Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού, απόκτηση δικαιωμάτων/υποχρεώσεων,ΑΠΟΡΙΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Είμαι ανύπανδρη μητέρα και μετά από πολλά αποφάσισα να αφήσω τον "μετανιωμένο" πατέρα να αναγνωρίσει το παιδί.

 

Διαφωνούμε και στις επισκέψεις και στη διατροφή, προτιμούμε και οι δύο να μην καταφύγουμε στα δικαστήρια αλλά αν συνεχίσουμε να διαφωνούμε δεν βλέπω να το γλυτώνουμε.

 

Φαντάζομαι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν περάσει αυτά είτε σε περιπτώσεις σαν την δική μου είτε μετά από ένα διαζύγιο..

 

Αν μπορεί καποιος να μου πει την άποψη του....

το σ/κ έχουμε συνάντηση για να συζητήσουμε και να καταλήξουμε υποτίθεται..

 

Τα έξοδα του μωρού είναι 500-700€ τον μήνα

Του ζήτησα για διατροφή 300 και του φανήκαν πολλά, προτιμάει τα 200 :lol:

Σημειωτέον δεν έχει βοηθήσει σε τίποτα στα μεγάλα έξοδα του παιδιού, βλέπε γέννηση, ετοιμασία σπιτιού, εγχείρηση, βάφτιση.

 

Στον μισθό μου που έκανα παιδί δεν πήρα ούτε ένα ευρώ παραπάνω, εκείνος αντιθετα μόλις το αναγνωρίσει θα πάρει και μια αύξηση 20% από ότι έχω μάθει...

 

Στο τέλος θα βγάλει κιόλας.... :D:D:D:D

 

Σας ρωτώ ειλικρινά..... εσάς τους άγνωστους να μου πείτε αν σκέφτομαι σωστά ή αν είμαι άδικη.. την γνώμη σας, την εμπειρία σας....

Ειλικρινά την χρειάζομαι πολύ.

 

Στο θέμα των επισκέψεων εγώ λέω μια φορά την εβδομάδα, εκείνος 2.

Οταν έρχεται σπίτι δεν σέβεται τις ώρες, δεν φεύγει με τίποτα, μέχρι που του έχω πει όχι και έχει έρθει!!!

Σε 2-3 χρόνια θα φύγει για επαρχία και θα βλέπει τον μικρό 1-2 φορές τον μήνα (ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ). Και τώρα ζητάει να τον βλέπει 10 φορές τον μήνα..

Αυτό δεν είναι κακό για το παιδί ??

Δεν θα ήταν καλύτερα μια πιο σταθερή κατάσταση όσο αφορά στην παρουσία του πατέρα ?

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπική μου γνώμη είναι να δεχτείς την αναγνώριση, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ψυχολογία του παιδιού..

Όσο για τα διαδικαστικά..καλή επιτυχία και υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

 

Το έχω αποφασίσει, όσο δύσκολο και να ήταν κατέληξα σε αυτό. Για το παιδί το κάνω αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Άσε που αν δεν το κάνουμε έτσι θα με τρέχει στα δικαστήρια... έτσι ή αλλιώς....

 

Να συμπληρώσω πως το παιδί το βλέπει ακόμα και πριν το αποφασίσω, ακόμα και πριν δώσει κάποια χρήματα. (τους τελευταίους 6 μήνες κάτι δίνει.. όποτε το θυμηθεί)

Επίσης στη διαφωνία μας για τα λεφτά έμαθα πως το παιδί τώρα δεν έχει έξοδα... αργότερα θα έχει... έτσι μου είπε..

Επίσης να συμπληρώσω (κουραστική κατάντησα....) πως πριν να το αποφασίσω τον είχα θερμοπαρακαλέσει να εμείνει στην αρχική του απόφαση... δηλαδή ότι δεν θέλει το παιδί, και τον είχα διαβεβαιώσει ότι δεν θα του ζητήσω ποτέ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες αυτές οι καταστάσεις διακανονισμού ωραρίου και χρημάτων, είναι ψυχοφθόρες και απιτούν υπομονή και γερά νεύρα..

Εύχομαι να βρείτε μια λύση που να ανταποκρίνεται στις πραγματικές ανάγκες του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

αλλά κανείς με εμπειρία βρε παιδιάαααααααα??????????

 

καλοί μου άνθρωποιιιιι

ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ???????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

90 άνθρωποι το διαβάσαν...

 

μα κανείς χωρισμένος ???????????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ναι, οι 45 που μπήκαν ήταν χωρισμένοι, αφού το 50% των ελληνικών ζευγαριών είναι χωρισμένοι, άρα με βάση την στατιστική αυτός είναι και ο αριθμός που σε ενδιαφέρει :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που χρειάζεσαι είναι μία πολύ καλή διαπραγμάτευση. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Μία διαπραγμάτευση που να εξασφαλίζει την ηρεμία του σπιτιού σου αλλά και τα δικαιώματα του παιδιού. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν χρειάζεσαι χωρισμένο, χρειάζεσαι δικηγόρο που να ξέρει από αυτά, να μιλήσει με τον πατέρα ή το δικηγόρο του και να καταλήξετε σε μία συμφωνία. Για εσένα είναι δύκολο να διαπραγματευτείς, γιατί πρόκειται για το παιδί σου. Ο επαγγελματίας θα τα βάλει όλα κάτω και θα τα υπολογίσει πιο ψυχρά. Και για να έχεις μία πρώτη άποψη: Η διατροφή που δικαιούται το παιδί, δεν έχει να κάνει με τα έξοδά του, αλλά με την περιουσία του γονιού. Και γενικά ο κάθε διακανονισμός γίνεται για ένα, το πολύ δύο χρονια, γιατί το παιδί είναι μικρό και οι ανάγκες του αλλάζουν και σε χρήματα αλλά και σε είδος. Μετά τα ξανασυμφωνείς από την αρχή. Καλή επιτυχία και σου εύχομαι μία συμφωνία προς όφελος του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μaya

 

με δικηγόρο εννοείται πως έχω μιλήσει

 

και έχουν να κάνουν και τα έξοδα του παιδιού και η οικονομική κατάσταση του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Τέση, νομίζω πως θα πρέπει να γίνει μια συμφωνια μέσω δικηγόρου, γιατί τώρα μπορεί να φτάνουν τα 300, ή τα 200(που δεν φτάνουν βέβαια), αλλά αργότερα τί θα γίνεται, που το παιδί θα έχει περισσότερα έξοδα;

Μάλλον πρέπει να ξεκαθαριστεί το θέμα δια παντός, γιατί όσο και να το συμφωνήσετε, η μεταξύ σας συμφωνία, είναι κάτι το άτυπο.

Και από ότι βλέπω ο κύριος δεν πολυκοιτάει να προσαρμοστεί στα δικά σου θέλω, αλλά μάλλον στα δικά του,σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ακόμα και για τις συναντήσεις. Αρα, ότι και να πείτε μεταξύ σας, δεν νομίζω ότι θα το τηρήσει για πολύ.

Κι εγώ ειδικός δεν είμαι, αλλα έτσι όπως σε διάβασα, αυτή τη γνώμη έχω! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι της άποψης να βάλεις δικηγόρο για να είσαι και εσύ καλυμένη και στο θέμα των επισκέψεων αλλά και να σας ρυθμίσει το οικονομικο.γιατί τώρα μπορεί να τα βρείτε αλλά δεν ξέρεις μετά τι γίνεται :wink: α!!! πες και του "πατέρα" ότι το παιδί δεν είναι μόνο βολτούλες 2 Σαββατο κύριακα τον μήνα αλλά και υποχρεώσεις :evil: και τα 300 ευρώ στην σημερινή εποχή τίποτα δεν είναι για ένα παιδί, δεν συζητώ για τα 200 :evil: βέβαια δεν ξέρω πόση διατροφή θα σου βγάλει το δικαστήριο :?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

Να σας πω την αλήθεια το ξέρω ότι από αυτή την άποψη είναι καλύτερα να πάω σε δικαστήριο αλλά φοβάμαι το άλλο.

 

Αν του βγάλουν επισκέψεις να παίρνει το παιδι..

που θα του βγάλουν..

Εγώ δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσει αρκετά το παιδί (γύρω στα 15 μου φαίνεται καλή ηλικία :lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

 

Δεν είναι ο πατέρας που χώρισε και ξέρει 2 βασικά πράγματα για το παιδί..

Είναι ο πατέρας φάντασμα που απλά έχει παίξει μερικές φορές μαζί του..

 

Παίζαν το Σάββατο το παιδί είχε ιδρώσει και τον έβγαλε στο μπαλκόνι να του δείξει τα δέντρα........

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ

 

Αυτό φοβάμαι στο δικαστήριο... ενώ αν δεν έχουμε πάει και είναι όλα στο μεταξύ μας... και εκδηλώσει τέτοια επιθυμία απλά θα του πω όχι..

αν επιμένει.. θα πρέπει ΤΟΤΕ να πάμε στα δικαστήρια.. ακόμα και να γίνει αυτό θα έχω κερδίσει ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τεση μου τον ανθρωπο τον ξερεις εσυ.

πιστευεις μεσα σου (παρολες τις αντιδικιες) οτι θα του σταθει του παιδιου?

εχετε μιλησει πραγματικα? του εχεις πει οτι αν θελει να μπει στη ζωη του παιδιου θα ειναι για παντα? ακομα κ οταν κανει δικη του οικογενεια θα πρεπει να ειναι εκει? οτι θα πρεπει να αλλαξει η ζωη του? δεν εχει σημασια που δεν ειστε παντρεμενοι αυτος θα ειναι πατερας! καταλαβαινει οτι το παιδι δεν ειναι σκυλακι που θα το βγαλει μια βολτα κ ολα καλα? δε ξερω γιατι αλλα πολλοι αντρες μιλανε για τα παιδια λες κ ειναι σκυλακια!

του εχεις δωσει να διαβασει τιποτα για την ανατροφη του παιδιου? πως τον βλεπεις?

προσωπικη μου αποψη ειναι να υπαρχει ο πατερας. γιατι καποια στιγμη αν εσυ αποφασισεις να απεχει το παιδι θα τον ψαξει. και τοτε σιγουρα θα σε κατηγορησουν κ οι δυο.

απο εκει κ περα νομιζω οτι δε πρεπει να του πεις 300€. πρεπει να του πεις οτι εφοσον θελει να ειναι μπαμπας θα αναλαβει καποια πραγματα!

το φαγητο του η τα ρουχα του, η οτι θελεις εσυ ...

η επισκεψη δε θα ειναι του τυπου σε παιρνω κ σου κανω τα χατηρια...θα φτιαξει το σπιτι του για το παιδι κ θα το παιρνει σπιτι του. θα μαθει πως πρεπει να το αλλαζει να το ξεσκατιζει...οτι κανει ενας κανονικος μπαμπας!

 

το ξερω οτι δε θελεις να τον βαλεις τοσο μεσα αλλα δεν ειναι μονο δικη σου αποφαση. μπορει να εχεις χιλια δικια αλλα ειναι μπαμπας του.

το θεμα ειναι αν θελει να ειναι πραγματικος μπαμπας του. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

τονισε του οτι ειναι μια δεσμευση ΖΩΗΣ και οτι δε μπορει να κανει πισω ΠΟΤΕ!

οι αντρες παθαινουν ενα κατι με τις λεξεις "για παντα". δες τις αντιδρασεις του!

Link to comment
Share on other sites

Σοφία ευχαριστώ για την άποψη..

 

Εμπιστοσύνη δεν του έχω, αν ήταν άξιος της θα είμασταν ακόμα μαζί..

και βέβαια εννοώ εμπιστοσύνη όσον αφορά στο παιδι. Τώρα φαίνεται να ενδιαφέρεται.. τι θα κάνει σε 2 χρόνια...? άγνωστο.. :cry:

 

αυτό φοβάμαι.. :cry::cry::cry:

από την άλλη δεν μπορώ με αυτό τον φόβο να μην αφήσω να τον γνωρίσει... το παιδί έχει δικαίωμα να ξέρει τον πατέρα του αυτό είναι ξεκάθαρο μέσα μου.

 

Η διατροφή πρέπει να είναι συγκεκριμένη για πάρα πολλούς λόγους.. Σιγά μην υπολογίζω τα έξοδα των βιολογικών λαχανικών και τα διαιρώ!!!! :lol:

 

Σε 2-3 χρόνια θα φύγει από Αθήνα.. είναι στρατιωτικός, θα τον βλέπει πολύ λιγότερο και σιγά τώρα μην φτιάξει το σπίτι.. για να τον δέχεται...

και πες ότι θελησει ... με τα 50€ που φαντάζομαι θα διαθέσει... τι σπίτι να φτιάξει ????? :lol:

 

Μιλήσαμε πριν από λιγο στο τηλέφωνο... θα συναντηθούμε το Σάββατο για αναλυτικά.. αλλά επέμενα στο ότι το 200€ είναι ποσό για γέλια..

και ξέρετε τι μου είπε ?????

 

Να σας το πω για να γελάσουμε βρε κοριτσια...

Οτι είπε 200€ για να έχει την ευχέρεια να του ψωνίζει και κάτι όταν έρχεται......

Τα δώρα του παιδιού να τα βγάλει από την διατροφή...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω βρε κουκλα μου.. :(

δυσκολες καταστασεις...

το οτι δεν ταιριαξατε εσεις δε σημαινει ομως οτι δεν θα ειναι καλος μπαμπας.

να ρωτησω κατι? ποτε αλλαξε γνωμη? ποσο ηταν το παιδι τοτε?

εχει σημασια αυτο...

μη κολλησεις στα λεφτα. να ξερεις πως σπανια η διατροφη αυτη ισχυει.

θελω να πω κ να σου τα δωσει τωρα δε πιστευω οτι αυτο θα γινει για παντα.

το θεμα ειναι αν θα ειναι πατερας....αν καταφερεις να τον κανεις να δει ποσο μεγαλο ειναι αυτο και αν θα μπορεσει να αναλογιστει τις ευθυνες.

αν νοιωσει μπαμπας θα τα δωσει κ τα χρηματα...

Link to comment
Share on other sites

Tεση εγω ειμαι χωρισμενη σου κανω?????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Λοιπον εγω απο την δικη μου εμπειρια εχω να σου πω τα εξης....

 

Οσο και αν εσενα δεν σου αρεσει ο πατερας πρεπει να βλεπει το παιδι και να το παιρνει μαζι του.. ΜΕ αυτο το τροπο κρατας σε ισορροπιας την ψυχικη υγεια του παιδιου...

 

Δευτερον και εμενα στην αρχη 200 ευρω μου εδινε (τωρα που ειναι 4 χρονων ανεβηκαμε στα 275 :lol: ) (σημειωτεον φυσικα οτι μενω σε δικο μου σπιτι ) αλλα ολα τα υπολοιπα δια δυο. Δηλαδη παιδικο, ρουχα, κλπ).

 

Και εμενα δεν ηξερε απο παιδια εξαλου χωρισα οταν ηταν 8 μηνων η μικρη μου και μια χαρα εμαθε (βεβαια με την βοηθεια της μαμας του).

 

ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙς ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ........

Link to comment
Share on other sites

To έψαξα...

 

Τα επιδόματα που θα πάρει είναι 217€ εγώ το έλεγα για πλάκα... αλλά όντως αυτός θα βγάλει κιόλας !!!! 17 ευρουλάκια...

Μια χαρά τον βρίσκω...

 

Δεν θέλω να το αναλύσω τόσο Σοφία μου από εδώ..

Εχει κάνει μεγάλες "γκάφες" και μετά λέει συγγνώμη...

αλοίμονο από αυτούς που μάθαν να λέμε συγγνώμη...

 

Και σιγά μην τον αφήσω "ελεύθερο" με το παιδί για να νιώσει πατέρας και μετά να αναλάβει τις υποχρεώσεις του..

Σιγά μην τον παρακαλέσω κιόλας... :mad:

 

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Σοφία ευχαριστώ για την άποψη..

 

Εμπιστοσύνη δεν του έχω, αν ήταν άξιος της θα είμασταν ακόμα μαζί..

 

 

Μα πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα ναι δεν ηταν αξιος να μεινει μαζι σου αυτο το δεχομαι αλλα αξιος σαν πατερας??????

 

Που το ξερεις αυτο???

 

Αν τον αφησεις μπορει να γινει ο καλυτερος πατερας....

 

Ρισκαρε το .........

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να γίνει καλός πατέρας..

αυτό εύχομαι εξάλλου..

μάλλον δεν το διατύπωσα καλά..

 

αλλά εμπιστοσύνη όχι βέβαια δεν του έχω ... σαν κέρβερος θα είμαι από πάνω του..

 

200 αλλά τα άλλα έξοδα εχτρα... οκ άλλο αυτό..

 

αυτός μιλάει γενικά για τα πάντα 200..

 

και σιγά μην το πάρει το παιδί..

 

καλά έκανε όποια το έκανε.. εγώ δεν πρόκειται.. και να σας πω και

το πιο απλό ?

ούτε αυτός το θέλει.. τουλάχιστον τώρα που έχει ακόμα πάνες...

 

σύμφωνα με το μυαλό του προφανώς δεν είναι αυτά για άνδρες..

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Αν σας έλεγα την ιστορία δεν θα είσασταν τόσο "καλές" μαζί του..

πόσο να την είχατε ζήσει εσείς..

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τεση αληθεια εσυ πως εισαι ???? Το εχεις ξεπερασει ολο αυτο? Εχεις ακομα θυμο????

 

Εγω παντως εκανα πολυ καιρο και μεγαλες προσπαθειες να ξεπερασω διαφορες καταστασεις και να υπερβω τον ευατο μου.... Να δεχτω τελοσπαντων ολη αυτη τη κατασταση και τα νεα δεδομενα... Και να δεχτω οτι και ενας πατερας εχει δικαιωμα στο παιδι....

 

Ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για τις κινησεις μας σε σχεση με το παιδι. Ολοι μας προσπαθουμε για το καλυτερο και καθε μερα ρισκαρουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...