Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πώς μεταφέρουμε το φαγητό στην έξοδο μας;

gema

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!χτες ξεκινήσαμε με επιτυχία τα φαγητά μας!!Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ΄πρέπει να είμαστε εκτος σπιτιού την ώρα του φαγητού πώς μπορούμε να το μεταφέρουμε;χαλάει;μιλάω για λαχανικά και κοτόπουλο.Πειράζει να μεταθέσουμε το γεύμα;ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

Υπάρχουν ισοθερμικές τσάντες που μεταφέρεις το φαγητό του παιδιού, δεν χρειάζεται να μεταφέρεις το γεύμα του αργότερα. Αν η απόσταση είναι μακρινή εννοώ ταξίδι μπορείς να βάζεις μέσα και τις μπλέ παγοκύστες και μια ώρα πρίν το γεύμα βγάλε το μπολάκι να ξεπαγώσει. Εγώ αυτό κάνω και νομίζω ότι είναι ο πιο ασφαλής τρόπος. Αν είναι μαγειρεμένο την ίδια μέρα δεν χρείαζεται να βάλεις παγοκύστες.

Γι'αυτό αγαπάω αυτό το φόρουμ!

Βρίσκεις έτοιμη την απορία σου και την απάντηση!

Και μεις προσφάτως αρχίσαμε να τρώμε κρέμα, φρούτα, και εδώ και κάτι μέρες λαχανικά.

Εχουμε όμως καλομάθει και μαμά και κόρη στις βόλτες. Ιδίως τώρα που ανοίγει ο καιρός.....που να κρατηθούμε μέσα!

Μετά το πρωινό γάλα μας κάνουμε τις δουλειές μας και μην τις είδατε.

Πριν με το γάλα ήταν ευκολότατο...

Τωρα πως παίρνεις μαζί τα φρούτα η το μεσημεριανό?

Αλεσμένα πόσο κρατάνε?

Και, βασικό, πως το ταίζεις? Στο καρότσι πχ? Δε θα γίνει κόλαση??? Καλά, εμείς ακόμα είμαστε καινούργιες, δεν έχουμε μάθει να τρώμε χωρίς το χάος γύρω μας....

k6rO.png

yMCu.png

Τα thavmatakia μου και γω!

Διαφημίσεις

H Chicco έχει ένα φανταστικό θερμός φαγητού με 2 θήκες που εμένα και την κουμπάρα μου μας βόλεψε πολύ.

Ενα μεγάλο με κόκκινο καπάκι???

Εχει κ κουτάκια καλής χωρητικότητας μέσα??

Δεν είναι βαρύ?? Το γλυκοκοιτάω....

k6rO.png

yMCu.png

Τα thavmatakia μου και γω!

Εμεις, επειδή ειμαστε κι εμεις γυριστρες, οταν προκειται για φρουτα, ή περιμενω να τα φαει και μετα βγαινω, η αν πρεπει να βγω απο πριν, για εκεινη τη μερα, η παιδιατρος με αφηνει και τις δινω ή κρεμα (φαριν λακτε) ή παιδικο γιαουρτακι με φρουτα. Για μια φορα στο τοσο λεει δεν πειραζει, να τρωει και κατι γλυκο το παιδακι να μην ειναι στερημενο.

Για το φαγητο ομως, εχω βρει ενα τελειο θερμος φαγητου απο το cosycorner (http://www.cosycorner.gr - ΨΑΞΤΕ ΣΤΟΝ ONLINE ΚΑΤΑΛΟΓΟ- σελ. 37) μικρο σε μεγεθος (χωραει δηλαδη την ημερησια ποσοτητα) και που δεν εχει βαρεα μεταλα, κραταει 5 ωρες ζεστο το φαγητο ή 7 ωρες κρυο. Και επισης το ταιζεις κατευθειαν απο εκει μεσα, δεν χρειαζεται να κουβαλας και εξτρα πιατακια. Εχω καταβολευτει. Κοστιζει 32 ευρω.

Τωρα μαλιστα, ετοιμαζω το φαγητο της, θα το αλεσω, και φυγαμεεεεεε.

CYaip2.png

Διαφημίσεις

Είναι μικρότερο από το θερμός για το μπιμπερό και δεν είναι καθόλου βαρύ. Έχει μέσα 2 θήκες για διαφορετικά φαγητά.

http://www.chicco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=419&category_id=42&option=com_virtuemart&Itemid=140

74Qtp3.png2SeRp3.png

Εμεις, επειδή ειμαστε κι εμεις γυριστρες, οταν προκειται για φρουτα, ή περιμενω να τα φαει και μετα βγαινω, η αν πρεπει να βγω απο πριν, για εκεινη τη μερα, η παιδιατρος με αφηνει και τις δινω ή κρεμα (φαριν λακτε) ή παιδικο γιαουρτακι με φρουτα. Για μια φορα στο τοσο λεει δεν πειραζει, να τρωει και κατι γλυκο το παιδακι να μην ειναι στερημενο.

Για το φαγητο ομως, εχω βρει ενα τελειο θερμος φαγητου απο το cosycorner (www.cosycorner.gr - ΨΑΞΤΕ ΣΤΟΝ ONLINE ΚΑΤΑΛΟΓΟ- σελ. 37) μικρο σε μεγεθος (χωραει δηλαδη την ημερησια ποσοτητα) και που δεν εχει βαρεα μεταλα, κραταει 5 ωρες ζεστο το φαγητο ή 7 ωρες κρυο. Και επισης το ταιζεις κατευθειαν απο εκει μεσα, δεν χρειαζεται να κουβαλας και εξτρα πιατακια. Εχω καταβολευτει. Κοστιζει 32 ευρω.

Και εγώ αυτό κάνω! του δίνω τη φρουτόκρεμα και μετά φεύγω!

Αλλά και οι λύσεις που λές είναι ότι πρέπει! εμένα τώρα είναι μαγαλύτερος και δεν τρώει στο καρότσι έξω!τα εφαρμόζαμε όταν ήταν πιο μικρόυλης.

Έχει φάει φαγητό αυτό το καρότσι!!!

εμεις και για το φαγητο, εχουμε παρει και καρεκλακι φορητο, οποτε αν παμε σε κανα ταβερνακι, τη βαζουμε και αυτή εκει, καθεται ψηλα μαζι μας, και δεν γκρινιαζει καθολου.

Ειπαμε, ειμαστε γυριστρες, πρεπει να ειμαστε και οργανωμενες γυριστρες

CYaip2.png

Για το φαγητο ομως, εχω βρει ενα τελειο θερμος φαγητου απο το cosycorner (http://www.cosycorner.gr - ΨΑΞΤΕ ΣΤΟΝ ONLINE ΚΑΤΑΛΟΓΟ- σελ. 37) μικρο σε μεγεθος (χωραει δηλαδη την ημερησια ποσοτητα) και που δεν εχει βαρεα μεταλα, κραταει 5 ωρες ζεστο το φαγητο ή 7 ωρες κρυο. Και επισης το ταιζεις κατευθειαν απο εκει μεσα, δεν χρειαζεται να κουβαλας και εξτρα πιατακια. Εχω καταβολευτει. Κοστιζει 32 ευρω.

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ. Εχει πολλα μεσα που θελω. Ευχαριστουμε smouts......!:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

Gemaki an den kano lathos ta mikra mas exoun tin idia ilikia alla emena akoma de mou exei pei i giatros na tis valo mesimeriano (xortosoupa klp diladi) Sou eipe o giatros na proxoriseis i to xereis apo moni sou? Tha thela ki ego na ti valo tora pou "gyrizei"! Ta frouta ta sinithise..

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png

• 3 months later...

Το θερμός φαγητού της Chicco το πήρα κι εγώ. Όντως πάρα πολύ καλό! Πριν ξεκινήσω ζεσταίνω το φαγητό, το αλέθω και το βάζω στα ειδικά βαζάκια που έχει το θερμός. Και το κρατάει μια χαρά ζεστό! Όμως τώρα που καλοκαιριάζει και λέμε να πάμε για κανά μπανάκι, δεν ξέρω πώς να μεταφέρω την φρουτόκρεμα του. Μου είπαν να αλέσω τα φρούτα και να την βάλω σ'ένα απλό ταπεράκι κι ότι δεν παθαίνει τίποτα. Εμείς όμως βάζουμε και χυμό πορτοκαλιού. Δεν θα ξινίσει; Εσείς τι κάνετε;

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Δεσποινα, δε ξερω και ποσο ειναι το παιδακι σου.... αλλα ο δικος μου ειναι 13 μηνων οποτς ειμαστε εξω και πρεπει οιπωσδηποτε να φαει φρουτοκρεμα, η του δινω μια μπανανα σκετη που μπορει και τη δαγκωνει και τη τρωει. τωρα που υπαρχουν κι αλλα μαλακα φρουτα οπως ροδακινο βολευομαστε μια χαρα....

αλλα εγω δινω και ετοιμες φρουτοκρεμες της nutricia... φυσικα τετοια τρωει οταν χρειαστει να φαει φρουτα κι ειμαστε εκτος σπιτιου......

Ο δικός μου είναι σχεδόν 7 μηνών και τρώει μόνο αλεσμένα. Έτοιμες φρουτόκρεμες δεν θέλω να του δώσω γιατί θα τις μάθει και δεν θα θέλει τις δικές μου. Καμιά ιδέα; Ο χυμός πορτοκαλιού με προβληματίζει.

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

• 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατι ο μπεμπάκος μου (6μηνων ) αρχίζει τις στερεες τροφές(προς το παρόν με μεγάλη επιτυχία :D:D:D:D

Τελικά αλεσμένα τα λαχανικά-κρεατο/χορτόσουπες μπορούμε σε ισοθερμικο να τα μεταφέρουμε ζεστά ή κρύα(με παγοκύστες ).Σωστά?

Ερώτηση (συγχωρέστε με για την βλακεία): πως θα τα ζεστάνουμε εκει που θα είμαστε?Τι επιτρέπετε?Σε κατσαρολάκι ? Εχετε ζεστάνει σε μικροκύμματα?

Το φρούτο μπορει, τελικά,να μεταφερθεί πολτοποιημένο?Δεν χάνει όλες τις βιταμινες του?Ποιος είναι ο μεγιστος χρόνος από την πολτοποίηση στην ...κατανάλωση?

Προς το παρόν είμαι σπίτι και είναι όλα φρεσκομαγειρεμένα και φρεσκοαλεσμένα.Ομως μετά από 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμού, ήρθε η ωρα να βγούμε έξω με ταπεράκια!!;)

QqmLp3.png

λοιπον,να σου πω γνωμη...

η μικρη μου ειναι 7.5 μηνων.Δεν εχει χρειαστει να βγουμε εξω πριν φαει φρουτα-ειναι και χειμωνας οποτε πριν τις 12 το μεσημερι δεν την κυκλοφορω- αλλα αν χρειαστει εχω σκεφτει εκεινες τις φορες να παιρνω μαζι μας μια μεγαλη ωριμη μπανανα ή ενα αβοκαντο τα οποια πολτοποιουνται τελεια μονο με ενα πηρουνι!!οποτε δεν χρειαζεται να ειναι αλεσμενα!Αργοτερα δε που το μωρο μπορει να κρατησει στο χερι τις τροφες και να μασουλησει υπαρχουν κατι διχτακια που σφραγιζουν μεσα το φρουτο κομματι-κομματι και το μωρο τρωει ετσι μονο του χωρις να υπαρχει κινδυνος πνιγμου (δεν το εχω δοκιμασει,αλλα συντομα θα το κανω)

Για το μεσημεριανο τωρα αν πρεπει να λειψω...θα προτιμουσα να δωσω γιαουρτακι που το βρισκω παντου και ειναι πανευκολο να το φαει!Αν ομως θελω απαραιτητα να δωσω τα υπολοιπα,αλεσμενο σε ενα θερμος δεν παθαινει τιποτε!!

Καλα ρυζαλευρο και κρεμες λοιπες δεν θεωρω οτι ειναι τιποτε δυσκολο...θερμος με νερακι και την σκονη μετρημενη οπως με το γαλα!!

καλημέρα. λίγο πολύ όπως τα λέει η marsolan είναι τα πράγματα. το γιαουρτάκι είναι το καλύτερο και το βρίσκεις και παντού για να μην το κουβαλάς. όσο για τα άλλα φαγητά εγώ βρήκα (στα jumbo νομίζω) ένα κουβαδάκι που είναι θερμός τροφών (δεν θυμάμαι αν είναι αυτό της chicco ή άλλης εταιρίας γιατί το αυτοκόλλητο ξεκόλλησε). έχει μέσα δύο δικά του μικρά ταπεράκια και κλείνει από πάνω διατηρώντας για λίγες ώρες τουλάχιστον τη θερμοκρασία. και για τη μετρημένη σκόνη -γάλα ή κρέμα - έχει στα jumbo και ειδικούς δοσομετρητές.

εγώ τα μικροκύματα τα αποφεύγω όσο μπορώ, ακόμη και τώρα που ο γιος μου είναι κοντά 18 μηνών. το φαγητό το ζεσταίνω σε αντικολλητικό τηγανάκι στο μάτι της κουζίνας. μην αγχώνεσαι Madrid, θα βρείτε τις ισορροπίες σας.

Think Different

λοιπον εγω θα σας πω πως για τωρα που ειναι χειμωνας, δε νομιζω πως τιθεται θεμα να χαλασει το φαγητο ακομα κι αν το μεταφερεις αλεσμενο. περισσοτερο θεμα ειναι να το ζεστανεις. μπορεις να ζητησεις απο ενα εστιατοριο ή καφετερια να σου δωσει ενα μπολ με ζεστο νερο και να βαλεις μεσα το ταπερ με το φαγητο (μπεν μαρι) μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου. το εχω κανει και με νερο ζεστο απο θερμος. για τα φρουτα τωρα, σε ημερησια εκδρομη, εχω κουβαλησει το μουλτι και εχω ζητησει απλως μια πριζα. στο τελος ξεπλυμα με νερακι.

και τα μικροκύματα για μία φορά δεν κάνουν κακό, η καθημερινή χρήση βλάπτει. Εγώ όταν πήγαινα σε σπίτια γνωστών κουβαλούσα ένα μπρίκι μεγάλο και ζέσταινα το φαγητό στο μάτι, σε εστιατόρια όμως το έδινα και μου το ζέσταιναν στα μικροκύματα. Φρούτο και εγώ δεν είχε χρειαστεί να μεταφέρω, συνήθως βγαίναμε μετά από αυτό. Στο καρότσι τρώνε άνετα, αρκεί να σηκώσεις την πλάτη όσο πιο κατακόρυφα γίνεται, φυσικά κουβαλάμε μαζί σαλιάρες και μωρομάντηλα και δεν ξεχνάμε το ποτηράκι του μωρού! Αντέχουν πιο πολύ στην πείνα παρά στη δίψα, να το θυμάστε!!!