Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ?


Recommended Posts

Δεν νομιζω οτι ποναω τοσο στην εξεταση του τραχηλου παρα το οτι μου πιεζει και την κοιλια καθε φορα. Σιγουρα ειναι αβολα αλλα... Βεβαια αλλο το δακτυλο αλλο ολοκληρο το χερι που μπορει να μπει στην γεννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ τι μου θυμησες...Ο πόνος αυτος δεν εχει καμια σχεση με της γεννας...Βεβαια στη φαση τοκετου το να σε δει απο κατω σε τι διαστολη εισαι, ειναι σα να σε σκοτωνουν...Μολις ελεγε η μαια να σε δουμε απο κατω ήταν ο χαρος μου!!Σημειωνω ότι εκανα επισκληριδιο αλλα δε με επιασε κι ετσι ενιωσα τα παντα!Οι πόνοι της γεννας ειναι τραγικοι κ δεν υπαρχει κατι να στο συγκρινω αλλα πιστεψε με μετα απο λιγες ωρες εχεις ξεχασει τα παντα!!!Εγω δεν τον θυμαμαι πια τον πονο. κ πιστευω προσ τα καλα που εχουμε να κερδισουμε με το φυσιολογικο τοκετο καλυτερα να πονεσουμε μια μερα...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ?

 

κάπως έτσι το εννοιωσα εγω...

Τους πόνους της γέννας μπορούσα να τους αντιμετωπίσω, έπαιρνα τις αναπνοές μου, και όλα ήταν μια χαρά... Γέννησα και δενέκανα ούτε ένα κιχ, όπως μου έιπε ο αντρας μου, που ήταν παρών!!!

Αλλά αυτό το χέρι του γιατρου... εκεί πραγματικά υπέφερα... και στην ένεση ξυλοκαίνης που μου έκανε για τα ράμματα στο τέλος!

Και επειδή βάζεις θέμα καισαρικής... να σου πω εγώ που έχω κάνει και από τα δύο; (καισαρική 6 χρόνια πριν και φ.τ. ένα μήνα πριν)

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Ο φυσιολογικός τοκετός είναι μια φυσιολογική διαδικασία, η καισαρική είναι εγχείρηση. Και σοβαρή μαλιστα. Γυρνας στο σπίτι, είσαι εγχειρισμένη και πρέπει να φροντίσεις και ένα μωρό.

Ακόμα καλύτερος δε, είναι ο φυσικός τοκετος, υπάρχει σχετικό τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εξέτασε τον τράχηλο όταν έκλεισα και τον 9ο. Πριν 2 μέρες δηλαδή. Σήμερα που ξαναπήγα μου είπε ότι δεν χρειάζεται... Ευτυχώς γιατί ενώ δεν είχα πρόβλημα με τις επισκέψεις στο γιατρό σήμερα δεν ήθελα να πάω με τίποτα μετά την τελευταία εμπειρία με την εξέταση... Ας ελπίσουμε ότι θα γεννήσω μέχρι την Δευτέρα που θα χρειαστεί να ξαναπάω για εξέταση...

kEF5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α! Να διευκρινίσω: Όταν λέω ότι δεν μου έκανε εξέταση τραχήλου, εννοώ στις καθιερωμένες επισκέψεις στο ιατρείο του. Όταν με πιάσαν οι πόνοι και πήγα στο νοσοκομείο να γεννήσω, φυσικά και με εξέτασε ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να δει το βαθμό διαστολής. Βέβαια εγώ κορίτσια γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και σε πανεπιστημιακό ιατρό και ίσως εκεί να αλλάζει το θέμα, καθότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο προσπάθουν να αποφεύγουν όσο μπορούν τις καισαρικές και τις προκλήσεις τοκετού.

 

σε ποιο νοσοκομειο γεννησες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τι να πω εμενα ο δικος μου σου κανει αυτη την εξεταση μονο αν εχεις κλεισει τον ενατο μηνα απλα για να μετρηση τον τραχηλο οχι να στον ανοιξει!!!

εμενα στο πρωτο παιδι με εξετασε αφου ειδε οτι εχω πονους γεννας και βλενη και δεν με πονεσε καθολου απλα μετρησε τι διαστολη ειχα κανει!!!

απορω γιατι τους αφηνεται να επεμβουν ετσι απο τη στηγμη που εχετε καιρο ακομα να γεννησετε!!

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση τραχήλου είναι όπως η συνηθισμένη κολπική εξέταση, ή κάτι διαφορετικό; Γιατί εγώ δεν ένιωσα τίποτε ιδιαίτερο, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε τώρα στη δεύτερη, ενώ η γιατρός σε κάθε εξέταση εξετάζει με το δάχτυλο το μήκος του τραχήλου και το μέγεθος της μήτρας. Και στη γέννα που η μαία εξέταζε τη διαστολή, δεν θυμάμαι κάποιον ξεχωριστό πόνο. Όπως το τεστ Παπανικολάου ήταν. Βέβαια μένω εκτός Ελλάδας, ίσως εδώ να είναι διαφορετικές οι συνήθειες.

ακριβως εδω ειναι η διαφορα οτι μενεις εξωτερικό και σεβοντε τα δικαιωματα μιας γυναικας που προκειτε να γεννησει!!!

υπαρχει τοπικ που τα αναφερει, να τα διαβασετε και να μην τους αφηνετε να σας φεροντε ετσι χωρις να σας ενημερωσουν πρωτα γιατι στο κατω-κατω εσεις γεννατε αυτοι απλα ειναι εκει σε περιπτωση που παει τιποτα στραβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είπα να γράψω και γω εδώ μιας και σήμερα το έζησα και γωωωωωωωωω.

Καλέ τι πόνος, τίποτα δε κατάλαβα. Ημουν πολύ χαλαρή, μια ενοχλησούλα ένιωσα.

Και είχα προετοιμαστέι για πόνο με αυτά που διαβάζω, αλλά ούτε κατά διάνοια!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγώ μια από τα ίδια. Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, μια μικρή μονο ενόχληση μετά. Δεν είναι ούτε κάτι το τραγικό ούτε και το επίπονο. Απορώ γιατί τόσος ντόρος. Εξάλλου αν κολλάμε σε μια τόσο απλή εξέταση με τι δύναμη θα γεννήσουμε?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

για το εαν θα κανεις εξεταση τραχηλου εξαρταται απο εσενα,αν δεν θελεις εσυ δεν κανεις.

εγω επειδη ειχα διαβασει για αυτην την εξεταση,οταν ειχα παει στο γιατρειο του ειπα οτι αμα ειναι να με πονεσει δεν την κανω,μου ειπε οτι δεν προκειται να πονεσω καθολου και ετσι εγινε.

τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη θελαν στο λητω, στην 21 εβδομαδα μαζι με το β επιπεδου να μου κανουν κολπικο υπερηχο ,εγω δεν ηθελα και μου ειπαν οτι μπορω να κανω οτι θελω,ετσι δεν εκανα,ειναι πολυ πολυ σπανιο να γεννας το πρωτο αργα(41 εβδ) με τεχνιτους πονους και στο δευτερο να εχεις ανεπαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μετα απο την εξεταση που μου εκανε ο γιατρος εχω ενοχλησεις απο κατω.. ειμαι στην 36η εβδομαδα. εχω αρκετες συσπασεις και παρακολουθω τον τραχηλο απο πολυ νωρις αλλα μονο με μηχανημα και οχι με τα δαχτυλα του γιατρου!!!! δεν προλαβα δυστυχως να του πω τιποτα, δεν καταλαβα τι πηγε να κανει.. δεν εχω βεβαια αιμα και ελπιζω να μην δω ακομη.. κραταω με νυχια και με δοντια το μωρακι μου τοσο καιρο με yutopar !!!! αλλα ο γιατρος με πονεσε παρα πολυ και τωρα αρχισαν και αυτα τα πονακια... λετε να μου εκανε καμια ζημια και να γεννησω πιο νωρις??? ειχε καμια απο σας παρομοια εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μ εξετασε ποτε στον τραχηλο γιατι ειχα θεμα και επαιρνα και Yotopar αλλα οταν μπηκα να γεννησω αυτο τον πονο δεν τον αντεχα, τους πονους της γεννας τους αντεχα, του τραχηλου ηταν σαν να με χτυπανε στα νευρα, εφτασα στο σημειο να του πω οτι τραχηλο θα ξαναδει μονο οταν δρασει η επισκληριδιος και ετσι εκανε ο ανθρωπος δεν με ταλαιπωρησε. Ομως ακομα το θυμαμαι και μου σηκωνεται η τριχα καγκελο

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη το εχω ακουσει και απο φιλες οτι πονεσανε , στον ιδιο γιατρο με μενα , εγω δεν πονεσα ποτε μα ποτε σε ε3εταση τραχιλου . Ακομα και στο γιο μου οπου ουασιαστικα εκανε διαρηξη , ο γιατρος , εμβρυακων υμενων για να αρχησει η διαδικασια τοκετου ουτε καταλαβα τιποτα .Αναισθησια στο ζενιθ .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Εμενα με εξετασε σημερα και ενιωσα μια ενοχληση με λιγο πονο, σαν το τεστ παπ ενα πραγμα. Δεν εχω γεννησει ακομα, αλλα νομιζω δεν μπορεις να συγκρινεις τον φυσικο πονο που σου προκαλει το ιδιο σου το σωμα ή το μωρό σου με τον πόνο που σου προκαλει καποιος ασχετος για να σου κανει μια εξεταση (ή και παρεμβαση). Στην πρωτη περιπτωση "καλοσωριζεις" τον πονο ενω στην δευτερη κρατας αμυντικη σταση γιατι νιωθεις "επιθεση" απο τον γιατρο ή την μαια. Για αυτον τον λογο νομιζω δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον πονο της γεννας με πονους απο αρρωστειες, χειρουργεια και διαφορα αλλα ασχημα.

Πιστευω επισης οτι πολλοι γιατροι και μαιες την κανουν αγαρμπα αυτη την εξεταση γιατι δεν ενδιαφερονται. Εχει τυχει να με πονεσει γιατρος με εξωτερικο υπερηχο, πιεζε την κοιλια τοσο ατσαλα λες και εφτιαχνε πουρε!

Κατα ποσο χρειαζεται η εξεταση πριν την γεννα δεν το ξερω, παντως γενικα βλεπω πως μετα τις 37 εβδομαδες οι περισσοτεροι ενθαρρυνουν την "φυσικη" προκληση τοκετου μεσω σεξουαλικων επαφων ή σωματικης ασκησης. Ισως λοιπον πειραζουν και τον τραχηλο λιγο ωστε να ερθει ο τοκετος πριν γερασει π πλακουντας και χρειαζεται να γινει προκληση με πιο "βαρια" μεσα? Καποιοι βεβαια κανουν αποκολληση ή ρήξη μεμβρανων, που σιγουρα ειναι παρεμβαση και με το οποιο δεν συμφωνω (ισως αυτό να ποναει?)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα για εξεταση τραχηλου μια εβδομαδα πριν γεννησω!

Καλα ,πολυ γελιο!

Παω , με εξεταζει ο ανθρωπος (ενα μικρο ποναλακι το ενιωσα) , και φευγω.Φτανω σπιτι και τρεχω κατευθειαν για τσισα.Τι να δω!Αιμα!Πωπω!Τον παιρνω τηλ.:<Γιατρε , γενναω, εχω αιμα!>.

<Κατσε, βρε , μη βιαζεσαι ,απο την εξεταση ειναι ,δε γεννας!>, μου λεει ο ανθρωπος!

Αχ , ανακουφιστηκα τοτε.Δεν ξερω γιατι ,παντα σκεφτομουν με αγχος την ωρα που θα με πιαναν πονοι.

Ολος αυτος ο πανικος με τρομαζε!

Ευτυχως δε με πιασαν πονοι, πηγα με τεχνητους.Τραγικη ειρωνια , αφου ειχα καιρο τρια διαστολη!

 

(Να σημειωσω οτι μιλαω για την ψηλαφιση.

Πριν απο αυτη, μου ειχε μετρησει τον τραχηλο με κολπικο υπερηχο.)

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μ εξετασε ποτε στον τραχηλο γιατι ειχα θεμα και επαιρνα και Yotopar αλλα οταν μπηκα να γεννησω αυτο τον πονο δεν τον αντεχα, τους πονους της γεννας τους αντεχα, του τραχηλου ηταν σαν να με χτυπανε στα νευρα, εφτασα στο σημειο να του πω οτι τραχηλο θα ξαναδει μονο οταν δρασει η επισκληριδιος και ετσι εκανε ο ανθρωπος δεν με ταλαιπωρησε. Ομως ακομα το θυμαμαι και μου σηκωνεται η τριχα καγκελο

 

 

κ εγω ακριβως τ ιδιο, ειχα συσπασεις από πολύ νωρις κ δ μ εξετασε ποτε αλλα εκεινο τ χερι δε θελω ν τ θυμαμαι την ημερα τ τοκετου

 

 

νομιζω ότι αυτό ποναει πιο πολύ από όλα, εκει π ηρεμεις κ εχεις τους πονους των συσπασεων ερχεται γ εξεταση κ ξανα τ ιδια, ένα εχω ν πω ΑΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Βλεπω πολλες πονατε πολυ σ'αυτην την εξεταση και με καθησύχασε λιγο αυτο γιατι σκεφτόμουν μηπως εγω ειμαι η περιεργη...

Εμένα ο γιατρος μου εχει κανει 2 φορες αυτη την εξεταση αλλα ολα καλα μετα, μονο μια ενόχληση.

Μου ειπε πως απλα ακουμπαει τον τραχηλο και πως δεν τον σκαλίζει!

Λογικα ενας γιατρος πρεπει να ξερει να το κανει για να μην προκαλέσει τοκετο! Εκτος φυσικα αν το κανει επιτηδες!

Εγω δεν εχω κανενα παράπονο πάντως!

Αλλα ίσως φοβάμαι λιγο παραπανω τον πονο γιατι ειναι νωρίς για μα γεννησω και δεν ήθελα να προκληθεί κατι!

Αλλα και μια εγκυος να ποναει τοσο φερνει πολυ φόβο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Στην 37η βδομαδα μου εκανε ο γιατρος αυτη την κολπικής εξεταςη... Με ΠΙΕΣΕ παρα πολυ και ενιωσα οτι γύρναγε τα δάχτυλα του μεσα... ΟΥΡΛΙΑΞΑ.... Διάβασα οτι αυτο το τρίψιμο προκαλει την αποκόλληση τρένων, αυτη την αποκόλληση της βλεννας.... Ισχυει; Γιατι να μου το κανει αυτο; Δε θα επρεπε να ερωτηθώ;;;;; Εχω νευριάσει παρα πολυ με το γιατρο μου... Φυσικα εχω λιγα καφε οπως με ενημερωσε οτι θα εχω για τρεις μερες...

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, 

τυχαια είπα να κοιτάξω αυτό το θέμα σημερα.. εχω μπει στον 9ο (36η εβδομαδα) στην δεύτερη εγκυμοσυνη μου.. αυτό που με ειχε αγχώσει απο την αρχή που έμαθα οτι ειμαι εγκυος ειναι αυτή η εξέταση.. θυμάμαι μεχρι και διαστολή 6-7 με μετρούσαν συνέχεια κάθε μια ώρα δηλαδη σίγουρα 6-7 φορές γιατι ειχα πάει με 0 διαστολή.. 

ο γιατρός μου ειχε προσπαθήσει να πιάσει τον τράχηλο για να δει αμα ειναι σκληρός στην τελευταία επίσκεψη αλλα δεν ήξερα οτι αυτό θα γινόταν και μετα.. 

περασα τους πόνους μεχρι και διαστολή 7 χωρίς επισκληρίδειο αλλα μεχρι εκει μετα ζήτησα οπωσδήποτε να μου κάνουν δεν άντεχα. Λίγο πριν την γεννα άρχισα να πονάω παλι (κράτησε 2-2.5 ωρες η  αναισθησία) αλλα ο γιατρός μου μου είπε να μην κάνω παλι γιατι δεν θα μπορώ να βοηθήσω στην γεννα. Κι ετσι δεν έκανα. Στην ουσία πέρασα όλους τους πόνους της γεννάς με ενα μικρο διάλειμμα! Καλο ήταν κ αυτό! Όταν γεννούσα στο τέλος δεν καταλάβαινα τιποτα πραγματικά πιο κουραστικό ειναι το πριν.. αλλα η εξέταση του τραχήλου μου εχει μείνει πραγματικά ως ενα απο τα χειρότερα μου και δεν το κατατάσσω στους πόνους της γεννάς τους οποίους ειχα ξεχάσει αμέσως μόλις είδα το μωράκι μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...