Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως δεν εχω γαλα πια???


Recommended Posts

ο μπεμπουλης μου ειναι 7 ημερων και εχω ξεκινήσει να τον θηλαζω αποκλειστικα απο το μαιευτήριο. Μόνο που τον θηλάζω με θηλες σιλικόνης γιατι δεν εχω καθολου θυλη. Στο μαιευτήριο το στηθος μου ηταν σκληρο και το ενιωθα να γεμίζει και να αδειάζει οταν το μωρο ετρωγε τώρα ομως που πηγα στο σπιτι το στηθος μου ειναι μαλακο και δεν φαινεται να εχει γαλα. Οταν κοιτάζω την θηλη φαινεται να εχει γαλα μεσα και επίσης με ποναει πολυ το στηθος μου οχι η θηλα αλλα το στηθος σαν να βγαινει το γαλα με πονο. Υπαρχει περίπτωση να εχει αρχησει να μου κοβεται το γαλα και αν ναι τι να κανω θελω να θηλασω το μωρο μου.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμία φορά όταν θέλουμε κάτι πολύ δεν γίνεται Μην αγχώνεσε όμωςΣίγουρα δεν είναι τίποτα καλύτερα πάρε τον γιατρό σου να σου πει σίγουρα ............αλλα στην χειρότερη ας είναι καλά το γάλα του εμπορίου τόσα παιδάκια μεγαλώνουν μαυτό

Link to comment
Share on other sites

Καμία φορά όταν θέλουμε κάτι πολύ δεν γίνεται Μην αγχώνεσε όμωςΣίγουρα δεν είναι τίποτα καλύτερα πάρε τον γιατρό σου να σου πει σίγουρα ............αλλα στην χειρότερη ας είναι καλά το γάλα του εμπορίου τόσα παιδάκια μεγαλώνουν μαυτό

 

:shock::shock::shock:λοιπον, η κοπελα λεει θελει να θηλασει. σε παρακαλω σταματα να την αποπροσανατολιζεις και να λες την προσωπικη σου αποψη, δεν ζηταει αποψη, ζηταει βοηθεια.ειναι κατανοητο, ετσι δεν ειναι;

επισης ο γιατρος της ενδεχομενως να μην εχει ιδεα απο θηλασμο και να της προτεινει να παρει χαπι για να κοπει το γαλα χωρις να υπολογιζει την ανεπανορθωτη ζημια....

 

 

anpap μπορεις να απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις:

 

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

 

Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε τα παρακάτω στοιχεία, αρκεί να μου τα στείλετε με πμ.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

Β. Το φύλο του βρέφους

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο σκληρό ή μαλακό είναι το στήθος, δεν είναι κριτήριο για το αν έχει γάλα, γιατί το στήθος δεν είναι αποθήκη, είναι το εργοστάσιο παραγωγης.

Γάλα υπάρχει και παράγεται πάντα αν το μωράκι τραβάει σωστά και το στήθος μπορεί να το αισθάνεσαι πάντα μαλακό και όχι γεμάτο αλλά να υπάρχει επαρκής ποσότητα.

 

Κριτήρια καλού θηλασμού είναι:

- Να αλλάζεις συχνά πάνες (τουλάχιστον 6) επειδή το μωράκι κάνει αρκετά ούρα/ κακά (για τα κακά βέβαια να θυμάστε ότι το μητρικό γάλα είναι 100% απορροφήσιμο και δεν έχει πολύ υπόλειμμα με αποτέλεσμα πολλά μωράκια να κάνουν κακά τους μέχρι και λιγότερο από 2 φορές την εβδομάδα)

 

- Να παίρνει το αναμενόμενο βάρος (περίπου 30γρ/μέρα - 200 γρ την εβδομάδα ή 800γρ-900γρ/μήνα το μήνα για τον 1μήνα).

 

Γενικά η σύσταση είναι να μη δίνετε εύκολα συμπλήρωμα, είναι άλλη ιστορία να θηλάζει το μωρό (είναι πιο δύσκολο γιαυτό) και άλλο να ρουφάει από έτοιμο μπιμπερό.

 

Να πίνετε πολλά υγρά να κοιμάστε όσο μπορείτε ενδιάμεσα και να μη περιμένετε να γίνουν όλα όπως τα λένε τα βιβλία πχ τα μωρά που θηλάζουν συχνά πεινάνε σε 1:30-2 ώρες και όχι στο 3ωρο του μπιμπερού.

 

Ο θηλασμός θέλει υπομονή επιμονή και καλή συνεργασία με το μωρό και σίγουρα όχι ενοχές αν αποτύχει. Όλα θα πάνε καλά.

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!!!!

 

απαντησε στις ερωτησεις που σου εδωσε η DaF και μην αγχωνεσαι

οπως σου ειπαν παραπανω το σκληρο η μαλακο στηθος δεν παιζει κανενα ρολο στην παραγωγη γαλακτος

οσο για τις θηλες σιλικονης καλυτερα βγαλε τις

και εγω ειχα επιπεδες θηλες εντελως τους πρωτους 5-6 μηνες μετα αλλαξε αυτο με τον θηλασμο τοσο καιρο

μην φανταστις τρομερη επιμυκυνση αλλα εχει διαφορα

δεν ξερω εμενα μονο σαν προβλημα μου φαινονται οι θηλες σιλικονης

 

το γαλα σου θα συνεχισει να υπαρχει οσο συνεχιζεις τον θηλασμο ειναι θεμα προσφορας και ζητησης

 

δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα χωρις να απαντησεις τις ερωτησεις πιο πανω

μπορεις να παρεις ενα σλινγκ και να εχει το μωρο ολη μερα πανω σου να θηλαζει οσο θελει οποτε θελει και να μπορεσεις να κανεις και κανα μαγειρεμα και εσυ

μην κρατας ωραρια στο θηλασμο τωρα μπορει να θελει γαλα και στηθος 18 ωρες το 24ωρο ειναι δυσκολο στην αρχη Αλλα αξιζει τον κοπο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει!:-)

μην αγχωνεσαι ,δεν κοβεται ετσι ευκολα.και αφου το αρχισες θα τα καταφερεις.

ηθελα κατι να πω για τις ψευτοθηλες.ουτε εγω εχω θηλες ειναι τελειως επιπεδες,στο νοσοκομειο δεν με βοηθησε καμια μαια με το θηλασμος.μαλιστα μια ειπε αποκλειεται να τα καταφερεις!!!!καλη της ωρα αλλα δεν κανει για το επαγγελμα η γυναικα(ηταν και στην εντατικη με τα προωρα μωρακια,κριμα τη θεση).το αποτελεσμα θα σου πω.την θηλαζω αποκλειστικα αφου φυγαμε απο εκει και σημερα ειναι 3 μηνων και εχει διπλασιασει το βαρος της!!!

ερεθισε λιγο τις θηλες πριν τον θηλασμο και βαλε το μωρο στο στηθος.παλεψε το μην το αφηνεις!!!!

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...