Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Του γάμου....

hara

Recommended Posts

Μπορεί να αντέξει η αγάπη στο χρόνο;

Είστε τρελά ερωτευμένοι με τον σύντροφό σας, αλλά θα αντέξει η σχέση σας στη δοκιμασία του χρόνου;

Ο ψυχολόγος Τζόν Γκότμαν, διευθυντής του μη κερδοσκοπικού ινστιτούτου Έρευνας των Σχέσεων στην Ουάσιγκτον, έχει μελετήσει τις μακροχρόνιες σχέσεις περισσότερο από 20 χρόνια και μοιράζεται κάποιες από τις ανακαλύψεις του σχετικά με τα συστατικά της μακροπρόθεσμης επιτυχίας, απομυθοποιώντας στην πορείς μεγάλο μέρος της αίγλης της ρομαντικής αγάπης.

-Είναι κάποιοι άνθρωποι ως εκ της φύσεώς τους καλοί στις σχέσεις;

«Ναι τους αποκαλώ «μάστορες των σχέσεων». Τέτοιοι άνθρωποι συνηθίζουν να ψάχνουν στους άλλους πράγματα που μπορούν να εκτιμήσουν. Ψάχνουν να βρουν πράγματα για τα οποία μπορούν να πούν «ευχαριστώ».

Στο άλλο άκρο βρίσκονται οι «καταστροφείς των σχέσεων», οι οποίοι εστιάζονται στα λάθη του συντρόφου τους, τα οποία συνεχώς αναζητούν».

-Ποια είναι τα γνωρίσματα μιας κακής σχέσης;;

«Έχουμε ανακαλύψει τέσσερα στοιχεία που είναι πιο διαβρωτικά από οτιδήποτε άλλο, τα αποκαλούμε «οι τέσσερις καβαλάρηδες της Αποκάλυψης». Ίσως το πλέον αρνητικό από όλα είναι η περιφρόνηση: άμεσες προσβολές, σαρκασμός, αίσθηση ανωτερότητας έναντι του συντρόφου- ένας αέρας ανωτερότητας είναι ο πιο προβλέψιμος προάγγελος διαζυγίου.

Η συνεχής κατάκριση είναι επίσης ένα δείγμα μιας σχέσης που δεν οδηγεί πουθενά, καθώς και η αμυντική στάση απέναντι στον άλλο, π.χ όταν αντιδράς σε παράπονο σαν να είσαι το αθώο θύμα Αν συμπεριφέρεσαι κατά αυτόν τον τρόπο, δεν αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου για το πρόβλημα.Το τελικό γνώρισμα είναι η κωλυσιεργεία ή η συναισθηματική αποχώρηση από την αλληλεπίδραση.

Αυτό μπορούμε εύκολα να το δούμε στο εργαστήριο, όταν κάποιος δεν «παραχωρεί στον σύντροφό του τα συνηθισμένα κανάλια επικοινωνίας με τη γλώσσα του σώματος. Συνήθως τέτοιοι άνθρωποι κοιτάζουν αλλού και σταματούν να απαντούν.»

-Δεν συναντώνται αυτά τα στοιχεία και στις καλές σχέσεις;

«Η κατάκριση και η αμυντική στάση βρίσκονται σε όλες τις σχέσεις. Η διαφορά είναι ότι ένας «μάστορας των σχέσεων» θα προσέξει ότι κάτι δεν πάει καλά και θα προσπαθήσει να διορθώσει την κατάσταση. Μελέτησα για περίπου δύο χρόνια τι είναι αυτό που στέφει με επιτυχία αυτές τις προσπάθειες διόρθωσης προτού συνειδητοποιήσω ότι αντί να παρατηρώ τον άνθρωπο που έκανε την προσπάθεια, έπρεπε να προσέχω τον άλλον:τελικά αυτό που κάνει τη διαφορά είναι να δέχεσαι την προσπάθεια του συντρόφου σου για αποκατάσταση».

-Μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα σε μία σχέση που δεν λειτουργεί ομαλά;

«Είναι φυσικό η οικειότητα να χάνεται αν δεν προσπαθείς συνειδητά να τη διατηρείς ζωντανή. Καθώς η ζωή ξετυλίγεται, δύο σύντροφοι μπορεί να βρεθούν στη θέση να αγνοούν ο ένας τον άλλον και να σταματήσουν να ερωτοτροπούν. Εστιάζονται στα παιδιά τους ή στη δουλειά τους. Αλλά μπορείς να μάθεις τι να κάνεις αν αρχίζεις να δέχεσαι επίθεση από τους «τέσσερις καβαλάρηδες». Υπάρχει επιστημονική βάση που στηρίζει αυτό το συμπερασμα. Μπορούμε να μάθουμε από τους «μάστορες των σχέσεων» και να αποτρέψουμε τη δημιουργία προβλημάτων».

---------------------------------------------------------------------

Το θεωρώ πολύ ωραίο κείμενο!!

Και μας αφορά πιστεύω!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Διαφημίσεις

Χαρα είναι πάρα πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες και θέλει πολύυυυυυυυυυ ανάλυση. Πιστέυω ότι η πορεία μιας σχέσης εξαρτιέται από πάρα πολλούς παράγοντες μιας και μιλάμε για 2 ανθρώπους με διαφορετικές γνώσεις, εμπειρίες, συναισθήματα, χαρακτήρες κτλ. Εσύ πως τα πας με τον άντρα σου?

Ένας σύμβουλος σχέσεων είπε:

η αγάπη είναι συναίσθημα,

ο γάμος είναι συμβόλαιο και

οι σχέσεις είναι δουλειά

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Διαφημίσεις

το θεμα ειναι υπαρχει καποιος που μπορει να παραδεχτει οτι ουδεποτε δεν εχει βιωσει μια παρομοια κατασταση και σε καποια φαση του γαμου?

Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση

Έχουμε ανακαλύψει τέσσερα στοιχεία που είναι πιο διαβρωτικά από οτιδήποτε άλλο, τα αποκαλούμε «οι τέσσερις καβαλάρηδες της Αποκάλυψης». Ίσως το πλέον αρνητικό από όλα είναι η περιφρόνηση: άμεσες προσβολές, σαρκασμός, αίσθηση ανωτερότητας έναντι του συντρόφου- ένας αέρας ανωτερότητας είναι ο πιο προβλέψιμος προάγγελος διαζυγίου.

Προαγγελος διαζυγιου ειναι πολύ μεγαλη κουβεντα .......

συμφωνω παντως οτι το θεμα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον

hara πολύ ωραίο αυτό που έγραψες και πολ΄αληθινό.Είναι από καποιο βιβλίο και αν ναι από πιο.Θα ήθελα πολύ να το διαβάσω.

Δεν είναι απο βιβλίο....αλλά συνέντευξη απο περιοδικό.

Όλοι μας μέσα στο γάμο μας βιώνουμε όλες τις "επιθέσεις" απο τους "τέσσερις καβαλάρηδες".

Σκοπός είναι άν τις αναγνωρίζουμε και πώς μπορούμε να αμυνθούμε ώστε να μην μας κάνουν ζημιά!

Εσύ πως τα πας με τον άντρα σου?

Μιλάμε πολύ, διαβάζουμε πολύ και πάμε και "φροντιστήριο"! :D

Το παραπάνω κείμενο είναι μέσα στην "ύλη" μας για τις εξετάσεις!! :lol:

Δεν πρέπει να θεωρούμε τον άλλον δεδομένο....καμμία στιγμή της ημέρας!!

Άν το κάνουμε αυτό τότε αρχίζουμε μία άσχημη κατρακύλα!!

Μέσα σε λίγες σειρές δίνονται τα μυστικά του γάμου!Πολύ καλό Hara!

:wink: Δίνετε και εξετάσεις εσείς ε;;;; :lol::lol::lol::lol: Να φέρω και τον δικό μου γιατι βλέπω να μένει μεταεξεταστέος; :lol::lol::lol: Ουπςςςςς!!!!!Να τος ο καβαλάρης της επίκρισης!!! :oops::oops::lol::lol: Μου βγήκε ρε παιδιάααααα!!! :lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Διαφημίσεις

πολύ καλό το κείμενο και θεωρώ πως είναι ένα απο τα μαθήματα που θα έπρεπε να διδάσκονται στα σχολεία . ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.

ακουσα τελευταία ότι για να μπορέσει ενα ζευγάρι να είναι ευτυχισμένο θα πρέπει να βρίσκουν χρόνο να κάνουν μαζί πράγματα και τουλάχιστον μία φορά την ημέρα να γελάνε παρέα!!!

πολύ καλό το κείμενο και θεωρώ πως είναι ένα απο τα μαθήματα που θα έπρεπε να διδάσκονται στα σχολεία . ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.

ακουσα τελευταία ότι για να μπορέσει ενα ζευγάρι να είναι ευτυχισμένο θα πρέπει να βρίσκουν χρόνο να κάνουν μαζί πράγματα και τουλάχιστον μία φορά την ημέρα να γελάνε παρέα!!!

Πολύ σωστά!

Μέσα απο τις σχέσεις εξελισόμαστε σαν άνθρωποι και ξεχωρίζουμε απο τα ζώα!

Η μοναξιά και το κλείσιμο...φέρνει αρρώστια!!

Το γέλιο και η χαρά μέσα στο σπίτι είναι πάρα πολύ σημαντικό και μεγαλώνει ευτυχισμένα και υγιή παιδιά!!

Ουπςςςςς!!!!!Να τος ο καβαλάρης της επίκρισης!!! :oops::oops::lol::lol: Μου βγήκε ρε παιδιάααααα!!! :lol::lol:

Είδες...είδες...αρχίζεις και μπάινεις στη λογική. :wink::lol:

Μου αρέσει που σας ενδιαφέρει το θέμα και προβληματίζεστε!

Σε άλλο φόρουμ δεν υπήρξε καμμία διάθεση ή προβληματισμός...ίσως να υπήρξε αλλά να μην "αποτυπώθηκε" στο site.

Το χω το χω!!!Κάπως έτσι είμαι με τον άντρα μου. Είμαστε 7 χρόνια μαζί και 1 παντρεμένοι και ακόμα κάνουμε σαν παιδιά. Πειραζόμαστε και γελάμε συνέχεια. Αυτό το θεωρούσα δεδομένο και με τα υπόλοιπα ζευγάρια. Τώρα τελευταια συνειδητοποίησα ότι δεν είναι έτσι με όλα τα ζευγάρια και ότι είναι πολυ λίγα εκείνα που έχουν τέτοια επαφή. Γιατί δεν είναι μόνο η σωματική...

Καλέ, τι με έπιασε πρωί πρωί!!

Θα κάνω την αυτοκριτική μου: Τελικά είμαι "καταστροφέας σχέσεων".

Το διάβασα και συνειδητοποίησα ότι:

1. Κρίνω πολύ τον άντρα μου και

2. Όταν τσαντίζομαι ψάχνω τα λάθη του (που είναι επαναλαμβανόμενα).

Μμμμμ....

Κάτι θα πρέπει να σκεφτώ παραπάνω!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Διαφημίσεις

λοιπον εγω αυτα δε ξερω που γινονται....η μαλλον αποδεχομενη τα λαθη μου δε μπορω να τα κανω.

προσπαθησα οπως λεει η mata να τα πω με ομορφο τροπο και να τονισω οτι αν εχει κατι να το λυσουμε μαζι κτλ κτλ

η αντιδραση του μονιμως ειναι οταν τα συζηταμε να μη μιλαει και να δειχνει οτι καταλαβαινει τι του λεω και οτι εχει αδικο. μετα απο 2-3 μερες ειναι σαν να μην εχει γινει τιποτα. σαν να μην εχουμε συζητησει ποτε.

τα λαθη του επαναλαμβανονται. ΣΥΝΕΧΕΙΑ. το πιο κορυφαιο ειναι οταν μου λεει γιατι τι εχω κανει?

καποια στιγμη τα παιρνω και γινεται χαμος. λαθος ξελαθος δε τη παλευω.

και αναρωτιεμαι βρε παιδια αφου ειναι ετσι υπαρχει νοημα να προσπαθω? υπαρχει περιπτωση ενα βιβλιο να μου πει πως να αλλαξει ο αντρας μου? δε ζητω μαγικες συνταγες αλλα και αυτα τα τετριμμενα τα εχω βαρεθει να τα ακουω.

τι γινεται οταν το ιδιο πραγμα γινεται ξανα και ξανα και ξανα?

δε ξερω αν λεω ασχετα με το θεμα :oops::oops: απλα τα εχω παρει και ξεσπαω εδω... :(

και αναρωτιεμαι βρε παιδια αφου ειναι ετσι υπαρχει νοημα να προσπαθω? υπαρχει περιπτωση ενα βιβλιο να μου πει πως να αλλαξει ο αντρας μου? δε ζητω μαγικες συνταγες αλλα και αυτα τα τετριμμενα τα εχω βαρεθει να τα ακουω.

τι γινεται οταν το ιδιο πραγμα γινεται ξανα και ξανα και ξανα?

δε ξερω αν λεω ασχετα με το θεμα :oops::oops: απλα τα εχω παρει και ξεσπαω εδω... :(

sofia-nefeli να σου πω την αλήθεια δεν υπάρχει τέτοιο βιβλίο. Και το ποσο θα προσπαθήσεις το ξέρεις μόνο εσύ. Εγώ είμαι της άποψης ότι οι άνθρωποι αλλάζουν. Όχι πάντα και παντού αλλά αλλάζουν. Σε μια σχέση πιστεύω επίσης ότι συνήθως φταίνε και οι δύο. Άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο. Άλλος ξεκινάει ένα πρόβλημα και άλλος το συνεχίζει. Έχεις αναρωτηθεί γιατί συμπεριφέρεται έτσι ο άντρας σου? Προς θεού δεν λέω ότι φταίς κάπου, απλά για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει να δεις από που πηγάζει. Είστε καιρό μαζί?

Οι άνθρωποι θα έπρεπε και είναι το φυσιολογικό να αλλάζουν ώστε να πορεύονται πρός την ωρίμανση.

Το ανησυχητικό πιστεύω είναι όταν ένας άνθρωπος ΔΕΝ αλλάζει.

συμφωνω με την hara και αυτο μπορουμε να το δουμε και απο τον εαυτο μας.

Αν εισαι εξω καρδια , μπορεις να γινει μοναχικος? δεν νομιζω .

Αν δεν μιλας πολύ , μπορεις να γινει πολυλογας , αποκλειεται.

Αν εισαι ευαισθητος μπορεις να γινει αναισθητος?

Σιγουρα μπορει μετην παροδο των χρονων να διαφοροποιησεις λιγο την σιμπεριφορα σου αλλα η βαση παραμενει η ιδια.

Ειρηνη μια χαρα το πας....

παντα φταινε και οι δυο....νομιζω μας εχεις καταλαβει :lol:

λοιπον οχι με τον αντρα μου δεν ειμαστε πολυ καιρο μαζι...και αυτο ειναι το κακο...παντρευτηκαμε γιατι εμεινα εγκυος ενω ειμασταν μαζι μονο ενα χρονο περιπου..ειναι ενας κλειστος χαρακτηρας που δε μιλαει πολυ για τα εσω του...το θεμα ειναι οτι αλλιως ηταν οταν τον γνωρισα και τωρα ειναι ακριβως το αντιθετο...

π.χ οταν τσακωνομασταν ως ελευθεροι ΠΑΝΤΑ ζητουσε συγγνωμη...αυτο ηταν ενα απο τα βασικα μειονεκτηματα του (ναι καλα ακουσατε, ειναι παραλογο καποιος να μην υποστηριζει ποτε την αποψη του)

τωρα δεν κανει ΠΟΤΕ πισω...ειναι τοσο μα τοσο ξεροκεφαλος...

ηταν ηρεμος και τωρα ειναι σαν μαινομενος ταυρος...

εγω φταιω γιατι ουσιαστικα δεν τον ξερω..με εχει μπερδεψει. δε ξερω αν παλευω με κατι που ηταν παντα ετσι η με κατι που εγινε για καποιο λογο.

δε ξερω αν με καταλαβαινετε...

δε ξερω αν παλευω με κατι που ηταν παντα ετσι η με κατι που εγινε για καποιο λογο.

Είπες πολυ μεγάλη κουβέντα τώρα. Πάντως ισχύουν και τα 2. Μπορεί έτσι να ήταν πάντα και απλά να το ανακαλύπτεις τώρα, γιατί πολλές πτυχές του χαρακτήρα μας βγαίνουν στην επιφάνεια όταν κάτι συμβεί. Ή μπόρεί απλά οι καταστάσεις να τον έχουν φέρει σε αυτό το σημείο. Γι αυτό πριν σε ρώτησα αν έχεις αναρωτηθεί τι φταίει.

Το θέμα είναι τι γίνεται πέρα απο εκεί. Και εμένα μου τι σπάνε μερικά πράγματα στον άντρα μου αλλά ξέρω ότι δεν θα αλλάξει. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είμαστε μαζί 7 χρόνια και όσο ναναι τον άλλον τον συνηθίζεις με τα ελατώματά του και δεν σε ενοχλούν πια τόσο πολύ. Ίσα ίσα που τον βρίσκεις και γλυκούλι και γελάς πια...

Το θέμα λοιπόν είναι απο εκεί και περα. Είσαι ευτυχισμένη? περνάς καλά? Ευχαριστιέσαι την οικογένεια σου? Αν θες μου απαντάς. Ειναι και προσωπικές ερωτήσεις, συζήτηση κάνουμε γιαυτό ρωτάω.

ευτυχισμενη...μεγαλη λεξη...αυτο ξερεις ειναι στον ανθρωπο! οχι στις συνθηκες...υπαρχουν ανθρωποι που δεν ευχαριστιουνται με τιποτα...

θα μπορουσα να ειμαι πολυ ευχαριστημενη...ειναι καλο παιδι, με αγαπαει και τον αγαπαω, αγαπαει το παιδι, μας προσεχει, γενικα ολα καλα.

απλα εχει γινει πολυ πολυ οξυθυμος και σπαν τα νευρα του με το παραμικρο. για μενα αυτο σημαινει πιεση. εχει πιεστει...

και το χειροτερο ειναι οτι δε κανει πισω, δε προσπαθει να βελτιωσει τα λαθη του. τα βλεπει αλλα κανει τα ιδια.

και ξερω οτι αυτο ειναι το χειροτερο...οταν βλεπεις τα λαθη σου και τα ξανακανεις στο τελος θα τα βαλεις με τον εαυτο σου. και αν τα βαλεις με τον εαυτο σου τοτε θα σου φταινε ολοι. χθες του ειπα να ταισει τη μικρη. σπασαν τα νευρα του γιατι εκανε τα δικα της...δεν ηθελε να λερωσει τα καινουρια χαλια. σιγα μη κατσω να σκασω για τα χαλια..του λεω το μωρο σου μαθαινει να τρωει μονο του και δε μπορεις να το χαρεις? μου λεει νευριαζω. μα ειναι δυνατον? και το καταλαβε...και ενοιωσε ασχημα. μα εγω δε θελω να νοιωσει ασχημα, θελω να μαθει να απολαμβανει αυτες τις στιγμες, θελω να ακουει και να μην κολλαει σε αυτο που κατεβαζει το κεφαλι του. τι να σου πω οτι τσακωθηκαμε γιατι του λεω να μη ψωνιζει μαραμενα βιολογικα λαχανικα και μου λεει καλυτερα να τρωει αυτα παρα καθολου/συμβατικα. οχι θα τρωει καθε φορα αυτο που βρισκουμε φρεσκο! ε δε το καταλαβαινει.

τωρα που το σκεφτομαι σαν στριφνη νοικοκυρα με τεραστιες δοσεις οικολογικης συνειδησης κανει.. :lol::lol::lol:

σε κουρασα ε? μα θα σκασω γιατι στο τελος θα με βγαλει τρελλη

θα μπορουσα να ειμαι πολυ ευχαριστημενη...ειναι καλο παιδι, με αγαπαει και τον αγαπαω, αγαπαει το παιδι, μας προσεχει, γενικα ολα καλα.

Πιστευω λοιπόν ότι κατα βάση αυτά ισχύουν και αυτά πρέπει να θυμάσαι όταν σε στεναχωρεί ή σε τσαντίζει, γιατί αυτά έχουν σημασία. Η παραπάνω κατάσταση που μου περιέγραψες είναι απλά ένα γεγονός που συμβαίνει καθημερινά σε πολλά φυσιολογικά ζευγάρια. Αν κάτσει και γράψει ο καθένας εδω μέσα τους λόγους για τους οποίους τσακώνεται θα δεις πόσα κοινά θα βρείς και εσύ και εγώ και ο καθένας. Θέλω να καταλείξω ότι πρέπει να προσπαθούμε να κρατάμε μόνο τα καλά στοιχεία απο το καθετι, είτε ειναι ο άντρας μας,΄είτε μια φίλη, ένα πρόβλημα, μια ανάμνηση κτλ.

Αλλά και αυτοι οι άντρες βρε παιδί μου σαν παιδιά κάνουν και άμα μουλαρώσουν πω πωωωωω!!!! Σε καταλαβαίνω... Δεν με κούρασες καθόλου γι' αυτό γράφουμε εδω μέσα για να ανταλλάσουμε απόψεις, να περνάει η ώρα, να μαθαίνουμε και να γελάμε... :P Φιλιά

sofia_nefeli

καθε αρχή και δύσκολη!!!!!

και η αρχή μιας συμβοιωσης ειναι παντα δύσκολη πόσο μάλλον όταν ένα ζευγάρι εχει και να μάθει ο ένας τα χούγια του άλλου άλλα εχει και ένα μωράκι να φροντίζουν!!!!!

επομένως εφοδιάσου με πολύ υπομονή και αρκετό χιούμορ και μην παίρνεις ολα τα πράγματα τις μετρητής δηλάδή πολλοί άνθρωποι άλλο λένε και άλλο εννοούνε.

Μην κάθεσαι να αναλύεις κάθε κουβέντα που είπε και να αναρρωτιέσαι τώρα αυτό γιατί το είπε ...και τι έννοούσε ...

κοιτα να χαλαρώσεις και να απολαύσεις την ευτυχία του ότι εχεις γίνει μανούλα και μην σκας για τα μικρά και απλά καθημερινά πράγματα.

Δώσε με τον τρόπο σου στον αντούλη σου να αισθανθεί ότι δεν πειράζει και να κάνει λάθη, επισης αστον να αισθανθεί όμορφα με την νέα του ζωή και με το παιδί του.

και μήπως θα ήταν καλυτερα να ταίζατε το μωρό σας μαζί για να τα καταφέρει και εκείνος καλύτερα ???

Δώστου χρόνο και θα αρχίσει να σου ανοίγετε σιγά σιγά με τον καιρό και θα έρθει η εποχή που θα μπορεί να σου λέει και να σου εκμυστηρεύεται κάθε σκέψη του γιατί θα ξέρει πως ότι και να σου πει εσύ ουτε θα τον κοροίδέψης ουτε θα τον αποπάρεις αλλα θα δεχτείς με χαρά να τον ακούσεις ακόμη και αν είναι για σένα ανοησία.

καθέ ανθρώπινη σχέση χρειάζεται χρόνο, υπομονή, και μπόλικη αγάπη για να μπορέσει να ευδοκιμίσει.

:lol::lol:

Ωραιο κείμενο HARA

εγω θυμαμαι συνεχεια τους γονεις μου να επικρινει ο ενας τον αλλον.Νιωθω οτι ορισμενες φορες κάνω το ιδιο. Το παλευω- δυσκολα.