Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..


Recommended Posts

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου. Το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 2 μηνων κ θηλαζουμε αποκλειστικα. Γενικα κατα την διαρκεια της ημερας δεν πολυκοιμαται καθως κοιμαται στα χερια αλλα μολις την ακουμπησεις κατω ξυπναει αυτοματα το ατιμο :-P

Περιττο να πω οτι καθε βραδυ κουτουλαω απο κουραση. Εχω παρατηρησει οτι οσο μεγαλωνει προσκολαται σε μενα με αποτελεσμα αν την αφησω μια ωρα στην μαμα μου να παω σουπερ μαρκετ πχ, γυρναω κ βρισκω ενα μωρο με πρησμενα ματια κ μια γιαγια ναχει χασει την υπομονη της.:cry:

Γενικα ηρεμει μονο αν την βαλω στο στηθος το οποιο απ τη μια ειναι υπεροχο καθως ξερω οτι ησυχαζει αυτοματα αλλα απ την αλλη δεν την κανει κανενας καλα εκτος απο μενα.:shock:

Λατρευω το μωρο μου κ περιμενω πως κ πως ν ανοιξει ο καιρος κ να την παιρνω παντου μαζι αλλα ειναι κ καποιες δουλειες που δεν γινεται να ερχεται. Πως να το χειριστω?να το παρω απλα αποφαση οτι θα κλαιει?με πληγωνει πολυ..Ολοι μου λεγανε οτι μολις περασουν οι 40μερες θα στρωσουν τα πραγματα εγω δεν το βλεπω..

Επισης το βραδυ πρεπει να ξαπλωσουμε μαζι στο κρεβατι για να κοιμηθει με αποτελεσμα να κοιμαμαι κ εγω.Θελω να βρω λιγο χρονο να πω 1 κουβεντα με τον αντρα μου κ δεν γινεται. Αν σηκωθω θα το καταλαβει κ κλαιει υστερικα :mrgreen: . Ποσο εξυπνο ειναι :cool:

Απο ποτε αρχιζει η εκπαιδευση ενος μωρου?ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΔΕΚΤΗ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου. Το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 2 μηνων κ θηλαζουμε αποκλειστικα. Γενικα κατα την διαρκεια της ημερας δεν πολυκοιμαται καθως κοιμαται στα χερια αλλα μολις την ακουμπησεις κατω ξυπναει αυτοματα το ατιμο :-P

Περιττο να πω οτι καθε βραδυ κουτουλαω απο κουραση. Εχω παρατηρησει οτι οσο μεγαλωνει προσκολαται σε μενα με αποτελεσμα αν την αφησω μια ωρα στην μαμα μου να παω σουπερ μαρκετ πχ, γυρναω κ βρισκω ενα μωρο με πρησμενα ματια κ μια γιαγια ναχει χασει την υπομονη της.:cry:

Γενικα ηρεμει μονο αν την βαλω στο στηθος το οποιο απ τη μια ειναι υπεροχο καθως ξερω οτι ησυχαζει αυτοματα αλλα απ την αλλη δεν την κανει κανενας καλα εκτος απο μενα.:shock:

Λατρευω το μωρο μου κ περιμενω πως κ πως ν ανοιξει ο καιρος κ να την παιρνω παντου μαζι αλλα ειναι κ καποιες δουλειες που δεν γινεται να ερχεται. Πως να το χειριστω?να το παρω απλα αποφαση οτι θα κλαιει?με πληγωνει πολυ..Ολοι μου λεγανε οτι μολις περασουν οι 40μερες θα στρωσουν τα πραγματα εγω δεν το βλεπω..

Επισης το βραδυ πρεπει να ξαπλωσουμε μαζι στο κρεβατι για να κοιμηθει με αποτελεσμα να κοιμαμαι κ εγω.Θελω να βρω λιγο χρονο να πω 1 κουβεντα με τον αντρα μου κ δεν γινεται. Αν σηκωθω θα το καταλαβει κ κλαιει υστερικα :mrgreen: . Ποσο εξυπνο ειναι :cool:

Απο ποτε αρχιζει η εκπαιδευση ενος μωρου?ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΔΕΚΤΗ :roll:

αυτή είναι μια φάση που περνούν τα μωρά, προσκολλούνται στη μαμά. απλά ζήτα από τη μαμά σου να περνάτε χρόνο μαζί οι 3 σας ώστε να τη συνηθίσει κι αυτή και να μπορεί να κάθεται και μόνη μαζί της χωρίς να κλαίει. το ίδιο και με τον άντρα σου, αν γίνεται. υπομονή και να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά περνάνε από διάφορες φάσεις. εμένα δεν ήθελε ούτε τον μπαμπά του στην αρχή. Αυτό με τις 40 μέρες (ότι κ καλά ηρεμούν) είναι μύθος!!! Δυστυχώς...ίσα ίσα που ξεπετάγονται και μας κάνουν ότι θέλουν. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι μαζί της, γιατί μετά δύσκολα θα της κόψεις αυτήν την συνήθεια..μόνη σου λες ότι μόλις σηκωθείς ξυπνάει....αν συνδυάσει τον ύπνο της με εσένα, κλάφτα.

Πάντως θα συμφωνήσω με την sofiap , βάλε και άλλους ανθρώπους στην καθημερινότητα σου για να τους συνηθίζει...και καλή υπομονή...όσο για την κούραση , σε νιώθω απίστευτα...εμείς βγάζουμε δόντια και τα χω δει ΟΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι 6 μηνών και λόγω δοντιών ίσως :confused: ακόμα ξυπνάει κάθε δύωρο το βράδυ. Και μένα θέλει να κοιμόμαστε μαζί αλλά ούτε πλευρό δεν μπορούσα να αλλάξω οπότε και πήγε από πολυ νωρίς στο δικό της κρεβάτι και τώρα πια στο δικό της δωμάτιο.

 

Δε νομίζω να αλλάξει συνήθειες, τουλάχιστον όσο θηλάζει οπότε η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω (σε σένα και στον εαυτό μου μαζί :P) είναι ΥΠΟΜΟΝΗ και ΚΟΥΡΑΓΙΟ! ;)

Έλενα

Link to comment
Share on other sites

είναι μικρούλα ακόμα :P το γεγονός ότι θηλάζεις ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτή την προσκόληση. Και ο γιός μου όσο θήλαζε με ήθελε συνέχεια αγκαλίτσα, έλεγα στην παιδίατρο μας βγήκε αγκαλίτσας..... και απλά μου έλεγε είναι φυσιολογικό για μωρό που θηλάζει. Τώρα είναι 5,5 μηνών και είναι πιο ανεξάρτητος κάθεται με τον μπαμπά του και την γιαγιά του, και μέχρι εκεί, τους άλλους τους κοιτάει με μισό μάτι και σπάραζει στο κλάμα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια .. απλα το μυαλο μου παει μακρια κ σκεφτομαι τι θα γινει οταν θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια σε 3 μηνες? Θα ειναι ετσι μεχρι τοτε? δεν θα καθεται σε κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

εφόσων υπάρχει πρόγραμμα να γυρίσεις στην δουλειά νομίζω ότι θα πρέπει σιγά σιγά να έρχεται σε καθημερινή επαφή με αυτόν που θα αναλάβει την φροντίδα του. Δεν μπορείς να την παρατήσεις ξαφνικά μια μέρα σε κάποιον και να επιστρέψεις στην δουλειά. Νομίζω τουλάχιστον ένα μήνα πριν για να γνωριστούνε καλύτερα, και να αισφάνεται ασφάλεια και η μικρή και να μην σου κλάιει ;), αλήθεια σε ποιόν θα την αφήσεις?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω την μαμά μου για κάποιες ώρες εάν χρειαστεί, η πεθερά μου δε πολύ γαιδούρα, μέχρι που έγινε 3 μηνών είχε έρθει 3 φορές και μένουμε πάνω κάτω, ακριβώς για αυτόν τον λόγο.......ο μικρός δεν την θέλει ΚΑΘΟΛΟΥ, μόλις τον πάρει αγκαλιά κλαίει ασταμάτητα..............έτσι δεν μπορώ να τον αφήσω μαζί της ούτε για να κατεβάσω τα σκουπίδια.............γαιδούρα..........:confused:

Link to comment
Share on other sites

οποτε λες να επιδιωκω να περναμε χρονο κ με τις 2 γιαγιαδες για να τις συνηθιζει σιγα σιγα ε?οχι εμενα καλη ειναι η κακομοιρα, καλα η δικια σου πολυ γαιδουρα:o

τωρα τις βλεπει 2-3 φορες την εβδομαδα ποσο πιο συχνα:-P

στο μεταξυ δεν παιρνει κ την πιπιλα αμα κλαιει ηρεμει μονο στο στηθος:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...