Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγοραφή (αναζητηση γιιατρου)


beba09

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να κάνω σαλπιγγοραφή, έχει κάνει κάποια από έσας (όχι στην διάρκεια καισαρικής) για να μου πει γιατρό, κλινική και κόστος; Έχω ήδη ένα παιδάκι και δεν προγραμματίζω άλλο, απλά θέλω να αποκλείσω πιθανότητα εγκυμοσύνης. Με την γιατρό μου που μίλησα μου είπε για κόστος 1700 ευρώ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σορρυ για την ερώτηση, δεν είναι αυτό το θέμα σου αλλά έψαξα τη λέξη "Σαλπιγγοραφή" στο google και μου επέστρεψε 0 αποτελέσματα!!!

Εχεις κάποιο Link για να ενημερωθούμε? Από περιέργεια ρωτάω...

Είναι αναστρεψιμη διαδικασία?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια επέμβαση με 2 τομές στην κοιλιακή χώρα που με λαμπαροσκοπική σου ράβουν τις σάλπιγγες ώστε να μην υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης αφού τα ωοάρια δεν μπορούν να κατέβουν. Δεν επιρεάζεται η περίοδος ή λιμπιντο. Είναι η μόνιμη αντισύλληψη (στείρωση) ευρέως διαδεδομένη στο εξωτερικό όταν έχεις κάνει τα παιδάκια σου. Εξαιρετική επιλογή όταν κάνεις καισαρική, γίνεται πανεύκολα και χωρίς άλλα έξοδα. Δυστυχώς εγώ έκανα καισαρική αλλά επειδή ήταν εσπευμένη η όλη διαδικασία δεν είχα συζητήσει με την γιατρό μου αυτό το ενδεχόμενο. Αυτή άλλωστε μου είπε να περιμένω αλλά ειλικρινά είμαι απόλυτα ικανοποιημένη και με ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως αναστρέψιμη διαδικασία?

Μπορείς δηλαδή να τις "απελευθερώσεις" πάλι τις σάλπιγγες ή είναι μόνιμο?

 

Ουσιαστικά όχι.....είναι μόνιμη γι' αυτό πρέπει να έχεις καταλήξει στο ότι έχεις ολοκληρώσει την οικογένεια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουσιαστικά όχι.....είναι μόνιμη γι' αυτό πρέπει να έχεις καταλήξει στο ότι έχεις ολοκληρώσει την οικογένεια σου.

Μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος/η? Τέλοσπάντων, είμαι σίγουρη πως το έχεις σκεφτεί πολύ καλά..:D

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος/η? Τέλοσπάντων, είμαι σίγουρη πως το έχεις σκεφτεί πολύ καλά..:D

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες..

 

Ναι είμαι σίγουρη, δεν με παίρνει και από θέμα υγείας αλλά και κούρασης και σαφώς από οικονομικής πλευράς. Είναι όμορφο ένα μικρό ζουζουνάκι στην αγκαλιά της μανούλας αλλά θέλω να του χαρίσω ότι μπορώ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...