Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 εμβόλια μαζί σε νεογέννητο....????


Nadine

Recommended Posts

Καλησπέρα.....!!!

Μόλις σήμερα γίναμε 2 μηνών και αύριο η γιατρός μας θα μας κάνει τα πρώτα εμβόλια (ναι, καλά διαβάσατε στον πληθυντικό, θα κάνουμε 2 ταυτόχρονα, τα prevenar και infanrix...). :rolleyes:

Με όλα αυτά, που διαβάζω εδώ μέσα για το θέμα του εμβολιασμού, έχω προβληματιστεί και αγχωθεί, πόσο μάλλον τώρα, που θα γίνουν και τα 2 μαζί σε τόσο μικρή ηλικία............ :shock:

Έχει τύχει σε καμιά μανούλα να κάνει 2 εμβόλια μαζί στο παιδάκι της ή η παιδίατρός μου έχει πάρει αψήφιστα το θέμα...?

Βοήθεια, τα φώτα σας........!!!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nadine καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι!:)

κι εμεις οταν γιναμε δυο μηνων, καναμε δυο εμβολια μαζι

και για τους επομενους δυο μηνες παλι απο δυο εμβολια την καθε φορα.

Επειτα αποφασισαμε να γινεται ενα εμβολιο σε καθε επισκεψη του παιδιατρου(γυρω στις 20-30 μερες).

καλη αρχη ευχομαι στο νινακι σας

και μην στεναχωριεσαι καλη μου,

τωρα πια σχεδον κανενα εμβολιο δεν κανει πυρετο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε δυο μαζί όταν είμασταν δυο και τεσσάρων και εξί μηνων, που θα πάμε μεθαυριο. Μας είπε ο γιατρός αν θέλουμε να το κάνουμε έτσι ή αλλιώς να κάνουμε το ένα στους δυο και το αλλο στους τρεις μήνες και να πηγαινουμε ανα μηνα μετα. Αλλά είπαμε να τα κάνουμε μαζι, γιατι θα κλάψει που θα κλάψει ας κλαψει μια και καλη και για τα δυο να γλιτωσει το κλαμα τον αλλο μηνα..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nadine κι ο μικρος μου οταν ηταν 2 μηνων εκανε 2 εμβολια μαζι. Το infanrix και το rotatec. To prevenar το εκανε 3 μηνων μαζι με ενα αλλο. Νομιζω οτι ειναι κοινη τακτικη των παιδιατρων, μην ανησυχεις! Παντως με το prevenar εχε το νου σου... Ο μικρος το χτυπησε το 38 του για ενα 24ωρο....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ουδεποτε καναμε 2πλο εμβολιο σε μια επισκεψη πλην μιας φορας που καναμε prevenar μαζι με rotarix το οποιο ομως ηταν ποσιμο.

Η παιδιατρος μου ηταν εντελως αντιθετη με τα 2 τσιμπιματα σε μια επισκεψη.

Θα σου προτεινα να παρεις μια δευτερη γνωμη γιατι αφενος το prevenar ειναι αρκετα βαρυ και αφαιτερου το infanrrix ειναι απο μονο του 5πλο εμβολιο και ισως και 6πλο(infanrix hexa)

Ο μικρος μου ουδεποτε παρουσιασε παρενεργεια απο αυτα τα εμβολια αλλα φανταζομαι εσας ειναι τα πρωτα οποτε δε μπορεις να το ξερεις.

Απλα θιεωρω οτι τωρα στο προτεινει λιγο εσπευσμενα λογω του οτι πρεπει να εμβολιαστει με prevenar το συντομοτερο μιας και υπαρχει αυτο το θεμα με τη νεα γριπη κτλ.

Παρολα αυτα πιστευω οτι πρεπει να παρεις μια δευτερη γνωμη.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nadine ναι ντεπον αλλα αυτα καλυτερα να στα πει αναλυτικα η παιδιατρος.

Εμενα μου εκανε ολοκληρη ενημερωση την πρωτη φορα που εμβολιααστηκαμε για το τι πρεπει να κανω σε περιπτωση πυρετου ή αν φουσκωσει το σημειο ,αν κοκκινησει,αν κανει γρομπαλακι κτλ..

Παντως παρε και μια δευτερη γνωμη πριν τα κανεις μαζεμενα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και να πάρεις δεύτερη γνώμη από παιδίατρο, δε νομίζω να βγάλεις άκρη.

Εμείς ετυχε να κάνουμε εμβόλια σε δύο παιδιάτρους, την μόνιμή μας και μία δεύτερη στην οποία πηγαίναμε όταν έλειπε η πρώτη.

Η μία αυστηρά ένα εμβόλιο τη φορά, η άλλη ήταν της άποψης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνονται δύο μαζί. Το τι επιχειρήματα έχω ακούσει και από τις δύο πλευρές δε λέγεται. Στο τέλος με έπεισαν ότι έχουν και οι δύο δίκιο. ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και να πάρεις δεύτερη γνώμη από παιδίατρο, δε νομίζω να βγάλεις άκρη.

Εμείς ετυχε να κάνουμε εμβόλια σε δύο παιδιάτρους, την μόνιμή μας και μία δεύτερη στην οποία πηγαίναμε όταν έλειπε η πρώτη.

Η μία αυστηρά ένα εμβόλιο τη φορά, η άλλη ήταν της άποψης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνονται δύο μαζί. Το τι επιχειρήματα έχω ακούσει και από τις δύο πλευρές δε λέγεται. Στο τέλος με έπεισαν ότι έχουν και οι δύο δίκιο. ;)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άντε να βγάλεις άκρη μετά.....!!!!!

Θα τα κάνουμε και ο θεός βοηθός....!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

nadine εγώ την δεύτερη φορά που πήγα για εμβόλιο μου ειπε ο παιδίατρος να κάνουμε 2 μαζί αλλά μόλις μου το είπε έκλαιγά περισσότερο απο το παιδί. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνονται ενα ένα γιατί στο τέλος μου το είπε ο παιδίατρος ο οποίος μάλιστα είναι της άποψης γιατί να τα κάνουμε όλα μαζί πιάσαμε φωτιά?????

Μου είπε μάλιστα οτι πολλοι γιατροί τώρα τελευταία κάνουν και 5 μαζι(!!!!!) λες και τους εχει πιάσει κωλοπρεμούρα με συγχωρείς για την εκφραση. Μου ειπε απλά το θεωρει απάνθρωπο αυτό το πράγμα όσο να είναι η ουσία που μπαίνει στο παιδί τσούζει και μην νομίζεις οτι δεν πονά όπως λενε πολλοί γιατροί.

Ο γιατρος δεν θα σε φάει αν του πε΄ςι να τα κανετε ένα ένα, έτσι και αλλιως τον άλλο μήνα θα ξαναπάς, απλά είναι η τακτική τους να σε ψαρώνουν μην μασάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nadine εγώ την δεύτερη φορά που πήγα για εμβόλιο μου ειπε ο παιδίατρος να κάνουμε 2 μαζί αλλά μόλις μου το είπε έκλαιγά περισσότερο απο το παιδί. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνονται ενα ένα γιατί στο τέλος μου το είπε ο παιδίατρος ο οποίος μάλιστα είναι της άποψης γιατί να τα κάνουμε όλα μαζί πιάσαμε φωτιά?????

Μου είπε μάλιστα οτι πολλοι γιατροί τώρα τελευταία κάνουν και 5 μαζι(!!!!!) λες και τους εχει πιάσει κωλοπρεμούρα με συγχωρείς για την εκφραση. Μου ειπε απλά το θεωρει απάνθρωπο αυτό το πράγμα όσο να είναι η ουσία που μπαίνει στο παιδί τσούζει και μην νομίζεις οτι δεν πονά όπως λενε πολλοί γιατροί.

Ο γιατρος δεν θα σε φάει αν του πε΄ςι να τα κανετε ένα ένα, έτσι και αλλιως τον άλλο μήνα θα ξαναπάς, απλά είναι η τακτική τους να σε ψαρώνουν μην μασάς.

Έτσι είναι.......

Έχω σκοπό να τη ρωτήσω, μήπως είναι καλύτερα ένα-ένα, κι ας παρεξηγηθεί... Το καλύτερο για το παιδί μου πρωτεύει.....!!

Αν επιμείνει να κάνουμε και τα 2, μάλλον δε διατρέχει κίνδυνο.

Θα πράξω αναλόγως την αντίδρασή της......!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γελάμε nadine και φυσικά θα σου πεί δεν υπάρχει πρόβλημα κυριά τέτοια μου μή σου πώ οτι θα σε κοιτάξει λες και έκανες κανένα κακούργημα, να θυμάσαι οτι ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και έχει υποχρέωση να σε σεβεται και να μην σε αντιμετβωπίζει σαν 5χχρονο παιδάκι. τί να τα τελειώσεις σε 12 μηνες τί σε 19 τα εμβόλια της πρώτης φάσης αν το παιδάκι είναι καλά καιδεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα μην μας πιάνει πανικός αντε γιατι τα έχω πάρει αγρια με μερικούς μερικούς γιατρούς. Ολοι οι μοντέρνοι νέοι γιατροί τώρα λένε το ίδιο παραμυθάκι λες και έχουν βγεί απο ταινεία του δόκτωρα Μένγγελε!!!!!

και κάτι άλλο καλό είναι οπως είπε ο γιατρός μου να γίνονται ένα ένα να βλέπεις πιο εμβόλιο φαίρνει παρενέργειες να ξερεις τι θα περιμένεις την επόμενη φορά, εγώ το βρήκα σωστό σαν σκέψη γιατί κάποια δεν ΄κάνουν ούτε πυρετό αλλά πολύ γκρίνια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γελάμε nadine και φυσικά θα σου πεί δεν υπάρχει πρόβλημα κυριά τέτοια μου μή σου πώ οτι θα σε κοιτάξει λες και έκανες κανένα κακούργημα, να θυμάσαι οτι ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και έχει υποχρέωση να σε σεβεται και να μην σε αντιμετβωπίζει σαν 5χχρονο παιδάκι. τί να τα τελειώσεις σε 12 μηνες τί σε 19 τα εμβόλια της πρώτης φάσης αν το παιδάκι είναι καλά καιδεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα μην μας πιάνει πανικός αντε γιατι τα έχω πάρει αγρια με μερικούς μερικούς γιατρούς. Ολοι οι μοντέρνοι νέοι γιατροί τώρα λένε το ίδιο παραμυθάκι λες και έχουν βγεί απο ταινεία του δόκτωρα Μένγγελε!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να 'σαι καλά, μ΄εκανες και γέλασα......!!!!

Θα σας γράψω νέα αύριο.......!!!!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κάτι?

Εκτος από το κλάμα κτλ τι ουσιαστικό πρόβλημα υπάρχει στο να κάνουν δυο εμβολια μαζι?Εγω διαλεξα να τα κάνω μαζι χωρις να το πολυσκεφτω και προβληματιζομαι τωρα..Δεν ειχαμε παρενεργειες, μόνο ενα 37 και κάτι (38 παρα κατι) έκανε μια φορα.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

και σε μας η παιδίατρος μας είπε ότι μπορούμε να κάνουμε 2 εμβόλια μαζί - δεν πειράζει και μάλιστα στις μαμάδες που πάνε στο ΙΚΑ έτσι τα κάνουν για να μην πηγαίνουν κάθε μήνα. Εγω επιμένω ένα τη φορά και δε μου φερνει αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις την πρωτη φορα που καναμε εμβολιο δεν ηταν διπλο αλλα μετα απο κανα διμηνο καναμε ενα διπλο και δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Σιγουρα δεν ηταν συνδυασμος prevenar με κατι αλλο γιατι το prevenar το κανουμε παντα μονο του. Ηταν για τη διφθεριτιδα τετανο κλπ αυτο νομιζω οτι ειναι το 5πλο. Εκει αντι να μας κανει ενα μας εκανε δυο. Για να σου φυγουν ομως οι αποριες ρωτα τη γιατρο σας. Εγω οτι απορια να εχω οσο "χαζη" και να ειναι θα ρωτησω και παντα μου τα εξηγει ολα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αλλαξα παιδιατρο την δευτερη φορα που εκανε στο μικρο διπλο εμβολιο και δεν με ενημερωσε οτι θα φαει 2 τσιμπιματα(ηταν ενας απο τους λογους που αλλαξα).παρενεργειες δεν ειχε οταν εφαγε 2 μαζι αλλα προσωπικα το θεωρησα πολυ βαρβαρο.εμ σε γδυνουν,σε πασπατευουν,να φας και 2 τσιμπιματα μαζι ποιος ο λογος αφου μπορει να τα κανει και 1 τη φορα?εδω εκανα αμαν να τον ηρεμησω απο το 1 τσιμπημα,μετα το 2 εκλαιγε με λυγμους για κανα μισαωρο.ε οχι και τετοια ταλαιπωρια...

Link to comment
Share on other sites

Nadine, να χαίρεσαι το μωρούλι σου.

Κι εμάς η παιδίατρος ήθελε να της κάνει δύο εμβόλια μαζί. Αλλά, εγώ αρνήθηκα, γιατί δεν ήθελα το μωράκι μου να "φάει" δύο τσιμπήματα. Τότε, εκείνη μου είπε ότι θα πρέπει να έρχομαι κάθε μήνα κι όχι κάθε δύο μήνες, δηλαδή ήθελε κάθε δύο μήνες να της κάνει δύο εμβόλια μαζί. Προτίμησα να πηγαίνω κάθε μήνα. Από ό,τι γνωρίζω, όμως, δεν έχουν άλλες παρενέργειες. Ίσως, πυρετό, και τις τσιμπιές. Άποψή μου, κι εάν θέλεις, την δέχεσαι, καλύτερα κάθε μήνα κι ένα εμβόλιο μέχρι τους 19 μήνες, εάν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Nadine

τα κανατε τα εμβολια?

πως πηγε?

ολα καλα το μωρακι σου?

Ναι, κάναμε και τα 2 μαζί, η γιατρός μας ήταν πολύ σίγουρη και πειστική πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..!

Ανεβάσαμε λίγο πυρετό το βραδάκι, αλλά κατέβηκε μα depon και μπανάκι....!!!

Απλά, η γκρίνια του για ένα 2ήμερο ήταν αρκετή..... :rolleyes:

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εμένα μόλις τώρα μου είπε ο παιδίατρος να κάνουμε αυτή την εβδομάδα μαζί Ιnfanrix Hexa και Rotarix. Ανησύχησα κι εγώ που είπε να κάνουμε 2 μαζί. 2 τσιμπηματάκια λοιπόν ε?

Από κόστος ξέρετε περίπου πόσο κοστίζουν για να ξέρω τι να υπολογίσω???

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εμένα μόλις τώρα μου είπε ο παιδίατρος να κάνουμε αυτή την εβδομάδα μαζί Ιnfanrix Hexa και Rotarix. Ανησύχησα κι εγώ που είπε να κάνουμε 2 μαζί. 2 τσιμπηματάκια λοιπόν ε?

Από κόστος ξέρετε περίπου πόσο κοστίζουν για να ξέρω τι να υπολογίσω???

 

Οχι δεν ειναι 2 τσιμπηματακια γιατι το rotarix ειναι της γαστρεντεριτιδας και ειναι ποσιμο σε σταγονες απλα ειναι λιγο πικρο.

Το infanrix ειναι δωρεαν μιας και συνταγογραφειται και ειναι υποχρεωτικο συμφωνα με το προγραμμα εθνικου εμβολιασμου ενω το ροταριξ οχι και κοστιζει αν θυμαμαι καλα καπου 85 ευρω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι 2 τσιμπηματακια γιατι το rotarix ειναι της γαστρεντεριτιδας και ειναι ποσιμο σε σταγονες απλα ειναι λιγο πικρο.

Το infanrix ειναι δωρεαν μιας και συνταγογραφειται και ειναι υποχρεωτικο συμφωνα με το προγραμμα εθνικου εμβολιασμου ενω το ροταριξ οχι και κοστιζει αν θυμαμαι καλα καπου 85 ευρω.

 

Συνταγογραφείται από που?Από τον γιατρό?

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...