Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια αν μπορω να βγω με αδεια επαπειλουμενης στην εθνικη τραπεζα η αν οχι τι μπορω να κανω?τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα παρα πολλη δουλεια και καθολου σεβασμος στο οτι ειμαι εγκυος.μας αρνηθηκαν μεχρι αδειες του πασχα και θελουν να κανουμε και υπερωριες.αν καμια συναδελφος γνωριζει θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην Εθνική δικαιούσαι, αν είσαι κάτω απο 4 χρόνια διορισμένος, 30 μέρες αναρρωτικής άδειας... Μετά αφαιρείται απο την κανονική... Αν εξαντληθεί και η κανονική άδεια τότε υπάρχει δυνατότητα (νομίζω +45 μέρες) άδεια κυήσεως χωρίς κάποιο θέμα....

Όμως το αρνητικό είναι ότι έρχονται ελεγκτές να τσεκάρουν αν είσαι σπίτι (βέβαια αν έχεις κανένα γιατρό δικό σου σε δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να προσκομίσεις χαρτί ότι ήσουν εκεί και σε εξέταζε :wink: )....

 

Αν είσαι πάνω απο 4ετία στην έθνική τότε έχεις 3 μήνες αναρρωτική...

 

Αδεια τοκετού και λοχείας είναι 134 ημερολογιακές μέρες (περίπου 4 1/2 μήνες) και μετά έχεις μειωμένο ωράριο κατά 2 ώρες για 2 χρόνια και 1 ώρα για άλλα δύο χρόνια ή ζητάς σωρρευτικό το μειωμένο είτε με 6μηνη άδεια (αντί 2ωρου) είτε 9μηνη (2ωρο και 1ώρα).

 

 

Ολες οι λεπτομέρειες βέβαια είναι και εδώ http://www.syete.gr/pdfs/biblioergasiakonsxeseon2006.pdf

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα ότι 45 μέρες πριν την ΠΗΤ και πάνω (ζητάνε χαρτί) δεν μπορείτε να πάρετε αναρρωτική άλλη και ξεκινάει η άδεια τοκετού και λοχείας.

Οποια αντέχει μπορεί να κάτσει στη δουλειά μέχρι και την ΠΗΤ και να πάρει τις 134 μέρες μετά την γέννα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

demi χρειάζομαι τη βοήθειά σου... ξέρεις αν αυτές οι 30 μέρες αναρρωτική πρέπει να είναι από χαρτί νοσοκομείου ή αρκεί χαρτί γιατρού;

εγώ βέβαια είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ και σήμερα που πήρα την υπεύθυνη προσωπικού να τη ρωτήσω μου είπε οτι η άδεια μου δε χρειάζεται να περάσει από έγκριση αλλά απλά τους την έστειλε (στην Υπηρεσία Μητρώου και Αδειών) προς ενημέρωση. Δε μου ζήτησε χαρτί νοσοκομείου (ξέρω ότι σε μεγάλες αναρρωτικές χρειάζεται) αλλά στη συνέχεια μίλησα με το σύλλογο και μου παν ότι χρειάζεται.

Τέλος πάντων η 15 μερη αναρρωτική μου τελειώνει αύριο και δε θέλω να πάρω άλλη (αν και μπορώ λόγω της κατάστασής μου, ο άντρας μου με βρίζει για αυτό) λέω αν αργότερα με ζορίζουν πολύ θα πάρω τότε...

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κούκλα μου, σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης δεν ζητάνε τόσο νοσοκομειακό χαρτί... αλλά επειδή ηλίθια άτομα υπάρχουν παντού μπορείς να πας σε ένα απο τα δύο γυναικολογικά νοσοκομεία με κάποια "αδιαθεσία" και να ζητήσεις να σου δώσουν και ένα χαρτί για άδεια απο την δουλειά σου. Για να μην έχεις προβλήματα βασικά... Ρώτα και τον γυναικολόγο σου αν έχει κάποιο "γνωστό" να σε στείλει (όλοι οι γιατροί έχουν κάποιο φίλο τους γιατρό σε δημόσιο) συστημένη έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθείς.... Μην ντρέπεσαι να μιλάς στο γιατρό σου και να ξέρεις ότι πάν'απ'ολα προέχει η υγεία του μπεμπέ που βεβαίως επηρεάζεται και απο την δική σου ψυχολογία. Το τι λέει ο άντρας σου είναι δικό του θέμα μιας και αυτός δεν είναι έγκυος και ούτε πρόκειτε ποτέ να νοιώσει τι πάει να πει εγκυμοσύνη-γέννα ΟΚ? Αν όμως έχεις αυτο που λένε "επαπειλούμενη κύηση" κάτσε σπίτι και χαλάρωσε....

Φιλιά και ελπίζω να σε βοήθησα. Ο,τι θες εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, η γιατρός μου είπε πως δε χρειάζεται πλεον να είμαι ξάπλα (αφού όλα φαίνονται καλά) αλλά ότι χρειάζεται να προσέχω κτλ. Εγώ νομίζω ότι θα μου κάνει καλό να πάω στη δουλειά...όλοι οι υπόλοιποι έχουν βέβαια τη δικιά τους άποψη κι εγώ ανεβάζω καθημερινά πίεση :) αλλά τι να τους κάνω;;

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

σήμερα βρήκα μια συνεργάσιμη συνάδελφο και μου εξήγησε ότι αυτό που η Εθνική δεν πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα ανακάλυψαν (μετά από 2,5 χρόνια που τους τα χα πει και που προσπαθούσα και μεσω του συλλόγου να βγάλω άκρη) ότι δεν είναι σωστό και ότι θα το διορθώσουν....

ΕΦΡΙΞΑ! ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν αναδρομικά τις κρατήσεις μου για όλα αυτά τα χρόνια και μου πε ότι δεν το βλέπει πολύ πιθανό αλλά και πάλι δεν είναι και σίγουρο....

Η ουσία είναι ότι με τις αναρρωτικές μάλλον δε θα χω πρόβλημα και μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα με το ΙΚΑ αρκεί το χαρτί του γιατρού και ότι αργότερα εννοείται ότι θα πρέπει να πηγαίνω στο ΙΚΑ για τις αναρρωτικές μου (όπως όλοι οι μισθωτοί μηχανικοί της Ελλάδας)

 

YΓ για τους μηχανικούς μισθωτούς ισχύει: ΤΣΜΕΔΕ για ιατροφαρμακευτική και ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα (αναρρωτικές)

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Εθνική δικαιούσαι, αν είσαι κάτω απο 4 χρόνια διορισμένος, 30 μέρες αναρρωτικής άδειας... Μετά αφαιρείται απο την κανονική... Αν εξαντληθεί και η κανονική άδεια τότε υπάρχει δυνατότητα (νομίζω +45 μέρες) άδεια κυήσεως χωρίς κάποιο θέμα....

Ολες οι λεπτομέρειες βέβαια είναι και εδώ http://www.syete.gr/pdfs/biblioergasiakonsxeseon2006.pdf

 

αν κατάλαβα καλά δε λέει ότι μπορείς να πάρεις + 45 μέρες άδεια αν έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά ότι μπορείς να πάρεις κι άλλη άδεια (επιπλέον των 30 ημερών) αλλά το αργότερο 45 μέρες πριν τον τοκετό (Σε αυτό το χρονικό διάστημα αν έχεις πρόβλημα μπορείς να πάρεις την άδεια λοχείας ώστε να μην κάνεις χρήση αναρρωτικής)

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...