Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

μεταβαση απο το μπιμπερο στο ποτυρι

Recommended Posts

γεια σας. Εχω δυο κοριτσακια 3.5 χρονων η θεοδωρα και 13 μηνων η χρυσα. Βρισκομαστε σε μια δυσκολη φαση οσον αφορα την διατροφη της μεγαλης.

Απο χτες ξεκινησαμε να της δινουμε το γαλα με το ποτηρι και το καλαμακι. Δυστηχως εχουμε κλαμματα και παρακαλια να της ξαναδωσουμε το μπιμπερο της..μεχρι τωρα επινε 1,5 λιτρα γαλα (οχι φρεσκο) την ημερα και απο φαγητο ουτε κουβεντα...

Στα κιλα και το μποι ειναι αριστη αλλα πιστευουμε οτι πρεπει να μπουν και αλλα χρωμματα φαγητου στην διατροφη της...οπως και να εχει εμεις το πηραμε αποφαση.

Περισσοτερη στερεη τροφη και το γαλα πρωι και βραδυ...συναδελφοι γονεις ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!

Κ.Σ.

Διαφημίσεις

τι να σου πω κουραγιο.και εμενα η κορη μου επινε το γαλα με το μπιμπερο μεχρι το Πασχα(περυσι).καποια στιγμη την ρωτησα που θα πιουμε το γαλα?σε κουπα η' στο μπιμπερο?εννοειται οτι πριν ειχαμε παει μαζι και διαλεξαμε κουπα.της εβαλα την κουπα και ειπιε μονο μεχρι την μεση.δεν την πιεσα.την επομενη για τον παιδικο ηθελε μπιμπερο.της εδωσα με μπιμπερο.μετα δεν επινε γαλα με την κουπα ωσπου πηγαμε στον ξαδερφο της και επινε με την κουπα γαλα και απο τοτε πινει γαλα εκει.ειναι θεμα παιδιου και καταλληλη στιγμη

.κουραγιο και μην την πιεζεις.μην ξεχνας οτι βλεπει και την αλλη κορη και ζηλευει......

σιγουρα βλεπει και το μικρο να πινει ετσι και ζηλευει αλλα με προβληματισε αυτο που ειπες για το φαγητό, οτι ουτε λογος...δηλαδη δεν τρωει φαγητο ή οτι δεν εχετε προβλημα εκει; ο γιατρος τι λεει επι τουτου; γιατι αν πινει μονο γαλα εκει εχεις μεγαλυτερο προβλημα και οχι στο πως το πινει. Παντως εμας απο την αρχη μας ειπε ο γιατρος στα στερεα μετα να μη δινω καθολου γαλα, οσο φαει, για να μαθει οτι τρωμε ετσι και γαλα μονο πρωι βραδι αλλα και αλλη ποσοτητα το δεκατιανο και απογευματινο και αλλη το μεσημεριανο.

Κουραγιο παντως, μην απελπιζεσαι, το καθε παιδι ειναι μοναδικο, εμεις απο 6 μηνων πινουμε νερο με το ποτηρι και αλλα παιδια μεχρι 2 ετων με μπιμπερο...θα το κανει μονο του, αλλα καλο ειναι να το συζητησεις και με τον παιδιατρο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.ΑΝ ΤΟ ΒΑΡΟς ΤΗς ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΕΙς ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ.ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 19 ΜΗΝΩΝ,ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 23,ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΝΕΡΟ ΣΕ ΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ.ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΨ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙ.

Διαφημίσεις

τι να κανω και να μην την πιεζω να συνεχισω να μη δινω μπιμπερο και ας ζηταει η να της το δωσω και να δω μεχρι που θα το παει; Σιγουρα ζηλευει τη μικρη και οταν την λεμε '' μεγαλη '' θυμωνει και φωναζει '' μικρη ειμαι''.Αφου αρνειται να φαει επειδη δεν θελει να μεγαλωσει.

Κ.Σ.

η γνωμη μου καλη μου σε μπιμπερο αλλα να επιμεινεις μονο πρωι-βραδυ.ακομα θα μπορουσες να τρωτε οι δυο σας μονες σας χωρις την μικρη για να ειναι κατι που κανετε παρεα

Καλημεραα και απο μενα , πιστευω οτι το γαλα καλο ειναι να υπαρχει στη διατροφη του παιδιου , ο μεγαλος μου ειναι τωρα 22 μηνων , ανεκαθεν ηταν γαλατα , του αρεζε το γαλα , ομως εδω και 3-4 μηνες πινει ενα μπιμπερο γεματο εως πανω δηλ γυρω στα 400μλ μονο το πρωι και αυτο με νεσκουικ μεσα .Βεβαια αυτο εχει γινει αγαπημενη συνηθεια μιας και μολις ξυπνησει το πρωι ερχεται με περνει απο το χερι και φτιαχνουμε μαζι το γαλα του και μετα τρεχοντας παει να το πιει βλεποντας τιβι , κατι σαν ρουτινα δηλαδη . εγω ηθελα να του κοψω το μπιμπερο αλλα ο αντρας μου ηταν αντιθετος λεγοντας οτι θα κοψει και το γαλα μαζι και τελικα εχει δικιο και αποφασησα να του αφησω το μπιμπερο οσο καιρο εκεινος θελει , ε3αλλου ο Πανος ( ο αντρας μου ) επεινε το γαλα με το μπιμπερ εως οτου πηγε σχολειο χαχαχαχα και δεν επαθε τιποτα μια χαρα νορμαλ ανθρωπος ειναι (αμα δεν επαινεσεις και το σπιτι σου.... :) ) , επιπλεον οταν πηγα να κανω κατι πειραματα και να του δεινω γαλα του μικρου με καλαμακι θυμωνε και εκλαιγε και δεν ετρωγε τιποτα μετα .

Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες, το νουνου κιντ δεν το αλλαζει με τιποτα και παρολα αυτα δεν το θελει στο ποτηρι. καποιες φορες πινει και φρεσκο αλλα μονο κακαο αλλα και παλι δεν ευχαριστιεται. Απο μωρο επινε πολυ γαλα μα παρα πολυ, αφου να φανταστειτε περυσι τετοιο καιρο επινε εναμιση κιλο το λιγοτερο και μονο γαλα ΤΙΠΟΤΕ ΦΑΙ. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το πολυ γαλα φερνει αναιμια βαριας μορφης και ολο λεω να της κανω εξετασεις και ολο το τρεναρω.

Κ.Σ.

Διαφημίσεις

Eαν ισχυει αυτο που λέει ο παιδίατρός σου , πραγματικά πρωτη φορά το ακουω , τότε .... Οι δικές μου πίνουν απο 750 ml έως 1 lt γάλα , φρεσκο και σκέτο ...........

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

• 9 months later...
Καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες, το νουνου κιντ δεν το αλλαζει με τιποτα και παρολα αυτα δεν το θελει στο ποτηρι. καποιες φορες πινει και φρεσκο αλλα μονο κακαο αλλα και παλι δεν ευχαριστιεται. Απο μωρο επινε πολυ γαλα μα παρα πολυ, αφου να φανταστειτε περυσι τετοιο καιρο επινε εναμιση κιλο το λιγοτερο και μονο γαλα ΤΙΠΟΤΕ ΦΑΙ. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το πολυ γαλα φερνει αναιμια βαριας μορφης και ολο λεω να της κανω εξετασεις και ολο το τρεναρω.

Δεν ξέρω αν εξακολουθήτε να έχετε το θέμα με το εβαπορέ στο ποτήρι αλλά αν το έχετε θα σου πω οτί εμένα προσωπικά μου άρεσε η γέυση μόνο του εβαπορέ, όχι φρέσκο,σοκολατούχο ή κάτι άλλο, μόνο το εβαπορέ ζεστό. Το έπινα στο μπιμπερό γιατί στο ποτήρι μου μύριζε άσχημα. Για μένα Εβαπορέ=ωραία γευση απαίσια μυρωδιά. Ισως και ο μικρός σου να έχει το ίδιο θέμα.