Cooker

Θελουν να δωσουν χυμο ροδιου στην μπεμπουλα πριν καν θηλασει!!

Recommended Posts

Ειμαι στην 26η εβδομαδα και απο τωρα ψαχνομαι και εγω ως μελλουσα μαμα για το ενα και το αλλο.Θελω πολυ να θηλασω και πιστευω να τα καταφερω!

Το προβλημα μου ειναι η πεθερα και η αδερφη της.Θελουν σωνει και καλα να δωσουν στο παιδι πριν καν θηλασει,να πιει το χυμο απο ενα ροδι!

Ο λογος που θα το κανουν ειναι για να γινει γερο και να μην αποκτησει ικτερο.

Οταν το ακουσα φρικαρα,αλλα ειπα να μην δωσω συνεχεια και να κοιταξω να δω αν εχει καποια ιατρικη βαση.Σε λιγες μερες εχω ραντεβου και με την γιατρο μου,οποτε σιγουρα θα το συζητησουμε το θεμα.

Το εχει κανει καμια μανουλα?Το εχετε ξανακουσει?

Κοιταω στο διαδυκτιο να βρω καμια χρησιμη πληροφορια αλλα δεν βρησκω κατι.

Θεωρω πολυ σαχλαμαρα να δωσεις ροδι σε ενα μωρακι που μολις γεννηθηκε και ηδη εχω μιλησει στην μαμα μου και στην αδερφη μου να εχουν το νου τους,μην τυχει και δωσουν εν αγνοια μου οτιδηποτε στο μωρο!Δεδομενου το "στραβο" χαρακτηρα της θειας προβλεπω να γινεται μαχη.

Περισσοτερο αγχος εχω για το αν θα δωσουν ροδι στο παιδι,πισω απο την πλατη μου παρα για την ιδια την γεννα!

Ο αντρας μου,δυστηχως δειχνει να συμφωνει μαζι τους και να λεει οτι τα γιατροσοφια,εκαναν θαυματα!

Σουπερ,λεω και εγω απο μεσα μου θα κανουμε το παιδι μας πειραματοζωο,επειδη ετσι το θελει η θεια!

Η θεια λεει οτι οι γιατροι δεν ξερουν την τυφλα τους και οτι το 1980 οι παιδιατροι ειχαν απαγορευσει τον θηλασμο!Ουτε και εκει εχω βρει κατι στο διαδυκτιο ωστε να της το τριψω στην μουρη να παψει να λεει τα δικα της.Γνωριζει καμια αν οντως ισχυει αυτο που λεει η θεια?Ειχε ποτε απαγορευτει ο θηλασμος απο τους παιδιατρους?

Ανυπομονω να μιλησω με την γιατρο μου και εχει και αυτη το νου της!Φοβαμαι πολυ για αυτο το παιδακι.Η θεια θα το κανει οτι θελει.Προχτες μου ειπε οτι ολο σε γιατρους τρεχω και θα το τρελανω το μωρο μου και δεν ειμαι αξια εγω για μανα και οτι δεν νοιαζομαι για το καλο του παιδιου μου.Τοσο καιρο δεν μιλαω αλλα της ειπα οτι "Ναι,βεβαια.Εγω δεν νοιαζομαι για το παιδι μου.Δεν ειμαι η μανα του.Νοιαζονται οι αλλοι περισσοτερο και καλυτερα"....Και μιλαμε για μια γυναικα που δεν εχει γινει μητερα,ουτε καν εγγαμη δεν ειναι.Μου βγαζει απιστευτη κακια απο τοτε που εμεινα εγκυος και αναρωτιεμαι αν κατω απο ολα αυτα κρυβονται ζηλειες.

Να συμπληρωσω οτι και ο κουνιαδος μου ειναι απολυτος "Να δωσεις ροδι στο παιδι"...Δωσε εσυ λεβεντη ροδι στο παιδι σου και ασε με εμενα να κανω οτι θελω εγω!

Διαφημίσεις

Ειμαι στην 26η εβδομαδα και απο τωρα ψαχνομαι και εγω ως μελλουσα μαμα για το ενα και το αλλο.Θελω πολυ να θηλασω και πιστευω να τα καταφερω!

Το προβλημα μου ειναι η πεθερα και η αδερφη της.Θελουν σωνει και καλα να δωσουν στο παιδι πριν καν θηλασει,να πιει το χυμο απο ενα ροδι!

Ο λογος που θα το κανουν ειναι για να γινει γερο και να μην αποκτησει ικτερο.

Οταν το ακουσα φρικαρα,αλλα ειπα να μην δωσω συνεχεια και να κοιταξω να δω αν εχει καποια ιατρικη βαση.Σε λιγες μερες εχω ραντεβου και με την γιατρο μου,οποτε σιγουρα θα το συζητησουμε το θεμα.

Το εχει κανει καμια μανουλα?Το εχετε ξανακουσει?

Κοιταω στο διαδυκτιο να βρω καμια χρησιμη πληροφορια αλλα δεν βρησκω κατι.

Θεωρω πολυ σαχλαμαρα να δωσεις ροδι σε ενα μωρακι που μολις γεννηθηκε και ηδη εχω μιλησει στην μαμα μου και στην αδερφη μου να εχουν το νου τους,μην τυχει και δωσουν εν αγνοια μου οτιδηποτε στο μωρο!Δεδομενου το "στραβο" χαρακτηρα της θειας προβλεπω να γινεται μαχη.

Περισσοτερο αγχος εχω για το αν θα δωσουν ροδι στο παιδι,πισω απο την πλατη μου παρα για την ιδια την γεννα!

Ο αντρας μου,δυστηχως δειχνει να συμφωνει μαζι τους και να λεει οτι τα γιατροσοφια,εκαναν θαυματα!

Σουπερ,λεω και εγω απο μεσα μου θα κανουμε το παιδι μας πειραματοζωο,επειδη ετσι το θελει η θεια!

Η θεια λεει οτι οι γιατροι δεν ξερουν την τυφλα τους και οτι το 1980 οι παιδιατροι ειχαν απαγορευσει τον θηλασμο!Ουτε και εκει εχω βρει κατι στο διαδυκτιο ωστε να της το τριψω στην μουρη να παψει να λεει τα δικα της.Γνωριζει καμια αν οντως ισχυει αυτο που λεει η θεια?Ειχε ποτε απαγορευτει ο θηλασμος απο τους παιδιατρους?

Ανυπομονω να μιλησω με την γιατρο μου και εχει και αυτη το νου της!Φοβαμαι πολυ για αυτο το παιδακι.Η θεια θα το κανει οτι θελει.Προχτες μου ειπε οτι ολο σε γιατρους τρεχω και θα το τρελανω το μωρο μου και δεν ειμαι αξια εγω για μανα και οτι δεν νοιαζομαι για το καλο του παιδιου μου.Τοσο καιρο δεν μιλαω αλλα της ειπα οτι "Ναι,βεβαια.Εγω δεν νοιαζομαι για το παιδι μου.Δεν ειμαι η μανα του.Νοιαζονται οι αλλοι περισσοτερο και καλυτερα"....Και μιλαμε για μια γυναικα που δεν εχει γινει μητερα,ουτε καν εγγαμη δεν ειναι.Μου βγαζει απιστευτη κακια απο τοτε που εμεινα εγκυος και αναρωτιεμαι αν κατω απο ολα αυτα κρυβονται ζηλειες.

Να συμπληρωσω οτι και ο κουνιαδος μου ειναι απολυτος "Να δωσεις ροδι στο παιδι"...Δωσε εσυ λεβεντη ροδι στο παιδι σου και ασε με εμενα να κανω οτι θελω εγω!

Τιποτα να μη δωσουν στο μωρο>Μπορει να παθει αλλεργικο σοκ το νεογεννητο.Ενημερωσε τους γιατρους σου για τις προθεσεις τους.

Χριστος κι Απόστολος τι άλλο θα ακούσουμε πια!!!!😠 Μόνο το γαλατακι σου να δώσεις στο μωρακι τίποτα άλλο!!

Τιποτα να μη δωσουν στο μωρο>Μπορει να παθει αλλεργικο σοκ το νεογεννητο.Ενημερωσε τους γιατρους σου για τις προθεσεις τους.

Χριστε μου!!!!Θα ενημερωσω αμεσα την γιατρο μου και ολο μου το συγγενικο περιβαλλον.Φοβαμαι μην το κανουν κρυφα με δολο.

Πριν λιγο καιρο η θεια(αυτη ειναι η επικινδυνη) εδινε κρυφα απο την μαμα ενος μωρου μια κουταλια ζαχαρη,επειδη η μαμα του δεν του εδινε γλυκα!!!!:shock:

Της ζητουσε να της κρατησει το μωρο για 2 λεπτα να κατεβει κατω στο δρομο να παρει ψωμι ....και αυτη τσακ το κουταλακι με την ζαχαρη!!

Ουτε να σκεφτομαι τι θα κανουν στο δικο μου παιδακι!!!!Ηδη μου εχουν ετοιμη και την φασκια,αλλα αυτο το λυσαμε το θεμα.Δεν θα το φασκιωσουμε και το στραβωκαταπιε.Η πεθερα δεν μιλαει,αλλα δεν ξερω τι μπορει να σκεφτεται!!!!

Χριστος κι Απόστολος τι άλλο θα ακούσουμε πια!!!!😠 Μόνο το γαλατακι σου να δώσεις στο μωρακι τίποτα άλλο!!

Απαντηστε μου σας παρακαλω,γιατι με πιανει πανικος ....ειχε ποτε ακουσει καμια μανουλα να εχει απαγορευετει ο θηλασμος στην ελλαδα την περιοδο του 1980?Εγω τοτε γεννηθηκα αλλα θηλασα κανονικα και με το νομο!Και η πεθερα μου τοτε γεννησε αλλα οταν την ρωτησα αν της το απαγορευσε κανεις,ειπε οτι δεν ρωτησε κανεναν και εκανε οτι εκεινη ηξερε καλυτερα!!!!Κατα τα αλλα επιμενει οτι ειχε απαγορευτει ο θηλασμος!!!!

Χριστε μου,με τις τρελες!!!!!

Τι θα κανουμε με αυτες τις πεθερες??!!!!

Στο δικό μου το χωριό πάντως δεν θήλασε κανείς. Κάθε φορά μάλιστα που πήγαιναν οι μανάδες τα παιδιά τους στο Κέντρο Υγείας για εμβόλιο, οι γιατροί έκαναν και στις ίδιες ψηλάφιση για να δουν αν τρέχει γάλα και αν έχει κρεμάσει το στήθος τους (που θα σήμαινε ότι θηλάζουν)!:shock::shock: Είναι σοκαριστικό, αλλά πιστεύω πως έγινε στο πλαίσιο της εκστρατείας εξάπλωσης της φόρμουλας, για να ανεβαίνουν οι πωλήσεις.

Για το ρόδι που λες το έχω ξανακούσει, δεν πιστεύω πως είναι κακό με δεδομένο ότι έχει αντισηπτικές ιδιότητες, ρωτήστε και τον γιατρό, μπορεί να το επιτρέψει για να καθαρίσει το εντεράκι του παιδιού πιο γρήγορα.

Υπομονή να κάνεις, τι άλλο?

Θα περάσει.

Και να σου πω και κάτι?

Υπάρχουν και χειρότερα.

Για φαντασου να ήθελαν να του δώσουν ούζο...

Τουλάχιστον το ρόδι όλοι ξέρουμε πόσο καλό κάνει...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Στο δικό μου το χωριό πάντως δεν θήλασε κανείς. Κάθε φορά μάλιστα που πήγαιναν οι μανάδες τα παιδιά τους στο Κέντρο Υγείας για εμβόλιο, οι γιατροί έκαναν και στις ίδιες ψηλάφιση για να δουν αν τρέχει γάλα και αν έχει κρεμάσει το στήθος τους (που θα σήμαινε ότι θηλάζουν)!:shock::shock: Είναι σοκαριστικό, αλλά πιστεύω πως έγινε στο πλαίσιο της εκστρατείας εξάπλωσης της φόρμουλας, για να ανεβαίνουν οι πωλήσεις.

Για το ρόδι που λες το έχω ξανακούσει, δεν πιστεύω πως είναι κακό με δεδομένο ότι έχει αντισηπτικές ιδιότητες, ρωτήστε και τον γιατρό, μπορεί να το επιτρέψει για να καθαρίσει το εντεράκι του παιδιού πιο γρήγορα.

Θεωρω οτι κανεις πλακα!!!!Δεν μπορει να εγινε κατι τετοιο στο χωριο σου!!!Δεν μπορω να το πιστεψω!Με οσες μανουλες εχω μιλησει,ολες ειχαν θηλασει εκεινη την περιοδο!!!

Και εγω ξερω οτι το ροδι κανει καλο,αλλα οχι σε νεογεννητο!Να θηλασει πρωτα και υστερα απο 2-3 μηνες το συζητω!!

Υπομονή να κάνεις, τι άλλο?

Θα περάσει.

Και να σου πω και κάτι?

Υπάρχουν και χειρότερα.

Για φαντασου να ήθελαν να του δώσουν ούζο...

Τουλάχιστον το ρόδι όλοι ξέρουμε πόσο καλό κάνει...

Πιστευα οτι τα πεθερικα μου και γενικα το σοι του αντρα μου,θα ηταν κουλ στο θεμα του παιδιου και δεν θα βγαλουν επανω του ολες τους τις "επιστημονικες γνωσεις"...Υπομονη και στα καρβουνα μια ζωη,δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε μια γυναικα που ενω λεει η μαμα οχι στα γλυκα,δινει ζαχαρι στο μωρο στα κρυφα,επειδη το "λυπαται"!

Αμα μου πει γιατρος οτι οντως κανει καλο και δεν θα δημιουργηθει θεμα στην μπεμπουλα και εγω μαζι τους,να δωσω.Αλλα ετσι του κουτουρου,να κανω πειραματα στο παιδακι μου φαινεται κουλο!!

Θεωρω οτι κανεις πλακα!!!!Δεν μπορει να εγινε κατι τετοιο στο χωριο σου!!!Δεν μπορω να το πιστεψω!Με οσες μανουλες εχω μιλησει,ολες ειχαν θηλασει εκεινη την περιοδο!!!

Και εγω ξερω οτι το ροδι κανει καλο,αλλα οχι σε νεογεννητο!Να θηλασει πρωτα και υστερα απο 2-3 μηνες το συζητω!!

Μιλάμε για τέλη του '70 αρχές '80, όπου έδιναν τα βαζάκια με τα έτοιμα φαγητά τίγκα στο συντηρητικό από τον 4ο μήνα έτσι? Γιατί να κάνω πλάκα? Μόνο η θεία και η πεθερά σου τα ξέρουν αυτά, οι άλλοι απαγορεύεται να τα ξέρουν? Και το ρόδι από την αρχή. Για το ούζο που λέει η κοπέλα εγώ θα περίμενα ένα δίμηνο ν'αρχίσουν να ριζώνουν τα δοντάκια και μετά θα το έδινα, να γλύψει το δάχτυλο δηλαδή, όχι κανένα σφηνάκι, προς Θεού.

Διαφημίσεις

Μιλάμε για τέλη του '70 αρχές '80, όπου έδιναν τα βαζάκια με τα έτοιμα φαγητά τίγκα στο συντηρητικό από τον 4ο μήνα έτσι? Γιατί να κάνω πλάκα? Μόνο η θεία και η πεθερά σου τα ξέρουν αυτά, οι άλλοι απαγορεύεται να τα ξέρουν? Και το ρόδι από την αρχή. Για το ούζο που λέει η κοπέλα εγώ θα περίμενα ένα δίμηνο ν'αρχίσουν να ριζώνουν τα δοντάκια και μετά θα το έδινα, να γλύψει το δάχτυλο δηλαδή, όχι κανένα σφηνάκι, προς Θεού.

Ενταξει καλη και η πλακα αλλα σε ενα θεμα σοβαρο για τα παιδακια μας οπως ο θηλασμος καλο ειναι να μην λεμε οτι να'ναι!

Ενταξει καλη και η πλακα αλλα σε ενα θεμα σοβαρο για τα παιδακια μας οπως ο θηλασμος καλο ειναι να μην λεμε οτι να'ναι!

Κι όμως...

Και εγώ έχω ακούσει ότι βάζουν ούζο στα ούλα του μωρού για να μαλακώσουν και να μην το πονάνε τα δοντάκια....

Δεν το ξέρεις εσύ ή η πεθερά σου?

Εκτός αν σου το φυλάει για έκπληξη...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Μόνη σου ανοίγεις το θέμα, για κάτι που υποτίθεται ειπώθηκε, που ΘΑ ρωτήσεις γιατρό ΟΤΑΝ πας, για κάτι που ΘΑ κάνουν με τη βία κάποιοι άσχετοι σε ένα μαιευτήριο μόλις γεννηθεί το παιδί (έξω από το χειρουργείο δηλαδή) και όταν συμφωνούμε μαζί σου μας απαγορεύεις να λέμε ό,τι να'ναι? Έχεις πολλή πλάκα!

Για το ούζο που λέει η κοπέλα εγώ θα περίμενα ένα δίμηνο ν'αρχίσουν να ριζώνουν τα δοντάκια και μετά θα το έδινα, να γλύψει το δάχτυλο δηλαδή, όχι κανένα σφηνάκι, προς Θεού.

:shock::confused: για ονομα του θεου!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png

Μόνη σου ανοίγεις το θέμα, για κάτι που υποτίθεται ειπώθηκε, που ΘΑ ρωτήσεις γιατρό ΟΤΑΝ πας, για κάτι που ΘΑ κάνουν με τη βία κάποιοι άσχετοι σε ένα μαιευτήριο μόλις γεννηθεί το παιδί (έξω από το χειρουργείο δηλαδή) και όταν συμφωνούμε μαζί σου μας απαγορεύεις να λέμε ό,τι να'ναι? Έχεις πολλή πλάκα!

Οκ,το πηρα το μυνημα,μπορεις να πας αλλου να παιξεις...Σε ευχαριστω!

Διαφημίσεις

Απαντηστε μου σας παρακαλω,γιατι με πιανει πανικος ....ειχε ποτε ακουσει καμια μανουλα να εχει απαγορευετει ο θηλασμος στην ελλαδα την περιοδο του 1980?Εγω τοτε γεννηθηκα αλλα θηλασα κανονικα και με το νομο!Και η πεθερα μου τοτε γεννησε αλλα οταν την ρωτησα αν της το απαγορευσε κανεις,ειπε οτι δεν ρωτησε κανεναν και εκανε οτι εκεινη ηξερε καλυτερα!!!!Κατα τα αλλα επιμενει οτι ειχε απαγορευτει ο θηλασμος!!!!

Ειμαι γεννημενη το 1982 κ θηλασα κανονικοτατα κ πολυ ! Η αδερφη μου γεννηθηκε το 1986 κ επισης θηλασε .

Αν ειχε απαγορευτει , η μαμα μου ηταν εντελως παρανομη ! Κ οχι μονο η δικη μου ...;)

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Μπορεις να πεις στη θεια και στηπεθερα να σου στιβουν να πίνεις εσύ το χυμό και να περάσουν τα ωφελει του ροδιού μεσα από το γάλα σου. Ο χυμός του ροδιού κανει πολυ καλό στον εγκέφαλο των νεογέννητων.

Παντως στο Elita.com αναφέρει ότι παλιοτερα υπήρχε το έθιμο στην Κύπρο το πρώτο γεύμα του νεογέννητου να ειναι χυμός ροδιού. Το αναφέρει στο βιβλίο της η

Καλλιόπη Πρωτόπαπα έθιμα για γεννητουρια στα παλιά χρόνια στη κυπρο

Μπορεις να πεις στη θεια και στηπεθερα να σου στιβουν να πίνεις εσύ το χυμό και να περάσουν τα ωφελει του ροδιού μεσα από το γάλα σου. Ο χυμός του ροδιού κανει πολυ καλό στον εγκέφαλο των νεογέννητων.

Παντως στο Elita.com αναφέρει ότι παλιοτερα υπήρχε το έθιμο στην Κύπρο το πρώτο γεύμα του νεογέννητου να ειναι χυμός ροδιού. Το αναφέρει στο βιβλίο της η

Καλλιόπη Πρωτόπαπα έθιμα για γεννητουρια στα παλιά χρόνια στη κυπρο

Toυς προτεινα να θηλασει πρωτα και υστερα να του δωσουμε,αλλα σιγα μην ακουσουν εμενα την μαμα του.Εγω δεν ξερω!!

Το διαβασα και εγω σε καποιο σαιτ αλλα δεν αναφερει γιατι το εκαναν και τι καλο ή οχι καλο εκανε στο μωρακι!

Ειμαι γεννημενη το 1982 κ θηλασα κανονικοτατα κ πολυ ! Η αδερφη μου γεννηθηκε το 1986 κ επισης θηλασε .

Αν ειχε απαγορευτει , η μαμα μου ηταν εντελως παρανομη ! Κ οχι μονο η δικη μου ...;)

Οσους και αν εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι εχουν θηλασει κανονικα και με το νομο,αλλα αυτες επιμενουν οτι ειχε απαγορευτει.Αν μπορουσα να βρω κατι επισημο θα τους το ετριβα στην μουρη,ετσι τσακ να σταματησουν να "πιπιλιζουν" και τον αντρα μου!!!

Toυς προτεινα να θηλασει πρωτα και υστερα να του δωσουμε,αλλα σιγα μην ακουσουν εμενα την μαμα του.Εγω δεν ξερω!!

Το διαβασα και εγω σε καποιο σαιτ αλλα δεν αναφερει γιατι το εκαναν και τι καλο ή οχι καλο εκανε στο μωρακι!

Ο μητρικός θηλασμός αποτελεί το μοναδικό φυσιολογικό και φυσικό τρόπο σίτισης των βρεφών. Το μητρικό γάλα αποτελεί την ιδανική τροφή για τα βρέφη με ευεργετικές προεκτάσεις στην οικογένεια, την κοινωνία, την οικονομία και την υγεία.

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (Π.Ο.Υ), τη UNICEF και άλλους παγκόσμιους έγκυρους επιστημονικούς οργανισμούς, ο αποκλειστικός θηλασμός για τους πρώτους έξι μήνες, ακολουθούμενος από συνεχιζόμενο μητρικό θηλασμό για τουλάχιστον δύο χρόνια, σε συνδυασμό με την προσθήκη θρεπτικών στερεών τροφών αποτελούν το κλειδί για τη μελλοντική υγεία. Αποκλειστικός θηλασμός σημαίνει ότι το βρέφος τρέφεται αποκλειστικά και μόνο με μητρικό γάλα, χωρίς να παίρνει καμιά άλλη στερεή ή υγρή τροφή.

Τα πλεονεκτήματα για την υγεία των παιδιών είναι πολλά και αναντικατάστατα. Το μητρικό γάλα αποτελεί το μοναδικό γάλα που είναι ειδικά σχεδιασμένο για τον άνθρωπο, αποτελεί την πιο πλήρη διατροφή, είναι εύπεπτο και πλούσιο σε αντισώματα και άλλους παράγοντες (όπως ζωντανά κύτταρα του ανοσοποιητικού, ορμόνες, αυξητικούς παράγοντες, αντιμικροβιακές και αντιφλεγμονώδεις ουσίες) που προστατεύουν από σοβαρές λοιμώξεις (ωτίτιδες, λοιμώξεις αναπνευστικού, γαστρεντερίτιδες, μηνιγγίτιδες κ.λ.π.). Τα παιδιά που θηλάζουν έχουν επιπλέον μικρότερη πιθανότητα ανάπτυξης αλλεργιών, καρκίνου, σακχαρώδη διαβήτη, παχυσαρκίας, φλεγμονωδών νοσημάτων εντέρου, τερηδόνας και ορθοδοντικών ανωμαλιών στην παιδική και ενήλικο ζωή. Επίσης αναφέρεται προστατευτική δράση για το σύνδρομο αιφνιδίου βρεφικού θανάτου.

επισης δες εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/περί-θηλασμού/

και http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/τι-είναι-φυσιολογικό-στη-βρεφική-διατ/

1kOup2.pngTxJmp3.png

Μαλλον δεν με κατάλαβες. Δεν είπα να δώσεις χυμό ροδιού απ' ευθείας στο μωρό. Είπα, να πίνεις εσύ το χυμό κι έτσι να ωφελείται το μωρό. Άλλωστε ότι τρώει, πίνει η μαμα περνάει στο μωρό μέσω του θηλασμού.

Και για τα νεογέννητα και πρόωρα μωρά που ανέφερα, οφελει στο να οξυγονωθει ο εγκέφαλος ( κάπου το διάβασα, δεν θυμάμαι όμως που για να το παραθέσω, sorry).

Μαλλον δεν με κατάλαβες. Δεν είπα να δώσεις χυμό ροδιού απ' ευθείας στο μωρό. Είπα, να πίνεις εσύ το χυμό κι έτσι να ωφελείται το μωρό. Άλλωστε ότι τρώει, πίνει η μαμα περνάει στο μωρό μέσω του θηλασμού.

Και για τα νεογέννητα και πρόωρα μωρά που ανέφερα, οφελει στο να οξυγονωθει ο εγκέφαλος ( κάπου το διάβασα, δεν θυμάμαι όμως που για να το παραθέσω, sorry).

Ναι,το καταλαβα τι ειπες:D!Τους προτεινα και εγω να θηλασω πρωτα,εφοσον επιμενουν τοσο πολυ,και να το δωσουμε μετα το χυμο.Καλη και η δικη σου προταση ομως;)!

Και αυτο το εχω διαβασει για τα προωρα!!Εχω κανει ολοκληρη ερευνα πανω στο ροδι...χι χι χι!!

Όσο για το ουζο που αναφέρθηκε, επειδή είμαι απο χωριό θα πω ότι όντως τα παλιά χρόνια το συνήθιζαν αυτο για τα δόντια του μωρού, όμως από όσο ξέρω δεν κανει καθόλου καλό αυτο γιατι εχει οινόπνευμα με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα και μεγαλώνοντας το παιδί, τα δόντια χαλάνε πιο εύκολα. Οπότε μην το δοκιμάσετε.

Και για να κλεισω, παλιά οι γιαγιάδες μας κάνανε πολλά πρακτικά, όμως δεν σημαίνει ότι ηταν και σωστά. Ένα παράδειγμα στην περιοχή μας ειναι ότι χρησιμοποιούσαν ένα χόρτο, το μόκο ( δεν ξέρω την επιστημονικη του ονομασία), το οποίο ήταν υπνωτικο, έτσι τα μωρά κοιμόταν και αυτές κάνανε τις δουλειες τους. Μερικές φορές όμως υπερβαινανε την δοση και πολλά παιδιά πεθάνανε από αυτο.

Επίσης δεν έχω ακουσει καθόλου για απαγόρευση του θηλασμού ποτέ. Ότι κάποτε είχε γίνει μόδα να μην θηλάζουν τα μωρά λογω φεμινισμου, ναι, το εχω ακουσει.

Εγω το 1981...αν θηλασα θηλασα ελαχιστα.Απόσο εχω καταλαβει ομως απο τα λεγομενα της μαμας μου...εννοειται και δεν απαγορευοταν ο θηλασμος απλα κυριαρχουσε η αποψη οτι η φορμουλα ειναι καλυτερη για το μωρο.Καπως επρεπε να πουλησουν οι ανθρωποι.

Τωρα στο θεμα σου...προσωπικα θα τους το ξεκοβα μια κι εξω.Σιγα μη καθμουνα να κανω και ερευνα για να βρω αποδειξεις.Τι δουλεια εχει η θεια να ασχολειται με το τι θα δωσεις η τι δε θα δωσεις εσυ στο παιδι σου?

Εγω δε θα ρισκαρα με τπτ.Τα πιο παλια χρονια δεν υπηρχαν ολες αυτες οι παιδικες αλλεργιες...εξου και στα νεογεννητα διναν χαμομηλια...μελι...κι εγω δεν ξερω τι αλλο.Τωρα οι παιδικες αλλεργιες θεριζουν στην κυριολεξια και ολα αυτα τα φυτικα επιδεινωνουν τις αλλεργιες.Αυτα τουλαχιστον μου ειπε η αλλεργιολογος που επισκεφτηκα για καποιο θεμα του παιδιου μου.

Κρυφα στο μαιευτηριο σιγα μη του δωσουν τπτ...το παιδι θα ειναι ειτε μαζι σου ειτε με τις μαιες.Με το που γυρισετε σπιτι και ερθει ο παιδιατρος να σας δει βαλτον να εξηγησει αυτος τι βλακειες ειναι αυτες...εσυ μετα θα λες απλα...α ο παιδιοτρος ειπε αυστηρα οχι.Ακομα καλυτερα φροντισε να εχεις ενημερωσει τον παιδιατρο απο πριν για να ξερει με τι εχει να κανει.

Φοβερισε τες και λιγο...οτι αν δε μπορεις να τις εμπιστευτεις δεν προκειται να τις αφηνεις μονες με το μωρο...να δεις πως θα μαζευτουν.

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις