Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραμματα σε νεογεννητο μετα απο καισαρικη


Recommended Posts

καλησπερα,

γεννησα πριν εναμιση χρονο ενα κοριτσακι με καισαρικη. Καποιοι ισως γνωριζουν ολο το σκηνικο.

Εκανα ολικη (καλυτερα να πω οτι μου κανανε, εγω δεν καταλαβα τι γινοταν γενικως) και μετα που ξυπνησα και ειδα το μωρο μου ειχε ενα τσιροτο στο μαγουλο του.

Ρωτησα βεβαιως τι ηταν και μου λεγαν στην αρχη οτι δεν ηξεραν κτλ...Στη συνεχεια εννοειται επεμενα και μου ειπαν οτι το μωρο γρατζουνιστηκε μεσα στην κοιλια μου απο τα νυχια της και ετσι και το τσιροτο, για να μην μολυνθει.

Εκει και μειναμε. Ελα που μετα απο μερικες μερες που εφυγε αυτο ανακαλυψαμε μια μικρη κλωστη, σαν πετονια πανω στο σημαδι! ρωτησα τον παιδιατρο μας και ειπε οτι ειναι ραμματα! Ακομα εχει σημαδι και θα εχει αν οχι για παντα, για πολλα χρονια

Για να καταληξω και να μην σας κουραζω. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας; Ειναι δυνατον να εχει τοσο γρατζουνιστει μονο του που να χρειαζεται ραμματα; Σκεφτομουν μηπως την εκοψε ο γιατρος οταν εκοβε και εμενα αλλα μηπως κατι τετοιο ειναι κουλο που σκεφτομαι;

Ρωτησα τον γιατρο μου και ειχε αγνοια λεγοντας οτι αυτος μετα με ραβει και το παιδι παει στον παιδιατρο.

Αν καποιος μπορει να με διαφωτισει ή καποια παρομοια εμπειρια θα το εκτιμουσα πολυ

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

Τη στιγμή του τοκετού όμως είναι παρών και ο παιδίατρος.

Λες ότι σου είπε, ότι είναι ράματα...δεν τον ρώτησες ποιος τα έκανε?

Πολύ κακώς δεν σε ενημέρωσαν, κακώς που δεν επέμεινες να μάθεις εκείνη τη στιγμή, μιας και το τι έγινε το γνωρίζουν και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

γεννησα πριν εναμιση χρονο ενα κοριτσακι με καισαρικη. Καποιοι ισως γνωριζουν ολο το σκηνικο.

Εκανα ολικη (καλυτερα να πω οτι μου κανανε, εγω δεν καταλαβα τι γινοταν γενικως) και μετα που ξυπνησα και ειδα το μωρο μου ειχε ενα τσιροτο στο μαγουλο του.

Ρωτησα βεβαιως τι ηταν και μου λεγαν στην αρχη οτι δεν ηξεραν κτλ...Στη συνεχεια εννοειται επεμενα και μου ειπαν οτι το μωρο γρατζουνιστηκε μεσα στην κοιλια μου απο τα νυχια της και ετσι και το τσιροτο, για να μην μολυνθει.

Εκει και μειναμε. Ελα που μετα απο μερικες μερες που εφυγε αυτο ανακαλυψαμε μια μικρη κλωστη, σαν πετονια πανω στο σημαδι! ρωτησα τον παιδιατρο μας και ειπε οτι ειναι ραμματα! Ακομα εχει σημαδι και θα εχει αν οχι για παντα, για πολλα χρονια

Για να καταληξω και να μην σας κουραζω. Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας; Ειναι δυνατον να εχει τοσο γρατζουνιστει μονο του που να χρειαζεται ραμματα; Σκεφτομουν μηπως την εκοψε ο γιατρος οταν εκοβε και εμενα αλλα μηπως κατι τετοιο ειναι κουλο που σκεφτομαι;

Ρωτησα τον γιατρο μου και ειχε αγνοια λεγοντας οτι αυτος μετα με ραβει και το παιδι παει στον παιδιατρο.

Αν καποιος μπορει να με διαφωτισει ή καποια παρομοια εμπειρια θα το εκτιμουσα πολυ

 

Εμένα είχε συμβεί κάτι παρόμοιο. Έκανα καισαρική και επειδή ο μικρός κατέβαινε λίγο περίεργα, η γυναικολόγος μου τον ακούμπησε με το νυστέρι.Όταν τον είδα φαινόταν μια αμυχή, ρώτησα και μου είπε τι είχε συμβεί. Τώρα που είναι 7 μηνών δεν φαίνεται τίποτα. Διάφορα μπορούν να συμβούν σ' ένα χειρουργείο, το άσχημο είναι πως δεν σε ενημέρωσαν με ειλικρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

Τη στιγμή του τοκετού όμως είναι παρών και ο παιδίατρος.

Λες ότι σου είπε, ότι είναι ράματα...δεν τον ρώτησες ποιος τα έκανε?

Πολύ κακώς δεν σε ενημέρωσαν, κακώς που δεν επέμεινες να μάθεις εκείνη τη στιγμή, μιας και το τι έγινε το γνωρίζουν και οι δύο.

 

ο δικος μου ο παιδιατρος μου το ειπε, αυτη στο μαιευτηριο μου ειπε οτι απλα ειχε μια γρατζουνια!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου ειναι οτι επειδη σκεφτομαι οτι μπορει να το εκανε ο γυναικολογος μου ενω με εκοβε καθως το μωρο ερχοταν με τα μουτρα, αυτο με κανει να μην θελω να ξαναπαω στον ιδιο. ημουν ομως ευχαριστημενη γενικως και ειμαι τωρα σε διλημμα...

δεν ειχα προβλημα να μου ελεγαν "ξερεις, εγινε αυτο και αυτο, καναμε εκεινο, αυτα γινονται, θα κανεις τα εξης απο εδω και περα κτλ" αυτο που με πειραξε ηταν τα ψεματα και η αγνοια.

τελος αυτο που με απασχολει επισης ειναι αν οντως ο γιατρος μου το ηξερε ή οχι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου έτυχε το εξής: Γέννησα με καισαρική και είχα δίδυμα. Ο γιατρός έβγαλε πρώτη την κόρη μου και μετά από λίγο μου είπε: Την μικρή την έγδαρα λίγο στο μέτωπο γιατί ήταν κάτω από το σημείο που έβαλα το νυστέρι. Θα της περάσει πολύ γρήγορα και δεν θα αφήσει σημάδι.

 

Η αλήθεια είναι ότι το γδάρσιμο ήταν εντελώς επιφανειακό και πολύ σύντομα δεν φαινόταν τιποτα. Δεν χρειάστηκαν ράμματα ούτε τίποτα άλλο.

 

Δεν νομίζω και έγώ ότι το γδάρσιμο από τα νύχια του μωρού μπορεί να είναι τόσο σοβαρό ώστε να χρειαστεί ράμματα. Αν υπήρχε τέτοια πιθανότητα θα έπρεπε να κόβουμε τα νύχια των μωρών από την πρώτη κιόλας μέρα. Κάτι τέτοιο απαγορεύται πριν σαραντήσει το μωρό. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει η παιδίατρός μου.΄

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι και εμένα ο γυναικολόγος μου με έραβε την ώρα που εξέταζαν τα παιδιά και δεν παρακολούθησε τον παιδιατρικό έλεγχο από κοντά.

Ίσως έπρεπε να είχες πιέσει περισσότερο για μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

στο νοσοκομείο όταν γέννησα ήταν και μια κοπέλα που είμασταν μαζί στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Τελικά γέννησε με καισαρική και ολική αναισθησία.

Τη 2η μέρα την είδα και έκλαιγε και είδα το μωρό να έχει ένα ραμμα κοντα στο φρυδι. Νομισα κλαιει γι'αυτο αλλα ήταν γι΄'αλλο λογο, Μου ειπε ομως ότι ο γιατρος της το εκανε αυτο στο μωρο και θα εφευγε μετα.

Και γω προσωπικα νομιζω οτι δεν ειναι τα νυχια του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην ξαδερφη μου εχει συμβει λογω προεκλαμψιας ανεβασε πιεση και δεν την προλαβαινανε ηταν σε ιδιωτικο νοσοκομειο και για καποιο λογο που δεν καταλαβα ποτε την στηλαν στο Αλεξανδρας με ασθενοφορο και επειδη δεν την προλαβαινανε την ανοιξε ο γιατρος σχεδον μολις μπηκε μεσα γιατι πεθαινε. Απο την βιασυνη του εκοψε και το κεφαλακι του μωρου λιγο με το νυστερι και μετα του εκαναν ραμματα, αλλα με το καιρο περασε και δεν φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απο τα μωρά που τα "ακούμπησε" το νυστέρι,είμαι δίδυμη και στη διάρκεια της καισαρικής μάλλον ήμουνα σε θέση που δεν υπολόγισε καλά ο γιατρός το βάθος της τομής.'Εχω ένα μεγάλο σημάδι στα πλευρά που όμως δεν έχει διαφορά χρώματος σε σχεση με το υπόλοιπο σώμα.Βέβαια να σημειώσω ότι τον προηγούμενο αιώνα που γεννήθηκα δε μου κάνανε ράμματα οπότε οφείλεται σ'αυτό.

Θα φύγει το σημάδι του μωρού σου ngeo23 ,μην ανησυχείς :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.λυπαμαι που καποιες περασαν τα ιδια .

η σκεψη μου τωρα ειναι αν θα αλλαξω γιατρο ή θα μεινω στον ιδιο.

Επεμενα αρκετα για απαντηση αλλα δυστυχως το οτι ειχε ραμματα το καταλαβα μονη μου μετα απο μερες που γυρισαμε σπιτι καθως ολοι (συννενοημενοι δεν ξερω) μου ελεγαν αλλα. Απλα και εγω σκεφτηκα οτι αφου ειναι κατι που συμβαινει γιατι δεν μου το ειπαν, ιδιαιτερα ο παιδιατρος καθως αυτος δεν εφερε καμια ευθυνη για το γεγονος.

Ο γιατρος μου αγνοει παντελως το γεγονος, δεν το εμαθε, δεν το καταλαβε, δεν ξερω, απο τη μια λεω οτι μου το εκρυψε απο την αλλη φαινοταν να μην ξερει...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο συνέβει και στην νύφη μου οταν γεννησε το αγοράκι της.

Εκανε καισαρική και ο γιατρος πήρε (λίγο ευτυχώς) με το νυστέρι και το αυτάκι του μωρού και του κάνανε ράμματα. Επιπλέον χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση από τα πρώτα λεπτά της ζωής του και να μπει και σε θερμοκοιτίδα γιατί υπήρχε κίνδυνος μόλυνσης.

Απαράδεκτο!!! Ευτυχώς δεν ήμουνα παρούσα γιατί και γω δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα εαν τον εβλεπα μπροστα μου αυτό τον "γιατρο". Αυτο είναι καθαρά λάθος του γιατρού και η απάντηση που της δώσανε "συμβαίνει μερικές φορές" εμένα δεν μου λέει τίποτα απολύτως .

Το θυμήθηκα πάλι και μου ανέβηκε η πίεση...

Το καλό τουλαχιστον ειναι ειναι οτι 2 μηνες μετα δεν φαινόταν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εμας δυστυχως εχει περασει 1,5 χρονος και φαινεται, απλα σαν ανωμαλια στην υφη του προσωπου πλεον.

ο παιδιατρος μας αρχικα ειπε οτι θα εφευγε αλλα μετα που το εβλεπε ειπε οτι λογικα δεν θα φυγει αλλα θα αφησει μικρο σημαδι.

η δερματολογς ειπε οτι μετα θα του ριξει λιγο λειζερ, πολυ μετα δηλαδη και θα ειναι οκ

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...