Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αγαπητές φίλες,

 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάνει ωοληψία σε φυσικό κύκλο χωρίς νάρκωση (μέθη) και αν πόναγε πολύ. Έχω ένα ταξίδι που μάλλον θα συμπέσει με την ωοληψία (την ίδια μέρα ή την επόμενη) και σκέφτομαι μήπως αποφύγω τη μέθη αλλά από την άλλη φοβάμαι πολύ τον πόνο...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηγα να κανω παρακέντηση κύστης με αυτόν τον τροπο, χρησιμοποιούν το ίδιο όργανο. Κόντεψα να πεθάνω απο τον πονο και να σπάσω το χέρι της μαίας που με κρατούσε. Διακόψαμε την διαδικασία ευτυχώς γιατι ο γιατρός μου είδε οτι δεν υπάρχει λόγος να με ταλαιπωρεί.

το πρόβλημα ηταν οτι ήμουν φαγωμενη επομένως δεν γινόταν να κάνουμε μέθη και την εκανα τελικα την άλλη μερα,

 

Οταν τελιωσαμε ρώτησα τον γιατρο πως ειναι δυνατον να το κανουν αυτό οι γυναίκες ξυπνητες? Και μου απάντησε οτι στις ωοληψιες το κανουν αρκετές για να αποφύγουν και την μέθη και την αμοιβή αναισθησιολόγου διαρκεί 3 λεπτά, αλλα ειναι θεμα ανατομικό και πρόσβασης του οργάνου. Εγω εχω οπίσθια κλίση στην μήτρα και η κύστη ηταν κρυμμένη απο πίσω....

 

ισως να ξεκινούσες και αν δεν τα καταφέρεις να κάνετε νάρκωση γινεται?

 

Καλη επιτυχία να εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Koritsia egw ekana olipsia tin proigoumeni deutera..me me8i kai parolauta ponousa arketa...itan san ponous periodou dunatous kai monimous!!alla exei na kanei kai o organismos!!!!!mia fili m den ponese ka8olou egw tromaksa na paw spiti m!!!!17waria!!! kala itan ta 10 gonimopii8ikan ta pente kai valame ta duo tin pempti!!!!!!perimenw pws kai pws na paei 29/5 gia na kanw xwriaki!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Πηγα να κανω παρακέντηση κύστης με αυτόν τον τροπο, χρησιμοποιούν το ίδιο εργαλειο. Κόντεψα να πεθάνω απο τον πονο και να σπάσω το χέρι της μαίας που με κρατούσε. Διακόψαμε την διαδικασία ευτυχώς γιατι ο γιατρός μου είδε οτι δεν υπάρχει λόγος να με ταλαιπωρεί.

το πρόβλημα ηταν οτι ήμουν φαγωμενη επομένως δεν γινόταν να κάνουμε μέθη και την εκανα τελικα την άλλη μερα,

 

Οταν τελιωσαμε ρώτησα τον γιατρο πως ειναι δυνατον να το κανουν αυτό οι γυναίκες ξυπνητες? Και μου απάντησε οτι στις ωοληψιες το κανουν αρκετές για να αποφύγουν και την μέθη και την αμοιβή αναισθησιολόγου διαρκεί 3 λεπτά, αλλα ειναι θεμα ανατομικό και πρόσβασης του εργαλειου.Εγω εχω οπίσθια κλίση στην μήτρα και η κύστη ηταν κρυμμένη απο πίσω....

 

ισως να ξεκινούσες και αν δεν τα καταφέρεις να κάνετε νάρκωση γινεται?

 

Καλη επιτυχία να εχεις!

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Αγαπητές φίλες,

 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάνει ωοληψία σε φυσικό κύκλο χωρίς νάρκωση (μέθη) και αν πόναγε πολύ. Έχω ένα ταξίδι που μάλλον θα συμπέσει με την ωοληψία (την ίδια μέρα ή την επόμενη) και σκέφτομαι μήπως αποφύγω τη μέθη αλλά από την άλλη φοβάμαι πολύ τον πόνο...:?

 

Νομίζω εξαρτάται από το άτομο κ το θέμα της μέθης κ αυτό του πόνου (πόση αναισθησία θα απαιτηθεί, που κ πόσα είναι τα ωάρια, επιδεξιότητα γιατρων). Εγώ έκανα χθες ωοληψια με μέθη, φυσικός κύκλος, πήραν 2 ωάρια, ούτε ιδιαίτερος πόνος ούτε κατάλαβα επίπτωση από τη νάρκωση, προφανώς για τη λήψη 2 ωαρίων ήταν μικρή. Στον προηγούμενο κύκλο που μου εκαναν λήψη 2 ωοθηλακιων χωρίς μέθη, πάλι δεν αντιληφθηκα σημαντικό πόνο, ήταν λίγο μεγαλύτερη η ενόχληση που είχα σε σχέση με χθες αλλά όχι οξύς πόνος.Αφου κάνεις φυσικό κ όχι λήψη πολλών ωαρίων θα έλεγα να μην προβληματίζεσαι γι'αυτό ιδιαίτερα, συζήτησε το κ με το γιατρό σου, καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλέ τίποτα δεν είναι!Ενα στιγμιαίο τσιμπηματάκι!Εχω κάνει 2 φορές!Τη δεύτερη μαλιστα φορά μου πήραν 2 ωάρια!Γνωστός καθηγητής μάλιστα μου είπε ότι δεν κάνει καλό να επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με μέθη για κάτι τόσο σύντομο!

Αν πρέπει βεβαια να παρει ο γιατρός πολλά ωαρια είναι φανταζομαι μια ταλαιπωρία αλλά αν πρόκειται γαι 1-3 ωαρια νομίζω ότι η μεθη είναι τουλάχιστον περιττή και γίνεται για τους ευνόητους λόγους!Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Miss sunshine μου δίνεις κουράγιο! Αν και παραμένω πολύ φοβιτσιάρα. Εν όψει ταξιδιού σκεφτόμουν ότι δεν θα ήθελα να έχω την επιβάρυνση των φαρμάκων της νάρκωσης. Στο μεταξύ από όλες τις ωοληψίες που έχω κάνει, μόνο μία συγκεκριμένη αναισθησιολόγος δεν με κοίμιζε (έκανε δηλαδή πραγματικά "μέθη" που συνεπάγεται απλά μία θολούρα και απουσία πόνου) και μετά ήμουν περδίκι αμέσως. Καταπληκτική αναισθησιολόγος αυτή. Τώρα, ίσως αυτό τον μήνα να την αποφύγω την ωοληψία γιατί μου φαίνεται αρκετά αγχωτικό να συμπίμπτει με το ταξίδι μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Indyla είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Miss sunshine μου δίνεις κουράγιο! Αν και παραμένω πολύ φοβιτσιάρα. Εν όψει ταξιδιού σκεφτόμουν ότι δεν θα ήθελα να έχω την επιβάρυνση των φαρμάκων της νάρκωσης. Στο μεταξύ από όλες τις ωοληψίες που έχω κάνει, μόνο μία συγκεκριμένη αναισθησιολόγος δεν με κοίμιζε (έκανε δηλαδή πραγματικά "μέθη" που συνεπάγεται απλά μία θολούρα και απουσία πόνου) και μετά ήμουν περδίκι αμέσως. Καταπληκτική αναισθησιολόγος αυτή. Τώρα, ίσως αυτό τον μήνα να την αποφύγω την ωοληψία γιατί μου φαίνεται αρκετά αγχωτικό να συμπίμπτει με το ταξίδι μου...

Nα μη φοβασαι καθόλου!

Όλα να πάνε καλά,ειδικά για εμάς που είμαστε αρκετά ταλαιπωρημένες!:)

Εγώ 2 φορές που έκανα ''μέθη'' με κοίμισαν κανονικά,δυσκολεύτηκα να ξυπνήσω και μετα είχα και πονοκέφαλο!Χάλια εμπειρία!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ωοληψία χωρίς μέθη το 2015 κ μου πήραν έτσι 6 ωάρια. Δεν ήταν ευχάριστο αλλά ας πούμε πόνεσα λιγότερο απο την σαλπιγγογραφία. Παλιότερα σε φυσικό κύκλο που παίρνουν μόνο ένα, πάλι χωρίς μέθη, θα έλεγα ότι δεν είναι τίποτα, στα 6 όμως είναι 6 τσιμπήματα κ ζορίζεσαι περισσότερο. Αν ειναι να σου πάρουν όμως μόνο ένα ωάριο πραγματικά ειναι αστείο να κάνεις μέθη. Βέβαια κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός. Εγώ δεν πόνεσα κ σκέψου ότι φοβόμουν παλιά ακόμα κ την αιμοληψία.

Το δύσκολο με την ωοληψία ειναι να κάτσεις ακίνητος για να μην καταστραφεί η ποιότητα του ωαρίου τη στιγμή που το παίρνουν. Το τσίμπημα δεν πονάει ιδιαίτερα απλα τρομάζεις λίγο. Εμένα η σαλπιγγογραφία με πόνεσε περισσότερο, αν κ υπάρχουν γυναίκες που θα πουν ότι η σαλπιγγογραφία δεν ήταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ν πω κι εγω την εμπειρία μου...Εκανα 2 φορες φυσικο κυκλο κ ωοληψια χωρις μεθη. Την πρωτη φορα ημουν ατυχη, γιατι το ωοθηλακιο ηταν σε δύσκολο σημειο ψηλά κ οι απόπειρες ηταν 2-3 ν μου το πάρουν κ τελικα μου το πήρε ο γιατρος μου σε συνεργασια μ εναν αλλο γιατρο,γιατί ήμουν κ στο τσακ για ωορρηξια! Καθε φορα που προσπαθουσαν πονουσα πολύ...ήμουν ακίνητη κ ήρεμη αλλά το δακρυ ετρεχε...Τη δευτερη φορα καμια σχεση, δεν προλαβα ν καταλαβω τιποτα σχεδον, παρα μονο ενα στιγμιαιο τσιμπηματακι! Πάντως δεν αξίζει ν πάρεις ναρκωση για 1 ωαριο πιστευω...κριμα ειναι. Ευχομαι όλα ν πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ! Αποφάσισα να μην κάνω ωοληψία αυτόν τον μήνα λόγω του ταξιδιού μου (κυρίως γιατί δεν ήθελα να έχω το άγχος) οπότε πάω για τον επόμενο. Αν αποφασίσω να μην κάνω μέθη θα σας πω και τη δική μου εμπειρία! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια,εκανα για 1 χρονο καθε μηνα  ωοληψια σε φυσικο χωρις μεθη .Αλλες φορες μου επερναν ενα αλλες δυο.Δεν πονεσα καθολου.Ομως οσο πιο πολλα σου περνουν τοσο πιο δυνατος ειναι και ο πονος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια καλησπερα!! Κατα τη διαρκεια της ωοληψιας με μεθη πονεσατε? Οταν εννοουν ναρκωση με μεθη, εννοουν πως θα κοιμομαστε ή πως θα εχουμε τις αισθησεις μας? Θα μπορουμε κανονικα να μιλαμε? Και αν μιλαμε απανταμε συνειδητα ή αρχιζουμε να λεμε αρλουμπες?? Ο γιατρος μου ειπε να αισθανομαι λιγο ζαλισμενη... αλλα εχω ακουσει ιστοριες με ναρκωση με μεθη πως οι ασθενεις κοροιδευουν ή ακομα και βριζουν τους γιατρους - νοσοκομους.... θεε μου πιστευω να μην ισχυει κατι τετοιο και ψαχνω και για γιατρο μετα.....  :oops: :oops:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγω πρόσφατα έκανα ωοληψια 8 ωαρίων για εξωσωματική, σε δημόσιο νοσοκομείο. Η αναλγησία που μου χορηγήθηκε ήταν μια σύριγγα με υγρό στον ορο, που με έκανε να νιώθω σαν να εχω πιει ενα ποτηρακι κόκκινο κρασί. Μιλούσα φυσιολογικά με τον γιατρό και τις νοσηλευτριες, απλά ένιωσα μια αίσθηση ζέστης. Ο πόνος υπηρχε αλλα ήταν υποφερτός, και σίγουρα λιγότερος απο την σαλπιγγογραφια. Πιστεύω ότι έπεσα σε καλό γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Έχει κάνει καμία ωοληψία χωρίς νάρκωση με πολλά ωοθηλάκια; 

Έχω κάνει μέχρι τρια ωοθηλάκια, τώρα έχω 4 και ο γιατρός επιμένει να πάρω νάρκωση. Εγώ δεν θέλω (είχα παρενέργειες σε προηγούμενες φορές). Το έχειδοκιμάσει καμία; 

Η προσωπική μου εμπειρία, μέχρι τρία είναι καλά ανεκτό. Το προτιμώ μακράν από τη νάρκωση που αρρωσταίνω δύο μέρες..  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , mujer είπε:

Καλημέρα σας!Έχει κάνει καμία ωοληψία χωρίς νάρκωση με πολλά ωοθηλάκια; 

Έχω κάνει μέχρι τρια ωοθηλάκια, τώρα έχω 4 και ο γιατρός επιμένει να πάρω νάρκωση. Εγώ δεν θέλω (είχα παρενέργειες σε προηγούμενες φορές). Το έχειδοκιμάσει καμία; 

Η προσωπική μου εμπειρία, μέχρι τρία είναι καλά ανεκτό. Το προτιμώ μακράν από τη νάρκωση που αρρωσταίνω δύο μέρες..  

Καλημέρα φίλη! Έχω το ίδιο πρόβλημα μ᾽ εσένα δηλ. αρρωσταίνω για 2-3 μέρες μετά (μου έχει τύχει και πέντε!). Όμως σε δύο περιπτώσεις που εξήγησα την ευαισθησία μου στον/στην αναισθησιολόγο και το πρόσεξε, μετά δεν είχα πρόβλημα. Έχω σκεφτεί πως ίσως να έχω αλλεργία σε κάποιο από τα φάρμακα της νάρκωσης γιατί το να είσαι άρρωστος μέρες μετά δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό... Οπότε η συμβουλή μου θα ήταν να ακολουθήσεις την οδηγία του γιατρού (για να κάνει κι αυτός καλύτερα τη δουλειά του) αλλά να εξηγήσεις στον αναισθ/λογο την ευαισθησία σου ζητώντας του παράλληλα να είναι φειδωλός στη δόση.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2017 at 8:45 ΜΜ, Indyla είπε:

Αγαπητές φίλες,

 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάνει ωοληψία σε φυσικό κύκλο χωρίς νάρκωση (μέθη) και αν πόναγε πολύ. Έχω ένα ταξίδι που μάλλον θα συμπέσει με την ωοληψία (την ίδια μέρα ή την επόμενη) και σκέφτομαι μήπως αποφύγω τη μέθη αλλά από την άλλη φοβάμαι πολύ τον πόνο...:?

Καλημέρα Indyla,

 

Εχω κάνει ωοληψία χωρίς τίποτα σε φκ, νιώθεις το τσίμπημα εκείνη τη στιγμή κ αργότερα μέσα στη μέρα έχεις πόνους που δε δυσκολεύουν στην κίνηση. Μπορείς να κάνεις με τοπική αναισθησία, τα έχω δοκιμάσει όλα, κ  είναι η καλύτερη λύση κ για το ταξίδι σου μετά.  Εγώ μετά τις ωοληψίες ταξίδευα κ γύριζα κ στη δουλεία την ίδια μέρα.

 

Καλή επιτυχία

  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...