Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Ξεχωριζουν" τα παιδια μου....


lucky mom

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Όπως φαίνεται και από το ticker μου έχω δύο κορούλες, μία 3+ χρονών και μία 3 μηνών.

Το θέμα μου είναι με τα πεθερικά μου, τα οποία ξεχωρίζουν εμφανώς την μεγάλη μου κόρη. Καταννοώ το γεγονός ότι είναι για αυτούς το πρώτο εγγόνι και την λατρεύουν αλλά υπάρχει και ένα ακόμη εγγόνι και μπορεί η μπέμπα να μην καταλαβαίνει αλλά εγω στεναχωριέμαι πραγματικά. Στα γενέθλια της μεγάλης της φέρανε 3-4 παιχνίδια και στην μπέμπα τίποτα! Μετά από υπονοούμενα δικά μου μπας και τους ξυπνήσω την επόμενη φορά φέρανε πάλι ενα σωρό παιχνίδια στην μεγάλη και στην μικρη μία κουδουνίστρα και ένα μασητικό. Δεν ειναι οτι εχει σημασία το δώρο, αλλά η σκέψη. Ούτως ή άλλως όλα τα παιδάκια είναι μπουχτισμένα από παιχνίδια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πηγαίνεις στα τζάμπο και να παίρνεις 2-3 παιχνίδια για τη μεγάλη και να μην ζηλεύεις ουτε ένα τόσο δα για τη μικρή. Επίσης κάνω και τη σύγκριση πως συμπεριφερόντουσαν όταν η μεγάλη ήταν μωρό και θυμάμαι πως είχαν ξεσηκώσει όλη τη βρεφική σειρά της fisher price! Να μην αναφέρω φορμάκια, κορδέλες, φορεματάκια κτλ. Και ξανατονίζω δεν το λέω γιατί με ενδιαφέρει το δώρο καθεαυτό σαν υλικό αγαθό, αλλά η χειρονομία και η σκέψη. Θέλω ότι παίρνουν στην μία να παίρνουν και στην άλλη, είτε πρόκειται για ένα κοκαλάκι είτε για το πιο μεγάλο παιχνίδι. Για να μην μακρηγορώ σκέφτηκα να τους πω ανοιχτά ότι προκειμένου "και καλά" να μην κακομαθαίνει η μεγάλη όταν παίρνουν κάτι στην μία να παίρνουν και στην άλλη. Μ'αυτό τον τρόπο και θα τους πω ευθέως και δεν θα τους προσβάλω. Εσείς τι λετε? Να τους μιλήσω? Πως θα το χειριζόσασταν εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Όπως φαίνεται και από το ticker μου έχω δύο κορούλες, μία 3+ χρονών και μία 3 μηνών.

Το θέμα μου είναι με τα πεθερικά μου, τα οποία ξεχωρίζουν εμφανώς την μεγάλη μου κόρη. Καταννοώ το γεγονός ότι είναι για αυτούς το πρώτο εγγόνι και την λατρεύουν αλλά υπάρχει και ένα ακόμη εγγόνι και μπορεί η μπέμπα να μην καταλαβαίνει αλλά εγω στεναχωριέμαι πραγματικά. Στα γενέθλια της μεγάλης της φέρανε 3-4 παιχνίδια και στην μπέμπα τίποτα! Μετά από υπονοούμενα δικά μου μπας και τους ξυπνήσω την επόμενη φορά φέρανε πάλι ενα σωρό παιχνίδια στην μεγάλη και στην μικρη μία κουδουνίστρα και ένα μασητικό. Δεν ειναι οτι εχει σημασία το δώρο, αλλά η σκέψη. Ούτως ή άλλως όλα τα παιδάκια είναι μπουχτισμένα από παιχνίδια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πηγαίνεις στα τζάμπο και να παίρνεις 2-3 παιχνίδια για τη μεγάλη και να μην ζηλεύεις ουτε ένα τόσο δα για τη μικρή. Επίσης κάνω και τη σύγκριση πως συμπεριφερόντουσαν όταν η μεγάλη ήταν μωρό και θυμάμαι πως είχαν ξεσηκώσει όλη τη βρεφική σειρά της fisher price! Να μην αναφέρω φορμάκια, κορδέλες, φορεματάκια κτλ. Και ξανατονίζω δεν το λέω γιατί με ενδιαφέρει το δώρο καθεαυτό σαν υλικό αγαθό, αλλά η χειρονομία και η σκέψη. Θέλω ότι παίρνουν στην μία να παίρνουν και στην άλλη, είτε πρόκειται για ένα κοκαλάκι είτε για το πιο μεγάλο παιχνίδι. Για να μην μακρηγορώ σκέφτηκα να τους πω ανοιχτά ότι προκειμένου "και καλά" να μην κακομαθαίνει η μεγάλη όταν παίρνουν κάτι στην μία να παίρνουν και στην άλλη. Μ'αυτό τον τρόπο και θα τους πω ευθέως και δεν θα τους προσβάλω. Εσείς τι λετε? Να τους μιλήσω? Πως θα το χειριζόσασταν εσείς?

 

ακριβως το ίδιο γίνεται και με εμενα .. αλλα το αποδίδω γιατί η μικρή δεν είναι αρκετά μεγάλη για παιχνίδια ενω ο μεγάλος τα περιμένει. Μην ασχολείσαι και πρικρένεσαι χωρίς λόγο αν δεις ότι μεγαλώνοντας δεν αλλάζει τοτε να επέμβετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελα μου!Να χαιρεσαι τα κοριτσια σου!Να ειναι καλοφωτιστα!

Καταλαβαινω πως νιωθεις!Η επαφη που εχουν με τη μπεμπα σου ποια ειναι?Οταν ερχονται σπιτι ασχολουνται μαζι της ή πανε κατευθειαν στη μεγαλη?

 

Σιγουρα,πρεπει να δινουν σημασια και στα 2!Αφενος για να μη ζηλεψει η μεγαλη,αφετερου να μην μεγαλωσει με το σκεπτικο πως αξιζει πιο πολυ απ'οτι η αδελφη της!

 

Η κουνιαδα μου εχει 2 παιδακια!Το ενα εκ των οποιων ειναι βαφτηστηρι μου!Οποτε παιρνω δωρο στο ενα,παντα παιρνω και στο αλλο!Ηλικιες,σχεδον 3 ο μεγαλος και ο βαφτησιμιος μου 10 μηνων!Δε θελω ο μεγαλος να νιωθει πιο ευνοημενος!Να του περασει στο υποσυνειδητο πως και τα 2 τους ειναι εξισου αγαπητα για μενα!

 

Η συζητηση ειναι ΠΑΝΤΑ καλη!Με εμμεσο τροπο,δωστους να καταλαβουν πως νιωθεις βλεποντας αυτες τις κινησεις!Τι ''κακο''θεωρεις εσυ πως μπορει να κανει αυτο στα παιδια σου!:-)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προς το παρόν μάλλον δεν θα έλεγα κάτι. Ίσως να μην γίνεται κακοπροαίρετα. Τι εννοώ? Ίσως επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και σίγουρα δεν καταλαβαίνει ακόμα ίσως γι' αυτό να παίρνουν "κάτι" παραπάνω στην μεγάλη σου. Ή να θέλουν τώρα που είναι αρχή, να δείξουν στην μεγάλη σου ότι δεν άλλαξε κάτι με τον ερχομό του παιδιού. Δεν το θεωρώ "κάπως" αυτή τη στιγμή αρκεί να μην συνεχιστεί έτσι (που το δεύτερο παιδί θα καταλαβαίνει).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

@ Μαρια_thess γενικά όποτε έρχονται πέφτουν με τα μούτρα στη μεγάλη αλλά αυτό το δικαιολογώ γιατί αυτή ανταποκρίνεται στην αγάπη τους ενώ η άλλη είναι μωρό

 

να σας δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβετε: πριν από μερικές μέρες πήγαν πάλι στα τζάμπο μαζί με τη μεγάλη να της πάρουν δώρο για τη γιορτή της και ενώ ψώνισαν για την μεγάλη πάλι ένα σκασμό πράγματα για τη μικρή τίποτα! ώσπου πήγε το αγγελουδάκι μου και πήρε δύο παιχνιδάκια και είπε αυτά να τα πάρουμε για την αδελφούλα μου!!! (έχω τα καλύτερα παιδιά του κόσμου, κουκουβα, κουκουβα!)

 

σίγουρα η μπεμπα ειναι μωρό και δεν καταλαβαίνει αλλά όπως προείπα αυτόματα κάνω σύγκριση με το πως συμπεριφερόντουσαν όταν η μεγάλη ήταν μωρό και στεναχωριέμαι πολύ που δεν έχει την ίδια αντιμετώπιση :-(

 

Επειδή και εμένα όταν ήμουν μικρή οι παπούδες μου ξεχώριζαν τον αδερφό μου και στεναχωριώμουν δεν θέλω να στεναχωρεθει στο μέλλον το μικρούλι μου.. θα μου πείτε βέβαια προτρέχω αλλά οι ενδείξεις άλλα δείχνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως προς το παρόν μάλλον δεν θα έλεγα κάτι. Ίσως να μην γίνεται κακοπροαίρετα. Τι εννοώ? Ίσως επειδή το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και σίγουρα δεν καταλαβαίνει ακόμα ίσως γι' αυτό να παίρνουν "κάτι" παραπάνω στην μεγάλη σου. Ή να θέλουν τώρα που είναι αρχή, να δείξουν στην μεγάλη σου ότι δεν άλλαξε κάτι με τον ερχομό του παιδιού. Δεν το θεωρώ "κάπως" αυτή τη στιγμή αρκεί να μην συνεχιστεί έτσι (που το δεύτερο παιδί θα καταλαβαίνει).

 

Συμφωνω με τη Demi. Κι εγω στην ιδια θεση με την Triantafyllenia ειμαι και ζω περιπου την ιδια κατασταση. Περιμενω ομως να δω την εξελιξη και αναλογως θα μιλησω ή οχι.Παρολο που δε μιλαω τωρα με ενοχλει αρκετα η κατασταση αφου ακομα και στη γεννηση των 2 παιδιων στο μαιευτηριο τα δωρα ηταν διαφορετικα και φυσικα περισσοτερα για τη μεγαλη. Τωρα εχουμε και την κριση ως δικαιολογια. Προς το παρον νιωθω το 2ο παιδακι λιγο ριγμενο σε ολα γιατι τα πεθερικα οταν ερχονται ασχολουνται πολυ λιγο με το μωρο για να μη ζηλεψει η μεγαλη η οποια ζηλευει ουτως ή αλλως. Να δω ομως σε 1-2 χρονια τι θα γινεται που θα ειναι και το μωρο μεγαλο πια. Το βασικοτερο ομως ειναι να μην ξεχωριζουν οι γονεις τα παιδια τους, οι παπουδες συνηθως εχουν τις αδυναμιες τους καλως ή κακώς. ( για μενα κακως)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα γενέθλια της μεγάλης της φέρανε 3-4 παιχνίδια και στην μπέμπα τίποτα!
Με ποιο σκεπτικό περιμένεις να φέρουν δώρο σε ένα μωρό 3 μηνών όταν είναι τα γενέθλια του μεγάλου σου παιδιού; Να πω ότι το μωρό θα καταλάβαινε και θα ζήλευε... πάει στην ευχή, αλλά εφόσον το μωρό δεν καταλαβαίνει, για ποιο λόγο να πάρει δώρο;

 

Αντί να προσπαθούμε να μάθουμε στα παιδιά μας ότι το κάθε ένα θα παίρνει δώρο στα γενέθλιά ΤΟΥ μόνο, προσπαθούμε να κάνουμε το αντίθετο; Συγγνώμη αλλά αυτό λέγεται απληστία. Και φυσικά κακομαθαίνεις τη μεγάλη όταν απαιτείς να φέρνουν δώρο και στις δύο, λες και είναι κάθε μέρα Χριστούγεννα.

 

Δεν μου φαίνεσαι και τόσο υπεράνω των υλικών αγαθών, αφού ακόμα και την αγάπη που έδειχναν στη μεγάλη την μετράς με Fischer Price...

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το ιδιο κανουν και καλα για να μην ζηλεψει ο μεγαλος....στις γιορτες εφεραν 3-4 παιχνιδια του μεγαλου και του μικρου 1.δεν ειναι η αξια του πραγματος αλλα η κινηση.εγω οταν παω καπου με περισσοτερα απο ενα παιδακια περνω κατι σε ολα,ποσο μαλιστα στα εγγονια μου....οταν το μωρο ηταν πολυ μικρο δεν του εδιναν καμια μα καμια σημασια.τωρα που αρχισε τα γελακια και τα ναζια τον θυμηθηκαν!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σκέφτονται πρακτικά (πράγμα που αμφιβάλλω) οτι όλα τα καλά παιχνίδια τα έχει απο την μεγάλη. Τι να ξαναφέρουν???

Πίστευω πρέπει να περιμένεις λίγάκι ακόμα. 3 μηνών είναι πολύ μικρό το μωράκι σου αν και νομίζω οτι υποσυνείδητα έχεις καταλάβει την αδυναμία τους στην μεγάλη απο άλλα πράγματα, όχι μόνο απο τα δώρα.

Γενικά πάντως επειδή και εγώ περιμένω το 2ο παιδάκι, θα δω να γίνονται διακρίσεις.... άλλοι έχουν αδυναμία στα μωρά και άλλοι στα 2/3 χρονα, άλλοι στα κοριτσάκια άλλοι στα αγοράκια.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνουν για να μην ζηλέψει η μεγάλη ή για κάποιο άλλο λόγο. Εγώ θα το έλεγα στον άντρα μου να τους εξηγήσει με τρόπο ότι θα πρέπει να μην ξεχωρίζουν τα παιδιά. Για να μην νιώσουν οτι δέχονται επίθεση, γιατί μπορεί να μην το κάνουν επίτηδες.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και καλό θα είναι να το ξεκαθαρίσεις απο τώρα που είναι μικρό το μωρό και δεν καταλαβαίνει, γιατί μπορεί να χρειαστεί τους το υπενθυμίσεις μερικές φορές μεχρι να το καταλάβουν. Γιατί στην αρχή μπορεί να αργήσουν.... Ποτέ δεν ξέρεις. Αν υπάρχουν προβλήματα καλύτερα να λύνονται αμέσως για να μην διογκωνονται.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω ειναι λογω ηλικιας και οχι λογω συμπαθειας.Και σε εμας γινεται αυτο...οχι μονο απο παππουδογιαγιαδες αλλα και απο εμας τους ιδους ως γονεις.Ο μικρος 4 μηνων δεν καταλαβαινει...ε σπανια του παιρνουμε κατι.Στο μεγαλο που καταλαβαινει και χαιρεται και ζηταει πανε κι ερχονται τα δωρα.Και οποτε πηραμε κατι στο μικρο...εννοω για παιχνιδι ηταν κυριως για να δει ο μεγαλος οτι και ο μικρος δικαιουται τα δικα του παιχνιδια και να μη θεωρει οτι ολα τα παιχνιδια ειναι γι'αυτον.Προσωπικα δε το θεωρω τοσο κακο αυτο.

 

Κι εμεις στο πρωτο παιρναμε ενα σωρο πραγματα τα οποια φυσικα πηγαν αχρηστοπουλος...αλλα ηταν το πρωτο ...δεν ξεραμε.Ε τωρα δε κανουμε τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....

 

το θεμα ειναι οτι η μικρη θα μεγαλωνει κ θα αντιλαμβανεται καποια πραγματα...

εγω προτιμω να φερουν κ στα 2 απο ενα δωρο, κατα προτιμηση ιδιο(αλλιως ο ενας θα θελει του αλλου κ θα μαλωνουν:confused:) κ ας κανει κ 1 ευρω, αρκει να μην κανουν διακρισεις.αλλωστε, εχω απαγορευσει ακριβα δωρα, που τα σπανε με το καλημερα σας....πεταμενα λεφτα.

 

οπως ειπε κ η αλλη κοπελα, τα παιδια μας εχουν τοσα πια παιχνιδια, χορτατα ειναι, αγαπη, κ χρονο θελουν.....χωρις διακρισεις η αγαπη...

η μαμα μου, απο τοτε που γεννησα τον δευτερο μου γιο, συνεχως ελεγε παντου πως με τον ερχομο του πρωτου μου γιου, το πρωτο εγγονι, χαζεψαν κλπ, χαρα κλπ....για τον μικρο οκ το περιμεναν, δεν μιλουσα, μια μερα, λεει παλι τα ιδια, σε κατι συγγενεις,αλλα με υπονοουμενα οτι κ για το γονιο ισχυει αυτο με το πρωτο παιδι..... τα παιρνω κ εγω στο κρανιο κ της απαντω

 

για τους αλλους,μπορει να ισχυει, τους γυρω γυρω.... μπορει το πρωτο παιδι να φερνει χαρα , ενθουσιασμο κλπκ για τον δευτερο να μην βιωνουν τα ιδια, για τους γονεις, ειναι το ιδιο.οσα παιδια κ να εκανα πιστευω,τα ιδια συναισθηματα βιωσα κ για τον πρωτο κ για τον δευτερο, ναι κ εγω στον πρωτο μου γιο ξετρελαθηκα, ξετρελαθηκα κ με τον δευτερο!!!

 

απο τοτε, ευτυχως δεν το ξαναλεει.κ ο μικρος πλεον ολα τα καταλαβαινει, δεν θελω να ακουει τετοια πραγματα.

 

 

κ φανταστειτε ο μικρος εχει το ονομα της!!!:lol::lol::lol:

 

 

μπορει να εχουν αδυναμιες στα πρωτα, αρκει να μην ειναι φανερο στα παιδια.

 

(κ εγω το πρωτο της παιδι ειμαι, αλλα το ελεγε κ μπροστα στα αδελφια μου:confused:, ε, δεν αντεξα....)

 

κι εγω, οταν παω επισκεψη/γιορτη/γεννεθλια σε σπιτι με παιδια,θα παω κατι σε ολα τα παιδακια...κι ας εχει ενα πχ γιορτη, θα παρω κατι μικροτερης αξιας, για τα αδελφακια, δεν ειναι τα χρηματα, η σκεψη ειναι κ η χαρα που θα παρει το παιδι, οτι το θυμηθηκες

Link to comment
Share on other sites

οσο για το οτι δεν καταλαβαινουν, σε λιγο θα καταλαβουν....εμενα ο μικρος 6 μηνων, φερνει η μαμα μου στον μεγαλο ενα γλυφιτζουρι με παιχνιδι...το ζητουσε ο μικρος το παιχνιδι, χαμος εγινε, προσπαθουσα να του αποσπασω την προσοχη, 6 μηνων κ καταλαβε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από προσωπική πείρα θα σου έλεγα ότι είναι ακόμα νωρίς να ανησυχείς για το ότι φαίνεται να έχουν προτίμηση στην μεγάλη σου κόρη.Έγω έχω δύο αγοράκια. Στο πρώτο όταν γεννήθηκε τα πεθερικά μου του πήραν ένα σκασμό πράγματα, στο δεύτερο σχεδόν τίποτα. Μένουν και σε άλλη πόλη οπότε αναπλήρωναν και την απουσία τους με δώρα κτλ. Πριν γεννηθεί το δεύτερο παιδάκι μου ερχόντουσαν και μένανε σε μας κάθε 1,5 μήνα για 1 βδομάδα για να βλέπουν και το εγγόνι τους. Μετά την γέννα του δεύτερου εγγονιού, λόγω και κρίσης, οι επισκέψεις κοπήκανε. Πάντα λοιπον είχα το άγχος ότι θα έχουν αδυναμία στον πρώτο (περισσότερα δώρα, περισσότερρες επαφές). Και τελικά διαψεύστηκα οικτρά. Έχουν τόση αδυναμία στο δεύτερο που παραμελούν εντελώς τον πρώτο και εξαγριώνομαι σε σημείο να τσακώνομαι με τον άντρα μου. Παίρνουν για πχ τηλ και μιλάνε στο μικρό και το κλείνουνε αντί να πούνε να μιλησουν και στο μεγάλο. Μόνο που ένα παιδάκι 5,5 χρονών που είναι ο μεγάλος αντιλαμβάνεται καταστάσεις και βλέπει τη διαφορετική αντιμετώπιση και συμπεριφέρεται και εκείνο ανάλογα. Οπότε αν για πχ πάρουν τηλ και πουν να του μιλήσουν εκείνος αρνείται και πρέπει να τον πιέσω να το κάνει. Εγώ δεν έχω πει τίποτα στα πεθερικά μου. Τα λέω στον άντρα μου για να έχει τα μάτια του ανοιχτά και μόλις δει ότι πάνε τα πεθερικά μου να αδικήσουν τον μεγάλο ανααμβάνει δράση. Και όταν λέω να τον αδικήσουν δεν εννοώ σε υλικά αγαθά (όλα τα δώρα έχουν κοπεί και στα 2 παιδιά). Εννοώ για πχ το να δίνει πάντα ο μεγάλος το παιχνίδι που παίζει στον μικρό για να μην κλαίει

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από προσωπική πείρα θα σου έλεγα ότι είναι ακόμα νωρίς να ανησυχείς για το ότι φαίνεται να έχουν προτίμηση στην μεγάλη σου κόρη.Έγω έχω δύο αγοράκια. Στο πρώτο όταν γεννήθηκε τα πεθερικά μου του πήραν ένα σκασμό πράγματα, στο δεύτερο σχεδόν τίποτα. Μένουν και σε άλλη πόλη οπότε αναπλήρωναν και την απουσία τους με δώρα κτλ. Πριν γεννηθεί το δεύτερο παιδάκι μου ερχόντουσαν και μένανε σε μας κάθε 1,5 μήνα για 1 βδομάδα για να βλέπουν και το εγγόνι τους. Μετά την γέννα του δεύτερου εγγονιού, λόγω και κρίσης, οι επισκέψεις κοπήκανε. Πάντα λοιπον είχα το άγχος ότι θα έχουν αδυναμία στον πρώτο (περισσότερα δώρα, περισσότερρες επαφές). Και τελικά διαψεύστηκα οικτρά. Έχουν τόση αδυναμία στο δεύτερο που παραμελούν εντελώς τον πρώτο και εξαγριώνομαι σε σημείο να τσακώνομαι με τον άντρα μου. Παίρνουν για πχ τηλ και μιλάνε στο μικρό και το κλείνουνε αντί να πούνε να μιλησουν και στο μεγάλο. Μόνο που ένα παιδάκι 5,5 χρονών που είναι ο μεγάλος αντιλαμβάνεται καταστάσεις και βλέπει τη διαφορετική αντιμετώπιση και συμπεριφέρεται και εκείνο ανάλογα. Οπότε αν για πχ πάρουν τηλ και πουν να του μιλήσουν εκείνος αρνείται και πρέπει να τον πιέσω να το κάνει. Εγώ δεν έχω πει τίποτα στα πεθερικά μου. Τα λέω στον άντρα μου για να έχει τα μάτια του ανοιχτά και μόλις δει ότι πάνε τα πεθερικά μου να αδικήσουν τον μεγάλο ανααμβάνει δράση. Και όταν λέω να τον αδικήσουν δεν εννοώ σε υλικά αγαθά (όλα τα δώρα έχουν κοπεί και στα 2 παιδιά). Εννοώ για πχ το να δίνει πάντα ο μεγάλος το παιχνίδι που παίζει στον μικρό για να μην κλαίει

 

Λες μωρε να προτρέχω άδικα? Μακάρι να διαψευσθώ και να μην ξεχωρίζουν κανένα από τα δύο παιδάκια μου. Καταλαβαίνω απόλυτα τον γιο σου γιατί και σε εμένα συνέβαινε κάτι αντίστοιχο: θυμάμαι η γιαγιά μου στα κάλαντα να δίνει 1000δρχ στον αδερφό μου και σε εμένα 500δρχ, πάντα μας ξεχώριζε!!! Και εμένα μου κακοφαινόταν πολύ αλλά όπως και ο γιος σου και εγώ είχα απομακρυνθεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο πιστευω. Το μικρο σου θα τους κερδισει με τον καιρο...Τωρα εχει καλυφθει η αναγκη τους ως παπουδες απ το μεγαλο σου παιδακι και δεν ενδαφερονται για κατι αλλο...προς το παρον....

Σε λιγο καιρο θα κατουρηθουν και με το μικρο πιστευω...Αν δεις οτι μετα το 6μηνο η 8μηνο δεν συμβαινει και αυτο, τοτε να το συζητησεις μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν η Πεθερα μου εχει τρία αγόρια εγω έχω παντρευτεί τον μεσαίο και έχουμε δυο αγοράκια 8,5και 5 χρόνων και τα αλλα της παιδιά έχουν απο ενα κορίτσι και ενα αγόρι λίγο μεγαλύτερα απο τα δικα μου και το αν ίδιο με το μικρό μου και βλέπω ότι ξεχωρίζει τα παιδιά μου σε όλα και σε δώρα και σε σχέσεις. Δεν έρχεται να μας επισκεφτεί ούτε παιρνει τηλ να ρωτήσει τι κάνουν και σε Γεννεθλια δεν έρχεται εάν δεν την καλέσουμε. Να σας πω ότι του μεγάλου η κόρη που ειναι τωρα 13 ειναι σχεδόν μεγαλωμενη μαζί της απο πολυ μικρή και ειναι αυτη που της παίρνουν ότι θελήσει ακόμη και Η/Υ και σε μας του μεγάλου μου του έταξε απο το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε γενέθλια κι γιορτή κάτι παπούτσια ακόμη τα παιρνει δεν λέω ειναι δύσκολη η εποχή με τα οικονομικά αλλα αυτο με πείραξε στα αλλα νε παιρνει πανάκριβα και στα δικα μου τίποτα και γενικά εχει πληρώσει και τις γεννες στις άλλες νύφες και σε μένα τίποτα μόνο καλαθουνα μας πήρε για δώρο στο πρώτο και μια λύρα χρυσή στο δεύτερο . Και διακοπές πήγε με τα αλλα . Τα δικα μου ούτε παιδοτοπο .... Δεν μπορω να πω ότι έχουμε κακή σχέση και μάλιστα εγω μέχρι και πρόπερσι που δούλευα τους έπαιρνα τα καλύτερα δώρα πχ. Κινητά πορτοφόλια κα. Τέλος πάντων αύριο που εχει Γεννεθλια εγω ούτε τηλ θα πάρω γιατι εχει να έρθει να με δει απο την ημέρα που βγήκα απο το νοσοκομειο δηλ. Πριν απο δυο μήνες και ειμαι με αποκόλληση και κρεβατομενη . Ευτυχώς έχουν τους γονείς μου που ασχολούνται μαζί τους .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!δεν μπορω να καταλαβω μερικες συμπεριφορες παπουδογιαγιαδων καθολου.ολες μας λιγο πολυ εχουμε καποιο προβλημα με πεθερικα..παρομοια συμπεριφορα εχει και η δικια μου χωρις ομως πλεον να δινω σημασια....σημαντικο ειναι να ξερεις να τα εχεις καλα με τον αντρα σου και με τα παιδια σου.μαθε στα παιδια σου να μην ζηλευουνε και να ειναι χαρουμενα με αυτα που εχουνε.δεν πειραζει ας παρει υπολογιστη στην μεγαλη την εγγονα.μην σκας....δεν υπαρχει λογος...δεν μπορουμε πλεον να ασχολουμαστε με αυτα την στιγμη που αλλα παιδακια δεν εχουνε ουτε τα προς το ζην....νισαφι πια. ξερω ομως οτι στα παιδια οτι τους ταξεις πρεπει και να το τηρησεις.αν ξανασυμβει κατι τετοιο πες στην πεθερα σου χωρις βεβαια να τσακωθεις οτι αν θελει να μην ταζει τιποτα στα παιδια που δεν μπορει να παρει...εεεε δεν πιστευω οταν ενα παιδι ζηταει κατι επιμονα να μην του το παρει...και αν παλι δεν το παρει τοτε απομακρυνσου διακριτικα...δηλ τυπικα τηλ κτλ...εγω θα την επαιρνα τηλ αυριο να σου πω την αληθεια ετσι ΤΥΠΙΚΑ ;);)......και σου τα λεω ολα αυτα γιατι ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη αντιδραση...αν παλι δεν θες να παρεις τηλ εγω μαζι σου ειμαι....και ολα αυτα γιατι τα θεωρω ΑΣΗΜΑΝΤΑ να ασχολουμαστε.....τους αγαπαμε και δεν θελουμε να παθουε κακο χωρις ομως να καταντησουμε εμεις νευρασθενικες!

Link to comment
Share on other sites

Απλα με πειράζει η στάση αδιαφορίας απέναντι μας ενώ ακόμη και στην εκκλησία η και σε έναν ζητιανο που θα συναντήσει στο δρόμο να του δώσει ότι εχει πάνω της . Το καλο ειναι ότι τα παιδιά μου την αγαπούν και δεν το καταλαβαίνουν το ότι ειναι στο περιθώριο

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα με πειράζει η στάση αδιαφορίας απέναντι μας ενώ ακόμη και στην εκκλησία η και σε έναν ζητιανο που θα συναντήσει στο δρόμο να του δώσει ότι εχει πάνω της . Το καλο ειναι ότι τα παιδιά μου την αγαπούν και δεν το καταλαβαίνουν το ότι ειναι στο περιθώριο

 

αφου τα παιδια την αγαπανε και δεν τα κανει να νιωθουνε μειονεκτικα τοτε αστο ετσι....τα παιδια ουτως ή αλλως δε φταινε σε τιποτα και αυτο εχει σημασια.τωρα τι κανει σε σενα και τι προσφερει σε εσας κτλ παρατα το γιατι δε προκειτε να βρεις ακρη.σου το λεω εντελως φιλικα εκτος και αν "ασχοληθει "ο αντρας σου για τα παραπονα σας αν και εφοσον το εχει καταλαβει και αυτος και σε στηριζει....διαφορετικα εσυ σαν νυφη μην ανακατευτεις...να χαιρεσε τα παιδακια σου:P:p

Link to comment
Share on other sites

αφου τα παιδια την αγαπανε και δεν τα κανει να νιωθουνε μειονεκτικα τοτε αστο ετσι....τα παιδια ουτως ή αλλως δε φταινε σε τιποτα και αυτο εχει σημασια.τωρα τι κανει σε σενα και τι προσφερει σε εσας κτλ παρατα το γιατι δε προκειτε να βρεις ακρη.σου το λεω εντελως φιλικα εκτος και αν "ασχοληθει "ο αντρας σου για τα παραπονα σας αν και εφοσον το εχει καταλαβει και αυτος και σε στηριζει....διαφορετικα εσυ σαν νυφη μην ανακατευτεις...να χαιρεσε τα παιδακια σου:P:p

 

Το ξέρω ότι δεν βρίσκεις άκρη Μονη γιατι και ο σύζυγος απλα μου λέει μην ασχολείσαι δεν χρειάζονται τίποτα τα παιδιά μας απο κανέναν αλλα κατα βάθος πιστεύω ότι τον ενοχλεί γιαυτο και δεν εχει πολλα πάρε δώσε μαζί της .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...