Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες γις εξάμηνο ΟΑΕΔ


Zuzunaki

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

έχω μερικές απορίες για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ που δεν κατάφερα να τις λύσω ακόμα κι όταν επισκέφτηκα τον ΟΑΕΔ της γειτονιάς μου. Έχω σκοπό να τα ξαναρωτήσω μετά τη γέννα, τώρα σε πρώτη φάση ρωτάω εδώ αν ξέρετε μου λέτε:

1) έχει δικαίωμα ο εργοδότης να μου αρνηθεί το εξάμηνο;

2) πόσον καιρό πριν πρέπει να τον ειδοποιήσω για το εξάμηνο και πώς γίνεται αυτό; Η κοπέλα στον ΟΑΕΔ μου είπε κάτι για έναν μήνα πριν τη λήξη της άδειας του ΙΚΑ, μόνο τότε είμαι κατοχυρωμένη, ξέρετε τι ισχύει;

3) Τα χαρτιά μας για το εξάμηνο πότε ακριβώς τα κάνουμε; Στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ σου δίνει ένα περιθώριο 2 μήνες μετά τη λήξη της άδειας λοχείας, αυτό τι σήμαίνει; Ότι μπορεί να γυρίσω στη δουλειά μου και να κάνω μετά την αίτηση; Εγώ θα ήθελα φυσικά να πάρω το εξάμηνο κολλητά με τις 63 μέρες του ΙΚΑ. Η κοπέλα στον ΟΑΕΔ μου είπε ότι τα χαρτιά δεν μπορώ να τα καταθέσω πριν λήξει η άδεια του ΙΚΑ. Αυτό σημαίνει ότι αυτόματα ξεκινάει το 6μηνο του ΟΑΕΔ με το που καταθέσω τα χαρτιά την ίδια μέρα; Δεν χρειάζεται κάποια έγκριση ή κάποια διαδικασία;

4) Τα ένσημα του ΟΑΕΔ μου είπε ότι θα γίνουνε και ένσημα υγειονομικής περίθαλψης μάλλον σύντομα. Αυτό τι σημαίνει; Μέχρι σήμερα τι ίσχυε; Πού ασφαλιζόμασταν για το 6μηνο που ήμασταν τον ΟΑΕΔ;

Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οσο αφορα για το αν μπορει να αρνηθει ο εγοδοτης του αυτο δεν το ξερω.παντως σιγουρα δεν μπορει να σε απολυσει.τωρα οτι σου ειπαν στον οαεδ για το 6μηνο ισχυει.πρεπει να ληξει η αδεια λοχειας και μετα να παρεις την κανονικη αδεια σου και μετα την επομενη μερα καταθετεις τα χαρτια για το 6μηνο.μετα απολιγες μερες θα σου ερθει στο σπιτι ενα χαρτι που θα γραφει οτι εγκριθηκε η αποφαση για το 6μηνο.μετα θα πρεπει να το δωσεις στον εργοδοτη σου.αυτα σε γενικες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα για το αν μπορει να αρνηθει ο εγοδοτης του αυτο δεν το ξερω.παντως σιγουρα δεν μπορει να σε απολυσει.τωρα οτι σου ειπαν στον οαεδ για το 6μηνο ισχυει.πρεπει να ληξει η αδεια λοχειας και μετα να παρεις την κανονικη αδεια σου και μετα την επομενη μερα καταθετεις τα χαρτια για το 6μηνο.μετα απολιγες μερες θα σου ερθει στο σπιτι ενα χαρτι που θα γραφει οτι εγκριθηκε η αποφαση για το 6μηνο.μετα θα πρεπει να το δωσεις στον εργοδοτη σου.αυτα σε γενικες γραμμες.

 

Λοιπον ακου

τυπικα ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να αρνηθει.ωστοσο πολλες φορες υπονοουν διαφορα πλαγιομετωπικα και πολλες κοπελες αναγκαζονται να τ αφησουν

δικαιωμα να κανεις τα χαρτια σου εχεις 60 μερες μετα την κανονικη σου αδεια

δηλαδη τελειωνουν οι 63 μερες λοχειας,κολλας καπακι την αδεια καλοκαιριου(περιπου μηνας)και μετα αρχιζει το εξαμηνο.εσυ πανε τα χαρτια σου καλυτερα μολις τελειωσει η αδεια.τα χαρτια μπορει και να τα κανεις 1 μηνα μετα αλλα το εξαμηνο θα εχει αρχισει να μετραει απο τοτελος της αδειας διακοπων.

ζητανε και καινουργια χαρτια να χεις υποψην.

οτι αλλο χρειαστεις πες.;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή : αν η άδεια του ΙΚΑ τελειώσει μέσα στο 1ο 6μηνο του έτους ( ιανουάριο ως Ιούνιο ) τότε παίρνεις πρώτα το 6μηνο και μετα την κανονική σου άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

η άδεια του ΙΚΑ μου υπολογίζω να τελειώσει τον Δεκέμβρη, οπότε θα πάρω και τις 5 μέρες άδεια που δικαιούμαι από το 2011 και μετά θεωρητικά θα πρέπει να αρχίσει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Με ενδιαφέρει το θέμα του εργοδότη και πότε πρέπει να του το ανακοινώσω γιατί έχω πρόβλημα γενικώς με τον συγκεκριμένο άνθρωπο και θέλω να είμαι τυπική για να μην μου πει μετά δεν μου το είπες. Κι εγώ περιμένω αντιδράσεις εκβιαστικές αλλά δεν γίνεται να αφήσω το μωρό 2 μηνών.

Αν κατάλαβα καλά, τη μέρα που θα τους πάω τα χαρτιά αρχίζει να μετράει και το εξάμηνο; Δεν είναι πολύ σαφές αυτό. Δηλαδή πχ. τελειώνει η άδεια του ΙΚΑ μου 20 Δεκέμβρη, παίρνω και τις 5 μέρες που έχω υπόλοιπο άδειας του 2011, πάω στον ΟΑΕΔ τα χαρτιά 27 Δεκέμβρη και το εξάμηνο αρχίζει αυτόματα από εκείνη τη μέρα; Δεν χρειάζεται κάποια έγκριση; Αυτό με αγχώνει εμένα, για να ξέρω τι θα πάω στη δουλειά.

Αν μπορείτε εξηγήστε μου κι ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις καταθεσεις τα χαρτια σου για το 6μηνο θα σου ερθει χαρτι στο σπιτι με την εγκριση κα το ενα το κρατας εσυ και το αλλο του το δινεις.αλλα μαλλον προτεραιοτητα ειναι να το κουβεντιασεις μαζι του.τα υπολοιπα θα τα δεις στην πορεια.οτι απορια εχεις ξαναρωτησε μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσιααα!!! εχω πητ στις 12/1..την φετινη μου αδεια(του 2011δλδ) δεν την εχω παρει γιατι ειμαι απ'τον 3ο μηνα με αναρρωτικη αδεια. οταν ειναι να παρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ θα παρω πρωτα λοιπον την αδεια του '11 μετα του '12 κ μετα να ξεκινησει το 6μηνο?? δεν πιστευω να χασω την αδεια μου του 2011??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Zuzunaki 21 Δεκέμβρη να πας στον ΟΑΕΔ, αυτοί θα σου πουν ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις . Αλλα μην περιμένεις να παει 27, είναι και οι γιορτές και θα τους κυνηγας !

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 6μηνο και εδω και 1+1/2 μήνα δεν είχε γίνει κατάθεση χρημάτων απο ΟΑΕδ.

Μην τα πολυσυζητω.

Έβαλαν έξτρα κρατήσεις. Και καλα για ασφάλιση. Συνταξιοδοτικό γιατι ιατροφαρμακευτική είχε.

Είχε γίνει και μια αύξηση στο πόσο. Αλλα τώρα με την κράτηση, τα λεφτα θα μειωθούν γύρω στα 40?. Ακριβώς πόσο θα είναι το πόσο, δεν ξέρουν.

Θα δούμε.

Έλεος. Όλο κόβουν-κόβουν αλλα τα πάντα γύρω ακριβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariazerta πρώτα το 6μηνο και μετα τις 2 άδειες

επειδη στην εταιρεια μου ειναι ψιλοαπατεωνακια(οπου τους παιρνει!!) οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι κ κοιτανε να μου φανε οσα περισσοτερα μπορουνε. ετσι φοβαμαι οτι αν παρω πρωτα το 6μηνο μετα δεν θα μου δωσουν την αδεια για να γυρισω αρων αρων στην δουλεια,ετσι σκεφτομουν πρωτα να παρω τις αδειες μου...γινεται αυτο????

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη στην εταιρεια μου ειναι ψιλοαπατεωνακια(οπου τους παιρνει!!) οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι κ κοιτανε να μου φανε οσα περισσοτερα μπορουνε. ετσι φοβαμαι οτι αν παρω πρωτα το 6μηνο μετα δεν θα μου δωσουν την αδεια για να γυρισω αρων αρων στην δουλεια,ετσι σκεφτομουν πρωτα να παρω τις αδειες μου κ μετα το 6μηνο...γινεται αυτο????
:oops:
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...