Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

διαβασα προσφατα για το Baby Sign Language ( νοηματικη μωρων) στη οποια οι γονεις μαθαινουν τα μωρα να επικοινωνουν μαζι τους με τη χρηση νοηματικης. Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει κατι και στα Ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι εννοείς νοηματική? την ειδικη νοηματικη γλώσσα των κωφών,όταν ο γονιος ή το παιδι αντιμετωπιζει σχετικό προβλημα ή απλά καποια άλλα νοήματα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σχεση με προβληματα ακοης. ειναι μια γλωσσα νοηματικης ( αν θυμαμαι καλα την εμπνευστικε καποια ψυχολογος παρατηρωντας το μωρο της , το οποιο εκανε συγκεκριμενα νοηματα οταν ηθελε κατι ) κατα την οποια μαθαινεις στο μωρο που δεν μιλαει να συνδεει λεξεις με χειρονομιες για να μπορεισ να επικοινωνεις μαζι του μεχρι να μιλησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ έχετε δει μία ταινία με το Ρόμπερτ ντε Νίρο (νομίζω ότι ο ελληνικός τίτλος ήταν 'πεθερικά της συμφοράς') μου μιλούσε με τον εγγονό του στη νοηματική??? Συγνώμη που σας έκανα μπάχαλο τη συζήτηση, αλλά μου ήρθε. ΟΚ, το βουλώνω!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι!! :D μηπως γνωριζεις αν μπορω να το βρω σε καποιο βιβλιοπωλειο στην Αθηνα?

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει μεταφρασμένο...

αν είναι θα το βρεις σε μεγάλα βιβλιοπωλεία (τύπου Ελευθερουδάκη κλπ) που έχουν και ξενόγλωσσα)

 

διαφορετικά μπορείς να το παραγγείλεις απ ευθείας απ την πηγή του....

http://www.dunstanbaby.com/

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτό το άρθρο, για δες αν είναι αυτό

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=161

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι!! :D μηπως γνωριζεις αν μπορω να το βρω σε καποιο βιβλιοπωλειο στην Αθηνα?

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει μεταφρασμένο...

αν είναι θα το βρεις σε μεγάλα βιβλιοπωλεία (τύπου Ελευθερουδάκη κλπ) που έχουν και ξενόγλωσσα)

 

διαφορετικά μπορείς να το παραγγείλεις απ ευθείας απ την πηγή του....

http://www.dunstanbaby.com/

 

είναι αυτό που έψαχνα. Δυστυχώς με ενημερώσανε απο το ιδιο το site οτι ειναι για μωρα απο 0 -3 μηνων και οχι μεγαλυτερα :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...