Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλός/η παιδίατρος στην πάτρα?


ioannam

Recommended Posts

Καλημέρα

Θέλω να επισκεφτώ παιδίατρο για τη μικρή προληπτικά στην Πάτρα.Προτείνετε κάποιο-κάποια?

Άκουσα για Θεανώ Θεανίδου

Παπαγεωργίου Ουρανία και

Ζεβλεκάρη

Είναι ομιλητικές?Επεξηγηματικές?

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Ιωαννα!

 

Καταλαβαινω οτι θες να πας σε καποιον του ΤΕΒΕ, ετσι δεν ειναι? (οσες αναφερεις ειναι στο ΤΕΒΕ...τεσπα)

 

Δε ξερω αν πρεπει να πω ονοματα, μην τυχον και θεωρηθει δυσφημιση, οποτε θα σου πω το εξης:

 

Τη μια απο αυτες που αναφερεις την ξερω πολυ καλα...προσωπικα, αν πηγαινα εκει το παιδι μου (το απω αλλου) θα της εκανα μια καταγγελια σιγουρα (δε ξερω που....) Παει η κουμπαρα μου το 5 μηνων μωρο της εκει (αναγκαστικα λογω ΤΕΒΕ) και μου χει πει τα τερατα...

 

Πρωτον, η κουμπαρα μου θηλαζει. Της εχει πει διαφορα εναντια στο θηλασμο. οπως οτι πρεπει να δωσει υποχρεωτικα συμπληρωμα, οτι πρεπει να σταματησει το θηλασμο τωρα κλπ κλπ. Στη κουμπαρα μου εχει πει και το θεικο :evil: οτι δε πρεπει να τρωει μελι, γιατι θα περασει το μελι στο γαλα της και θα πεθανει το μωρο. ΕΛΕΟΣ δλδ!

 

Προωθει τις βρεφικες κρεμες απο τον 4ο μηνα , κατι το οποιο ειναι ανεπιτρεπτο ειδικα για ενα μωρο που θηλαζει και μαλιστα προωθει συγκεκριμενη εταιρεια. Δινει και δειγματα. Σε ερωτηση της κουμπαρας μου οτι γιατι να δωσει απο τοσο νωρις κρεμα και μαλιστα σε ενα μωρο που θηλαζει, της απαντησε οτι "ετσι συνηθιζεται" :shock::shock::shock:

 

Τα εμβολια τα κανει 2-2, κατι που ειναι αμφισβητουμενο απο πολλους γιατρους.

 

Πανω κατω αυτα ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι να πεις όνομα για να μην πάω στα τυφλά.Θηλάζω αποκλειστικά.Και θέλω ακόμα.Αφού αναφέρουν ονόματα είδα γιατρών.Αν στείλω προσωπικό μήνυα σε σένα πως γίνεται?Εγώ δημόσο έχω.

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας

 

Είμαι νέος χαζομπαμπάς και ψάχνω ένα καλό παιδίατρο που να μη δίνει φάρμακα, αντιβιώσεις και αυξητικές ορμόνες (!!) για πλάκα. Θα προτιμούσα να είναι κοντά στην περιοχή του ΚΕΤΧ (σύνορα), αλλά και πιο μακριά να είναι το βολεύουμε.

Αν έχετε κάποιον υπόψιν παρακαλώ προτείνετέ τον

 

Ευχαριστώ Άλκης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλή, υπομονετική, εξαντλητική στην εξέτασή της και φθηνή (25ΕΥΡΩ) παιδίατρος στην Πάτρα Παρασκευή Λιακοπουλου - λυκαιου 8 (Ανω Πόλη) τηλ 2610 624 034. Για την περιοχή των Συνόρων καλή επιλογή είναι και ο Διονύσης Γιούλης (Καρυατιδών) πλ. Παπανδρέου. έχουν ακουστεί καλά λόγια. Έχει αρκετή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

η ζευλεκαρη που αναφερθηκε ειναι αψογη κατα τη γνωμη μου!!κ συζητησιμη κ εξυπηρετικη κ νοιαζεται πραγματια για τα παιδακια!!!!!δεν εξρω καποια αλλη καλη στην πατρα!!!!εγω οποτε παω εκεινη συμβουλευομαι για τα παιδια!!μονο αυτη!!!!!τωρα που μενω μυκονο,κατα καιρους την παιρνω τηλ οταν ειναι αρρωστα τα παιδια για να μ πει τη γνωμη της,γιατι εδω δεν εχω κ πολυ εμπιστοσυνη!τηλεφωνικα ρωτησα για τις πρωτες κρεμες,τα πρωτα φρουτα..για ολα!!!καταπληκτικΗ!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!! Θηλαζω κ εγω των 13 ημερών μωράκι μου κ ψάχνω επειγόντως καλή παιδιατρο συμβεβλημενη με δημοσιο πο να υποστηριζει το θηλασμο, να μη με αγχωνει με το βαρος κτλ. Για παραδειγμα η μπεμπα τωρα παιρνει 20 γραμμαρια τη μερα κ οχι 25-30 κ φοβαμαι να παω σε αλλον παιδιατρο (σε αυτον που παω τωρα πληρωνω) μην αρχισει να μου λεει οτι ειμαστε πισω κτλ κτλ. Να μη δινει κρεμες πριν τους 6 μηνες, να μην πηγαινει σφαιρα τα εμβολια. Παρακαλω οποιος ξερει καποιον καλο ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ψαχνουμε κι εμεις καλο παιδιατρο στην περιοχη της πατρας. Μου συνεστησαν τον Δημητριο Παπαλαμπρους στην Παντανασσης. Εχεις κανεις να μου δωσει πληροφοριες επιπλεον;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!

εγω εχω την Ζευλεκαρη Ιωαννα ...ειναι στην Αγυα ...στην οδο Αμερικης...ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη...με στηριξε στον θηλασμο...οταν κλεισαμε 6 μηνο μας εδωσε κρεμες γιατι στηριζει τον αποκλειστικο θηλασμο...την βρισκω παντα...μιλαει ωραια στα παιδια...συμεριζετε αν υπαρχει προβλημα(αρρωστια)κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλησπερα ειμαι και εγω απο Πατρα πειτε μου και μενα για κανενα παιδιατρο βρε κοριτσακια μου γενναω σε λιγο καιρο και 2 που εχω ακουσει ειναι πολυυυυ ακριβοι για αυτην την εποχη.(40Ε-50Ε).Ο κο Γιουλης ειναι καλος?Ειναι και κοντα στο σπιτι μου πολυ.Ξερετε κόστος?Η Ζευλεκαρη ειναι ακριβη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω τελικα εχω αυτον εδω στα Καλαβρυτα το διευθυντη του νοσοκομειου που ειναι τελειος,επεξηγηματικος,χαλαρος,κατα των φαρμακων

λεγεται Στολακης Νικος

δεν υπαρχει τετοιος ανθρωπος και επιστημονας

ειμαι τυχερη

βεβαια μενει πατρα και πηγαινοερχεται

2 φορες ειχα ερθει πατρα

ειχα παει σε ενα πανταζοπουλο,εμπειρος,οχι οτι ειχε κατι η μικρη,απλα ετσι να τη δει

κρυος ομως πολυ

επισης οταν γεννησα σε καποιο Κρεπη Αποστολη,νεος,ηρεμος,επεξηγηματικος,αλλα σε καποια δε συμφωνησα οπως π.χ. στον υπνο,θελει εκπαιδευση,μη το σηκωνεις κ.λ.π

ειμαστε θηλαστικα και τα παιδια θελουν τη μαμα τους,ειναι φυσιολογικο οτι ξυπνανε

ξέρω πολλά παιδάκια που οι γονείς δεν τα κοίμισαν καθόλου ή παρά ελάχιστα κοντά τους, τα εκπαίδευσαν στον ύπνο ή τα έμαθαν να κοιμούνται μόνα τους και πάλι αυτά τα παιδιά λίγο αργότερα, δηλ. μετά τα 2 τους χρόνια άρχισαν κι αυτά να ξυπνάνε, να ζητάνε παρέα, να ζητάνε να τους κρατάς το χέρι για να ξανακοιμηθούν, να έρχονται στο κρεββάτι των γονιών κλπ. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά γιατί τα μωρά μας είναι κι αυτά θηλαστικά κι όλα τα μωρά των θηλαστικών είναι προορισμένα να κοιμούνται με τη μαμά τους

τα περισσότερα παιδιά εκτός αν έχουν εκπαιδευτεί να κοιμούνται συνεχόμενα (κάτι που όμως έχει σοβαρές συνέπειες στην ψυχοσύνθεση του παιδιού) ξυπνούν τη νύχτα και θέλουν παρέα. Αυτό είναι φυσιολογικό και ανθρωπολογικά αναμενόμενο. Η επιταγή για συνεχόμενο ύπνο είναι κατασκεύασμα της δικής μας (δυτικής) κοινωνίας και γίνεται για το συμφέρον των γονέων και δη των εργαζομένων. Δυστυχώς δεν έχει αντίκρυσμα στις πραγματικές ανάγκες ενός μωρού που θέλει να νιώθει ασφάλεια για να κοιμηθεί και να παραμείνει κοιμισμένο.

μου λυθηκαν αποριες απο το παρακατω κειμενο

Για τον ύπνο: από την Dettwyler το http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!ειμαι καινουργια στην πολη της πατρας και γενναω τον μπεμπη μου σε λιγες εβδομαδες(35 εβδ+2 ημερ).θα ηθελα να μου συστησετε εναν καλο/η παιδιατρο.η περιοχη που μενω ειναι οβρυα.θα ηθελα ναι μεν να εχει εμπειρια και να ειναι συζητησιμος,αλλα να μην ειναι απο τους γιατρους που θα αφησει το παιδι να φτασει στο αμην και μετα να του δωσει φαρμακο.επισης δε θα ηθελα να ειναι επικριτικος με το θεμα του θηλασμου διοτι εγω εφοσον το μωρο πιασει θηλη εχω σκοπο να το θηλασω μεχρι να σαραντισω.μετα θα πρεπει να γυρισω στη δουλεια που ειναι 12 ωρες τη μερα σχεδον σερι και δεν μπορω να πηγαινοερχομαι για θηλασμο αλλα ουτε να μπω στη διαδικασια με θηλαστρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!ειμαι καινουργια στην πολη της πατρας και γενναω τον μπεμπη μου σε λιγες εβδομαδες(35 εβδ+2 ημερ).θα ηθελα να μου συστησετε εναν καλο/η παιδιατρο.η περιοχη που μενω ειναι οβρυα.θα ηθελα ναι μεν να εχει εμπειρια και να ειναι συζητησιμος,αλλα να μην ειναι απο τους γιατρους που θα αφησει το παιδι να φτασει στο αμην και μετα να του δωσει φαρμακο.επισης δε θα ηθελα να ειναι επικριτικος με το θεμα του θηλασμου διοτι εγω εφοσον το μωρο πιασει θηλη εχω σκοπο να το θηλασω μεχρι να σαραντισω.μετα θα πρεπει να γυρισω στη δουλεια που ειναι 12 ωρες τη μερα σχεδον σερι και δεν μπορω να πηγαινοερχομαι για θηλασμο αλλα ουτε να μπω στη διαδικασια με θηλαστρο.

καλησπερα με το καλο να γεννησεις....:P

εγω οπως εγραψα κ κατω εχω την Ζευλεκαρη..ειμαι πολυ ευχαριστημενη...στηριζει θηλασμο....αν γεννησεις στην ιδιωτικη κλινικη μπορεις να την ζητησεις να σε ξεγεννησει....

παει στα σπιτια ακομα και την νυχτα αν ειναι αναγκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια και μπαμπάδες, για να ανανεώσουμε λίγο το θέμα θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν ξέρετε για τον κ Παναγόπουλο, παιδίατρο που μου τον έχουν συστήσει ήδη δυο μαίες που γνωρίζω και αν ξέρετε και για την Άρτεμις Σπανού. Και οι δύο είναι κέντρο. Επίσης η Ζευλεκάρη πόσα λεφτά παίρνει στην επίσκεψη, γιατί από ότι κατάλαβα δεν είναι συμβεβλημένη με εοππύ, μπέμπης μου εσύ που ξέρεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε να πηγάινουμε στον Παναγόπουλο (δεν έχουμε κάνει πολλές επισκέψεις). Στο ιατρείο υπάρχουν 2 Παναγόπουλοι παιδίατροι και είναι αδέρφια, οι οποίοι έχουν πατέρα επίσης παιδίατρο. Εμείς πηγαίνουμε στον Μάρκο τον οποίο μέχρι στιγμής έχουμε συμπαθήσει πολύ. Φαίνεται ενημερωμένος για τις καινούριες εξελίξεις στην παιδιατρική και τον βρίσκω συζυτήσιμο και διαλακτικό στις συμβουλές που δίνει (εννοώ σε αντιπαράθεση με άλλους γιατρούς που είναι απόλυτοι "κάνε αυτό" και απορρίπτουν τυχόν ενστάσεις ή διαφορετικές απόψεις των γονιών). Επίσης είναι ευγενικός και σε καμία περίπτωση δεν βιάζεται να σε "ξεπετάξει" στην επίσκεψη.

Μέχρι στιγμής θα τον συνιστούσα σίγουρα σε γνωστούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κορίτσια πηγαίνουμε στον Κρέπη στην Αγυια. Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι μαζί του. Ξεκινήσαμε με μια απο τις παιδιάτρους που είχε αναφέρει η πρώτη κοπέλα και επειδή φρικάραμε με κάποια πράγματα πήγαμε σε αυτόν και εκτοτε δεν τον αλλάζουμε με τίποτα.

Είναι ήρεμος, με χιούμορ, υποστηριχτικός, τον έχω πάρει πολλά τηλέφωνα και πάντα απαντούσε σε όλες τις απορίες μου χωρίς υφάκι (ήταν ένα απο τα κύρια προβλήματα που είχα με την πρώτη παιδίατρο). Ήταν πολύ υποστηριχτικός στο θέμα του θηλασμού και μάλιστα με ξεμπλόκαρε σε θέματα δικής μου διατροφής π.χ. στην κόρη μου -που είχα την πρώτη παιδίατρο- όταν θήλαζα μου είχε πει να μην τρώω τίποτα πράσινο, όσπρια, σοκολάτα κτλ για να μην πειράξουν το μωρό. Στον γιό μου που είχα τον Κρέπη όταν θήλαζα μου είχε πει να τρώω τα πάντα και μόνο αν δω ότι κάτι πειράζει το μωρό να το κόψω. Μου είχε πει ότι αν είμαι συνεχώς στην απαγόρευση δεν θα μπορέσω να κρατήσω για καιρό το θηλασμό...και πράγματι κατάφερα να θηλάσω 1 χρόνο και διέκοψα επειδή χρειάστηκε να πάρω αντιφλεγμονώδη (αντίστοιχα στην κόρη μου μέσα σε 3,5 μήνες μου κόπηκε το γάλα)

Σε ότι ανέφερε μια κοπέλα σχετικά με το θέμα του να κοιμάται μαζί το μωρό, επειδή και εμένα ο μικρός ήταν τρελός βυζ@@@@ιας και κοιμόμασταν μαζί, μου έλεγε ότι τα οφέλη του θηλασμού στο μωρό είναι πολύ σημαντικά και αν το μωρό θέλει να θηλάζει όλη νύχτα (με αποτέλεσμα να πρέπει να κοιμόμαστε μαζί) να το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Επίσης ένα πολύ σημαντικό του προτέρημα είναι ότι δεν δίνει καθόλου εύκολα αντιβίωση παρά μόνο αν είναι σοβαρή ανάγκη που δεν γίνεται να την αποφύγεις...Είναι πολύ υπερ του φυσιολογικού ορού (μου λέει όταν είναι μπουκωμένα να τους βάζω 8-10 ορούς την ημέρα....) δύσκολο για εμάς που έχουμε να παλέψουμε με τα θηρία εκείνη την ώρα αλλά πολύτιμο για τα παιδιά γιατί γλίτωσαν πολλάκις την αντιβίωση.

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

karita σε ποια παιδιατρο πηγες αρχικα και δεν σου αρεσε; αν θες στειλε μου σε παρακαλω πμ να ξερω ειναι πολυ σημαντικο…. σας ευχαριστω ολες κοριτσια, σε λιγο θα γινω μανουλα κ πρεπει να ξερω για παιδιατρο τι θα κανω...

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

active member μηπως μπορεις να μου πεις ποια δε σου αρεσε καθολου γιατι σε λιγες ημερες θα παω αμεσα σε μια απο τα ονοματα που ανεφερες.θηλαζω αποκλειστικα και μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καλο/η παιδιατρο.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

karita μου καλησπερα, σε ποια παιδιατρο πηγες και δε σου αρεσε?γιατι θα παω αμεσα σε μια απο τις προαναθερθεισες.

 

Σου στέλνω π.μ.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια και μπαμπάδες, για να ανανεώσουμε λίγο το θέμα θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν ξέρετε για τον κ Παναγόπουλο, παιδίατρο που μου τον έχουν συστήσει ήδη δυο μαίες που γνωρίζω και αν ξέρετε και για την Άρτεμις Σπανού. Και οι δύο είναι κέντρο. Επίσης η Ζευλεκάρη πόσα λεφτά παίρνει στην επίσκεψη, γιατί από ότι κατάλαβα δεν είναι συμβεβλημένη με εοππύ, μπέμπης μου εσύ που ξέρεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

η ζευλεκαρη παιρνει 40Ε επισκεψη,με μειωμενη αποδειξη δινω 30Ε....δεν ειναι στον ΕΟΠΠΥ αλλα γραφει τα φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

η ζευλεκαρη παιρνει 40Ε επισκεψη,με μειωμενη αποδειξη δινω 30Ε....δεν ειναι στον ΕΟΠΠΥ αλλα γραφει τα φαρμακα...

 

Μπεμπηςμου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου να είσαι καλά!;)

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...