Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

εξωσωματικη και παλλινδρομηση

Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια μου...

να σας πω μια απορια μου με βασανιζει,

περιμενω τον αλλο μηνα να μιλησω με τον γιατρο μου για να αποφασισουμε αν θα κανω εξωσωματικη.

Δεν εχω προβλημα γονιμοτητας, εχουμε στιγμα με τον αντρα μου.

σκεφτομαι τωρα πως αν την κανω και δεν πετυχει, οκ θα παμε παρακατω.

Αν ομως πετυχει, κινδυνευω να αποβαλω μετα απο καποια παλλινδρομηση ή ολα αυτα ελεγχονται με την εξωσωσματικη?

Το ξερω πως δεν ειστε γιατροι αλλα ξερω πως οι εμπειριες σας και οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες!

ευχαριστω πολυ..

668bab1939.png

Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου καλη τυχη σας ευχομαι. Προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα εχει κανει η νονα του παιδιου μου και πετυχε με την πρωτη δυδιμα :) Απλα νομιζω οτι παλινδρομηση μπορει να γινει ουτως ή αλλως και γιαυτο επαναλμβανονται και εξωσωματικες. Δεν μπορεις να ελεγξεις αν θα 'πιασει' το γονιμοποιημενο αυγο στην μητρα σου σωστα ήτε το κανεις φυσιολογικα 'ητε με εξωσωματικη. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποια κοπελα. Ελπιζω τα καλυτερα με μια προσπαθεια.....!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

καλημερα κοριτσακια μου...

να σας πω μια απορια μου με βασανιζει,

περιμενω τον αλλο μηνα να μιλησω με τον γιατρο μου για να αποφασισουμε αν θα κανω εξωσωματικη.

Δεν εχω προβλημα γονιμοτητας, εχουμε στιγμα με τον αντρα μου.

σκεφτομαι τωρα πως αν την κανω και δεν πετυχει, οκ θα παμε παρακατω.

Αν ομως πετυχει, κινδυνευω να αποβαλω μετα απο καποια παλλινδρομηση ή ολα αυτα ελεγχονται με την εξωσωσματικη?

Το ξερω πως δεν ειστε γιατροι αλλα ξερω πως οι εμπειριες σας και οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες!

ευχαριστω πολυ..

maria-elpida, δυστυχώς και στην εξωσωματική κινδυνεύεις από παλλινδρόμηση.

Έχω ακούσει κοπέλες που έκαναν εξωσωματική και παλλινδρόμησε το έμβρυο, γιατί τελικά αποδείχτηκε ότι είχε χρωμοσωματική ανωμαλία ή για κάποιο άλλο λόγο.

Απλώς στην εξωσωματική ξέρω ότι πρώτα κάνουν κάποιες εξετάσεις, όπως σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, έλεγχο θρομβοφιλίας και τους δίνουν προληπτικά κάποια φάρμακα, όπως ουτροτζεστάν, ηπαρίνες και άλλα, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο κίνδυνος παλλινδρόμησης.

Εσύ απ' ότι κατάλαβα, θα κάνεις εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση λόγω στίγματος, οπότε ίσως θα μπορούσε ο εμβρυολόγος να ελέγξει εκτός από το στίγμα και κάποιες βασικές χρωμοσωματικές μεταλλάξεις. Δεν ξέρω όμως πιο είναι το κόστος.

Συζήτησέ τα με τον εξωσωματικό σου, σίγουρα θα σου λύσει απορίες, αυτός είναι ο πιο κατάλληλος.

5f27b8bd0c.png

κοριτσια ευχαριστω..

Ellemphriem ευχαριστω για τις ευχες σου.

bp-IOLH τα εχουμε ξαναπει και αλλου, αν θυμασαι τις περισσοτερες απο τις εξετασεις που αναφερεις τις εχω κανει.

πιστευω παντως πως αν κανεις εξωσω δεν φοβασαι για χρωμοσωμιακες ανωμαλιες, αυτες ελεγχονται με προεμφυτευτικο ελεγχο.

εγω φοβαμαι μην αποβαλω απο αλλο παραγοντα.

668bab1939.png

γεια σου. ξεκιναω εξωσωματικη μετην περιοδο που θα μου ερθει αυτο τον μηνα. οτι μπορει να γινει με μια φυσιολογικη συλληψη μπορει να γινει και στην εξωσ. προχωρατο αν εχεις βρει γιατρο και μην αγχωνεαι γιατι η ψυχολογια ειναι ο βασικοτερος παραγοντας.

:);)

Διαφημίσεις

γεια σου. ξεκιναω εξωσωματικη μετην περιοδο που θα μου ερθει αυτο τον μηνα. οτι μπορει να γινει με μια φυσιολογικη συλληψη μπορει να γινει και στην εξωσ. προχωρατο αν εχεις βρει γιατρο και μην αγχωνεαι γιατι η ψυχολογια ειναι ο βασικοτερος παραγοντας.

ελενη μολις που απαντησα σε δικο σου θεμα..

ευχαριστω για την συμπαρασταση.

εχω περασει πολλα και την εξωσωματικη την φοβαμαι πολυ!

στειλε μου με πμ ποιον γιατρο εχεις σε παρακαλω και στην αθηνα ποιος θα σου κανει την εξωσωματικη?

668bab1939.png

Μαρία Ελπίδα μου,

Δυστυχώς την προεμφυτευτική διάγνωση δεν την κάνουν από μόνοι τους. Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος (και οι δύο γονείς φορείς μεσογειακής αναιμίας, ινοκυστική νόσος, κλπ) και πάλι όμως θα πρέπει να το έχουν συζητήσει με το ζευγάρι πρώτα διότι δεν είναι τελείως ακίνδυνη μέθοδος. Επειδή παίρνουν κύτταρο από το γονιμοποιημένο ωάριο ενδέχεται να παρουσιαστεί πρόβλημα αργότερα. Τέλος πάντων, ελπίζω εσείς να μη χρειαστεί να καταφύγετε σε αυτή τη μέθοδο.

Όσο για την πιθανότητα παλλινδρόμησης, δυστυχώς κανείς δεν ξέρει να σου πει εγγυημένα. Όλες οι εγκυμοσύνες καλώς ή κακώς έχουν πιθανότητες να καταλήξουν σε παλλίνδρομες αλλά τελικά ποιες θα εξελιχθούν έτσι το ξέρει μόνο ο Θεός. Οι γιατροί μπορούν να συστήσουν ορισμένα πράγματα ή φάρμακα για να προλάβουν μια κατάσταση αλλά τελικά την εξέλιξη κάθε εγκυμοσύνης δεν την ξέρουν ούτε αυτοί. Μόνο όταν με το καλό γεννήσει μια γυναίκα και σφίξει το μωρό στην αγκαλιά της μπορεί πια να αναφωνήσει "Όλα πήγαν καλά"!