Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηνιαία εξέταση μωρού


ssidi

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω, πέρα από το εμβόλιο τι άλλο θα έπρεπε να εξετάζει ο γιατρός στην τακτική μηνιαία εξέταση? Στον γιατρό που πάμε στο νοσοκομείο (ο μοναδικός παιδίατρος στην περιοχή) το μόνο που κάνει είναι να με ρωτάει πχ τι τρώει κι εκείνο όχι πάντα, περιμένει από μένα να του πω αν έχω καμιά απορία και κατά τ'άλλα κάνουμε μόνο το εμβόλιο! Κι εκείνο δεν το κάνει ο γιατρός βέβαια αλλά η νοσοκόμα...Ούτε το ζυγίζει αν δεν το πω εγώ, ούτε μετράει την ανάπτυξη (ύψος κλπ) αλλά ούτε και κινητική ανάπτυξη κλπ...Είμαι υπερβολική?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα εξετάζει: αυτάκια, λαιμό, μάτια, δοντάκια, ψηλαφεί την κοιλίτσα, την βουβωνική περιοχή, κατεβάζει το πουλάκι του, χτυπάει παλαμάκια για να δει την ακοή, αντανακλαστικά, ύψος, βάρος, περίμετρο κεφαλής, τον τοποθετεί μπρούμυτα, ακρόαση καρδιάς- πνευμόνων. Ρωτάει για την διατροφή του: συχνότητα, αν κοιμάται βράδυα , για τις κενώσεις του κ.λ.π. Εγώ του αναφέρω τις προόδους του μπέμπη κάθε φορά σαν περήφανη μαμά!. Ρωτάω τις απορίες μου και εμβολιάκι... και είπε αφού θηλάζω αποκλειστικά, στερεή τροφή μετά τον 6ο. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μια χαρά τα λες Κατερίνα μου! Και πολύ σωστά τα κάνει ο γιατρός σου! Ο δικός μας είναι στον κόσμο του!!!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ο γιατρός σου βρίσκεται σ΄άλλο πλανήτη συγνώμη αλλά πρώτη φορά ακούω για τέτοια εξέταση :shock::shock:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Τι γιατρός είναι αυτός εμένα την ζυγίζει, μετράει το ύψος, εξετάζει κοιλίτσα, πλάτη, μύτη και αυτιά και της κάνει ο ίδιος το εμβόλιο και κάθε φορά μας λέει τι πρέπει να προσθέσουμε στην διατροφή της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρω κορίτσια! Δεν είναι επιλογή μου!!! :evil::evil: Μέχρι που σκέφτομαι να μαζέψουμε υπογραφές να φύγει...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και μας μία από τα ιδια που λενε τα κοριτσια, τον μετραει (υψος-κεφαλι) τον ζυγιζει, τον ακροαζεται, ζουλαει την κοιλια, κοιταει τα ισχια, το πουλακι, αυτια μυτη στομα δοντακια, μας δινει οδηγιες για το φαγητο και απανταει σε τυχον ερωτησεις μου.

Αλλα φαντασου και οτι ο παιδιατρος στο νοσοκομειο το κανει αυτο (οχι μονο ο ιδιωτικος) οπότε μαλλον βαριεται που ζει ο ανθρωπος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εάν και άλλες έχετε αυτή την εμπειρία δηλ. ο γιατρός σας να μην κάνει αυτές τις εξετάσεις είναι θέμα οπωσδήποτε καταγγελίας, και παρακαλώ να σημειώσετε είτε εδώ είτε σε ένότητα στις καταγγελίες την περιοχή όπου βρίσκεστε. Εάν είναι αρκετές οι περιπτώσεις, θα το σημειώσουμε στην λίστα με τα ερωτήματα που θα απευθύνουμε στην Παιδιατρική Εταιρεία.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ο συγκεκριμένος είναι μονίμως εκτός! Γυρνάει από γραφείο σε γραφείο και κάνει κους κους... Είναι μικρό το μέρος μεν και δεν έχει πολλή δουλειά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον ψάχνουμε κάθε φορά ούτε ότι πρέπει να αγνοεί τα μωρά...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία είναι πολύ συγκεκριμένο το μέρος και ένας ο γιατρός οπότε αν γράψω στις καταγγελίες θα είναι σαν να τον φωτογραφίζω. Όταν χρειαστεί όμως (ή σε πμ) μπορώ να σας δώσω ότι πληροφορίες χρειάζονται.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία είναι πολύ συγκεκριμένο το μέρος και ένας ο γιατρός οπότε αν γράψω στις καταγγελίες θα είναι σαν να τον φωτογραφίζω. Όταν χρειαστεί όμως (ή σε πμ) μπορώ να σας δώσω ότι πληροφορίες χρειάζονται.

 

ssidi ο γιατρός αυτός ειναι απαράδεκτος!!! :evil: Αξίζει να τον "φωτογραφίσεις"!!1 Συγγνώμη αλλά όταν κάποιος αδιαφορεί για την υγεια και την καλη ανάπτυξη του παιδιού μου δε μπορώ να κάνω ούτε υπομονή ούτε τα στραβά μάτια!

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

είσαι η μόνη μητέρα εκεί? εάν ναι σίγορα κάνει μπάμ ναι..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι η μόνη μητέρα μεν αλλά...θα μου πεις έτσι κι αλλιώς δεν του έχω σύρει λίγα...

Δυστυχώς ενώ όλοι έχουν παράπονα από τον συγκεκριμένο κανένας δεν λέει τίποτα...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...