Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα συμπεριφορας στο σχολειο


Recommended Posts

κοριτσια χρειαζομαι επειγοντως συμβουλες εχω εναν γιο στην εφηβεια κλεινει τα 13 και μπαινει στα 14 σε λιγες ημερες αντιμετωπιζουμε προβλημα συμπεριφορας στο σχολειο μολις μπαινει στην ταξη κανει αλλοπροσαλα πραγματα ωστε ναειναι αρεστος και να γελανε οι φιλοι του. Η συμπεριφορα του αρχισε να αλλαζει εδω και 2 χρονια μας εκαναν παροπονα στην αρχη ο δασκαλος της εκτης και κατοπιν οι καθηγητες εχουμε προσπαθησει τα παντα συζητηση,τιμωρια τιποτα και το κερασακι στην τουρτα ηρθε σημερα που εμαθα απο αλλον και οχι απο το ιδιο το παιδι μου οτι του εχει ζητησει καθηγητρια απο την πεμπτη να παει με τον αντρα μου στο σχολειο αλλιως δεν τον ξαναβαζει στο μαθημα της και ενοειτε οτι εμας δεν μας ειπε τιποτα και την ιδια την καθηγητρια την κοροιδεψε λεγοντας της οτι την παρασκευη δεν μπορουσε να πει ο πατερας του γιατι ειχε δουλεια και σημερα απο οτι μαθαινω της ειπε παλι το ιδιο,με τον αντρα μου ειπαμε να μην του πουμε τιποτα σημερα και να του δωσουμε την ευκαιρια να το πει μονος του(εαν το πει)

Να σας πω οτι σαν μαθητης ειναι καλος δεν εχουμε προβλημα διαβασματος

οπως και οποιος και να τον γνωριζει εκτος σχολειου εχει να μου λεει τα καλυτερα και οντως ειναι πολυ ευγενικο παιδι γιατι ομως τετοια συμπεριφορα στο σχολειο, τι πρεπει να κανουμε;

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει κάποιος καθηγητής που να τον συμπαθεί και ο οποίος θα μπορούσε να του μιλήσει; μήπως το κάνει για να εντυπωσιάσει τους φίλους του ή κάποια κοπέλα; υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί κάποια κατάσταση στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

συζητήστε το μαζί του!είναι και η ηλικία βλέπεις!μήπως, λέω μήπως η καθηγήτρια είναι λίγο υπερβολικοί;δηλαδή κάνει αστεία για να γελάσουν οι φίλοι του...κάτι άλλο;έχει βίαιη συμπεριφορά;παρατηρείς κάτι που ξεπερνά τα όρια στην τάξη ή εκτός;απ' ότι λες και καλός μαθητής είναι και εκτός σχολείου μια χαρά παιδί...νομίζω πως φέρεται έτσι λίγο για "μαγκιά", λίγο για πλάκα.....ένα έχω να πω να είσαι κοντά στο παιδί σου δηλ. εννοώ από το ίδιο στρατόπεδο..δείξτου ότι είσαι σύμμαχός του...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος καθηγητής που να τον συμπαθεί και ο οποίος θα μπορούσε να του μιλήσει; μήπως το κάνει για να εντυπωσιάσει τους φίλους του ή κάποια κοπέλα; υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί κάποια κατάσταση στο σπίτι;

ναι υπαρχει,απο εκει μαθαινω τα της συμπεριφορας του και τον εχει πιασει απο την Πεμπτη και του εχει μιλησει εμενα ολες αυτες τις ημερες δεν μου ειχε πει τιποτα για να μην με στεναχωρησει του μιλαει συνεχεια αυτη η καθηγητρια αλλα τις περισσοτερες φορες ουτε και σε αυτην παραδεχεται τιποτα απο οσα κανει

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

συζητήστε το μαζί του!είναι και η ηλικία βλέπεις!μήπως, λέω μήπως η καθηγήτρια είναι λίγο υπερβολικοί;δηλαδή κάνει αστεία για να γελάσουν οι φίλοι του...κάτι άλλο;έχει βίαιη συμπεριφορά;παρατηρείς κάτι που ξεπερνά τα όρια στην τάξη ή εκτός;απ' ότι λες και καλός μαθητής είναι και εκτός σχολείου μια χαρά παιδί...νομίζω πως φέρεται έτσι λίγο για "μαγκιά", λίγο για πλάκα.....ένα έχω να πω να είσαι κοντά στο παιδί σου δηλ. εννοώ από το ίδιο στρατόπεδο..δείξτου ότι είσαι σύμμαχός του...

οχι δεν ειναι υπερβολικη η καθηγητρια καταλαβαινω ποτε κανουν λαθη οι καθηγητες και ποτε κανει λαθη το παιδι μου,εννοειτε οτι τα κανει αυτα για να εντυπωσιασει και τους φιλους του αλλα και μια συμμαθητρια του και οσο για κουβεντα αλλο τιποτα, δεν κανουμε τιποτα αλλο στο σπιτι

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκεινο που με πειραζει πιο πολυ ειναι οτι ακομα και σημερα που γυρισε απο το σχολειο δεν μας εχει πει τιποτα,βεβαια εγω μιλησα το μεσημερι με την καθηγητρια του και της ειπα οτι τελικα το εμαθα απο αλλου και οχι απο τον ιδιο και αποφασισαμε εγω απο την μερια μου να μην του πω τιποτα αλλα και η καθηγητρια να επιμενει να μην τον αφηνει να μπει στο μαθημα της μεχρι να αναγκαστει το παιδι να μας το πει για να μαθει να μην κρυβει πραγματα, εσας πως σας φαινεται αυτο που κανουμε; θα επρεπε να τον πιασουμε απο μονοι μας και να του πουμε οτι τα ξερουμε ολα;

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

GIOYLA, αν σας το πει τι είναι αυτό που θα πρέπει να περιμένει από εσάς; μήπως, δηλ., φοβάται ότι θα του στερήσετε κάτι που του αρέσει πολύ ή θα έχει να αντιμετωπίσει την "γκρίνια" σας; Ένας δικός μου μαθητής, όταν του είπα ότι πρέπει να δούμε τη συμπεριφορά του, μου είπε: "ό,τι θέλετε κυρία, αρκεί να μην τ' ακούσω από τη μάνα μου!":-)

Link to comment
Share on other sites

GIOYLA, αν σας το πει τι είναι αυτό που θα πρέπει να περιμένει από εσάς; μήπως, δηλ., φοβάται ότι θα του στερήσετε κάτι που του αρέσει πολύ ή θα έχει να αντιμετωπίσει την "γκρίνια" σας; Ένας δικός μου μαθητής, όταν του είπα ότι πρέπει να δούμε τη συμπεριφορά του, μου είπε: "ό,τι θέλετε κυρία, αρκεί να μην τ' ακούσω από τη μάνα μου!":-)

σιγουρα εχουν υπαρξει φορες που του εχω φωναξει ομως πανω απο ολα εχω εξηγησει και στα δυο μου παιδια οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η ειλικρινεια. Τις περισσοτερες φορες οταν μου εχει πει τι εχει συμβει τον συζηταω αλλα ουτε του φωναζω ουτε τον τιμωρω αλλα οταν μου κρυβει πραγματα γινομαι"τουρκος" Εκεινο που εχω καταλαβει ειναι οτι θεωρει οτι με εχει του χεριου του και ειληκρινα δεν με "φοβαται" καθολου τον πατερα του ισως περισσοτερο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Γλύκα, ότι καλό είναι να σας βλέπει στο πλευρό του. Εγώ προσωπικά, αν έβλεπα ότι τραβάει η κατάσταση θα του μιλούσα ανοιχτά, αλλά με πολλή ηρεμία. Κι αυτό που τονίζεις για την ειλικρίνεια είναι πολύ σημαντικό να του το υπενθυμίσεις. Μήπως στη φασαρία που κάνει μες στην τάξη, αυτός είναι που φαίνεται πιο πολύ, ενώ άλλοι συμμαθητές του είναι στα παρασκήνια; Πολλές φορές ο ένας δείχνει να πρωταγωνιστεί, ενώ υπάρχουν κι άλλοι "αφανείς ήρωες" που διασκεδάζουν με το να την πληρώνει ο ένας.;)

( Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι ψυχολόγος, ό,τι σου γράφω προέρχεται από την εμπειρία μου με παιδιά αυτής της ηλικίας που εμπλουτίζεται καθημερινά! Ίσως κάποιος ειδικός να διαφωνούσε με αυτά που γράφω.)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...