Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διογκωση μαστών βρέφους


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το 12 ημερών κοριτσάκι μου εμφάνισε διόγκωση του δεξιού μαστού. Μίλησα στην παιδίατρο και είπε ότι είναι ορμονολογικής φύσεως και θα φύγει αρκεί να μην το πιάσουμε καθόλου για να μη γίνει παθολογικό.

 

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το έχει πάθει κανένα από τα παιδιά μου, αλλά από όσο έχω διαβάσει όντως συμβαίνει και δεν πρέπει να το πειράξετε ούτε να το ζουλίξετε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει καμια φορα λογω των δικων σου ορμονων που φερει ακομα το μωρο απ' την εγκυμοσυνη. Αλλα παιδια βγαζουν και σταγονιτσες γαλα απ' τα βυζακια. Θα υποχωρησει, μην το πειραζετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα είχε οταν έγινε 20 ημερών και σε 3 μέρες υποχώρησε μόνο του δεν το πειράξαμε καθόλου.Θυμάμαι που όταν το είδα είχα ανησυχήσει αλλά τελικά δεν είναι τίποτα.Από τότε δεν το ξαναέπαθε.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το 12 ημερών κοριτσάκι μου εμφάνισε διόγκωση του δεξιού μαστού. Μίλησα στην παιδίατρο και είπε ότι είναι ορμονολογικής φύσεως και θα φύγει αρκεί να μην το πιάσουμε καθόλου για να μη γίνει παθολογικό.

 

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία;

 

Το πάθαμε και εμείς αυτό, θα περάσει μην αγχώνεσαι. Μάλιστα εμάς ήταν και αρκετά μεγαλύτερη και το ανακάλυψα όταν της έκανα μπανάκι, δεν ήταν ακριβώς διόγκωση αλλά σαν να έπιανες ένα καρουμπαλάκι. Ο παιδίατρος που την είδε μου είπε ότι είναι κατάλοιπα από δικές μου ορμόνες της εγκυμοσύνης. Μου σύστησε να μην το πειράξω καθόλου και να μην ακούσω καμιά από τις παλιές που λένε για ζούληγμα και τέτοια. Πάντως θυμάμαι πως δεν είχε φύγει τόσο γρήγορα, εκάνε περίπου 15 - 20 μέρες, για αυτό δώσε λίγο χρόνο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

svaou, είχαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα όταν ο μικρός ήταν περίπου σαράντα ημερών.Κάναμε υπέρηχο(είχε μέσα κυστούλες) και πήγαμε σε παιδοενδοκρινολόγο & σε παιδοχειρούργο ο οποίος μας είπε να του κάνουμε εγχείρηση...Ο ακτινολόγος που έκανε τον υπέρηχο είπε ότι μπορεί να ήταν και απο τις ορμόνες της εγκυμοσήνης γιατί εγώ έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση.Δηλ.κανένας δεν μας είπε κάτι συγκεκριμένο.

Τελικά το αφήσαμε έτσι και είπαμε να του κάνουμε κάθε δίμηνο υπέρηχο για να δούμε πως θα πάει.

Μια μέρα όταν πήγα να τον κάνω μπάνιο,είδα το στηθάκι πολύ διογκωμένο και πετρωμένο,παίρνω αμέσως τον άντρα μου τηλ.και μου λέει θα τον πάμε σε άλλο παιδοχειρούργο για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη. Πήγαμε τελικά σε παιδοχειρούργο γενικού νοσοκομείου,ο οποίος είχε κάνει ολόκληρη μελέτη πάνω στο θέμα.Μας έδειξε φωτογραφίες στον υπολογιστή και είπε ότι αυτό φεύγει από 3 μηνών μέχρι 2 ετών,άν είναι να φύγει μόνο του χωρίς αφαίρεση.Μόνο πρέπει να το προσέξεις πάρα πολύ μην γίνει κόκκινο (ένδειξη φλεγμονής) γιατί τότε θα χρειαστεί επείγον αντιβίωση.Φυσικά δεν το πειράζουμε καθόλου.

Πράγματι με το που φύγαμε από κει την επόμενη μέρα άρχισε να υποχωρεί κι εξαφανίστηκε τελείως.Τότε ο μικρός ήταν ακριβώς 3 μηνών.Ελπίζω να σε βοήθησα.

url=http://www.xarakas.gr]line_m123_beg_40_time_1156910400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

svaou, είχαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα όταν ο μικρός ήταν περίπου σαράντα ημερών.Κάναμε υπέρηχο(είχε μέσα κυστούλες) και πήγαμε σε παιδοενδοκρινολόγο & σε παιδοχειρούργο ο οποίος μας είπε να του κάνουμε εγχείρηση...Ο ακτινολόγος που έκανε τον υπέρηχο είπε ότι μπορεί να ήταν και απο τις ορμόνες της εγκυμοσήνης γιατί εγώ έμεινα έγκυος με σπερματέγχυση.Δηλ.κανένας δεν μας είπε κάτι συγκεκριμένο.

Τελικά το αφήσαμε έτσι και είπαμε να του κάνουμε κάθε δίμηνο υπέρηχο για να δούμε πως θα πάει.

Μια μέρα όταν πήγα να τον κάνω μπάνιο,είδα το στηθάκι πολύ διογκωμένο και πετρωμένο,παίρνω αμέσως τον άντρα μου τηλ.και μου λέει θα τον πάμε σε άλλο παιδοχειρούργο για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη. Πήγαμε τελικά σε παιδοχειρούργο γενικού νοσοκομείου,ο οποίος είχε κάνει ολόκληρη μελέτη πάνω στο θέμα.Μας έδειξε φωτογραφίες στον υπολογιστή και είπε ότι αυτό φεύγει από 3 μηνών μέχρι 2 ετών,άν είναι να φύγει μόνο του χωρίς αφαίρεση.Μόνο πρέπει να το προσέξεις πάρα πολύ μην γίνει κόκκινο (ένδειξη φλεγμονής) γιατί τότε θα χρειαστεί επείγον αντιβίωση.Φυσικά δεν το πειράζουμε καθόλου.

Πράγματι με το που φύγαμε από κει την επόμενη μέρα άρχισε να υποχωρεί κι εξαφανίστηκε τελείως.Τότε ο μικρός ήταν ακριβώς 3 μηνών.Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Rafaela κάνατε πολύ καλά και το ψάξατε. Αυτά που σας είπε ο δεύτερος χειρούργος είναι τα σωστά, δηλαδή περιμένουμε και προσέχουμε για φλεγμονή. Ο πρώτος παιδοχειρούργος που συναντήσατε ήταν απαράδεκτος από κάθε άποψη. Ήθελε απλά να κάνει μια επιπλέον εγχείρηση για να καλύψει κάποια από τα έξοδά του χωρίς καν να λογαριάσει την ταλαιπωρία του μικρού σας... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς Αγλαία μου,σαν τον συγκεκριμένο γιατρό υπάρχουν τόσοι & τόσοι εκεί έξω.Παιδιά,πάρτε γνώμες κι από άλλους γιατρούς,όσο κι άν εμπιστεύεστε τον γιατρό σας.

url=http://www.xarakas.gr]line_m123_beg_40_time_1156910400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...