Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρο και γιαγια


Recommended Posts

εχετε καμια βοηθεια απ τις γιαγιαδες??εμενα η μια γιαγια μενει μακρια κ ερχετε μονο σε γιορτες..κ η αλλη γιαγια δουλευει τα πρωινα, οποτε ερχετε μονο τα σαββατα, για να προλλαβαινω να παω κ κανα σουπερμακρκετ κλπ γτι δεν εχουμε κοντα μας...πως τα πατε με τις πεθερες σας που αφηνετε τα μωρα σας με λιγα λογια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχετε καμια βοηθεια απ τις γιαγιαδες??εμενα η μια γιαγια μενει μακρια κ ερχετε μονο σε γιορτες..κ η αλλη γιαγια δουλευει τα πρωινα, οποτε ερχετε μονο τα σαββατα, για να προλλαβαινω να παω κ κανα σουπερμακρκετ κλπ γτι δεν εχουμε κοντα μας...πως τα πατε με τις πεθερες σας που αφηνετε τα μωρα σας με λιγα λογια ?

εμένα και οι 2 γιαγιάδες μένουν επαρχία, οπότε μόνο 1-2 βδομάδες το καλοκαίρι που πάμε διακοπές έχω τη βοήθειά τους. καθημερινά, ο μεγάλος πάει παιδικό και η μικρή είναι με γυναίκα στο σπίτι. κι από το απογευματάκι τα παλεύουμε μόνοι μας με τον άντρα μου...

Link to comment
Share on other sites

kαλησπέρα,

Και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα,η μαμά μου αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας, η πεθερά μου εργάζεται ( αλλά και να μην εργαζόταν το ίδιο θα ήταν δεν την εμπιστεύομαι για το παιδί μου) εγώ μετά απο 1 χρόνο που μεγάλωνα την μπουμπού μου πήγα στην δουλειά απότε και αναγκάστηκα κ βρήκα μία πολύ καλή κυρία και προσέχει την μικρή μου ( πάλι καλά βρήκα μέσω χρυσής ευκαιρίας την κυρία και αποδείχτηκε καλή )

Link to comment
Share on other sites

εμένα και οι 2 γιαγιάδες μένουν επαρχία, οπότε μόνο 1-2 βδομάδες το καλοκαίρι που πάμε διακοπές έχω τη βοήθειά τους. καθημερινά, ο μεγάλος πάει παιδικό και η μικρή είναι με γυναίκα στο σπίτι. κι από το απογευματάκι τα παλεύουμε μόνοι μας με τον άντρα μου...

να χαίρεσαι κ τον γιο σου για την γιορτή του!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα και οι 2 γιαγιάδες μένουν επαρχία, οπότε μόνο 1-2 βδομάδες το καλοκαίρι που πάμε διακοπές έχω τη βοήθειά τους. καθημερινά, ο μεγάλος πάει παιδικό και η μικρή είναι με γυναίκα στο σπίτι. κι από το απογευματάκι τα παλεύουμε μόνοι μας με τον άντρα μου...

ποσο ειναι η μικρη σου?κ την γυναικα απο που την βρηκες?κ εγω θα θελα για λιγες μερες τη βδομαδα για να προλλαβαινω καποιες εξωτερικες δουλειες..γτι ο αντρασ μου φευγει το πρωι κ γυρναει το βραδυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο ειναι η μικρη σου?κ την γυναικα απο που την βρηκες?κ εγω θα θελα για λιγες μερες τη βδομαδα για να προλλαβαινω καποιες εξωτερικες δουλειες..γτι ο αντρασ μου φευγει το πρωι κ γυρναει το βραδυ..

η μικρή μου είναι περίπου 8 μηνών αλλά με τη γυναίκα είναι από 4.5 μηνών. τη γυναίκα αυτή (32 ετών είναι) την είχα δει σε μια γειτόνισσα που της καθαρίζει το σπίτι και της είχα πει να έρθει και στο δικό μου όταν ήμουν σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, να με βοηθάει με τις δουλειές. είναι καλή κοπέλα και καλή στις δουλειές και την κράτησα και για το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

kαλησπέρα,

Και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα,η μαμά μου αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας, η πεθερά μου εργάζεται ( αλλά και να μην εργαζόταν το ίδιο θα ήταν δεν την εμπιστεύομαι για το παιδί μου) εγώ μετά απο 1 χρόνο που μεγάλωνα την μπουμπού μου πήγα στην δουλειά απότε και αναγκάστηκα κ βρήκα μία πολύ καλή κυρία και προσέχει την μικρή μου ( πάλι καλά βρήκα μέσω χρυσής ευκαιρίας την κυρία και αποδείχτηκε καλή )

χαχα τοσο καλα..εγω την εμπιστευομαι αλλα μερικες φορες εκνευριζομαι δεν ξερω τωρα αν ειναι οι ορμονες μου που θηλαζω..πχ προχτεσ μου ξυπνησε το μωρο για να το δειξει σε μια κοπελα (συγγενης)..βεβαια το μωρο εκλαιγε οταν το ξυπνησανε κ λογικο... κ το δωσε σε μια αγνωστη (για το μωρο)..που να τησ τον ξαναφησω τωρα..ααχ πωσ θα βρω κ εγω μια καλη κυρια να την εμπιστευομαι?ησουν τυχερη που τη βρηκες..

Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου είναι περίπου 8 μηνών αλλά με τη γυναίκα είναι από 4.5 μηνών. τη γυναίκα αυτή (32 ετών είναι) την είχα δει σε μια γειτόνισσα που της καθαρίζει το σπίτι και της είχα πει να έρθει και στο δικό μου όταν ήμουν σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, να με βοηθάει με τις δουλειές. είναι καλή κοπέλα και καλή στις δουλειές και την κράτησα και για το παιδάκι μου.

να χαιρεσαι το γιο σου!! :P τωρα ειδα που σου ευχηθηκε η κοπελα για τη γιορτη..κ τη κορουλα σου επισησ!!μια χαρα που τη βρηκες...να σασ ρωτησω με την ωρα πληρωνονται δηλαδη συμφερει??

Link to comment
Share on other sites

να χαιρεσαι το γιο σου!! :P τωρα ειδα που σου ευχηθηκε η κοπελα για τη γιορτη..κ τη κορουλα σου επισησ!!μια χαρα που τη βρηκες...να σασ ρωτησω με την ωρα πληρωνονται δηλαδη συμφερει??

σε ευχαριστώ για τις ευχές!! εμένα έρχεται 7.30 - 15.30. Κρατάει το μωρό και όταν αρρωσταίνει ο μεγάλος ή δεν λειτουργεί το σχολείο του τα κρατάει και τα 2. Κάνει και όλες τις δουλειές του σπιτιού. Της δίνω 600 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ για τις ευχές!! εμένα έρχεται 7.30 - 15.30. Κρατάει το μωρό και όταν αρρωσταίνει ο μεγάλος ή δεν λειτουργεί το σχολείο του τα κρατάει και τα 2. Κάνει και όλες τις δουλειές του σπιτιού. Της δίνω 600 ευρώ το μήνα.

μια χαρα να μην εχεις κ εσυ τισ δουλειες μετα να μπορεισ να ασχοληθεισ με τα παιδια σου..σιγουρα θα τισ κανει οταν κοιμαται το μωρο...κ εγω σκεφτομαι να βρω καποια για 2-3 φορεσ τη βδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα να μην εχεις κ εσυ τισ δουλειες μετα να μπορεισ να ασχοληθεισ με τα παιδια σου..σιγουρα θα τισ κανει οταν κοιμαται το μωρο...κ εγω σκεφτομαι να βρω καποια για 2-3 φορεσ τη βδομαδα..

ναι η μικρή κοιμάται 1.5-2 ώρες κάθε μεσημέρι οπότε τότε μπορεί να κάνει τα πάντα. και το σπίτι με 2 μικρά είναι κάθε μέρα χάλια....άντε τώρα να γυρίζεις από τη δουλειά στις 4.30 και να έχεις να κάνεις κι όλα αυτά....ευτυχώς μόνο με το μαγείρεμα ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τις ευχές!! εμένα έρχεται 7.30 - 15.30. Κρατάει το μωρό και όταν αρρωσταίνει ο μεγάλος ή δεν λειτουργεί το σχολείο του τα κρατάει και τα 2. Κάνει και όλες τις δουλειές του σπιτιού. Της δίνω 600 ευρώ το μήνα.

 

'Οντως πραγματική ευκαιρία. Αν σκεφτείς οτι εγω δίνωπερίπου 480 και κάνει μόνο τις δουλειες που αφορούν τον γιό μου. Δηλαδή πλένει μπιμπερό , σιδερώνει τα ρούχα του-αν υπάρχουν για σίδερο-του μαγειρεύει , τον ταίζει κλπ. Επίσης έρχεται από τις 9 και φεύγει στις 3!!!Μια χαρά σε βρίσκω , ούτε του παπά μην το πείς!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

'Οντως πραγματική ευκαιρία. Αν σκεφτείς οτι εγω δίνωπερίπου 480 και κάνει μόνο τις δουλειες που αφορούν τον γιό μου. Δηλαδή πλένει μπιμπερό , σιδερώνει τα ρούχα του-αν υπάρχουν για σίδερο-του μαγειρεύει , τον ταίζει κλπ. Επίσης έρχεται από τις 9 και φεύγει στις 3!!!Μια χαρά σε βρίσκω , ούτε του παπά μην το πείς!!! χαχαχαχα

κάπου μας ωφέλησε και η οικονομική κρίση.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμάς η πεθερά μου μένει μακριά, αλλά δεν ξέρω αν θα της εμπιστευόμουνα το μωρό γιατί είναι λίγο απρόσεκτη. Η μαμά μου όμως μένει αρκετά κοντά οπότε έρχεται όταν είναι να βγω για μερικές δουλειές, ή αν θέλουμε να πάμε κανένα σινεμά, ή να κάνουμε το μωρό μπάνιο όταν ο άντρας μου γυρίζει αργά το βράδυ από δουλειά και δεν μπορώ μόνη μου. Πάντως είναι πολύτιμη η βοήθειά της. Βρε κορίτσια, οι κοπέλες που σας βοηθούν πώς μπορούν και κάνουν και δουλειές και ασχολούνται συγχρόνως με τα μωρά; Εγώ όταν είμαι μόνη μου στο σπίτι και το μωρό ξύπνιο δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

μργαλο πραγμα οι γιαγιαδες και ειμαι απο τις τυχερες κατα μια ενοια γιατι τις εχω και τις 2, δουλευουν βεβαια αλλα τον χειμωνα εχουν πολυ χρονο, με την πεθερα μου δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχω με την μαμα μου με την οποια επαναπαυτικα ολο τον χειμωνα λογο εγγυμοσυνης και της τον αφηνα συνεχεια και χωρις λογο, οι ορμονες ακομα δεν εχουν στρωσει!!!! με αποτελεσμα να ανακαλυψω μια μερα οτι ο μικρος μου ηταν αλλο παιδι και σιγουρα οχι δικο μου, ηταν δημιουργημα της, ακραιες καταστασεις, ηταν σαν να ξυπνησα απο λυθαργο και ειδα μια πολυ ασχημη πραγματικοτιτα. ηταν ενα παιδι γλυκο και κοινωνικο και ξαφνικα ανακαλυψα οτι το παιδι μου ειχε γινει το πιο ιδιοτροπο και γρινιαρικο μωρο που ειχα συναντησει, δεν αφινε να τον ακουμπήσει και να του μιλησει κανεις εκτος σπιτιου, εκοψε το γαλα και παρα λιγο και το φαγιτο και το διμιουργησε και αυτο η γιαγια του, αφου επεσα να πεθανω και τα εβαλα με την μαμα μου χωρις να της το πω βεβαια γιατι οταν προσπαθησα εβαλε τα κλαματα σε δημοσιο χωρο, γιναμε ρεζιλι και βεβαια ακρη δεν βρηκαμε ισα ισα που βγηκε και απο πανω, μετα τα εβαλα με τον εαυτο μου γιατι την ξερω και το επετρεψα αυτο... τεσπα το θεμα ειναι οτι το καταλαβαμε νωρις και εχει καπως διορθωθει το παιδακι, να φανταστείτε οτι ο πατερας μου τα ειχε καταλαβει ολα αυτα πολυ πιο νωρις απο μενα αλλα μου το ειπε λιγο αργα.... θα εγραφα και γεγονοτα αλλα θα βαρεθητε να διαβαζετε τοσες ωρες!!!! τωρα την εχω ελλατωσει πααααααρρρααααααααααααα πολυ, δεν το εει καταλαβει ακομα και δεν θελω ειναι η αληθεια γιατι δεν μπορεις να αλλαξεις τα μυαλα ενος μεγαλου ανθρωπου και δεν θελω να την στεναχωρω γιατι πραγματικα γινετε θυσια για μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φοβερη βοηθεια απο την πεθερα μου και τον πεθερο μου,η μανα μου μενει μακρια μεν,αλλα αν ηθελε ειχε τη δυνατοτητα να ερχεται εδω οποτε θελει να βλεπει το εγγονι της ,ειναι ευπροσδεκτη,χωρος υπαρχει πολυς,αλλα ειναι προβληματικη η νοοτροπια της...βασανιζεται πρωτα αυτη και μετα δημιουργει αποριες στους υπολοιπους για τη συμπεριφορα της.Εγω ξερω πώς σκεφτεται και δεν εχω αποριες,αλλα πραγματικα ωρες ωρες γινομαι εξω φρενων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να ρωτήσω κι εγω κατι που έχει σχέση με τη γιαγιά. Ο μικρός είναι 3 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Σε 2 εβδομάδες θα επιστρέψω στη δουλειά, ωράριο 8 με 13.30. ο άντρας μου θα μπορεί να το κρατάει ως τις 10 περίπου και μετά θα αναλαμβάνει η γιαγιά. Το θέμα είναι πως εγώ θέλω η γιαγιά να έρχεται σπίτι μας γιατί δε θέλω ο μπέμπης να βγει από το πρόγραμμά του. Το θεωρώ πολύ σημαντικό να συνεχίσει να είναι στο χώρο του για να νιώθει ασφάλεια. Η πεθερά μου όμως θέλει να το κρατάει στο σπίτι της γιατί εκεί προσέχει και την 90 χρονών πεθερά της και δε θέλει να την αφήσει. Στο ίδιο σπίτι ζει και ο άλλος της γιος. Πράγμα που σημαίνει ότι το μωράκι μου θα βγαίνει μία φορά από το σπίτι για να πάει εκεί, με όλα τα σχετικά, ριλάξ, καρότσι, πιπίλες, γάλα, μπουκάλι...και μετά αν είναι ανήσυχος θα πρέπει να ξαναβγαίνει για να μου τον φέρουν στο σχολείο να τον θηλάσω. Είμαι υπερβολική που θέλω το μωρό να είναι στο χώρο του και να έχει την αποκλειστική φροντίδα ενός ανθρώπου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...