Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

τώρα μάλιστα αν θεωρηθεί διαφημιστικό παρακαλείστε να διαγραφεί..........

 

σπαθόλαδο είναι ελαιόλαδο με άγριο σπαθόχορτο μέσα.Ιδανικό για επούλωση πληγών ελκών κ.α το βρίσκεις σε βιολογικά καταστήματα.............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


MARILENA MEΛΑΝΙ!! Μελάνι από το φαρμακείο βάλε της με ένα μπαμπακάκι, αφού την καθαρίσεις καλά με νεράκι και στεγνώσει. Μόλις στεγνώσει και το μελάνι, βάλε από πάνω κρεμούλα (Η Penaten είναι πολύ καλή, στην προτείνω). Το μελάνι τραβάει όλο το σύγκαμα. (ΠΡόσεχε όμως γιατί λερώνει). Αν έχει κάνει και πληγές η κρέμα HELIXDERM είναι φυτική και επουλωτική πολύ καλή. Περαστικά! (Παθούσα πολλάκις βλέπεις... :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση!

Υπαρχει περιπτωση να κανει διαρροια οταν βγαζει δοντια?

και το ρωταω γιατι ειχε διαρροια ολη μερα χθες και σημερα ο π...ς της ουτε βλεπετε, ουτε αγγιζετε!!!!

Ποναει παρα πολυ!!! Δεν μπορει να περπατησει καλα. Παει με ανοιχτα τα ποδια η καημενη.

Της εβαλα sudocream, penaten και bepanthol.

Να δοκιμασω το μελανι?

Link to comment
Share on other sites

Fivi, πολλοί γιατροί αμφισβητούν τη σχέση διάρροιας-οδοντοφυίας, αλλά η μάνα μου λέει ότι όταν ήμουν μικρή, κάθε φορά που με έπιανε διάρροια, μου άνοιγε το στόμα και πάντα εντόπιζε ένα νέο δοντάκι που μόλις έσκαγε.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

karfori's baby,

μαλλον οπως τα λεει η μαμα σου πρεπει να ειναι. Σημερα ανακαλυψα δυο τραπεζιτες κατω οι οποιοι εχουν φουσκωσει υπερβολικα και παει να βγει το δοντι. Δεν μπορει να μασησει το φαγητο της. Και η διαρροια τελος. Το συγκαμα βεβαια υποχωρησε λιγο αλλα οχι τελειως. Αν μου το ξανακανει οταν θα βγαλει δοντι... θα ειμαι σιγουρη μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΙΔΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!

Λοιπον απο το συγκαμα το παιδι κλαιει και χτυπιεται, ουρλιαζει κλπ !!!

Δεν ξερουμε πια τι να κανουμε !!!

Εχουμε βαλει όλες τις κρεμες που ειναι κλασσικες, Frezyderm, Penaten, Sudocream και μας εδωσε και ο φαρμακοποιος μια που τωρα δεν θυμαμαι πως λεγεται... Βαλαμε ακομα ελαιολαδο και μελανι !!!

ΤΙΠΟΤΑ !!!

Χειροτερεψε !!!

Τωρα παλι ο συζυγος ειναι φαρμακειο αλλα τι στο καλο θα του δωσει πια δεν ξερω !!!

 

Την καναμε και μπανακι (δηλαδη να κατσει μεσα στο νερο γιατι πλυσιμο κανουμε ολη μερα, αφου ολη μερα εχουμε διαροια !!!)...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ !!! Τωρα αποκοιμηθηκε απο το κλαμα και παλι μεσα στον υπνο της η γλυκουλα μου κλαιει !!!

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.... Χριστιανοι, κοντευω να φλιπαρω !!!

Link to comment
Share on other sites

Marilena, αν το αφησεις χωρις πανα?

Ετσι μου ειπε ο παιδιατρος εμενα. Για να αεριζεται!

Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο, θα γινει χαλια αλλα....εστω για λιγη ωριτσα.

Ειναι παντως οτι χειροτερο.

Α! και στο πλυσιμο το νερο να ειναι λιγο δροσερο γιατι ανακουφιζονται.

Αυτα δεν ξερω τι αλλο! Και εμενα η Ηλεκτρα χαλια ειναι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια πηγαμε στο νοσοκομειο τελικα χθες...

 

Λοιπον οσον αφορα το συγκαμα να σας πω ότι εμαθα απο την παιδιατρο που μας ειδε εκει στην εφημερια του Μητέρα.. βέβαια ειδαμε βελτιωση με τη μια...

Μας έδωσε δύο κρέμες, την Zinco της Hydronit νομιζω και Daktador... μου ειπε αν τσουζει πολύ η Daktador και δεν την αντεχει να βάλω Daktarin...

Η Zinco είπε 3 φορες την ημέρα και αν χρειαστεί και παραπάνω, ενώ αυστηρά η άλλη ΜΟΝΟ 2 φορές την ημέρα και η όλη θεραπεία για 3 μέρες... Επιπλέον μου είπε ότι η Daktador πρέπει να είναι στο ψυγείο !!!

 

Αυτα κι ελπιζω σε καλύτερες μέρες...

 

Παρεπιπτοντως μου είπε σε τετοιες περιπτωσεις να μην ξαναβαλουμε ενυδατικές κρέμες ( δηλαδή Frezyderm, Penaten, Sudocream κλπ) της καναμε λεει κακο :(:oops::cry:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, βρε Μαριλένα, πολύ μεγάλη ιστορία πρέπει να είχε πάθει το παιδάκι σου για να σου πει να βάλεις Dactador. Δηλαδή είχε φτάσει σε σημείο να κάνει κάτι σαν έκζεμα; Εμείς χρησιμοποιήσαμε την εν λόγω κρέμα όταν ο μικρός ήταν περίπου 40 ημερών και είχε βγάλει κάτι φοβερά σπυριά σε όλο το πρόσωπο που δεν περνούσαν με τίποτα.

Η Dactador περιέχει κορτιζόνη και μάλλον γι'αυτό σου είπε να τη χρησιμοποιήσεις μόνο δύο μέρες. Και όντως, κι εμείς στο ψυγείο την έχουμε.

Σου εύχομαι να έχετε καλύτερες μέρες και σύντομα λευκότερους και απαλότερους πωπούς! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μαριλένα μου περαστικά σας!!!

Το τρέμω και εγώ το σύγκαμα γιατί είχαμε περάσει ένα γερό κάποτε μετά από θεραπεία με αντιβίωση ... είχαμε φτάσει μέχρι και σε δερματολογό. Πάντως βοήθησε πολύ ο καλός αερισμός της περιοχής της πάνας και το σχολαστικό στέγνωμα στο άλλαγμα ( με σεσουάρ μαλλιών παρακάλω χιχιχιχι!!!)

Και πάλι περαστικά σας!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε ερεθισμούς η παιδίατρος μας σύστησε την Verdal και μείναμε ευχαριστημένοι. Μας είπε επίσης όχι κρέμα με ψευδάργυρο στην ήδη ερεθισμένη περιοχή! Μια άλλη καλή κρέμα που μπορεί να σε γλιτώσει από την κορτιζόνη είναι η Sebamed Healing Cream. Όσο για την οδοντοφυία, κάνει τρελό σύγκαμα στα καλά καθούμενα!!! Με λίγη Verdal πάντως περνούσε γρήγορα. Η έκθεση στον αέρα είναι ότι καλύτερο για τον ερεθισμό! Μια υφασμάτινη πάνα χωρίς κάλυμμα είναι μια λύση που δεν θα λερώσει τον κόσμο :D. Αν δεν έχει κάποιος, μπορεί να χρησιμοποιήσει μια πετσετούλα. Τελευταία βάζουμε μια γερμανική κρέμα που βρίσκουμε στο Λητώ, την Bubchen. Όλα τα προϊόντα αυτής της εταιρίας είναι πολύ αποτελεσματικά και έχουν και καλή βαθμολογία στο okotest.

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, ένα θα σας πω. Από προσωπική πείρα με ένα παιδί των μίνιμουμ 5 κενώσεω ημερισίως!!!!!(εγώ 5 φορές το μήνα πάω τουαλέτα και αν), καθόλου ενυδατικές και όποτε παρουσιαστεί θεμα μελάνι από το φαρμακείο. Τίποτα πιο εγγυημένο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκινώντας να πω ότι έχω λατρέψει αυτό το site!

Είμαστε νέοι γονείς και έχουμε έναν μπέμπη 20 ημερών και αγχωνόμαστε. Μας έχετε βοηθήσει ήδη πάρα πολύ. Ευχαριστούμε.

 

Δυστυχώς, ο μπέμπης έχει συγκαεί, οπότε αυτή η συζήτηση είναι πολύ επίκαιρη για εμάς... Θα δοκιμάσω κάποια από τα πράγματα που προτείνετε και θα ενημερώσω.

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καταλήξαμε στην εξής τεχνική, που φαίνεται να δουλεύει:

  • * συχνό άλλαγμα της πάνας (ανά δύο ώρες αυστηρά, ακόμα κι αν δεν παραπονιέται)
    * πλύσιμο με τρεχούμενο νερό - εκτός κι αν δεν έχει κάνει κακάκια, οπότε πλένουμε με γαζούλα-φυσιολογικό ορό
    * σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι (από απόσταση, να μην καεί το παιδί, ούτε να ζεσταθούν πολύ οι όρχεις)
    * χρήση bepanthol στην ερεθισμένη περιοχή

από όλα αυτά, θα σταθώ στο πιστολάκι - ΣΩΤΗΡΙΟ!

ο παιδίατρος μας είχε πει να μην τοποθετούμε την πάνα αμέσως για να αερίζεται το κολαράκι του μωρού, αλλά ο μπέμπης δεν καθόταν σε ησυχία.

με το πιστολάκι (συνδυασμός ζεστού αέρα + θορύβου) όχι μόνο δεν παραπονιέται, αλλά πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος! :-)

οπότε ανενόχλητοι βάζουμε κρέμα, του φοράμε πάνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλήξαμε στην εξής τεχνική, που φαίνεται να δουλεύει:

  • * συχνό άλλαγμα της πάνας (ανά δύο ώρες αυστηρά, ακόμα κι αν δεν παραπονιέται)
    * πλύσιμο με τρεχούμενο νερό - εκτός κι αν δεν έχει κάνει κακάκια, οπότε πλένουμε με γαζούλα-φυσιολογικό ορό
    * σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι (από απόσταση, να μην καεί το παιδί, ούτε να ζεσταθούν πολύ οι όρχεις)
    * χρήση bepanthol στην ερεθισμένη περιοχή

από όλα αυτά, θα σταθώ στο πιστολάκι - ΣΩΤΗΡΙΟ!

ο παιδίατρος μας είχε πει να μην τοποθετούμε την πάνα αμέσως για να αερίζεται το κολαράκι του μωρού, αλλά ο μπέμπης δεν καθόταν σε ησυχία.

με το πιστολάκι (συνδυασμός ζεστού αέρα + θορύβου) όχι μόνο δεν παραπονιέται, αλλά πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος! :-)

οπότε ανενόχλητοι βάζουμε κρέμα, του φοράμε πάνα κλπ.

 

Είμαστε φαν στο πιστολάκι από τότε που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα!!!

Υπάρχει πιστολάκι που έχει επιλογή λιγότερου θερμού αέρα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να καούν τα τρυφερά πωπουδάκια!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την ΑΝGELA,

 

Χρησιμοποιω μονο την κρεμα για το συγκαμα της bepanthol.

Στο πρωτο διμηνο την εβαζα καθημερινα.(ΔΕΝ ΕΧΕΙ PARABEN) μετα μονο πριν να κοιμηθει .

πιστευω οτι

1.χρειαζεται αλαγμα πανας το αργοτερο ανα διωρο .

2.πλυσιμο με αφθονο χλιαρο νερο στο νιπτηρα μετα απο καθε αλλαγη.

3.αερισμο ενα 5 λεπτο.

4.bepanthol .

 

(ετσι εφαρμοσα και το μωρο δεν εχει συγκαει ποτε -7 μηνων σημερα)

 

φιλια

( μακρια απο paraben ,κορτιζονη)

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

HELLO!!!Εμένα από όταν γεννήθηκε η μικρή μου έχει συγκαεί τουλάχιστον 20 φορές.Ο παιδίατρος μου είπε πως αυτό συμβαίνει επειδή έχει πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα.Οι οδηγίες του είναι οι εξής:

1)σε κάθε αλλαγή πάνας πλένουμε με σκέτο νερό ή με φυσιολογικό όρό

2)στεγνώνουμε την περιοχή

3)βάζουμε κρέμα zinco ή fissan(εναλάξ)

4)φοράμε βαμβακερό βρακάκι και από πάνω την πάνα και

5)αν το σύγκαμα είναι προχωρημένο(πληγή κλπ.)χρησιμοποιούμε μια επουλωτική κρέμα που λέγεται HELIXDERM 20gr.

Απ'οτι ξέρω καμία δεν περιέχει κορτιζόνη ή paraben.....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

stella36 ο παιδίατρος μας απαγόρεψε το ταλκ γιατί λέει είναι από μόνο του ''στεγνό'' με αποτέλεσμα με τα τσισάκια να κάνει επίστρωση στο δερματάκι του μωρού και να διατηρεί την υγρασία μέχρι την επόμενη αλλαγή με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες για σύγκαμα.Δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι σωστό αλλά πιστεύω πως κάποιος θα μπορεί να μας απαντήσει....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

H mpempa mou exei terastia magoulakia kai polles diples sto laimoudaki ths. Shmera mou murise paraksena kai eida oti anamesa stis diples sto laimoudaki ths exei sugkama kai matwse!!!!! :shock:

To kaimeno prepei na ponaei giati arxise na tsirizei molus peiga na to skoupiso. H giatros mou edose mia poudra daktarin kai ena spay. Exei perasei kanena moraki to idio kai an nai ti kanate?? Mou einai duskolo na ths balo to farmako i na thn stegnoso kala...giati einai polu bathia kai megales oi diples kai to moro fonazei kai xtupiete otan pao na dw ton laimo ths

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
H mpempa mou exei terastia magoulakia kai polles diples sto laimoudaki ths. Shmera mou murise paraksena kai eida oti anamesa stis diples sto laimoudaki ths exei sugkama kai matwse!!!!! :shock:

To kaimeno prepei na ponaei giati arxise na tsirizei molus peiga na to skoupiso. H giatros mou edose mia poudra daktarin kai ena spay. Exei perasei kanena moraki to idio kai an nai ti kanate?? Mou einai duskolo na ths balo to farmako i na thn stegnoso kala...giati einai polu bathia kai megales oi diples kai to moro fonazei kai xtupiete otan pao na dw ton laimo ths

σοφια και εμας παρολο που δεν εχει πολλες διπλες ερεθιζεται εκει! εγω απλα την εβαζα να ξαπλωσει στην αλλαξιερα και την επαιζα με κατι που της τραβαει την προσοχη καθαριζα τη περιοχη με γαζα και ορο η χαμομηλι καλυτερα. η μαμα μου της ειχε βαλει και κρεμα συγκαματος η οποια οφειλω να ομολογησω εκανε δουλεια! οταν τρωει η πινει καθαριζε τη περιοχη γιατι μαζευονται εκει υγρα και τροφες και δεν φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλά (μενω σε χωριό και βρίσκω) αν μπορείς να προμηθευτείς απο κάπου βαλσαμολαδο, είναι ότι καλύτερο για πληγές και τέτοια. Φτιάχνεται με καθαρο λαδι στο οποίο ρίχνεις μέσα το φυτό βάλσαμο και

το αφήνεις κάποιες μέρος στον ήλιο. Το λάδι παίρνει ένα κοκκινωπό χρώμα και κρατάει πάαααρα πολύ καιρό σε καλά κλεισμένο βαζάκι. Αν έχεις κάποιον να σου φτιάξει και να το έχεις για ώρα ανάγκης είναι πολύ καλό. Να φανταστεις ακόμα κι εγώ που κάηκα με το σίδερο, έβαλα αμέσως απο αυτό και μετά απο 10' δεν ένιωθα κανένα πόνο, δεν μου άφησε καν κοκκινίλα. Πάνω στο κόκκινο πωπουδάκι το εφαρμόζουμε και το αφήνουμε 10' να αεριστεί και μετά βάζουμε την πάνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σχετικά με την κρέμα με Calendula, εγώ αναφερόμουν στις απλές κρέμες (Κορρέ) με κόστος 5-6 ευρώ. Η συγκεκριμένη περιέχει Calendula, βαλσαμόχορτο και αμυγδαλέλαιο.

Πολύ σημαντικό!!! Για όσους έχουν προβλήματα δερματικά στην περιοχή της πάνας, να σας ενημερώσω ότι πολλές φορές ευθύνονται οι ίδιες οι πάνες. Δυστυχώς όλες οι κοινές πάνες (Pampers, babylino, Libero κτλ) έχουν υποστεί κατεργασία λευκανσης με χλώριο (που προκαλεί ερεθισμούς). Οι νοικοκυρές θα ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι το χλώριο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα, πόσο μάλλον με το δέρμα του παιδιού! Επίσης οι πάνες περιέχουν ΤΒΤ, μία πολύ τοξική και καρκινογόνο ουσία, για την οποία ακόμα δεν έχει αποδειχθεί το αν μεταφέρεται ή όχι από την πάνα στο δέρμα του παιδιού.

Η κόρη μου παρουσίασε ένα ερεθισμό χαμηλά στην κοιλίτσα της στην περιοχή της πάνας. Η παιδίατρος μας έδωσε πρώτα daktador (θεώρησε ότι είναι μυκητίαση), μετά αφού δεν είχαμε αποτέλεσμα μας έδωσε daktarin, αφού δεν είχε αποτέλεσμα μας παρέπεμψε σε δερματολόγο, η οποία μας έδωσε κορτιζονούχα αλοιφή... για την δερματίτιδα που διέγνωσε. Φυσικά, αρκετά πειραματιστήκαμε με το παιδί και με τη συμβουλή ομοιοπαθητικού, δώσαμε calendula και ταυτόχρονα αλλάξαμε τις πάνες με άλλες οικολογικές χωρίς λευκανση (χλώριο). Το κοριτσάκι μας σε 2-3 μέρες παρουσίασε μεγάλη βελτίωση και μέσα σε μία εβδομάδα η δερματίτιδα έφυγε τελείως.

Πιστεύντας ότι λύσαμε το πρόβλημα, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε στα pampers (λόγο κόστους) και το αποτέλεσμα; Το παιδί σε 2 ημέρες παρουσίασε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Από τότε χρησιμοποιούμε αποκλειστικά πάνες χωρίς λευκανση και tbt και ας τις πληρώνουμε 2πλασια τιμή.

ποια προτεινεις απο τις ακριβες αλλα καθαρες πανες δηλαδη?
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...