Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΟΙ ΛΑΜΦΑΔΕΝΕΣ-ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είναι το πρώτο μου post και δυστυχώς γράφω με αγωνία.

Είμαι στην 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Πριν ακόμα μείνω έγκυος είχα κάνει έναν προγεννητικό έλεγχο με όλους τους δείκτες (συμπεριλαμβανομένου του τοξοπλάσματος αρνητικούς). Τις εξετάσεις τις επανέλαβα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα και πάλι ήταν όλα φυσιολογικά.

Εχθές όμως το πρωί ένιωσα ένα πρήξιμο εκεί ακριβώς που ενώνεται το σαγόνι με το αυτί. Θορυβηθήκαμε γιατί νομίζαμε ότι είναι μαγουλάδες. Ο υπέρηχος όμως έδειξε ελαφρά διόγκωση κάποιων λεμφαδένων. Η διόγκωση των λεμφαδένων είναι ένα από τα συμπτώματα της τοξοπλάσμωσης.

Στο μεταξύ είδα και και ΩΡΛ και οδοντίατρο, που μου είπαν ότι δεν βρίσκουν κάτι. Εκανα σήμερα εξετάσεις και περιμένω τα αποτελέσματα (αν και μου είπαν ότι μπορεί να μη δείξει ακόμα η μόλυνση αν υπάρχει). Στο μεταξύ μου είπε η γιατρός μου να πάρω μια αντιβίωση, αλλά ειλικρινά θα ήθελα να το αποφύγω.

Έχει κάποια από εσάς σχετική εμπειρία?

Σας ευχαριστώ πολύ

Διαφημίσεις

καλησπερα κ καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!εχεις λογο να ανησυχεις για τοξοπλασμα?εφαγες κρεας ωμο ή μετρια ψημενο?εφαγες σαλατα που δεν ειχες η ιδια καθαρισει?ασχοληθηκες με κηπο-χωματα κ μετα δεν πλυθηκες?ή μηπως εχεις γατα που νοσει κ επιασες τα περιττωματα της?γιατι απο οσο ξερω μονο με αυτους τους τροπους κολλας τοξοπλασμα!κ εαν εχεις που το απευχομαι στο πρωτο τριμηνο ειναι δυσκολα να περασει στο μωρο.ο γυναικολογος σου τι λεει?η αντιβιωση απο αυτον ειναι?γιατι εαν ειναι απο γυναικολογο ειναι συμβατη με την εγκυμοσυνη κ καλα θα κανεις την παρεις!ξανακανε κ μια αιματος για τοξοπλασμα να εισαι σιγουρη κ μη φοβασαι!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω έρθει σε καμία απολύτως επαφή με κατοικίδιο ή χώμα. Με τις σαλάτες είμαι αρκετά σχολαστική, βγάζω ακόμα και τα φυλλαράκια μαρούλι αν υπάρχουν σε κάποιο sandwich. Ούτε κρέας έχω φάει ωμό-πάντα τα τρώω καλοψημένα, αλλά έχω φάει κρέας από delivery και σε εστιατόριο. Δε μου είχε φανεί βεβαίως κακοψημένο, αλλά τι να πω, δε μπορώ να είμαι σίγουρη εφόσον έχω αυτό το σύμπτωμα.

Η γυναικολόγος μου δείχνει μεν ανήσυχη, αλλά ψύχραιμη. Η οδηγία της ήταν να κάνω εξετάσεις αίματος (εκτός από τοξόπλασμα ψάχνουμε κι άλλους ιούς) και να πάρω τη συγκεκριμένη αντιβίωση (ναι, ήταν δική της σύσταση). Μου είπε μάλιστα ότι ακόμα κι αν έχω μολυνθεί θα κάνουμε θεραπεία. Έχω διαβάσει όμως ότι οι επιπτώσεις στο έμβρυο είναι πολύ δυσάρεστες και δε θέλουμε με τον άντρα μου να πάρουμε τέτοια ρίσκα, αν υπάρχουν.

Και ανησυχώ πολύ.

γεια σου.....ελπιζω ολα να πανε καλα.....

δεν ηξερα οτι οι πρησμενοι λεμφαδενες ειναι συμπτωμα τοξο......ειναι τσεκαρισμενο αυτο?????

η αντιβιωση πουσου λεει να παρειςειναι γιατο τοξο?εαν ναι επιτρεπεται ή μαλλον επιβαλεται...αρκει να εχεις τοξο......

εαν μενεις αθηνα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να κανεις εξετασεις στο παστερ...εαν εισαι επαρχια,ζητα απο την μικροβιολογο σου να στειλει δειγμα στο παστερ............μονο απο εκει θα παρεις σιγουρα αποτελεσματα.........

αλλα εαν δενεχεις φαει σαλατες οχι καθαρισμενες ή κρεας ωμο...μην ανησυχεις.........

ειναι μερικοι γιατροι εγωιστες και λενε οτι να΄ναι και ας μην ξερουν.......ετσι την πατησα εγω......

παρε και μια δευτερη γνωμη.......

• 3 weeks later...

Διαφημίσεις