Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαρσιποι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ ον χρησιμοποίησα από την αρχή! Δηλαδή από 40 ημερών που βγήκαμε βόλτα τον φοραγα! Στην αρχή προς τα μέσα να κοιτάει το παιδί και όταν στηρίχθηκε τον γύρισα προς τα έξω!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδοορθοπεδικός που είχαμε τη μικρή όταν ήταν 20 ημερών (για το τυπικό υπερηχογράφημα ισχύων) μας είχε απαγορεύσει δια ροπάλου τη χρήση του κλασικού μάρσιπου (kicko, baby bjorn κλπ.), δλδ του μάρσιπου που στηρίζει το παιδί στον καβάλο με τα ποδαράκια να κρέμονται ίσια απ' έξω. Αυτοί οι μάρσιποι κάνουν κακό σε οποιαδήποτε ηλικία.

 

Αντίθετα, μας είχε συστήσει τη μεταφορά του παιδιού (είχαμε πάει τη μικρή στο ιατρείο του με το βρεφικό καθισματάκι αυτοκινήτου) με οτιδήποτε μάρσιπο προάγει τη "στάση του βατράχου" ή το "κράτημα της γύφτισας". Τουτέστιν, slings και mei tai. Και μάλιστα από την 1η στιγμή γέννησης του παιδιού δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδοορθοπεδικός που είχαμε τη μικρή όταν ήταν 20 ημερών (για το τυπικό υπερηχογράφημα ισχύων) μας είχε απαγορεύσει δια ροπάλου τη χρήση του κλασικού μάρσιπου (kicko, baby bjorn κλπ.), δλδ του μάρσιπου που στηρίζει το παιδί στον καβάλο με τα ποδαράκια να κρέμονται ίσια απ' έξω. Αυτοί οι μάρσιποι κάνουν κακό σε οποιαδήποτε ηλικία.

 

Αντίθετα, μας είχε συστήσει τη μεταφορά του παιδιού (είχαμε πάει τη μικρή στο ιατρείο του με το βρεφικό καθισματάκι αυτοκινήτου) με οτιδήποτε μάρσιπο προάγει τη "στάση του βατράχου" ή το "κράτημα της γύφτισας". Τουτέστιν, slings και mei tai. Και μάλιστα από την 1η στιγμή γέννησης του παιδιού δεν έχουν πρόβλημα.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Και εγώ φόρεσα και φοράω τον 21 μηνών γιό μου από το μαιευτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Α!

Ξέχασα να πώ οτι η πρώτη φορά που είδα sling (σε φωτο) ήταν... πάνω στον Σάκη, κατά την έξοδό του μετά της Κάτιας από το μαιευτήριο.

Το αναφέρω εδώ γιατί επιβεβαιώνει οτι τα slings μπορούν να χρησιμοποιηθούν από το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο παιδίατρος μου που είναι διευθυντης της παιδιατρικής του νοσοκομείου και νεογνολόγος επειδή ο μικρός είχε πρόβλημα με τα ισχία και φοράγαμε διπλή πάνα των είχα ρωτήσει για το μάρσιπο και μου χε πει εννοείται να τον φοράω και ότι του κάνει καλό γιατί κρατάει τα πόδια ανοιχτά πράγμα που είναι το ζητούμενο όταν έχει το παιδί χαλαρά ισχία! Ο καθε γιατρός τα δικά του τελικά!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι ειμαστε 2,5 ετων και οποτε δεν εχουμε τη διευκολυνση να παρουμε καροτσι μαζι (μιλαμε ομως για οταν προκειται να κανουμε βολτα και να "γραψουμε" ατελειωτα χιλιομετρα), χρησιμοποιουμε μαρσιπο πλατης.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rafa, αυτό που σου είπε ο γιατρός σου είναι η μισή αλήθεια. Πρέπει να πόδια να είναι ανοικτά, αλλά δεν αρκεί αυτό μόνο.

Όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει:

1) τα πόδια να είναι σε "θέση βατράχου". Η γωνία που έχουν μεταξύ τους οι μηροί πρέπει να είναι τουλάχιστον 90, εν πρέπει οι μηροί σε με τον κορμό του παιδιού να σχηματίζουν εξίσου γωνία 90. Δές τη "συσκευή" που χρησιμοποιούν σε σοβαρές περιπτώσεις εδώ: http://orthopedics.about.com/od/pediatrichipinjuries/a/dysplasia.htm

Οι κλασικοί μάρσιποι δεν έχουν τέτοια θέση.

 

2) ταυτόχρονα δεν πρέπει επ' ουδενί να στηρίζει βαρος η σπονδυλική στήλη του παιδιού. Ούτε αυτό το κάνουν οι κλασικοί μάρσιποι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΧΕΙΣ ΚΑΙ δικιο έτσι όπως το λες! όΜΩς όποιον είχα ρωτήσει μου χε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα! Εξάλλου πιστεύω ότι με συνετή χρήση δε δημιουργείταο τόσο μεγαλο πρόβλημα στο παιδί! Εγώ εξξάλλου λόγω μεγέθους (γεννήθηκε 4500) δεν τον έκανα και πολλές βολτες γιατί δεν άντεχε η μέση μου! Αντε σουπερμαρκετ, αεροπλάνο και κάτι κοντινο!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Το έψαχνα και το βρήκα. Ένα ωραίο άρθρο (και με παραπομπές) είναι αυτό http://www.ergobabycarrier.com/press/2007/11/spreadsquatposition.html#Anchor-6296'>http://www.ergobabycarrier.com/press/2007/11/spreadsquatposition.html#Anchor-6296

 

Fine, νομίζω οτι το 1ο μου post εδώ απαντά γενικά στα ερωτήματά σου. Ειδικά δεν μπορώ να σου πώ, υπάρχουν μικροδιαφορές μεταξύ των διαφόρων τύπων slings ή mei tai. Τα sites που διαθέτουν τέτοια έχουν πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Δές, π.χ., στο http://www.ergobabycarrier.com ή στο http://www.babywearing.gr/ (άντε να ενισχύουμε και τα ντόπια προϊόντα! ;) )

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι το mei tai δεν το ήθελε με τίποτα! τον βόλεψε συμβατικός μάρσιπος, με τον οποίο τον πήγαινα ατελείωτες βόλτες από 40 ημερών μέχρι και 6 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!! ΕΧΩ ΜΑΡΣΙΠΟ SLING...Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΜΗΝΩΝ(ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ)ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΚΑΘΗΣΤΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΕΞΩ Η' ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...