Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πόνος στις θηλές μετα απο ένα χρονο θηλασμού

Recommended Posts

Παρακαλώ οποίος μπορεί ας με βοηθήσει!!!

Εδω και 1,5 εβδομάδα ειχα πονο στην δεξια θηλη και τωρα και στην αριστερη. Ο πόνος ειναι οπως ήταν στην αρχη που θήλασε μεχρι να μαλακώσουν οι θηλες και να βρουμε την σωστη στάση, με είχε κανει κομμάτια και είχα πολυ αιμα, αν και τοτε κρατουσε το πολυ ενα λεπτο απο την ωρα που αρχιζε τον θηλασμο. Τωρα εξωτερικα δεν φαινεται κάτι δεν έχω καποια πληγή ουτε τιποτα αλλα ο πόνος είναι σαν να με χτυπάει ρευμα και δεν σταματάει όση ώρα και να θηλάσει. Επίσης πλέον δεν καταλαβαίνω αυτο το τράβηγμα που έκανε οταν κατέβαινε το γάλα.

Ειχα σκεφτει να αποθηλάσω στον χρονο αλλα τελικα αυτο το μουτρακι δεν με αφήνει με αυτό το λυπημένο βλέμμα. Εκανα προσπάθεια να την περιορίσω στις 2 φορες την μερα και οσες θελει την νυχτα αλλα αυτο εγινε μονο για 2 μέρες και πηγαμε παλι στους πάρα πολλούς θηλασμους. Μετα απο 2-3 μέρες ξεκίνησε ο πονος.

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!!!

ccBbp2.png

Διαφημίσεις

υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης; Συνήθως στην εγκυμοσύνη οι θηλές πονάνε κατά το θηλασμό

:shock: Μιλάς σοβαρα?

Κοιτα ο πόνος αν θυμάμαι καλα άρχισε αμεσως μετά την περιοδο, να σου πω ότι είχα περιοδο κανονικά 10 μέρες μετα τα λόχεια και ας θηλαζα αποκλειστικά.(τζαμπα χαιρομουνα οτι δεν θα έχω όσο θηλάζω). Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι και στην αρχη της πρωτης εγκυμοσύνης ειχα περιοδο τον πρωτο μηνα, αιμα και πολλα προβλήματα μεχρι τον 3ο μηνα.(αν δεις παλαιοτερα ποστ μου μεχρι αποξεση με ειχαν στειλει να κανω οι εγκληματιες στο τσακ σωθηκε το παιδακι μου).

Να σε ρωτησω αν ξερεις σταματαει και αυτο το τραβηγμα (δεν ξερω αν το εχουν όλες) στην εγκυμοσυνη που νοιωθεις οταν θηλαζει - κατεβαίνει το γαλα?

ccBbp2.png

υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης; Συνήθως στην εγκυμοσύνη οι θηλές πονάνε κατά το θηλασμό

ε..χμ αυτ θα ρωταγα κι εγω.Κι εμεν αρχισαν ξαφνικα να πονανε οι θηλες μου στο χρονο και δε μπορουσα να καταλαβω τι συμβαινει...τελικα ειμαι εγκυος.

να πω επισης οτι δεν πιστευω να ειναι απο τα δοντια της γιατι εχει πανω απο 5 μηνες που εχει βγάλει τα πρωτα και εχει κοντα 3 μήνες που εχει όλα τα μπροστινα 4 πανω 4 κάτω. εεε δεν νομιζω να με ενοχλουσαν μετα απο τόσο καιρο και νομιζω οτι αν ήταν απο αυτο θα ειχα καποια πληγη κατι δεν ξερω αγχωθηκα λιγο.

ccBbp2.png

Διαφημίσεις

Να σε ρωτησω αν ξερεις σταματαει και αυτο το τραβηγμα (δεν ξερω αν το εχουν όλες) στην εγκυμοσυνη που νοιωθεις οταν θηλαζει - κατεβαίνει το γαλα?

Εγω ειμαι 2 μηνων τωρα...δεν ποναω..σε φαση να υποφερω αλλα δε μου ειναι και πολυ ευχαριστος ο θηλασμος πλεον...

ε..χμ αυτ θα ρωταγα κι εγω.Κι εμεν αρχισαν ξαφνικα να πονανε οι θηλες μου στο χρονο και δε μπορουσα να καταλαβω τι συμβαινει...τελικα ειμαι εγκυος.

ωραια ήρθε και εδεσε η απαντηση σου :shock:

τα συγχαρητηρια μου για την εγκυμοσυνη σου και να σου ζήσει και ο μικρουλης σου.

πωπω ψυχραιμιααααααα

ccBbp2.png

Κι εγω φρικαρα τελειως στη αρχη...κεραμιδα μου ηρθε...τωρα το πηρα αποφαση και ειμαι πολυ χαρουμενη.Απλα προβληματιζομαι τι θα κανω με το θηλασμο του μικρου.Κανε ενα τεστ να δεις...και μετα φρικαρεις με την ησυχια σου...χαχαχα.

Κι εγω φρικαρα τελειως στη αρχη...κεραμιδα μου ηρθε...τωρα το πηρα αποφαση και ειμαι πολυ χαρουμενη.Απλα προβληματιζομαι τι θα κανω με το θηλασμο του μικρου.Κανε ενα τεστ να δεις...και μετα φρικαρεις με την ησυχια σου...χαχαχα.

ναι το ωραιο ειναι οτι στην μικρη καναμε και πολυ καιρο προσπαθειες γι'αυτο και ο πανικος λεω δεν μπορει ετσι τοσο απλα. Παντως καλυτερα να ειναι αυτο παρα όλα τα αλλα που ειχαν αρχισει να μπαινουν στο μυαλο μου :lol: τραγικες ιστοριες σκεφτηκα παλι. θα δω ποτε θα κανω τεστ ισως περιμενω την επομενη περιοδο μου ήρθε λιγο αποτομα η απαντηση σας, μονο αυτο δεν περιμενα.

ccBbp2.png

Νίκη συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

Άννα δεδομένου του ιστορικού σου (και του δικού μου) θα έκανα τεστ αύριο κι όλας. Εκτός αν είναι τα δόντια, που γενικώς υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, αλλά από ότι κατάλαβα δεν το θεωρείς πολύ πιθανό.

Πόνο στις θηλές προκαλεί και η μυκητίαση, αλλά νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση ο πόνος συνεχίζεται όλες τις ώρες, και όταν δεν θηλάζει το μωρό.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Εγώ όταν έμεινα έγκυος δαγκωνόμουν από τον πόνο στην αρχή, αλλά μετά το 1ο λεπτό περνούσε. Νόμιζα όμως ότι έφταιγαν τα δόντια της. Το τράβηγμα που περιγράφεις, το let down, νομίζω ότι το αισθανόμουν.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Διαφημίσεις

Νίκη συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!

Άννα δεδομένου του ιστορικού σου (και του δικού μου) θα έκανα τεστ αύριο κι όλας. Εκτός αν είναι τα δόντια, που γενικώς υπάρχει και αυτή η πιθανότητα, αλλά από ότι κατάλαβα δεν το θεωρείς πολύ πιθανό.

Πόνο στις θηλές προκαλεί και η μυκητίαση, αλλά νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση ο πόνος συνεχίζεται όλες τις ώρες, και όταν δεν θηλάζει το μωρό.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Εγώ όταν έμεινα έγκυος δαγκωνόμουν από τον πόνο στην αρχή, αλλά μετά το 1ο λεπτό περνούσε. Νόμιζα όμως ότι έφταιγαν τα δόντια της. Το τράβηγμα που περιγράφεις, το let down, νομίζω ότι το αισθανόμουν.

δεν το θεωρω πιθανό για τα δόντια γιατι τα εχει οπως ειναι πανω απο 2 μήνες εκτος αν αρχισε να με σφιγγει παραπανω και με τον καιρο πονεσα. πληγες δεν εχω παντως οπως μου είχε κάνει στην αρχη.

η μυκιτιαση δεν θα φαινοταν τιποτα σαν κοκκινιλα κατι?

τεσ πα για καθε ενδεχομενο κανω το πρωι ενα τεστ και μετα κλεινω ραντεβου με γιατρο(γυναικολόγο λες καλυτερα για να μπορει να εξετάσει όλα τα ενδεχομενα?)

ccBbp2.png

Κοριτσια το τεστ ειναι αρνητικο, βεβαια μπορει να μην ήταν και η καταλληλη μερα που επρεπε να το κάνω γιατι ναι μεν μου εχει ερθει περιοδος αλλα με τον θηλασμο δεν εχω και τον πιο σταθερο κυκλο την προηγουμενη φορα ειχα στις εικοσι μερες αλλες φορές στις τριάντα και... δεν βρηκα και τον γυναικολογο μου σημερα τελος παντων θα κανω υπομονη θα επαναλαβω το τεστ σε μια εβδομαδα και μετα βλεπουμε.

ccBbp2.png