάει στάνταρ κατά τις 3 έχοντας συμπληρώσει περίπου 6 ώρες ύπνου στο κρεββάτι του και θέλει να έρθει στο δικό μας κρεββάτι, όπου χοροπηδάει και παίζει... Χθες λοιπόν κατά τις 4:30 τα ξημερώματα, τον κοιτάω στα μάτια και του λέω : "Νικόλα μου μήπως θες να πάρουμε την κουβερτούλα μας και να πάμε να κάνουμε νάνι?"...Με κοιτάζει σοβαρός επί 2-3 δεύτερα και, ω του θαύματος !!!, σηκώνεται, με παίρνει απ το χέρι, με πάει στο δωμάτιό τους, πέρνουμε την κουβερτούλα με το πάπλωμα, και ξαπλώσαμε κι οι 2 μαζί στον καναπέ όπου κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα μέχρι το πρωί (9 παρά που έφυγα για την δουλειά, δεν είχε ξυπνήσει ακόμη)... Το κάνει και με τον μπαμπά του αυτό (φυλάμε βάρδιες εναλλάξ γιατί δεν βγαίνει), αλλά, το μεσημέρι παέι μόνος του στο δωμάτιό του και κοιμάται πάντοτε...

Δεν ξέρω.

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι, επειδή, αυτό το βιολί το αρχίσαμε από την εγκυμοσύνη μου και έπειτα, μετά τον 7ο περίπου μήνα, μήπως του λείπουμε κατά την διάρκεια της μέρας, μήπως ξέρει ότι το βράδυ θα μας έχει όλους μόνο δικούς του κι έτσι του βγαίνει κάποια μορφή ανασφάλειας ?????

Και είναι τόοοοοοοοοοσο γλυκούλης !

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

αχ ! κουκλα δεν μου το ειχες πει αυτο . εγω ξεμπερδεψα με το θεμα κοριτσια αυτο αν ερθουν καμια φορα τα παω στο δικος τους δωματιο και καθομαι και εγω εκει λιγο μεχρι να κοιμηθουν καλα . αν ξανα ξυπνοισουν παλι τα ιδια . κα βεβαια το μεσημερι τους εξηγω οτι δεν ειναι δικο τους το κρεβατι ξανα και ξανα προς την δοξα τραβα που λενε . οσο dalia για τον κουκλο σου αφου δεν ερχεται στο δωματιο σου αλλα στο σαλονι ψαξε λιγο τι τον ενοχλη στο δικο του το δωματιο γιατι αμα ηθελε εσενα θα ερχοταν να σε βρει απο την στιγμη που δεν το κανει κατι δεν του αρεσει στον χωρο. φιλακια μαμαδες ξενυχτησμενες :lol:

δεν το είπα γιατί δεν με αγχώνει ιδιαίτερα...

Υπάρχουν βράδυα σπάνια βέβαια που με φωνάζει να πάω και εγώ στο σαλόνι...

Ξέρω τι τον ενοχλεί, τον ρώτησα θεωρεί ότι το δωμάτιο του είναι αποθήκη παιχνιδιών μαμά ξέρεις κανέναν άνθρωπο να κοιμάται στις αποθήκες ? :roll:

Αυτό με το να τον πηγαίνω στο δωμάτιο το έκανε μέχρι που είχαμε στο δωμάτιο του το βρεφικό κρεββατάκι, περίπου μέχρι τα 3, μετά έκανα το ΜΕΓΑ λαθος και του πήρα στο παιδικό υπερυψωμένο κρεββάτι για να μην κλείσω το χώρο στο παιδικό.Οπότε είναι πολύ δύσκολο να τον ανεβοκατεβάζω κοτζάμ παιδί....

phpvUiUybAM.jpg

rQGhp3.png

δεν το είπα γιατί δεν με αγχώνει ιδιαίτερα...

Υπάρχουν βράδυα σπάνια βέβαια που με φωνάζει να πάω και εγώ στο σαλόνι...

Ξέρω τι τον ενοχλεί, τον ρώτησα θεωρεί ότι το δωμάτιο του είναι αποθήκη παιχνιδιών μαμά ξέρεις κανέναν άνθρωπο να κοιμάται στις αποθήκες ? :roll:

Αυτό με το να τον πηγαίνω στο δωμάτιο το έκανε μέχρι που είχαμε στο δωμάτιο του το βρεφικό κρεββατάκι, περίπου μέχρι τα 3, μετά έκανα το ΜΕΓΑ λαθος και του πήρα στο παιδικό υπερυψωμένο κρεββάτι για να μην κλείσω το χώρο στο παιδικό.Οπότε είναι πολύ δύσκολο να τον ανεβοκατεβάζω κοτζάμ παιδί....

phpvUiUybAM.jpg

φοβερος ο τυπος στις απαντησεις του ειναι σουπερ. και καλα κανεις και δεν ανχωνεσαι ουτε εγω το βλεπω λογος ανησιχιας αφου το παιδι δεν το κανει καθε μερα . και σε εμενα τυχενει καμια φορα αμα δουν κανενα ονειρο η γενικα κατι τα ενοχλησει.

δεν διάβασα τις υπολοιπες απαντησεις συγνώμη

μπορεις να κοιμασαι εσυ στο δικο του.... και μολις παραδώσει φευγεις κυρία.

Παντως επειδη πολυ θα σου πουν αστο να κλαιει εγω θα σου προτεινω: ακολουθησε το ενστικτό σου, μπορει οντως το παιδι να φοβαται, ή να ανυσηχει που ερχεται αλλο μωρο ή κατι αλλο.

Σκέψου: κανενας δεν κοιμαται στα 12 με την μαμα του :cool:

Διαφημίσεις

δεν διάβασα τις υπολοιπες απαντησεις συγνώμη

μπορεις να κοιμασαι εσυ στο δικο του.... και μολις παραδώσει φευγεις κυρία.

Παντως επειδη πολυ θα σου πουν αστο να κλαιει εγω θα σου προτεινω: ακολουθησε το ενστικτό σου, μπορει οντως το παιδι να φοβαται, ή να ανυσηχει που ερχεται αλλο μωρο ή κατι αλλο.

Σκέψου: κανενας δεν κοιμαται στα 12 με την μαμα του :cool:

οχι το κακομηρο η ψυχουλα του ποναει δεν πρεπει να φυγεις αλλα να το καθισυχασεις προς θεου μωρο ειναι καλε !!! αντιθετη παρα πολυ σε αυτη την αποψη και συμβουλη

Ο υπνος στο σαλόνι είναι καθημερινό φαινόμενο:|

ουψ! δεν το καταλαβα Dalia να σε ρωτησω κατι υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις το εξης να πεις στο γιο σου να διαμορφωσεται μαζι το παιδικο δωματιο ετσι ωστε να του αρεσει και να το θεωρησει δωματιο του και οχι αποθυκουλα για παιχνιδακια . αφου τον βλεπω απο τις περιγραφες που κανεις για ΣΟΥΠΕΡ ΤΥΠΑΚΙ και με αποψη πανω σε θεματακια . για κανε παιχνιδι να δεις τι γινεται.:rolleyes:

jenia πολύ καλή ιδέα, ευχαριστώ...θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας...( η αλήθεια είναι ότι μάλλον ξέρω την απάντηση ) θα μου πει ότι θέλει το κρεββάτι του μακουιν....

rQGhp3.png

jenia πολύ καλή ιδέα, ευχαριστώ...θα το εφαρμόσω σήμερα κιόλας...( η αλήθεια είναι ότι μάλλον ξέρω την απάντηση ) θα μου πει ότι θέλει το κρεββάτι του μακουιν....

και ο γιος μου εχει την ταση με τον μακουιν και ξερεις τι εκανα σεντονια, μαξιλαρι .κουβερτα , παπλομα μακουιν και ετσι του εφτιξα το δωματιο του μακουιν χι!χι! γιατι το κρεβατι του ειναι μονο κλασικο κερβατι παιδικο ετσι αφου ειδε οτι τα περισσοτερα ηταν μακουιν (μεχρι κσι στο γενεθλεια περσι μακουιν ηταν) μου λεει ΜΠΡΑΒΟ! μαμα αυτο ειναι τωρα δωματιο εγω ετσι:shock:

Διαφημίσεις

και ο γιος μου εχει την ταση με τον μακουιν και ξερεις τι εκανα σεντονια, μαξιλαρι .κουβερτα , παπλομα μακουιν και ετσι του εφτιξα το δωματιο του μακουιν χι!χι! γιατι το κρεβατι του ειναι μονο κλασικο κερβατι παιδικο ετσι αφου ειδε οτι τα περισσοτερα ηταν μακουιν (μεχρι κσι στο γενεθλεια περσι μακουιν ηταν) μου λεει ΜΠΡΑΒΟ! μαμα αυτο ειναι τωρα δωματιο εγω ετσι:shock:

όλα αυτά και εμείς συν κουρτίνα συν τεράστια ζωγραφιά στον ένα τοίχο...

αλλά επειδή δεν παίζεται μπορεί να μου πει εεεεε αφού δεν είναι spiderman..

amarinu αν προσπαθήσεις αυτό που είπε η jenia σε εμένα δηλ να κάνεις το δωμάτιο του πιο ελκυστικό με ήρωεες που του αρέσουν ?

και εγώ πάντως είμαι παντελώς κατά στο άστω να κλαίει...

αν έχεις την αντοχή να πηγαινοέρχεστε κάντω

rQGhp3.png

Με κάθε επιφύλαξη, και μόνο σε περίπτωση που σε κάποια θα ταιριάζει, θα σας μεταφέρω τη δική μου τακτική:

Είναι γεγονός πως, επειδή είμαι πολύ δύσκολη στον ύπνο - κοιμάμαι δύσκολα, ξυπνάω εύκολα, στριφογυρίζω... - ποτέ δεν ευνόησα την παρουσία παιδιού στο κρεβάτι μας. Το δωμάτιό μας έχει συνήθως κλειστή την πόρτα και αν μπω μαζί με τα παιδιά για κάποια δουλειά, φροντίζω γρήγορα να βγαίνουμε έξω και να κλείνω την πόρτα. (Όχι ότι δεν μπαίνουν και μόνα τους, αλλά το κάνουν σαν σκανταλιά :wink:).

Όταν λοιπόν άρχισαν οι εφιάλτες του πρώτου μου παιδιού, εκεί γύρω στα 3, το καημένο, δεν ερχόταν καθόλου σε μένα, μόνο με φώναζε και φυσικά πήγαινα δίπλα του, έμενα κανά δεκάλεπτο-τέταρτο να ηρεμήσει κι έφευγα. Συνήθως δεν ξαναερχόταν την ίδια νύχτα.

Από τα επόμενα δίδυμα, το ένα ακολουθεί ακριβώς την ίδια τακτική (αν και πολύ πιο σπάνια, γιατί πλέον έχουν κι άλλο κόσμο στο δωμάτιο και δε φοβούνται τόσο :D). .

Το άλλο πάλι άρχισε να έρχεται πού και πού. Όμως δεν ανέβαινε στο κρεβάτι, παρά στεκόταν όρθιο δίπλα μου. Έμενε όσο χρειαζόταν και μετά επέστρεφε στο δικό του. Κάποια στιγμή μάλιστα του πρότεινα αν θέλει να καθίσει στο χαλάκι δίπλα μου και ενίοτε καθόταν (ένα πρωί μάλιστα το βρήκα να κοιμάται εκεί του καλού καιρού... :-( ).Μια νύχτα όμως ένας τρομερός εφιάλτης το επισκέφτηκε: Ο Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι. Μεγάλος τρόμος! Το άκουσα που ήρθε, έφυγε, ξαναήρθε, κάθισε, άρχισε να αναστενάζει, ξαναέφυγε, πνικτός λυγμός, ξανά σε μένα, πάει να σκαρφαλώσει...παρότι δεν ήθελα να το αφήσω, έβλεπα ότι υποφέρει :-(:sad::-(. Έτσι μετά φόβου μεγάλου, έκανα αυτό που προτείνει η Πρέκοπ: το πήρα αγκαλιά μαζί μου, κρατώντας το σφικτά με τα χέρια και τα πόδια μου. Το παιδάκι αμέσως ηρέμησε. Το σφικταγκάλιασμα του παρείχε την ασφάλεια που είχε τόσο ανάγκη. Πέρασε μισή ώρα. Ήρεμο πια, το μικρό άρχισε να δυσφορεί. Προσπαθούσε να χαλαρώσει λίγο από το "στενό κορσέ" στον οποίο το είχα βάλει. "Αν θέλεις αγκαλίτσα καρδούλα μου, θα σε κρατήσω όσο χρειάζεσαι. Αν πάλι δε θέλεις, μπορείς να πας στο κρεβατάκι σου" της είπα (κατά Πρέκοπ). Ε, σε ένα λεπτό σηκώθηκε και έφυγε. Έχουν περάσει δύο μήνες και δε ξαναφάνηκε...:wink::cool:

660759jzef7rhw6w.gif

Μπράβο βρε κορίτσια... μου δίνετε κουράγιο !

Ο δικός μας ξυπνάει στάνταρ κατά τις 3 έχοντας συμπληρώσει περίπου 6 ώρες ύπνου στο κρεββάτι του και θέλει να έρθει στο δικό μας κρεββάτι, όπου χοροπηδάει και παίζει... Χθες λοιπόν κατά τις 4:30 τα ξημερώματα, τον κοιτάω στα μάτια και του λέω : "Νικόλα μου μήπως θες να πάρουμε την κουβερτούλα μας και να πάμε να κάνουμε νάνι?"...Με κοιτάζει σοβαρός επί 2-3 δεύτερα και, ω του θαύματος !!!, σηκώνεται, με παίρνει απ το χέρι, με πάει στο δωμάτιό τους, πέρνουμε την κουβερτούλα με το πάπλωμα, και ξαπλώσαμε κι οι 2 μαζί στον καναπέ όπου κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα μέχρι το πρωί (9 παρά που έφυγα για την δουλειά, δεν είχε ξυπνήσει ακόμη)... Το κάνει και με τον μπαμπά του αυτό (φυλάμε βάρδιες εναλλάξ γιατί δεν βγαίνει), αλλά, το μεσημέρι παέι μόνος του στο δωμάτιό του και κοιμάται πάντοτε...

Δεν ξέρω.

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι, επειδή, αυτό το βιολί το αρχίσαμε από την εγκυμοσύνη μου και έπειτα, μετά τον 7ο περίπου μήνα, μήπως του λείπουμε κατά την διάρκεια της μέρας, μήπως ξέρει ότι το βράδυ θα μας έχει όλους μόνο δικούς του κι έτσι του βγαίνει κάποια μορφή ανασφάλειας ?????

Και είναι τόοοοοοοοοοσο γλυκούλης !

και σένα Νικόλα τονλένε;;; θα το έχει το όνομα! χαχα

όλα αυτά και εμείς συν κουρτίνα συν τεράστια ζωγραφιά στον ένα τοίχο...

αλλά επειδή δεν παίζεται μπορεί να μου πει εεεεε αφού δεν είναι spiderman..

amarinu αν προσπαθήσεις αυτό που είπε η jenia σε εμένα δηλ να κάνεις το δωμάτιο του πιο ελκυστικό με ήρωεες που του αρέσουν ?

και εγώ πάντως είμαι παντελώς κατά στο άστω να κλαίει...

αν έχεις την αντοχή να πηγαινοέρχεστε κάντω

ειναι πολύ μικρούλι μωρε, μόλις 19 μηνών...δεν ξέρω αν καταλαβαίνει από χαρακτήρες. πάντως έχει σοβαρό κόλλημα.

ευχαριστώ κορίτσια μου για τις συμβουλές!!

Κορίτσια πρέπει να είναι ηλικία !!Και μένα άρχισε να έρχεται στο κρεβάτι μας όταν ήμουν έγκυος και τελικά παρέμεινε

Amarinou σε καταλαβαίνω , είχα μια κοιλιά μεχρί εκεί , κααύρες, πόνο στη μέση και να έχω και το Δημητράκη να μου κόβει κάτι ξεγυρισμένες (και στην κοιλιά καμια φορά, στον ύπνο του φυσικά)

Εμάς κοιμάται μόνιμα πλέον στο κρεβάτι μας !!!Μολις το είπα στον παιδίατρο με επέπληξε εντονα αλλά πιστεύω ότι τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να τον βγάλω από το δωμάτιο λόγω του νέου μωρού . Επειδή μου εκδηλώνει πολύ εντονη ζηλεια με κλάματα , βια ξεσπάσματα , χτυπάει το μωρό , εμένα με τραβάει όταν το ταίζω , χτυπαει τα παιδάκια και τιο κεφάλι του στο τοιχο στο πάτωμα δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη εποχη γιατί θα νιωσει ανασφάλεια και απόρριψη και θα επιδεινωθεί η κατασταση

Πάντως κορίτσια έχω τρελαθει :-(δεν ξέρω πώς να τον αντιμετωπίσω

Ελπιζω να μη είμαι εκτός θέματος αλλά ήθελα κάπου να τα πω να ξεθυμάνω :-(

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

• 1 month later...

εμενα πάλι η δικη μου παιδιατρος μου ειπε να μην τον φερνω στο κρεβατι αλλα να πηγαινω εγω εκει, αν και παραδεχτηκε οτι και η ιδια αναγκαστηκε να τον κοιμιζει μεχρι 4 χρονων στο κρεβατι της :P

εμενα πάλι η δικη μου παιδιατρος μου ειπε να μην τον φερνω στο κρεβατι αλλα να πηγαινω εγω εκει, αν και παραδεχτηκε οτι και η ιδια αναγκαστηκε να τον κοιμιζει μεχρι 4 χρονων στο κρεβατι της :P

Συγνώμι βρε παιδιά αλλά τι σχέση έχουν οι παιδιατροι με τέτοια θέματα και απευθύνεστε σε αυτούς...?

rQGhp3.png

γεια σας κορίτσια!

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τους τελευταίους 2 μήνες με το ένα αγοράκι μου που είναι 19 μηνών.

ενώ γενικότερα δεν τους έχουμε μαθει να κοιμούνται στο κρεβάτι μας, ο ένας αρνείται κατηγορηματικά να κοιμηθεί στο κρεβάτι του, μπορεί και να τσιρίζει μία ολόκληρη ώρα, και στο τέλος αναγκαζόμαι να τον πάρω στο κρεβάτι όπου πέφτει τάβλα...

που μπορεί να οφείλεται αυτό; εχω ανησυχήσει αλλά και έχω κουραστεί πολύ κάθε βράδυ η ίδια δουλειά...ο άλλος κοιμάται κανονικά στο κρεβατάκι του και δεν ξυπνάει καθόλου...

εντωμεταξύ είμαι έγκυος στο τρίτο, και δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο να κοιμάμαι σε μία γωνία στο κρεβάτι, είναι ταλαιπωρία..

καμιά ιδέα έχετε;; ευχαριστώ!

ολα τα παιδιά περνάνε αυτη τη φάση. και η δική πολύ καιρό (μπορεί και χρονο) κοιμόταν μαζί μου. εεεεεε μολις αλλαξαμε από την κουνια σε μονο, κόπηκαν αυτά.

εγω να πω δεν μαλωνα, απλως ελεγα οτι ο καθ' ενας κοιμαται στο κρεβατι του. δεν επιανε. δεν επεμενα γιατι ξυπνουσε σχεδον καθε 2 ωρες και από το να πηγαινοερχομαι μες τη νυχτα απο δωματιο σε δωματιο, προτίμησα να την εχω κοντα μου και να μην ξυπναει καμια μας.

ισως ειανι ο ερχομος του 3ου παιδιού.

υπομονη....

age.png

και η δικιά μας (18 μηνών σήμερα) κοιμόταν στο κρεββάτι μας απο 10-15 μηνών. Μετά δοκιμασαμε και φέραμε το δικό της κρεββάτι στην κρεββατοκάμαρα και τα πραγματα βελτιώθηκαν πολυ. Κάνω οτι κοιμάμαι δίπλα της και μόλις την πάρει ο ύπνος φευγω. Μπορει και να μην ξυπνησει όλο το βράδυ ή μονο για πιπιλα. Πάντως εχει πλακα που το πρωι όταν ξυπνάει κόβει βόλτες στο κραβατι της και μουρμουράει ή προσπαθει να ξανακοιμηθει μέχρι να της χαμογελάσω, μετα απλα χοροπηδαει :). Τις τελευταιες μέρες είναι πολυ δύστροπη και αρχισε να ξυπνάει περισσότερες φορές αλλα είναι απο τα δοντάκια της (ελπίζω).

ξερει καμια σας τετοιες συμπεριφορες που οφειλονται;;;;

το εχετε ψαξει παραπέρα;;;;;

αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.... ειμαι στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης κι ο γιος μου 13 μηνων θελει να κοιμομαστε μαζι....

αυτο ξεκινησε πριν ενα μηνα που χρειαστηκε για δεκα μερες να λειψουμε απο το σπιτι, (μεχρι τοτε κοιμοτανε στη κουνια του). απο τοτε ξυπναει τη νυχτα και θελει αγκαλιες...

προχτες επεσε απο τη κουνια του και τωρα ξυπναει σχεδον καθε μια ωρα, με αποτελεσμα λογο κουρασης να τον παιρνω στο κρεβατι........

τι να πω;;;; αναφαλεια;;; φοβια με κατι;;;;

ετοιμαζομαι να του παρω κρεβατακι μονο δικο του, ν αλλαξω διακοσμηση στο δωματιο του και βλεπουμε.......

υπομονη σε ολες μας.......