Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλά αέρια!


Recommended Posts

Καλημέρα,

θελω να σας ρωτήσω το εξής αν ξέρετε!

Εδω και κανα δυο μερες η μικρη μου εχει πολλά αερια. Σταματησε πάλι να τρώει από το απογευμα και μετα. Την κρέμα δεν την θελει καθολου. Ακόμα και ,μετα απο 2 ωρες απο το γαλα της ρευεται σας γαιδούρι (συγγνώμη κιόλας!!!).

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ρώτησα το παιδιατρο αλλά μου ειπε να μην ανησυχω και να της αραιωσω το γαλα και να μην την πιέζω! Ανησυχώ όμως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα,

απο οτι βλεπω ειμαστε κοντα στις μερες.

Κ ο δικος μου την κρεμα δεν την θελει με τιποτα,

οσο κ να τον πιεζω.Η αληθεια ειναι οτι ουτε για φρουτα

τρελαινεται αλλα τουλαχιστον τα τρωει.Οσο για τα αερια

δεν εχω παρατηρηση κατι, αλλα ενεργειτε πλεον καθε μερα.

Αφου σε ειπε η παιδ. να μην αγχωνεσαι, χαλαρωσε κ συ,δεν νομιζω

να συμβαινει κατι.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ενεργείται κανονικά!

Την κρέμα την ήθελε σαν τρελή στην αρχή αλλά τώρα....................!

Μηπως να της κανω εξετάσεις απο μονη μου;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κρυωσε λιγακι και ποναει η κοιλιτσα??Παιζει και αυτο καμια φορα. Τωρα αν νομιζεις οτι ειναι απο την κρεμα αλλαξε την με το φρουτο για λιγες μερες και να δεις. Μηπως ειναι βαρυ για το απογευμα.Κανε το φρουτο το απογευμα και κρεμα το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

καλε τι εξετασεις?ασε το παιδι να φαει οσο θελει...

μια θεια μου ειναι ετσι..σπυρακι?εξετασεις!πονοκεφαλος?γιατρος!πονοδοντος?αντιβιωση!...

αφου σου ειπε η γιατρος να μην αγχωνεσαι μην αγχωνεσαι...κ μενα ετρωγε την φρουτοκρεμμα .Τωρα δυο μερες ομως τρωει δυο κουταλιες κ μετα κλεινει το στομα...δεν ειναι τπτ...απλα τωρα αρχιζουν να δειχνουν οι προτειμησεις της νομιζω..ουτε καν σκεφτηκα να ρωτησω τη γιατρο :roll:

 

απο αερια αλλο τπτ..δε ζοριζεται ομως...κ κακα της κανει ή μερα παρα μερα ή καθε μερα...αφου το παιδακι την υπολοιπη μερα ειναι ευδιαθετο κ δε δειχνει να ποναιει καπου γιατι αγχωνεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nea mamaka τα κακάκια του πως είναι;

Κυκλοφορεί ιός γαστρεντερίτιδας (διάρροια, εμετοι, απώλεια όρεξης, πυρετός..) την οποία περνάει τώρα ο μικρός μου.

Στο λέω γιατί κι εμένα έτσι ξεκίνησε, με αέρια (πολύ δυσάρεστα στην οσμή) και απώλεια όρεξης.

Ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο και ταλαιπωρηθεί το μωράκι σου, αλλά να έχεις το νου σου και να επικοινωνείς συνέχεια με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι καλε απολαυσε το παιδι σου γιατι να κανεις στο παιδι εξετασεις επειδη δεν εχει ορεξη να φαει;

και εσυ δεν εχεις καθε μερα ορεξη ετσι δεν ειναι;που να τρως και καθε μερα το ιδιο φαγητο σκεψου το και αυτο,μπορει να μην θελει κρεμα.. δωσε γαλα.

το γαλα το πινει;

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το πίνει όλο το πρωί αλλά από τις 5 και μετά δεν πίνει πολύ.

Δηλαδη απο τα 180 που έπινε΄ούτε 80 και αυτα με κόπο και πόνο.

Τα αεριά της δεν μυρίζουν. Και τα κακά της είναι μισά πράσινα και μισά μουσταρδί.

Το ρυζάλευρο ουτε να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο δηλαδή, εσύ αέρια δεν είχες ποτέ σου?? :lol: Και τα μωρά...άνθρωποι είναι σαν εμάς...απλά σε μικρογραφία!! Και πριτς θα κάνουν, και φαγητό δε θα γουστάρουν να φάνε μια μέρα και μουστρούφηκα θα είναι μετά τον ύπνο και και και...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά μη νομίζεις ότι και εγώ ήμουν τέρας ψυχραιμίας! Αυτοί οι πρώτοι μήνες, παναγία μου, μέσα στην τρέλλα από το άγχος. :) Και τώρα, μερικές φορές...

Link to comment
Share on other sites

μΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.......ετσι κανουν τα μωρα ...μπορει να τρωει κατι και να της αρεσει και ξαφνικα να μη θελει να το δει.......και να το ξαναφαει μετα απο μια βδομαδα.........

 

Ο δικος μου εφαγε κρεμα ρυζαλευρο 2 φορες μια χαρα και ποτε ξανα.....

 

 

Αυτα με το φαγητο θα τα χεις συχνα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

φφφφφ μια απο τα ιδια.. δεν τρωει, δεν τρωει.. 2 κουταλιες και τελος!! σφραγιζει το στομα και αντε να το ανοιξεις.. βρε τι βολτα με το καροτσι, τι τον καραγκιοζη λαιβ, τι την μαμα να χορευει σαμπα, ενω γελουσε και ανοιγε το στομα (απο τα γελια) μολις πλησιαζε το κουταλι ΦΕΡΜΟΥΑΡ!! απο διαθεση αλλο τιποτα.. υποθετω οτι ειναι τα δοντια.. μονο κρεμα τρωει.. και αυτη σε χρονο ΤΤ αλλα ως εκει.. ευτυχως πινει γαλα..

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαινεσαι! Ολα τα παιδακια ετσι ειναι,το καθενα με τις δικες του παραξενιες.Τι εξετασεις κ χαζα θα το κανεις τιποτα δεν εχει!Παντως απο το πρωι που τα "ειπαμε" αρχισε κ δικος μου να αεριζεται κ μαλιστα παρα πολυ,ασε που για πρωτη φορα ενεργηθηκε 2φορες σημερα.Οσο για την κρεμουλα εγω παιρνω την novalac ρυζαλευρο χωρις βανιλια,την πρωτη μερα την εφαγε ολη,τωρα 2βδομαδες μετα ουτε να την ακουμπησει,χτυπιεται για να μην φαει.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα πράσινα κακά είναι πολλές φορές την ημέρα, καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρο, μπορεί να είναι ιωσούλα και γι'αυτό ίσως της κόπηκε η όρεξη.

Η κόρη μου, ακόμη και τώρα, όταν την τριγυρίζει "κάτι", το ρίχνει σχεδόν αποκλειστικά στο γάλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ FRISOLAC COMFORT ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ;ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ;ΤΟ ΚΑΙΜΕΝΟ ΑΕΡΙΖΕΤΕ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ FRISOLAC COMFORT ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ;ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ;ΤΟ ΚΑΙΜΕΝΟ ΑΕΡΙΖΕΤΕ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

 

Και εμας τα ιδια, πινουμε το ιδιο γαλα. Με τα κακα εχουμε θεμα, μια ειναι υδαρη, μια σκληρα, μια σαν της κατσικας, μια λερωνεται ως την πλατη... Με το NOVALAC IT ειχε περισσοτερα αερια και πιο βροντερα (με τον αντρα μου ψαχναμε ποιος ειχε κανει την βρωμοδουλεια), πιο σταθερες εκκενωσεις αλλα και πολλους εμετους.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η μικρουλα μου το ιδιο προβλημα εχει τρειων μηνων και η δικη μου αλλα δεν πινει το ιδιο γαλα εμεις εχουμε το ALMIRON.ρωτησα την παιδιατρο μου και μο ειπε πως ειναι πολυ καλυτερα ετσι...αποφευγει τους κολικους και πως δεν υπαρχει θεμα αλλαγης στο γαλα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εδώ και κάποιες μέρες η μπεμπούλα μου έχει πολλά αέρια. Ζορίζεται όλη την ώρα με αποτέλεσμα να μην κοιμάται και γενικά να μην μπορεί να ησυχάσει. Γκρινιάζει και σφίγγεται. Κακά κάνει μία φορά την ήμέρα ή μία φορά στις δύο μέρες! Της δίνω και χαμομήλι και το άλλο ρόφημα της milupa με τα πολλά βότανα αλλά πάλι έχει αέρια! Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες η μπεμπούλα μου έχει πολλά αέρια. Ζορίζεται όλη την ώρα με αποτέλεσμα να μην κοιμάται και γενικά να μην μπορεί να ησυχάσει. Γκρινιάζει και σφίγγεται. Κακά κάνει μία φορά την ήμέρα ή μία φορά στις δύο μέρες! Της δίνω και χαμομήλι και το άλλο ρόφημα της milupa με τα πολλά βότανα αλλά πάλι έχει αέρια! Τι να κάνω;

 

 

ειναι καλο που εχει αερια αλλιως μπορει να υπεφερε περισσοτερο.και εμεις απο αερια αλλο τιποτα!

 

Η ιδέα ότι ο κολικός οφείλεται στα αέρια, προέρχεται από την παρατήρηση ότι το παιδί με κολικό έχει παρά πολλά από αυτά και τα αποβάλει είτε από το ορθό, είτε με άφθονα ρεψίματα. Οι μελέτες όμως δείχνουν ότι το παιδί έχει αέρια επειδή έχει κολικό και όχι το αντίστροφο.(pediatrics1)

 

 

 

Αν και δεν συμφωνούν όλοι οι ειδικοί ότι τα αέρια είναι η αιτία κολικού στα βρέφη, έχει αναγνωριστεί ότι πολλά βρέφη με κολικό φαίνεται να έχουν αέρια (αν αυτά είναι η αιτία του κλάματος ή το αποτέλεσμα δεν είναι σαφές) και οι έρευνες δείχνουν ότι η μείωση των αερίων φαίνεται να μειώνει την ταλαιπωρία πολλών βρεφών.(σαιτ baby-baby)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί με αποτέλεσμα να "κουτουλάει" όλη μέρα και να γκρινιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...