Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αμαν πια με αυτον τον Αυγουστο!

Αναρωτιεμαι τι στατιστικες εχουν οι καισαρικες τον Αυγουστο;;;;

Φανταζομαι πάρα πολλες :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Γενικά οι καισαρικές στην Ελλάδα γίνονται για πλάκα... Κοντεύουν να γίνουν πλειοψηφία. Στα δημόσια, όπως και παντού στο εξωτερικό, καισαρική γίνεται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, ενώ στα ιδιωτικά γίνεται και κατ΄επιλογήν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αμαν πια με αυτον τον Αυγουστο!

Αναρωτιεμαι τι στατιστικες εχουν οι καισαρικες τον Αυγουστο;;;;

Φανταζομαι πάρα πολλες :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Γενικά οι καισαρικές στην Ελλάδα γίνονται για πλάκα... Κοντεύουν να γίνουν πλειοψηφία. Στα δημόσια, όπως και παντού στο εξωτερικό, καισαρική γίνεται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, ενώ στα ιδιωτικά γίνεται και κατ΄επιλογήν.

 

και μας νομιζα για σκληραγωγημενες εμας τις ελληνιδες... :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

 

και μας νομιζα για σκληραγωγημενες εμας τις ελληνιδες... :shock::shock:

 

Χριστίνα, πέρασε η εποχή που οι Ελληνίδες ήταν σκληραγωγημένες... Είναι δυνατόν μια γυναίκα να επιλέγει να κάνει εγχείρηση για να γλυτώσει τον πόνο και ίσως ένα αισθητικό πρόβλημα στα γεννητικά όργανα τον πρώτο καιρό μετά τον τοκετό? Το γεγονός ότι η καισαρική δημιουργεί συχνά, αναπνευστικά προβλήματα στα μωρά που το πας??? :?:?:?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαν πια με αυτον τον Αυγουστο!

Αναρωτιεμαι τι στατιστικες εχουν οι καισαρικες τον Αυγουστο;;;;

Φανταζομαι πάρα πολλες :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Γενικά οι καισαρικές στην Ελλάδα γίνονται για πλάκα... Κοντεύουν να γίνουν πλειοψηφία. Στα δημόσια, όπως και παντού στο εξωτερικό, καισαρική γίνεται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, ενώ στα ιδιωτικά γίνεται και κατ΄επιλογήν.

 

Αυτο που βλεπω εγω παντως ειναι οτι ειναι ασχετο αν ειναι δημοσιο ή ιδιωτικο...αλλα πιο πολυ αν εχεις δικο σου γιατρο και ειναι χασαπης...δυσκολα την γλυτωνεις..και τετοιοι υπαρχουν παντου... :evil:

 

Και βλεπω οτι ειδικα οι καισαρικες τα τελευταια 5 χρονια εχουν παρα αυξηθει...ελεος...8 στις 10 κοπελες που μαθαινω οτι γεννησαν..ειναι καισαρικη :mad:

Link to comment
Share on other sites

εαν υπηρχε σοβαρος λογος θα ελεγα ναι στην καισαρικη.εδω ομως πρεπει κ ο γιατρος να ειναι εμπιστος.γεννησα με τεχνητους πονους φυσιολογικα.ο φοβος μου σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης ηταν να μη πεσω σε χασαπη.

ευτυχως η μαια που με περιελαβε με βοηθησε τοσο πολυ κ συν μου ελεγε.''δεν θα σε αφησω να γεννησεις με καισαρικη.μου θυμιζεις εμενα κ τα 2 μου παιδια τα γεννησα με καισαρικη.''

την ευχαριστω για την συμπαρασταση της!

Link to comment
Share on other sites

όταν γεννούσα (να σημειώσω ότι έκανα 13 ώρες...), στο διπλανό κρεββάτι, στην αίθουσα ωδινών μπήκαν και βγήκαν πολλές κοπέλες. Όλες πήγαιναν για καισαρική. Τις ρωτούσα γιατί δεν περιμένουν να δουν πώς θα εξελιχθουν φυσιολογικα τα πραγματα και είδα ότι καμία τους δεν ήθελε να ταλαιπωρηθεί! Μου έλεγαν και εσύ που περιμένεις, αφού το μωρό σου είναι ψηλά, μάλλον με καισαρική θα γεννησεις. Τσάμπα τρως όλη την ταλαιπωρία....

τελικά είχαν άδικο, γιατί άξιζε την ταλαιπωρία!

Η εμπειρία ενός φυσιολογικού τοκετού είναι κατι ανεπανάληπτο!

(εκτός βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα, που εκει η καισαρική είναι απαραιτητη!)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιες, όπως και εγώ, δεν έχουμε επιλογή πλήν της καισαρικής, δε σημαίνει πως χαιρόμαστε γι αυτό... Έχω και εγώ παράδειγμα κοπέλας (και μάλιστα 20αρας...) που ΕΠΕΛΕΞΕ την καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί. Αλλά οι περισσότερες δεν είναι έτσι. Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Τώρα που θα κάνω καισαρική, απλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να δει τα θετικά της καισαρικής τώρα πια.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω νομίζω οτί είναι θέμα γιατρού ...αν ο γιατρος σου πει πάμε για καισαρική ..δε μπορεις να πεις όχι θα περιμένω :lol::lol: δεν έχει καμια τις γνώσεις για να παρει τετοιο ρίσκο :!:

για τον δικό μου ξέρω 3 κοπέλες που έχει ξεγεννήσει και οι 3 φυσιολογικά ...μπορει όμως να είναι και τυχαιο :roll:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RavT εγώ λέω για τις κοπέλες που επιλέγουν από μόνες τους καισαρική για να μην πονέσουν και ταλαιπωρηθουν(ασχετα αν η ταλαιπωρία μετά είναι μεγάλυτερη...) Συναντησα πολλές τετοιες κοπέλες στο μαιευτήριο.

Από την άλλη παίζει ρόλο και ο γιατρός. Αν πει εκείνος καισαρική, εννοείται ότι τον ακούς. Σήμερα όμως οι περισσότεροι γιατροί επιλέγουν με το παραμικρό την καισαρική για να είναι σίγουροι...

Εμένα αν δεν ήταν γνωστός ο γιατρός μου το είπε ότι θα μου εκανε καισαρικη επειδη το παιδι ηταν ψηλα και τυλιγμενο με τον λώρο.Δεν θα καθόταν να με περιμένει τόσες ώρες μου είπε συγκεκριμενα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με βλέπει η γιατρός που υπάρχει στην Κω όπου και ζούμε αλλά ο γιατρός μου είναι Θεσσαλονική όπου και θα γεννήσω (πρώτα ο θεός) και ο οποίος με έχει δει μόνο στον 3ο και στον 6ο αλλά και τι να κάνω δεν υπάρχει άλλη λύση...

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω γενικότερα ότι οι περισσότερες έχετε λανθασμένη γνώμη προς την καισαρική...

Αλήθεια ποιος σας είπε ότι δεν πονάει η καισαρική;;;;

Είναι χειρουργείο και επειδή το έχω ζήσει (λόγω προεκλαμψίας και υψηλού σακχάρου) και θα το ξαναζήσω σε 2 εβδομάδες (λόγω προηγηθείσας καισαρικής και δίδυμης εγκυμοσύνης), οι κοπέλες που γεννούν φυσιολογικά από τη πρώτη ημέρα μπορούν να σηκωθούν, να φάνε, να κάνουν μπάνιο (δεν αμφισβητώ ότι πονούν κατά τη γέννα αλλά η ανάρρωση είναι πιο εύκολη), ενώ αυτές με την καισαρική είναι νηστικές, με ορό και καθετήρα στο κρεβάτι μη μπορώντας να κουνηθούν ή να σηκωθούν.

Πάντως είναι λανθασμένη εντύπωση ότι κάποιος επιλέγει καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί.

Παράδειγμα η ξαδέλφη μου γέννησε πριν από 20 ημέρες ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ & ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο σε 2,5 ώρες, το επόμενο πρωί έπινε καφέ στο ισόγειο του Μητέρα.... ενώ εγώ κατάφερα με υποστήριξη να σηκωθώ την 3η ημέρα λίγο πιο άνετα....

 

Πάντως δεν αμφισβητώ ότι οι γιατροί τα παρουσιάζουν ρόδινα για την καισαρική και πολλές φορές ωθούν για την ευκολία τους τις ασθενείς να κάνουν καισαρική.... Ακόμη δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν χαζές που πιστεύουν ότι με την καισαρική θα είναι καλύτερα... Τι να πω... πάντως το 99% κατ' εμέ των γυναικών που κάνουν καισαρική ΔΕΝ είναι επιλογή τους....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, πες τα. Η καισαρική είναι χειρουργείο. Σε ταλαιπωρεί μετά και πολύ περισσότερο απ τη φυσιολογική γέννα. Έχοντας κάνει χειρουργεία με ολική νάρκωση, το μόνο που με ηρεμεί είναι ότι αυτή τη φορά, τουλάχιστον δεν θα έχω να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που αφήνει η ολική αναισθησία. Κορίτσια, το μαχαίρι είναι μαχαίρι. Μην τα παίρνετε τόσο αψήφιστα τα πράγματα. Να παρακαλάτε να μπορέσετε να γεννήσετε φυσιολογικά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω γενικότερα ότι οι περισσότερες έχετε λανθασμένη γνώμη προς την καισαρική...

Αλήθεια ποιος σας είπε ότι δεν πονάει η καισαρική;;;;

Είναι χειρουργείο και επειδή το έχω ζήσει (λόγω προεκλαμψίας και υψηλού σακχάρου) και θα το ξαναζήσω σε 2 εβδομάδες (λόγω προηγηθείσας καισαρικής και δίδυμης εγκυμοσύνης), οι κοπέλες που γεννούν φυσιολογικά από τη πρώτη ημέρα μπορούν να σηκωθούν, να φάνε, να κάνουν μπάνιο (δεν αμφισβητώ ότι πονούν κατά τη γέννα αλλά η ανάρρωση είναι πιο εύκολη), ενώ αυτές με την καισαρική είναι νηστικές, με ορό και καθετήρα στο κρεβάτι μη μπορώντας να κουνηθούν ή να σηκωθούν.

Πάντως είναι λανθασμένη εντύπωση ότι κάποιος επιλέγει καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί.

Παράδειγμα η ξαδέλφη μου γέννησε πριν από 20 ημέρες ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ & ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο σε 2,5 ώρες, το επόμενο πρωί έπινε καφέ στο ισόγειο του Μητέρα.... ενώ εγώ κατάφερα με υποστήριξη να σηκωθώ την 3η ημέρα λίγο πιο άνετα....

 

Πάντως δεν αμφισβητώ ότι οι γιατροί τα παρουσιάζουν ρόδινα για την καισαρική και πολλές φορές ωθούν για την ευκολία τους τις ασθενείς να κάνουν καισαρική.... Ακόμη δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν χαζές που πιστεύουν ότι με την καισαρική θα είναι καλύτερα... Τι να πω... πάντως το 99% κατ' εμέ των γυναικών που κάνουν καισαρική ΔΕΝ είναι επιλογή τους....

 

 

πολυ σωστα αυτα που λες!κ ειναι κριμα που οι κοπελες πανω στην αγωνια τους κ στο αγχος τους πεφτουν θυματα των χασαπηδων!οι γιατροι επιλεγουν την καισαρικη γιατι δεν μπορουν να περιμενουν κ σου πετανε ενα μπαλαμουτι κ εμεις ψαρωνουμε!

μιλαω πανατ για τις περιπτωσεις που δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

 

οταν γεννησα η κοπελα διπλα μου γεννησε με καισαρικη κ πραγματικα την λυπηθηκα γιατι εκτος οτι δεν μπορουσε να φαει τιποτα,να κανει μπανιο πονουσαν τα ραματα της κ δεν μπορουσε να πιασει το μωρακι της να το θηλασει.

εχεις δικιο η καισαρικη ειναι πιο επωδυνη κ σωματικα κ ψυχολογικα!

πως νιωθεις τωρα οταν το σκεφτεσαι?σου εχει μεινει κενο?

εγω ετσι πιστευα για μενα.οτι εαν γεννουσα με καισαρικη θα με πληγωνε πολυ!

φαντασου εδω με ποναει οτι δεν μου δωσανε αμεσως το παιδι στην αγκαλια μου!

 

αλλα αυτο που λεω παντα στο τελος ειναι''γερο παιδι να ειναι''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως νιωθεις τωρα οταν το σκεφτεσαι?σου εχει μεινει κενο?

 

ΚΕΝΟ;;; μικρή λέξη!!! μου είχαν κάνει ολική νάρκωση, το μωρό το είχαν δει ΟΛΟΙ, εγώ ήμουν μισοκοιμισμένη.... μου τον έφεραν όταν τον ζήτησα για 1 λεπτό κυριολεκτικά και μετά μπήκα και εγώ και ο μικρός στην εντατική και τον ξαναείδα 24+ ώρες μετά... και κλάμα η κυρία... ακόμη νοιώθω αυτό το κενό, που δεν άκουσα το πρώτο του κλάμα, που δεν τον ταϊσα, που δεν τον είχα αγκαλιά και ήμασταν χώρια! Τώρα τουλάχιστον επειδή ξέρω προκαταβολικά ότι θα τα μωρά θα μπουν εντατική για μία ημέρα τουλάχιστον, παρακαλώ τη γιατρό για επισκληρίδιο, να ζήσω τον τοκετό μου τουλάχιστον. Μετά το έχω ξεκαθαρίσει στον άντρα μου, να μου φέρει από καροτσάκι ... ως γερανό δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να πάω κοντά στα μωρά μου....

Πάντως η επιλογή του γιατρού μου για καισαρική στον πρώτο τοκετό (καλώς ή κακώς) με επηρεάζει μέχρι και σήμερα καθώς η γιατρός μου (η καινούρια) μου είπε να ξεχάσω τελείως τον φυσιολογικό... κρίμα.....

Link to comment
Share on other sites

πως νιωθεις τωρα οταν το σκεφτεσαι?σου εχει μεινει κενο?

 

ΚΕΝΟ;;; μικρή λέξη!!! μου είχαν κάνει ολική νάρκωση, το μωρό το είχαν δει ΟΛΟΙ, εγώ ήμουν μισοκοιμισμένη.... μου τον έφεραν όταν τον ζήτησα για 1 λεπτό κυριολεκτικά και μετά μπήκα και εγώ και ο μικρός στην εντατική και τον ξαναείδα 24+ ώρες μετά... και κλάμα η κυρία... ακόμη νοιώθω αυτό το κενό, που δεν άκουσα το πρώτο του κλάμα, που δεν τον ταϊσα, που δεν τον είχα αγκαλιά και ήμασταν χώρια! Τώρα τουλάχιστον επειδή ξέρω προκαταβολικά ότι θα τα μωρά θα μπουν εντατική για μία ημέρα τουλάχιστον, παρακαλώ τη γιατρό για επισκληρίδιο, να ζήσω τον τοκετό μου τουλάχιστον. Μετά το έχω ξεκαθαρίσει στον άντρα μου, να μου φέρει από καροτσάκι ... ως γερανό δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να πάω κοντά στα μωρά μου....

Πάντως η επιλογή του γιατρού μου για καισαρική στον πρώτο τοκετό (καλώς ή κακώς) με επηρεάζει μέχρι και σήμερα καθώς η γιατρός μου (η καινούρια) μου είπε να ξεχάσω τελείως τον φυσιολογικό... κρίμα.....

 

 

πολυ λυπαμαι...

ειναι το χειροτερο πραγμα αυτο που εζησες!!!

ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα κ να καλυψει το κενο με τον ερχομο του 2 παιδιου σου.ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

πολυ λυπαμαι...

ειναι το χειροτερο πραγμα αυτο που εζησες!!!

ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα κ να καλυψει το κενο με τον ερχομο του 2 παιδιου σου.ολα καλα θα πανε.

 

Σε ευχαριστώ, και εγώ ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα αυτή τη φορά :D ( άσχετο αλλά περιμένω το 2ο μου και το 3ο μου μαζί :lol: )

Link to comment
Share on other sites

πολυ λυπαμαι...

ειναι το χειροτερο πραγμα αυτο που εζησες!!!

ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα κ να καλυψει το κενο με τον ερχομο του 2 παιδιου σου.ολα καλα θα πανε.

 

Σε ευχαριστώ, και εγώ ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα αυτή τη φορά :D ( άσχετο αλλά περιμένω το 2ο μου και το 3ο μου μαζί :lol: )

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::shock:

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα πολύ καλύτερα και να καταφέρεις να βρεθείς το συντομότερο δίπλα τους....

(άσχετο, αλλά θα έχω την ίδια μέρα γενέθλια με τα μωρούλια σου!!!!)

Με το καλό να έρθουν!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα πολύ καλύτερα και να καταφέρεις να βρεθείς το συντομότερο δίπλα τους....

(άσχετο, αλλά θα έχω την ίδια μέρα γενέθλια με τα μωρούλια σου!!!!)

Με το καλό να έρθουν!

 

Σε ευχαριστώ και εσύ να είσαι πολύχρονη και να χαίρεσαι την οικογένειά σου :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...