Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΣΕ 20 ΜΗΝΩΝ ΝΗΠΙΟ


Recommended Posts

Καλημερα! την περασμενη τεταρτη η κορη μου που ειναι 20 μηνων παρουσιασε διαρροια και δεκατα ολη μερα!την επομενη μερα δεν ειχε κατι και ξανα παρουσιασε διαρροια μονο την παρασκευη!της εδωσα ενα φαρμακο που μου ειπε η παιδιατρος μεχρι την κυριακη.ο προβληματισμος μου ειναι οτι απο την δευτερα κανει κακα της αρκετες φορες την ημερα με το που φαει κατι συνηθως και το πρωι μολις ξυπνησει με το που φαει 1 με 2 κουταλιες κορν φλεικς με γαλα.πριν αρρωστησει εκανε κακα της 1 με 2 φορες την ημερα!η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα δεν την εχει εξετασει κιολας!εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα! την περασμενη τεταρτη η κορη μου που ειναι 20 μηνων παρουσιασε διαρροια και δεκατα ολη μερα!την επομενη μερα δεν ειχε κατι και ξανα παρουσιασε διαρροια μονο την παρασκευη!της εδωσα ενα φαρμακο που μου ειπε η παιδιατρος μεχρι την κυριακη.ο προβληματισμος μου ειναι οτι απο την δευτερα κανει κακα της αρκετες φορες την ημερα με το που φαει κατι συνηθως και το πρωι μολις ξυπνησει με το που φαει 1 με 2 κουταλιες κορν φλεικς με γαλα.πριν αρρωστησει εκανε κακα της 1 με 2 φορες την ημερα!η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αλλα δεν την εχει εξετασει κιολας!εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποια απο εσας;

να μην της δίνεις φρούτα και γαλακτοκομικά μέχρι να της περάσει. και το μεσημέρι δίνε της κοτοπουλάκι με πατάτα ή ρύζι. το πιθανότερο είναι ίωση του γαστρεντερικού. περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

depy τα κακά της τώρα που λες ότι κάνει πολλές φορές πως είναι?Είναι ακόμα διάρροια?Μάλλον ίωση είναι, εμένα την πέρασαν και οι δύο, και ο μικρός ακόμα την περνάει.Του μεγάλου έκανε καμιά 10 μέρες να φτιάξει το σύστημα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι κυκλοφορεί εντεροιός και μάλλον αυτό είναι.Όχι φρούτα, λαχανικά και γαλακτοκομικά.Πολύ προσεγμένη διατροφή με λαπά, βραστό κοτόπουλο όπως είπε και η sophia, μακαρονάκι σκέτο, λίγο τσάι ίσως, φρυγανίτσες και τέτοια.Περαστικά σας.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

τα κακα της μεχρι σημερα ηταν σε μορφη πηλου απο σημερα εχουμε παλι διαρροια.το θεμα ειναι οτι δεν εχει καθε μερα.θα επικοινωνησω παλι με την γιατρο σε λιγο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα κακα της μεχρι σημερα ηταν σε μορφη πηλου απο σημερα εχουμε παλι διαρροια.το θεμα ειναι οτι δεν εχει καθε μερα.θα επικοινωνησω παλι με την γιατρο σε λιγο να δουμε.

Βρε ...μπας και σκαει και κανενα δοντι ?

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα κι εγω για δοντακι αλλα δεν ξερω.μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι ελαφρα μορφη γαστρεντεριτιδα και να ξεκινησω παλι τα χαπακια μεχρι την κυριακη.σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι οτι περνάει κάποια ίωση και ανάλογα με το τι τρώει καλυτερεύει ή υποτροποιάζει...Ακολουθησε τις συμβουλές που ήδη δώσαν οι μανούλες...Μήλο, μπανάνα, κοτοπουλάκι, καρόττο, πατατούλα, φρυγανιές, ρύζι και είτε ειδικό γάλα χωρίς λακτόζη, είτε γάλα με ρυζόνερο...΄Για τουλάχιστον 10 μέρες!Μην παρασυρθείς αν καλυτερεύει και χαλαρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο γιατι την ξεκινουσα διατροφη για 2 μερες και μολις καλυτερευε την σταματαγα και παλι τα ιδια!θα ειμαι πιο προσεχτικη!γαλα ισως το σταματησω για λιγες μερες!

Link to comment
Share on other sites

depy τι χαπάκια σου δίνει η παιδίατρος αν επιτρέπεται?

Πάντως ναι μην χαλαρώνεις εγώ την διατροφή την κάνω ακόμα στο μεγάλο και ας έχουν σταματήσει οι διάρροιες.Μετράω περίπου μια βδομάδα από όταν σταμάτησαν, μόλις συμπληρωθούν οι μέρες θα αρχίσω σταδιακά να τον γυρνάω σε "κανονική" διατροφή.

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Depy,καλησπερα και περαστικα στο μικρουλακι σου.Ο μικρος πριν ενα μηνα περασε μια γαστρεντεριτιδα μονο με διαρροια για 14μερες.Καναμε καλλιεργειες κοπρανων,εξεταδεις αιματος,καλλιεργεια για παρασιτα και αλλες τετοιες και τελικα ηταν απλα ιωση.Μαζι με τη διατροφη που προαναφερθηκε και το γαλα χωρις λακτοζη,μας ειπε ο γιατρος και του εδινα απο μια καψουλα(ανοιγμενη μονο τη σκονη)ultra levoure.Ειναι ουσιαστικα αντιδιαρροικο.περιεχει ετοιμα ενζυμα για αποκατασταση της φυσιολογικης χλωριδας του εντερου.Τρεις φορες την ημερα απο μια καψουλα πριν το φαγητο.Εγω ανοιγα την καψουλα,αδειαχα τη σκονη σε ενα κουταλακι και το εδινα με λιγο γαλατακι.Ο μικρος μου σημειωτεον ηταν εννια μηνων τον προηγουμενο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα , σας διαβαζω και εγω .΅Εμεις έχουμε διαρροιες 1,5-2 μηνες .Εχω κανει εξετασεις κοπρανων , αιματοα και όλα ηταν καλά. Στην διατροφη της πινει γαλα με ριζόνερο καθε φορα και φρούτα μηλο , ισως και μπανανα καποιες φορες .Εμας μας εδωσε το ersefuril σιρόπι αλλά φοβήθηκα να της το δίνω συχνα . Αυτό το χαπακι που δινετε ποσες μερες κανει ή ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα ?Δεν ξερω σήμερα εχουμε γιατρό θα ρωτησω πάλι να μου πει .Με το σιρόπι φτιαχνει αμεσως αλλά το σταματαω στις 2 μερες . Τι να κάνω δεν ξερω τοσες πολλές διαρροιες ??

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σας διαβαζω και εγω .΅Εμεις έχουμε διαρροιες 1,5-2 μηνες .Εχω κανει εξετασεις κοπρανων , αιματοα και όλα ηταν καλά. Στην διατροφη της πινει γαλα με ριζόνερο καθε φορα και φρούτα μηλο , ισως και μπανανα καποιες φορες .Εμας μας εδωσε το ersefuril σιρόπι αλλά φοβήθηκα να της το δίνω συχνα . Αυτό το χαπακι που δινετε ποσες μερες κανει ή ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα ?Δεν ξερω σήμερα εχουμε γιατρό θα ρωτησω πάλι να μου πει .Με το σιρόπι φτιαχνει αμεσως αλλά το σταματαω στις 2 μερες . Τι να κάνω δεν ξερω τοσες πολλές διαρροιες ??

 

Καλησπέρα όταν ήταν 1,5 χρονών τα παιδιά μου έκαναν 1,5 μήνα διάρροιες (όχι νερό) που μύριζαν πολύ. Όπως ήταν φυσικό ανησύχησα όμως ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός λέγοντας ότι κάτι πείραξε το έντερο. Οντως μετά από τόσο καιρό πέρασαν. Να σημειώσω ότι ήταν ιούλιος μήνας, δηλ. όχι σε περίοδο ιώσεων και χωρίς πυρετό. Μου είχε πει, μόνο μήλο, μπανάνα, όχι γάλα, όχι ψωμί, όχι μακαρόνια, μόνο φρυγανιά.

Link to comment
Share on other sites

Emaς μάλλον περασε μια γαστρεντεριτιδα γιατι ειχα και εγω και μαλλον της χαλασε την χλωριδα του εντερου .Η προτροπή του γιατρού είναι να σταματησω την διαιτα και να αφησω τον οργανισμό να αντιδρασει .Θα σας πω ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...