Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

το μωρό μου κοιτάει μπροστά..καισαρικη?

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 2 βδομάδες που πήγα στο γιατρο μου και με είδε μου είπε πώς ναι μεν το κεφαλάκι μας είναι προς τα κάτω όπως πρέπει, δυστυχώς όμως το μωρό κοιτάει προς τα μπροστά..δηλαδή προς τα έξω και όχι προς τα μέσα (εμένα).Μου είπε πως αν δεν γυρίσει η διατομή του κεφαλιού έτσι είναι πιο μεγάλη και θα είναι δύσκολος ο τοκετός.Φοβάμαι μην μου πεί για καισαρική.Αύριο θα ξαναπάω και θα ήθελα να έχω καμιά γνώμη..Εσείς θεωρείτε ότι για αυτο το λόγο μπορει να πρέπει να κάνω καισαρική?Είχατε παρόμοια εμπειρία?

και κάτι ακόμα με την ευκαιρία.. τις τελευταίες μέρες με πονάει ψηλά το εσωτερικό του μηρού μου όταν είμαι όρθια..εσείς που είστε στον τελευταίο μήνα έχετε κάτι παρόμοιο? λέτε να είναι επειδή κατεβαίνει το μωρό?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Διαφημίσεις

Αν εννοείς αυτό που είχα κι εγώ το μωράκι σου την ώρα του τοκετού κανονικά πρέπει να κοιτάζει το πάτωμα,ενώ το δικό μου κοίταζε το ταβάνι.

Αν είναι έτσι μην ανησυχείς... γέννησα μέσα σε 4 ώρες φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο...

Βέβαια ότι σου πεί και ο γιατρός σου, αν και ακόμη είναι νωρίς, άλλωστε και την ώρα του τοκετού μπορεί να προσπαθήσουν να το γυρίσουν.

Με το καλό..

ΝΑΙ αυτό εννοώ, zoitheodos!!και εγω χωρίς επισκληριδιο θα γεννήσω και με τρόμαξε λίγο ο γιατρός! φοβάμαι μην θέλει να μου τα γυρίσει σε καισαρική για να τελειώνει..

ευχαριστώ για την απάντηση..

και εμενα κοιταζε προς τα μπροστα αλλα μου ειχε πει ο γιατρος να μη ν ανησυχω και οτι με τις συσπασεις θα γυρισει οπως και εγινε.βεβαια τελικα μετα απο 10 ωρες προσπαθειας εκανα καισαρικη γιατι ηταν μπλεγμενος και επεφταν οι παλμοι του αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα .παντως οτι γυρισε γυιρισε...

με το καλο!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα ακριβώς, μόνο που πρέπει να το γεννήσω άμεσα!!! Αύριο θα πάω στο μαιευτήριο όπου ο γιατρός θα με "σκαλίσει" όπως είπε (καταλαβαίνετε...) μήπως και προκαλέσει τον τοκετό. Αλλιώς Σάββατο πρωί μπαίνω για τεχνητούς πόνους. Εάν δεν τα καταφέρουμε ούτε έτσι πάμε για καισαρική μου είπε. Πραγματικά ελπίζω να μη χρειαστεί αλλά ότι είναι καλύτερο για μωρό και μαμά θα κάνουμε. Πάντως μου δίνετε κουράγιο ότι μπορεί το μωράκι να γυρίσει από την καλή. Μακάρι. Βλέπετε όλα είναι τόσο κοντά για μένα...clementine Μην ανησυχείς πάντως αφού έχεις ακόμα αρκετές μερούλες μήπως και σου κάνει το χατήρι το μωράκι σου και γυρίσει. Πάντως ο γιατρός μου φώναζε να περπατάω πολύ, αυτές τις ημέρες έχω ξεποδαριαστεί. Εύχομαι να να μας πάνε όλα καλά. Εάν καμία άλλη κοπέλα έχει ανάλογη εμπειρία ας μας πει.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Διαφημίσεις

babies σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο και να έχεις σύντομα στην αγκαλιά σου το αγγελούδι σου!!και εγώ το εριξα στο περπάτημα..ας ελπίσουμε ότι θα μας κάνουν την χάρη τα μικρά μας!

με το καλό εύχομαι σε όλες !

babies καταρχην να σου ευχηθω με το καλο ολα γρηγορα και ευκολα να παρεις το μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!!

Στο θεμα μας τωρα και εμενα η μαϊμου ηταν ετσι οπως περιγραφεις και μαλιστα ο γιατρος μου χωρις περιστροφες μου προτεινε την καισαρικη. Ηταν και πολλα τα κιλα και μου ειπε οτι ισως να παιδευομουν και πολυ ισως και να γινοταν γρηγορα απλα οτι οι πιθανοτητες για δυσκολο τοκετο μεγαλυτερες!Να μην σας τα πολυλογω ηταν ευθυς μου προτεινε καισαρικη χωρις περιστροφες και μαλιστα μου ειπε αμα θελω και θεωρω οτι δεν μου ταιριαζει να ρωτησω αλλου να ψαξω αλλο γιατρο και οτι σιγουρα υπαρχουν γιατροι που θα πηγαινουν για φ.τ. σε τετοιες περιπτωσεις.Στην αρχη φυσικα στεναχωρεθηκα αναρωτηθηκα αν πρεπει να το κανω κλπ..Μετα πηραμε την αποφαση να μην παμε σε αλλον και να συνεχισουμε με αυτον τονι γιατρο και οτι μας ειπε.Παρολο που εκανα καισαρικη πηγαν ολα πολυ καλα, η μικρη ξεκουραστη και αφρατη βγηκε και μας χαμογελουσε απο τα πρωτα λεπτα, με πολλα μαυρα μαλλια :lol::lol: και το απογευμα εγω σηκωθηκα και εκανα και την βολτιτσα μου μιας και η εγχειρηση ή μαλλον μετεγχηρητικη πορεια ηταν καλη. Οπως επισης εμεινα πολυ ευχαριστιμενη με τον γιατρο μου γιατι παρολο που το προτεινε ακομα και αν ηταν για την εξυπηρετηση του ηταν παρα πολυ καλος στην δουλεια σε ολη την πορεια της εγκυμοσυνης. Πολλα ειπα εεεε!!!Σημασια εχει να εισαι εσυ και το μωρο σου καλα!Ακομα και αν σου προτεινει καισαρικη εσυ εχεις την τελικη αποφαση....Δεν μπορει να σου επιβαλλει τιποτα.

Αν είναι το πρώτο σου παιδακι είναι δυσκολο να το γεννησεις φυσιολογικα. Ομως αν είναι μικρό και συ εχεις φαρδια λεκανη μπορει να γινει. Απλα θα ειναι πολυ εντονοι οι πονοι στην μεση. Πιστευω ομως οτι ο γιατρος επρεπε να περιμενει να προκαλεσει τοκετο αφου ξερει ότι το μωρο εχει λαθος θεση μπας και γυρισει στις επομενες μερες. Υπαρχουν στασεις που το βοηθουν να γυρισει, αν εισαι σκυμενη μπροστα ή στα 4.

Ελπιζω να πανε όλα καλά και να καταφερεις να γεννησεις οπως επιθυμεις.

Σήμερα πήγα στο μαιευτήριο όπου τελικά ο γιατρός έκανε απλή εξέταση (όχι το επώδυνο "σκάλισμα") καθώς μου είπε πως ο τράχηλος είναι πολύ μαλακός και δεν υπάρχει λόγος να υποστώ αυτή την τόσο δύσκολη διαδικασία αφού αύριο ούτως ή άλλως πρωί πρωί μπαίνω για πρόκληση. Είπε να μην ανησυχώ που το μωρό κοιτάει ανάποδα, πιστεύει ότι θα γυρίσει σίγουρα από την σωστή μεριά όταν ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού και οι πόνοι. Είναι αισιόδοξος ότι θα γεννήσουμε φυσιολογικά χωρίς καισαρική. Βέβαια το μωράκι είναι μικρό (γύρω στα 3 κιλά) και ο τράχηλος έιναι πολύ μαλακός, γι αυτό πάμε φυσιολογικά. Μου είπε εάν ήταν 4 κιλά πχ θα σου έλεγα σίγουρα καισαρική. Αυτά από εμένα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας, ελπίζω αύριο τέτοια ώρα να έχω την μπεμπούλα αγκαλίτσα. Να είστε καλά και με το καλό οι εγκυούλες.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!