Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η Εξωσωματική - παιρνετε κι εσείς τόσα φαρμακα???


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! ειδα την ομορφη παρεούλα σας και τη στηριξη που προσφερετε η μια στην άλλη και συγκινήθηκα! Εγω ειμαι μια αρκετα ταλαιπωρημένη υπαρξη... εδώ και 6 χρονια ξεκινησε ο γολγοθάς μου. 1η εγκυμοσύνη βιοχημική, 2η εγκυμοσύνη τέλεια ανάπτυξη χοριακής, ακούσαμε και καρδούλα, σχεδον 3 μηνών ξαφνική διακοπή των χτύπων της καρδιας του εμβρύου, απόξεση, 4η εγκυμ. με σπερματεγχυση βιοχημική, 5η εγκυμοσύνη με σπερματεγχυση όλα μια χαρά, παθαίνω οξεία γαστρεντερίτιδα και χάνω το μωρό σε πολύ αρχικό σταδιο, αστε που μπαίνω και εντατικη λόγω πνευμονικής εμβολής, ακολουθούν περίπου 10-12 σπερματεγχύσεις χωρις αποτέλεσμα, κάνω σαλπιγγογράφημα (το οποιο θέλω να ξεχάσω!), 6η εγκυμοσύνη με εξωσωματική, 2 σάκοι χωρίς να φαίνεται έμβρυο, χειρουργείο για απόξεση, 7η εγκυμοσύνη βιοχημική. Α! και μετρώ και 2 λαπαροσκοπήσεις και μια υστεροσκόπηση στο ενεργητικό μου!:mrgreen:

Τωρα μολις έκανα την 2η εξωσωματική μου και μπηκα στο σταδιο της αναμονής αλλά βρε παιδια... ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ!!! αφου το στομαχι μου αρχισε να διαμαρτυρεται! Ασε που για κάποιο λογο δε μου "ερχεται να παω τουαλέττα" κι αρχισα πραγματικά να ανησυχώ... οσο αστειο κι αν ακουγεται αυτο!:-D εσείς τι και πόσα φαρμακα πάιρνετε ρε παιδια???

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λυπαμια πολυ που εχεις ταλαιπορηθει τοσο κια ευχομαια υτη τη φορα να ειναι ακι η τελευταια σου.κι εγω απο εξωσωματικη ειμαι.τα φαρμακα οντως ειναι πολλα.οσο για την τουαλετα κι αυτο ειναι φυσικο.ειδικα αν καθεσαι κιολας.λιγες μερες υπομονη.για τα φαρμακα αν σε πειραξουν πιο πολυ θα μιλησεις με τον γιατρο σου.και παλι σουε υχομαι καλη επιτυχια.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει που περνεις τοσα φαρμακα ειναι λογο του ιστορικου σου οταν η εγκυμοσυνη σου πηγαινει καλα θα σου τα ελλατωσουν.το αποτελεσμα μετραει μην το ξεχνας αυτο.οσο για το στομαχι σου ρωτα αν καποια χαπια μπορεις να τα παρεις κολπικα και το χαμομηλι βοηθαει πολυ, και ηρεμει .καλη καλη καλη επιτυχια με πολλα πολλα παιδακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nικουδάκι καλημέρα,

Θα δεις ότι όσο προχωράνε οι μήνες τα φάρμακα θα ελαττωθούν, αλλά στην αρχή είναι απαραίτητα. Όσο για τη "τουαλέτα" πάρε κανένα βοήθημα όπως αναφέρουν τα κορίτσια, γιατί η προγεστερόνη απ' ότι ξέρω επηρεάζει και αυτό το τομέα σε συνδυασμό με την ακινησία. Οπότε με τόσα utrogestan που παίρνουμε κάθε φορά !

 

Να έχει καλή συνέχεια με μία όμορφη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω βρε κορίτσια!!! Και να ξερετε πως εγραψα το ιστορικό μου μονο και μονο για να παρουν θαρρος κι άλλα κοριτσια και να μην το βαζουν κατω... στο κάτω-κατω τι λεει η παροιμια? "ο επιμενων νικά"!

Επίσης, θα θελα να ξέρω πχ. εμενα που ειμαι 32, μου βαλανε 3 εμβρυάκια που κατα την εμβρυολογο τα 2 ήταν τέλεια και το ένα σχεδόν τέλειο. Μήπως ο "συνοστισμός εμποδίζει στην εμφύτευση? Συνήθως βαζουν λιγότερα?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικουδάκι καλώς ήρθες και καλή επιτυχία! Διάβαζα το ιστορικό σου, και ξαναδιάβαζα, και δεν το πίστευα τι έχεις περάσει..Άντε κοπέλα μου, αυτή η προσπάθειά σου να είναι επιτυχημένη, καλοστέριωτα τα εμβρυάκια σου! Όσο για το "συνωστισμό", μην αγχώνεσαι, εκείνα που είναι υγιή κ δυνατά θα προχωρήσουν. Εξάλλου στις ivf πάντα βάζουν περισσότερα από ένα, για να αυξάνονται οι πιθανότητες επιτυχίας. Στις γυναίκες μέχρι 35 ξέρω ότι βάζουν 3, από 35 και πάνω 4. Σχετικά με τα φάρμακα, έχεις απόλυτο δίκιο, ολόκληρη τσάντα super market γεμίζουμε, αλλά είναι για..ιερό σκοπό.:wink:

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτησω και κάτι αλλο... (θα σας τρελλάνω νομιζω!) τι ροφήματα δικαιούμαστε να πίνουμε? εγω για παραδειγμα εδώ και λίγα χρόνια έκοψα τον καφέ και πίνω καθημερινά πράσινο τσάι ντεκαφεινέ, τσαι χαμομήλι και ένα φλυντζανι κακάο που όμως περιέχει λίγη ποσοτητα καφείνης. Γνωρίζετε κατά πόσο υπάρχει κάτι απο αυτα που πίνω που μπορει να βλάψει την όλη διαδικασία?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά που γράφεις δεν μπορεί να βλάψει τη διαδικασία. Γενικά προσπάθησε να συνεχίσεις τη ζωή σου ακριβώς όπως και πριν χωρίς καμία αλλαγή. Βοηθάει πολύ περισσότερο από το να προσπαθείς να σκεφτείς τα πάντα και να προλάβεις πράγματα που δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ!! ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 7η ΜΕΡΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Η ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η PUREGON ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 300 ΜΟΝΑΔΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΞΕΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΓΩ!!!!!!!!!! Μ'ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΩΛΗΨΙΑ!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΔΩ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!

9s3ip3.png

 

 

IQVnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Fotinibon δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω... Ελπίζω να καταφέρεις να βρεις τις ενέσεις σου έγκαιρα. Καλές επιτυχίες με την εξωσωματική σου!!! Θα περιμενουμε τα ευχαριστα νέα σου!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ!! ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 7η ΜΕΡΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Η ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η PUREGON ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 300 ΜΟΝΑΔΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΞΕΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΓΩ!!!!!!!!!! Μ'ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΩΛΗΨΙΑ!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΔΩ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!

 

καλημερα κι απο μενα......ειμαι καινουργια στο φορουμ.....εγω ειμαι στο κρεβατι την τεταρτη εκανα την εμβρυομεταφορα και θα περιμενω τα αποτελεσματα 1/6.μου εχουν περισεψει 700 μοναδες πουρεγκον...οποια κοπελα τις θελει πολυ ευχαριστως να τις δωσω.

Link to comment
Share on other sites

utrogestan, cyclacur, prezolon ,fedolen.k.a...απο το νοσοκομειο μας ειπαν οτι τα utrogestan κυριως προκαλουν δυσκιλιοτητα μας συνεστησαν γαλα μαγνησιασ η΄1 κουταλια της σουπας παραφινελαιο η' υποθετα γλυκερινης αλλα για μια φορα....προτεινω ομως να τρως ακτινιδια πρωι πρωι θα σε βοηθησει αρκετα η' διαφορα προιοντα που υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ που αφορουν τη δυσκιλιοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Koyki... προτιμώ να μην πάρω άλλα "φαρμακοειδή σκευασματα". Η ιδεα σου για τα ακτινίδια ειναι πολύ καλή. Θ την εφαρμόσω σίγουρα!

 

Μπορει καποια να μου λύσει μια απορία που έχω? Ποσες μερες μετα την εμβρυομεταφορά συνηθίζεται να γίνεται η 1η χοριακή?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Koyki... προτιμώ να μην πάρω άλλα "φαρμακοειδή σκευασματα". Η ιδεα σου για τα ακτινίδια ειναι πολύ καλή. Θ την εφαρμόσω σίγουρα!

 

Μπορει καποια να μου λύσει μια απορία που έχω? Ποσες μερες μετα την εμβρυομεταφορά συνηθίζεται να γίνεται η 1η χοριακή?

νικουδακι απ οτι ξερω 10 με 15 μερες δεν ξερω αν σε βοηθησα γιατι και γω την πεμπτη θα κανω την εμβρυομεταφορα,,,δεν σου ειπε ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ!! ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η 7η ΜΕΡΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Η ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η PUREGON ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 300 ΜΟΝΑΔΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΞΕΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΧΟΡΗΓΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΓΩ!!!!!!!!!! Μ'ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ? ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΩΛΗΨΙΑ!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΜΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΔΩ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!

 

ελπιζω να εχεις δει την απαντηση μου......εχω 700μοναδες

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο δικός μου γιατρός μου ειπε να κάνω τη χοριακή 12 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... απλά δεν αντεχω... θα σκάσω!!! Θέλω να μάθω για να ησυχασω...

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...