Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

14 μηνων και απωλεια βαρους


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!

εχω μια ζουζουνα 14 μηνων και το τελευταιο 2μηνο πηρε 2 ποντους και εχασε 400γραμμαρια

ο παιδιατρος δεν εδειξε πολλη ανησυχια, μου ειπε να κοψουμε πχ κουλουρακια που μπορει να της κοψουν την ορεξη και να το παρακολουθουμε

εχει συμβει σε καμια αυτο? και αν ναι καταλαβατε τι εφταιξε?

(να σημειωσω οτι περπαταει, οποτε εχει μια επιπλεον δραστηριοτητα σε σχεση με παλιοτερα αλλα και παλι προβληματιστηκα!)

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η πρωτη αιτια για την ελλειψη βαρους η τη στασιμοτητα ειναι η ουρολοιμωξη.

Μηπως να εκαμνες μια καλλιεργεια???? η γενικη?????

 

Το ιδιο ακριβως αντιμετωπισα και εγω, οχι με στασιμοτητα αλλα με το μη ικανοποιητικο βαρος ανα μηνα, καναμε εξετασεις αλλα παρολαυτα δεν ηταν ουρολοιμωξη και το συμπερασμα του παιδιατρου ηταν οτι απλα το μωρο λογω υπερκινητικοτητας δεν ελαβε το επιθυμητο βαρος.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εξεταση ουρων εννοεις να υποθεσω?

στην ουρολοιμωξη- μου ειχε πει μια φιλη που ειχε το παιδακι της - δεν εχει ορεξη να φαει και το καταλαβε. ουφ!ελπιζω να μην ειναι τιποτε!

εσενα σε τι ηλικια συνεβη?ποσο βαρος επαιρνε?

I

Link to comment
Share on other sites

εξεταση ουρων εννοεις να υποθεσω?

στην ουρολοιμωξη- μου ειχε πει μια φιλη που ειχε το παιδακι της - δεν εχει ορεξη να φαει και το καταλαβε. ουφ!ελπιζω να μην ειναι τιποτε!

εσενα σε τι ηλικια συνεβη?ποσο βαρος επαιρνε?

 

Ναι εξεταση ουρων.

 

Μεχρι τα 2 ετη συνηθως το μωρο παθαινει την λεγομεη "ατυπη"ουρολοιμωξη χωρις ιδιαιτερα συμπτωματα η και καθολου, το υποψιαζεται ο παιδιατρος απο την ελληψει βαρους η τη στασιμοτητα, αυτα ειναι τα κυρια υποπτα συμπτωματα, υπαρχει επισης πιθανοτητα ανησυχιας το βραδυ στον υπνο.

 

Εμενα συνεβη πριν 3 μηνες, σε ηλικια δλδ 8 μηνων που ακομα δεν μπουσουλαγε η δεν ειχε αναπτυξει υπερκινητικοτητα, την ειχα παει για για τον τυπικο μηνιαιο ελεγχο και για εμβολιο και οταν την ζυγισε διαπιστωσε οτι πηρε μολις 150 γραμματια, τοτε μου ειπε πιθανον να ειναι ουρολοιμωξη και με εστειλε αμεσως για καλλιεργεια η οποια βγηκε αρνητικη....

Επειτα απο εκει συνεχιζει και παιρνει καθε μηνα παλι 150 γραμμαρια αλλα πλεον σεν καθεται λεπτο ησυχη, ειναι 11 μηνων περιπου και ο γιατρος δεν ανησυχει εφοσον κινειτε πολυ.

Απλα εσενα γραφεις οτι οχι δεν εβαλε αλλα εχασε κιολας, οποτε καλο θα ηταν να κανετε εξεταση ουρων για να ησυχασεις.

 

Ευχομαι απλα να ετυχε και να μην ειναι τιποτα!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...