Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σπαστική Κολίτιδα...?...Φοβάμαι

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που με έχει γεμίσει άγχος,μου έχει χαλάσει την ήρεμη καθημερινότητά μου και το μυαλό μου έχει γίνει κουρκούτι με το να κάνω διάφορες σκέψεις.

Τέλος Ιουλίου πέρασα γαστρεντερίτιδα και από τότε συνεχίστηκαν οι διάρροιες με κάποιες μικρές διακοπές.Κάθε φορά νόμιζα οτι μου πέρασαν αλλά μετά με ξανάπιαναν.Γι΄αυτό και δεν πήγα τόσο καιρό στο γιατρό.

Βέβαια δεν πρόσεχα καθόλου την διατροφή μου και έτρωγα σταφύλια ντομάτες αναψυκτικά και οτιδήποτε άλλο.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι έχω πολλά γουργουριτά ειδικά μετά το φαγητό και κάποια πονάκια σαν κράμπες που περνάνε όταν πάω τουαλέτα.

Έχω και αέρια μετά τα γουργουριτά.

Χθες αποφάσισα και πήγα σε γαστρεντερολόγο, ο οποίος μου είπε οτι πρέπει να κάνω κολονοσκόπηση, πρώτον για να μου φύγει το άγχος σε περιπτωση που είναι κάτι απλό όπως η σπαστική κολίτιδα,και δεύτερον σε περίπτωση που είναι κάτι σοβαρότερο να το προλάβω νωρίς.

Και άρχισε λοιπόν να μου λέει για κάποιον 28 ετών που είχε κακοήθεια,για κάποιον άλλο που δεν το πρόλαβε μέχρι για ένα παιδάκι 2 χρονών μου είπε που είχε καρκίνο στο έντερο.

Έφυγα από το ιατρείο του σκέτο ράκος.Αντί να μου δώσει θάρρος μου μαύρισε την ψυχή με όλα άυτά τα περιστατικά που μου αράθιασε.

Το πρόβλημα είναι οτι ο πατέρας μου πριν 10 χρόνια σε ηλικία 65 χρονών χειρουργήθηκε για καρκίνο στο παχύ έντερο(τώρα είναι καλά),και αυτό από μόνο του με βάζει στις ομάδες υψηλού κινδυνου.

Πρέπει να σας πω οτι έχω τρομοκρατηθεί,το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Ξέρω κι άλλα τρια άτομα στην περιοχή μου που είχαν διάρροιες και πήγαν σ αυτόν ΄και αφού τους έκανε κολονοσκόπηση τους είπε ευρέθιστο έντερο,

ευελπιστώ να είναι κάτι τόσο απλό αλλά το μυαλό μου μου παίζει διάφορα παιχνίδια.

Τις δυο τελευταίες μέρες έκοψα τον ελληνικό καφέ και πίνω φίλτρου και έχουν σταματήσει τα γουργουριτά και δεν κάνω διάρροια.

Λέτε να φταίει ο καφές τελικά?

Αν κάποια κοπέλα έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας το γράψει μήπως πάρω λίγο κουράγιο για την Τετάρτη που θα κάνω την κολονοσκόπηση.

Ευχαριστώ που με ακούσατε,απαντήστε μου γιατί κοντεύω να πάθω κατάθλιψη.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Διαφημίσεις

• Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επίσης θέλω να ρωτήσω τον Αγλαία,επειδή θηλάζω αν μπορώ να πάρω τα παρακάτω φάρμακα για την προετοιμασία του εντέρου:

καθαρτικό x-prep,PHOSPHATES και το κλίσμα fleet enema.

O γιατρός μου είπε τις δυο μέρες που θα τα πάρω να μην τον θηλάσω,όμως αυτό είναι πολύ δύσκολο γιατί ο μικρός έχει πάθει εξάρτηση και θηλάζει πολλές φορές την μέρα,αν δεν του δώσω ξεσκίζεται στο κλάμα.

Ουφ!

716217ybmeeuyfgz.gif

helen μου γεια σου!

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά. Όμως δεν μου κολλάει 28 χρονών κοπελίτσα να είναι κάτι σοβαρό.. Κι αυτός ο γιατρός πια... :?

Η σπαστική κολίτιδα είναι συνηθισμένη και αντιμετωπίσιμη.

Ενοχλήσεις (σαν κράμπες που λες και συ, και φουσκώματα) έχω και γω όταν πίνω νες. Τον αντικατέστησα με φίλτρου και δεν έχω τίποτα πια! Με πείραζε πολύ!

Γνώμη μου είναι, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου φυσικά, να περιμένεις λίγο καιρό, να δεις και τα συμπτώματα αν επιμείνουν ή όχι, και να ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι κάτι τυχαίο και επιπόλαιο.

Μην πάει ο νους σου στο κακό!

Περαστικά!

Αντιγόνη μου δεν είμαι 28,ξαναδιάβασε,28 ήταν κάποιο περιστατικό του γιατρού.Εγώ είμαι 39 δυστηχώς σε λίγο κρίσιμη ηλικία.

Το πρόβλημά μου είναι οι διάρροιες που τις έχω πολλή καιρό.Τώρα με τον καφέ έχω δει μεγάλη διαφορά.Αλλά θα το κάνω γιατί δεν μπορώ να ζω μ΄αυτό το άγχος,με επιρρεάζει πολύ.

716217ybmeeuyfgz.gif

Να το κάνεις για να σου φύγει το άγχος!

Θα είναι όλα καλά, θα το δεις (ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα για το θέμα αυτό και δεν μπορώ να σε βοηθήσω ... μόνο ψυχολογικά!)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Διαφημίσεις

σπαστικη κολιτιδα με διαρροια αλλα κ με αιματηρες κενωσεις εχει ο πεθερος μου.ειναι 96 χρονων κ 20 τουλαχιστον χρονια που τον ξερω εγω ταλαιπωρειται απ αυτο.η διατροφη εχει μεγαλη σχεση.να κανεις κολονοσκοπηση κ θα δεις θα ναι αρνητικη

Περαστικά σου!!!

Πρόβλημα με το έντερο έχω και εγώ, αλλά το χω ψάξει και είναι σπαστική κολίτιδα..Έντονα φουσκώματα, τυμπανισμός και αφόρητος πόνος (έχω πάθει και 3-4 φορές κολικό εντέρου) λες και είμαι 4 μηνών έγκυος όταν με πιάνει..

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις για να μην σε τυρρανάει η σκέψη ότι είναι κάτι σοβαρό..

Περαστικά και εύχομαι να μην είναι τίποτα.... :D

σπαστική κολιτιδα έχει η αδερφή μου και είναι καθαρά θέμα άγχους και διατροφής.. ο γιατρός της έκοψε τα γαλακτοκομικά, τη σοκολάτα (δεν πίνει καφέ αλλά έτρωγε πολλή!!!) και τα πράσινα λαχανικά. Δεν παίρνει φάρμακα...καλό κάνει και η άσκηση..αυτά. Δεν είναι κάτι τραγικό, θέλει προσοχή τον καιρό που είναι σε έξαρση. περαστικά σου είτε είναι αυτό, είτε είναι κάτι πιο απλό ακόμα!!

Να συμπληρώσω ότι πριν βρει τι είναι έτρεχε στην τουαλέτα κάθε τρεις και λίγο για αρκετό διάστημα! Α! Και ο καφές γενικά διευκολύνει τη...διαδικασία, μπορεί να σου πει να τον κόψεις κι εντελώς, εξαρτάται από ένα σωρό πράγματα ...υπόθεση κάνω!

Διαφημίσεις

Ελεν μου, πιστεύω ότι σε πειράζει κάτι συγκεκριμένο και αντιδρά ο οργανισμός σου, μια που φαίνεται ότι έχεις ευερέθιστο έντερο. Δεν μπορώ να κάνω τον γιατρό, αλλά αφού λές ότι μόλις έκοψες τον ελληνικό καφέ, έχουν σταματήσει κάποια συμπτώματα, είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό. Μα αν ήταν κάτι σοβαρό, δεν θα υποχωρούσαν τα συμπτώματα, μόλις θα έκοβες τον ελληνικό.

Παρ'ολα αυτά καλά θα κάνεις να κάνεις την εξέταση για να ησυχάσεις δια παντός και να βγάλεις ότι αρνητικό από το μυαλό σου.

Πάντως για τον γιατρό τί να πώ;;;;;;;Καλά που δεν ήταν ψυχολόγος!!!!!!!Γιατί αν ήταν, όποιος πήγαινε να λύσει τα ψυχολογικά του, φεύγοντας θα πηδούσε από το μπαλκόνι!Μα...τον άνθρωπο ....τί σου 'πε!!!!! :shock::shock:

Περαστικά κορίτσι μου και περιμένουμε νεότερα!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Ελεν εύχομαι να είναι κατι παροδικο και περαστικό.

Αν ειναι σπαστικη κολιτιδα για λιγο καιρό θα προσεξεις τη διατροφή σου και αργοτερα απλά θα βρίσκεις σιγα σιγα τι σε πηραζει και θα το αποφευγεις! (με το πρόβλημα αυτό, γίνεσαι μόνο σου γιατρός :wink: )Έχω κι εγώ αλλά όχι σε μονιμη βάση! πρόβλημα αντιμετωπίζω αν ξεφύγω αρκετά διατροφικά από τα "πρέπει' ή κυρίως από ΑΓΧΟΣ που είναι Νο 1 αιτία!

κάνε τη εξέταση να ηρεμήσεις και αν μπορείς να ακολουθήσεις μια συμβουλη για να συνελθεις "ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ" ξεκόλλα το μυαλό σου γιατί αυτές οι σκέψεις προκαλούν άγχος και δε βοηθούν καθόλου!

Να σε ρωτήσω κάτι; πριν σου παρουσιαστεί το πρόβλημα, πήρες τίποτε αντιβιώσεις; κάτι τέτοια έπαθε η πεθερά μου από λήψη φαρμάκων που της χάλασαν την ισορροπία του εντέρου και αφού τα σταμάτησε σιγα σιγα επανήλθε!

και κάτι τελευταίο... καλή η ειλικρίνεια... δε λέω... αλλά πολύ τσεκουράτος βρε παιδί μου ο γιατρός! πολύ χύμα! είπαμε να σε προτρέψει για το προλαμβάνειν... αλλά όχι κι ετσι! όχι κι ετσι!!

και πάλι περαστικά σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Danae,η αδερφή σου πήγαινε στη τουαλέτα και έκανε διάρροια ή κανονικά?

Άσε Mata,δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασα μ΄αυτόν τον γιατρό.Ήρθα σπίτι μου και έκλαιγα.Με είδε ο άντρας μου και η πεθερά μου και νόμιζαν ότι κάτι κακό μου είπε.Σαν γιατρός όμως είναι πολύ καλός,αλλά λίγο χοντρόπετσος.

Μέχρι στιγμής νιώθω καλά,αλλά είμαι συνέχεια σε επιφυλακή και το μυαλό μου το έχω στην κοιλιά μου.Μην νιώσω γουργουριτό, μη θέλω να πάω στην τουαλέτα,μήπως νιώθω τα πόδια μου κομμένα κτλ.

Τώρα είμαι με το άγχος για το πρωί που θα ξυπνήσω,μην αρχίσουν πάλι τα ίδια.Μέχρι που τρώω ελάχιστα,όχι γιατί δεν έχω όρεξη,αλλά γιατί φοβάμαι μην με πειράξει κάτι.

Μ΄αυτά που μου γράψατε με βοηθήσατε λιγάκι,αλλά δεν μπορώ να το ξεπεράσω εντελώς.

Πάντως σας ευχαριστώ.

716217ybmeeuyfgz.gif

Χρυσαλίδα,όχι δεν πήρα αντιβίωση,το ξέρω αυτό για τις αντιβιώσεις.

Στο νετ όμως διάβασα οτι μετά από γαστρεντερίτιδα μπορεί να υπάρξει έξαρση σπαστικής κολίτιδας.

Όσο για να μην το σκέφτομαι,αυτό είναι αδύνατον.Το μυαλό μου έχει κολλήσει εκεί.Γι΄αυτό αποφάσισα να κάνω την κολονοσκόπηση.

716217ybmeeuyfgz.gif

Ελεν κοιτα να ηρεμησεις! ο φοβος δε βοηθα! απο το φοβο σου και τα ΑΝ μονη σου θα δημιουργησεις συμπτωματα!

εμενα από το φοβο μου μερικες φορες με πιανει κοψιμο :lol:

πλιζ συνελθε! δεν υπαρχουν μονο τα χειροτερα! πρεπει σονι και ντε να ειναι κατι ασχημο; μια ευαισθησία ή μια διαταραχη δεν παιζει;

έεεεεεεεεεεεεεελα!

και καλά διαβασες, μετα τη γαστρεντεριτιδα το συστημα παθαινει λαλα! ε, έκανες και εσυ τα εναντια στη διατροφη σου... δεν το αφησες στη ησυχια του! τωρα έχεις αγχος και φοβο... που να συνελθει το κακομοιρο το εντεράκι σου;;;

πότε είναι να κανεις την εξεταση για να ηρεμισεις;

Διαφημίσεις

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Danae,η αδερφή σου πήγαινε στη τουαλέτα και έκανε διάρροια ή κανονικά?

διάρροιες η καημενούλα!!! και γενικά πολλές φορές τη μέρα τουαλέτα (4-5) αλλά μετά από τη δίαιτα αυτή είναι άλλος άνθρωπος, καμία σχέση!!

Εδώ που τα λέμε, δεν έκανες πιο πριν και την καλύτερη δυνατή διατροφή για τη διάρροια, οπότε θα έλεγα μην ανησυχείς και ιδιαίτερα!Περαστικά σου εύχομαι!!

:D

Υ.Γ. Κυρίως το άγχος το άτιμο φταίει για όλα...εγώ σήμερα έβγαλα επιχείλιο έρπη πρώτη φορά στη ζωή μου κι έχω φρικάρει :( περαστικά μας δηλαδή!

Την εξέταση θα την κάνω την Τετάρτη.

Κάτι άλλο που έκανα όλο το Καλοκαίρι,καθόμουν μέχρι τις 4 τα ξημερώματα στο parents μπορεί να πήγαινε και 5,και κοιμόμουν λίγες ώρες.Και δεν φτάνει αυτό,αλλά έτρωγα σταφύλιά ή σοκολάτα ή έπινα μισό μπουκάλι πορτοκαλάδα ή καφέ ή τσουρέκι ή ότι είχα τελοσπάντων.

Πρέπει να ταλαιπώρησα πολύ τον οργανισμό μου.

Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω.

Ο γιατρός όταν του τα είπα αυτά μου είπε οτι ψάχνω να βρω δικαιολογίες για να ηρεμήσω τον εαυτό μου και να μην κάνω την εξέταση.

716217ybmeeuyfgz.gif

:mad: γιατρός ειναι αυτός ή ο δικηγόρος του διαβολου;;;

αχ βρε κουκλα μου... τεστ αντοχης έκανες στο πεπτικο συτημά σου!!!

με οσα σιγα σιγα μας λες... αρχίζω να το πιστευω όλο και περισσότερο! ταλαιπωρημενο συστημα = ευαιρεθιστο εντερο ---> αλαγη διατροφης και ψυχολογιας = ιαση!!!! :lol::lol::lol:

ταλαιπωρημενο συστημα = ευαιρεθιστο εντερο ---> αλαγη διατροφης και ψυχολογιας = ιαση!!!! :lol::lol::lol:

θα συμφωνήσω!!! και...για ύπνο γρήγορα :lol::lol:

Απ΄το άγχος μου χθες είδα στον ύπνο μου οτι έκανα μια μεγάλη κου....

καταλάβατε..και έβγαλε πόδια λέει και κυνηγούσε τα πόδια μου να τα δαγκώσει.Είχε και στόμα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Ένα βράδυ έφαγα ένα γεμάτο πιάτο καρπούζι,έτρωγα και φυστίκια και επείσης κάπνιζα όσα τσιγάρα δεν είχα καπνίσει την ημέρα.

Μέχρι τα Μιράντα του μικρού έτρωγα.

Κιλά δεν πήρα,ίσως ένα δυο γιατί δεν έτρωγα βραδυνό και το μεσημέρι έτρωγα λιγότερο,γιατί είχα τον νου μου στο βράδυ.

Και για να μην νομίσετε οτι είμαι γουρούνα (μόνο λίγο) σας λέω οτι επειδή δεν δουλεύω έχω κλειστεί στο σπίτι.Οάντρας μου δουλεύει 13 ώρες και έρχετε 10 τ0 βράδυ,οπότε αυτό το είχα βρει σαν διέξοδο,κάτι σαν η ώρα του παιδιού.Να κοιμηθούν όλοι για να "ξεσαλώσω" εγώ.

716217ybmeeuyfgz.gif

:lol::lol::lol::lol::lol:

Eλεν... χρειαζεσαι ηρεμια και ξεκουραση!

το μυαλό παιζει άσχημα παιχνίδια... σε κατάσταση πανικού διογκώνει τα πράγματα και το τόσο το κάνει τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο κι εσύ αυτό που λέω το είδες live! (για το όνειρο λέω!)

ΧΑ-ΛΑ-ΡΩ-ΣΕ!

καταλάβατε..και έβγαλε πόδια λέει και κυνηγούσε τα πόδια μου να τα δαγκώσει.Είχε και στόμα.

Που πήγε ο Φρόυντ;;; :lol::lol: (ύπνο λέμε.. τώρα!)

κι εγώ νομίζω-γιατρός δεν είμαι βέβαια-ότι θες ηρεμία, έχεις κάνει το έντερο ..τρεχαντήρι ...!!

ελπίζω να μη δω κι εγω κανέναν έρπη στον ύπνο μου α-η-δί-αααααααα :mad:

Που πήγε ο Φρόυντ;;; :lol::lol: (ύπνο λέμε.. τώρα!)

κι εγώ νομίζω-γιατρός δεν είμαι βέβαια-ότι θες ηρεμία, έχεις κάνει το έντερο ..τρεχαντήρι ...!!

ελπίζω να μη δω κι εγω κανέναν έρπη στον ύπνο μου α-η-δί-αααααααα :mad:

Με τα δικά μου δεν σου είπα περαστικά για τον έρπη,περαστικάαα αν και δεν είναι τίποτα. Το έχω πάθει παλιότερα.

Τώρα σε κανένα τεταρτάκι θα πάω για ύπνο.Και χθες το βράδυ νωρίς κοιμήθηκα.

Θα προσπαθήσω να αλλάξω τις κακές μου συνήθειες....

Πάντως σας ευχαριστώ,με ξαλαφρώσατε λίγο. :)

716217ybmeeuyfgz.gif