Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έίναι επικίνδυνοι οι πρώτοι 2 μήνες της εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια και πάλι! Πήγα στη γυναικολόγο και όλα είναι οκ, αλλά με συμβούλεψε να προσέχω αρκετά και να κόψω τη δουλειά :) και το σεξ :(! Μου είπε πωσ είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης κ με έβαλε να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις. Τώρα πρέπει να επισπεύσουμε τον πολιτικό μας γάμο με τον σύντροφό μου και γενικά έχουμε τρεξίματα και πολλά να σκεφτούμε.. αχ να σας πω και την αλήθεια το λιγότερο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι οι επισημοποιήσεις και τα συναφή...

εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!

πολλά φιλιά σε όλες τισ εγκυούλες και στα μωράκια τους!:-D

 

Γιατί να κάνετε διπλά έξοδα? Τελευταία είναι πολύ διαδεδομένο γάμος και βάφτιση μαζί! 1 τραπέζι, μία φορά τα έξοδα κι όλοι χαρούμενοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εχω γραψει κι αλλου για γνωστη μου που καταλαβε οτι ηταν εγκυος στον 8ο :shock: Μετα την γεννα του πρωτου της παιδιου εμεινε εγκυος στην πρωτη ωορηξια και δεν το πηρε χαμπαρι. Ηταν παχουλη και μεχρι να αρχισει να φουσκωνει η κοιλια της δεν καταλαβε τιποτα. Εκανε χειρονακτικη δουλεια, σηκωνε βαρη, και συν τοις αλλοις καπνιζε σαν αραπης, επινε 3-4 φραπεδες την μερα και καπου καπου ειχε λιγο αιματακι. (ποσο να αντεξει κι αυτο το καημενο το εμβρυο) Επαιρνε τηλεφωνο το γιατρο και της ελεγε οτι ειναι ο κυκλος της αλλα δεν εχει στρωσει ακομα. Σιδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο μηδεν. Ουτε υπερηχους, ουτε αυχενικες, ουτε β επιπεδου, ουτε αμνιο τιποτα δεν εκανε. Επειδη ειχε ευαισθητο εντερο τις οποιες κινησεις του μωρου τις απεδιδε εκει (νομιζε οτι το αιμα της ηταν περιοδος) μεχρι που εφτασε στο αμην, εγινε μπαλονι , το μωρο πιεζε τα υπολοιπα οργανα και αισθανονταν την κοιλια της βαρια. Πηγε στο γυναικολογο με φοβο οτι εχει κατι σοβαρο και εμαθε οτι σε ενα μηνα θα γεννησει ενα κοριτσακι που τελικα ηταν υγιεστατο. Κι εγω απορω πως απο ενα σημειο και μετα δεν καταλαβε το μωρο να κουνιεται και δεν πηγε καν το μυαλο της να κανει ενα τεστ? Τελος παντων θελω να καταληξω οτι αν το μωρο πιαστει γερα και οταν μια εγκυμοσυνη ειναι να παει καλα θα παει.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock: πως ειναι δυνατον να εισαι εγκυος κ να μη το καταλαβεις.κ αντε οκ πες μεχρι τον 3ο αλλα στον 8ο?:shock::shock: καταρχην το μωρο κλωτσαει τοσο δυνατα που εξωγκωνεται η κοιλια σου απο το χερακι η το ποδαρακι!οτι προβλημα με το εντερο κ να ειχε δε θα δικιολογουσε κατι τετοιο:shock:
Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε. Αυτη μαλλον βαστιστηκε στα λογια του γιατρου απο τηλεφωνου οτι το αιμα της ηταν αστατη περιοδος και εμεινε εκει. Ισως το παχος της να μην της επετρεψε να καταλαβει γρηγορα την κοιλια της αλλα το μωρο κανει παρτυ απο ενα διαστημα και μετα. Και να πεις οτι ηταν το πρωτο. Αφου κι εγω οταν μου ειπαν οτι γεννησε νομιζα το πρωτο και ειπα οτι το ξερω. Και μου ειπαν οχι αυτο δευτερο. Ποτε? Τωρα δεν το ηξερε ουτε αυτη. Ντοινννννννν :shock::shock::shock:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολους ειμαι εγκυος τριων εβδομαδων και ειμαι 25 χρονων!!!!:-Pειμαι παρα πολυ χαρουμενη αλλα κατι με προβληματιζει εχω στο ιστορικο μου δυο αποβολες χωρις καποιον συγκεκριμενο λογο και ανυσηχω πολυ και θελω να μου πειτε την γνωμη σας!!!σας ευχαριστω!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι εγκυος τριων εβδομαδων και ειμαι 25 χρονων!!!!:-Pειμαι παρα πολυ χαρουμενη αλλα κατι με προβληματιζει εχω στο ιστορικο μου δυο αποβολες χωρις καποιον συγκεκριμενο λογο και ανυσηχω πολυ και θελω να μου πειτε την γνωμη σας!!!σας ευχαριστω!!!:oops:

 

Κοπελα μου,καταρχην,συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη!

Ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να κρατησεις στην αγκαλιτσα σου το μωρακι σου!

Δε χρειαζεται να αγχωνεσαι,προφανως οι 2 προηγουμενες κυησεις δεν ειχαν εμφυτευθεί σωστα!

Να ξεκουραζεσαι πολυ,να μην σηκωνεις βαρος και να κανεις προσεκτικες κινησεις.Ισως ο γιατρος να σου δωσει και φαρμακα!Εσυ ξεκινα και φυλλικο οξυ.

Κυριως να εχεις καλη ψυχολογια!

Στις αρχες θελει προσοχη,και απο τη στιγμη που εχεις και το ιστορικο,απλα προσεχε λιγο παραπανω!

Σε φιλω,να εισαι καλα,γερη και να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ευχομαι τα καλυτερα και σε σενα!!!! περιμενα πως και πως ενα μνμ:) απλα φοβαμαι γιατι ποναω κατω δεξια σαν τσιπιες στην σαλπιγγα αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα καλα προς το παρον ανακατευομαι καθε βραδυ σχεδον.. ποναει και λιγο το στηθος μου η κοιλια μου ειναι πολυ πρισμενη σαν να εχω φαει ολοκληρο γουρουνοπουλο αλλα μακαρι να πανε ολα καλα δεν εχω που να μιλησω οσες φορες μοιραστηκα την χαρα μου απεβαλα και τωρα ντρεπομαι ειμαι πολυ μικρη για τοσες αποβολες νομιζω

Link to comment
Share on other sites

oi tsimpiew kai τα πονακαι ειναι απολυτα φυσιολογικα...μεγαλωνει η μητρα,ισως εχει ςκαι φαγουρα στην κοιλια...ξεκινα φολικο οξυ ενα χαπακι καθε μερα μεχρι καιν ακλεισει ςτοι πρωτο τριμηνο!να σκεφτεσαι οτι αυτο το παιδακι θα εινια γερο και θα το γεννησεις!ολα καλα να πανε σου ευχομαι

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

μια απο τα ιδια κ εγω!!!5 αποβολες στο ενεργητικο μου ειμαι 6 εβδ κ εχω παει για το 1ο υπερηχο οπου ειδαμε τον σακο.την επομενη εβδομαδα θα ακουσουμε-πρωτα ο θεος-την καρδια.δυστυχως ομως εχω παρα πολυ αγχος κ αγωνια φοβαμαι παρα πολυ μν αποτυχω παλι:(

τα συμπτωματα μου παραμενουν ιδια ευτυχως απλα ποτε εμφανιζονται πιο εντονα ποτε ειναι ηπια εως ανυπαρκτα.

οποτε αναρωτιεμαι αν βρε κοριτσια κατι δν παει καλα δν θα εχω καποιο συμπτωμα πχ αιμοραγια ή κατι τετοιο?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!! αννουλα ολα καλα θα μας πανε και εγω τρεμω στην ιδεα οτι θα παω παλι στην τουαλετα και θα δω αιμα αλλα αυτη την φορα το νοιωθω οτι θα πανε ολα καλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σκέφτεστε θετικά! ΘΕΤΙΚΑ! Ολα καλά θα πάνε, μην αφήνετε τις άσχημες σκέψεις να σας βασανίζουν. Να προσέχετε, να ξεκουράζεστε, να μην σηκώνετε βάρη..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ;)

Όλες οι εγκυμοσύνες, έχουν έναν βαθμό επικυνδινότητας τους 3 πρώτους μήνες όμως είναι ανάλογα την κράση και τον οργανισμό κάθε γυναίκας.

Εγώ σε λιγότερο απο εβδομάδα μπαίνω στον τέταρτο και δεν προσέχω καθόλου.

Σηκώνω τα παιδιά μου, σηκώνω βάρη (δεν μπορώ να κάνω αλλιώς), σκύβω συνεχώς, τρέχω πέρα δώθε, μέχρι κουρτίνες άλλαξα προχθές κτλ όμως ούτε καν πονάκια έχω.

Και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, τα ίδια έκανα και γέννησα 2 υγειέστατα μωράκια.

Ο γιατρός μου έλεγε αν ήταν άλλη και έκανε αυτά που κάνεις εσύ, θα είχε αποβάλει 100%.

Στον γιό μου, είχα πέσει και στο μπάνιο (και είχα πέσει με την κοιλιά μάλιστα) και δεν απέβαλα, ούτε καν αιματάκι δεν είδα.

Όταν είμαστε έγκυος, δεν είμαστε άρρωστες ούτε ανάπηρες απλά θέλει λίγη προσοχή.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!

Είμαι και εγώ έγκυος 5εβδ+5ημ. και η αλήθεια είναι οτι έχω αρκετό άγχος. Είχα μια αποβολή τον Οκτώβρη και γι'αυτό δεν μπορώ να ηρεμήσω. Εύχομαι αυτήν την φορά να πάνε όλα καλά.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ!!ngn μου ποσο σε καταλαβαινω!!!

κοιμαμαι κ ξυπναω μ'αυτο το αγχος και αυτες οι ατιμες οι μερες δν περνανε για να παμε στο γιατρο

εχω χασει τον υπνο μου τη διαθεση μου εχω τρελλαθει απο την αγωνια....

ελπιζω ολα να πανε καλα...

σε ποια εβδομαδα ειχες αποβαλει?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια :D εγω τις 2 προηγουμενες φορες απεβαλα στον 3-4 βδομαδα τελος παντων μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε να παρω filicine ασπιρηνη 100 και utrogestan τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

αχ!!ngn μου ποσο σε καταλαβαινω!!!

κοιμαμαι κ ξυπναω μ'αυτο το αγχος και αυτες οι ατιμες οι μερες δν περνανε για να παμε στο γιατρο

εχω χασει τον υπνο μου τη διαθεση μου εχω τρελλαθει απο την αγωνια....

ελπιζω ολα να πανε καλα...

σε ποια εβδομαδα ειχες αποβαλει?

 

Είχε σταματήσει το έμβρυο την 5εβδ.+4ημ. αλλά δεν το είχα καταλάβει παραμόνο όταν πήγα μετά από 2 εβδ. στον γιατρό.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια :D εγω τις 2 προηγουμενες φορες απεβαλα στον 3-4 βδομαδα τελος παντων μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε να παρω filicine ασπιρηνη 100 και utrogestan τι λετε?

 

elenitsap ευχομαι να πανε ολα καλα:P!το filicine το δινουν για την αναπτυξη του ΚΝΣ του μωρου, το παιρνουν ολες οι εγκυμονουσες, την ασπιρινη μαλλον για αποφυγη θρομβων και το utrogestan απο ο,τι εχω καταλαβει το δινουν ολοι οι γυναικολογοι, ειναι προγεστερονη που βοηθαει στη δημιουργια του πλακουντα κ ετσι αποφευγεται η περιπτωση αποκολλησης! Οποτε θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Filicine παίρνουμε όλες, είναι φιλικό οξύ σε χάπι (όπως ο σίδηρος, το μαγνήσιο κτλ..), μην το φοβάσαι. Utrogestan όπως είπε και η κοπέλα είναι ορμόνη, η προγεστερόνη, η οποία βοηθάει και στο να μειωθούν οι συσπάσεις της μήτρας που μπορεί να φέρουν αποκόλληση. Τα έπαιρνα για περίπου 8 μήνες σε όλη την πρώτη μου εγκυμοσύνη, και σε αυτήν ήδη τα πήρα για τρεις βδομάδες. Μην τα φοβάσαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Filicine παίρνουμε όλες, είναι φιλικό οξύ σε χάπι (όπως ο σίδηρος, το μαγνήσιο κτλ..), μην το φοβάσαι. Utrogestan όπως είπε και η κοπέλα είναι ορμόνη, η προγεστερόνη, η οποία βοηθάει και στο να μειωθούν οι συσπάσεις της μήτρας που μπορεί να φέρουν αποκόλληση. Τα έπαιρνα για περίπου 8 μήνες σε όλη την πρώτη μου εγκυμοσύνη, και σε αυτήν ήδη τα πήρα για τρεις βδομάδες. Μην τα φοβάσαι.

 

Απο οσο ξερω για τις συσπασεις δινουν trofocard + yutopar. Μακρια απο ολες βεβαια!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το yutopar είναι νομίζω για πιο μετά στην εγκυμοσύνη. Στην πρώτη είχα συσπάσεις από τον τέταρτο μήνα και μου δίνανε μόνο utrogestan + trofocard, γιατί τα υπόλοιπα χάπια μου λέγανε ότι "είναι νωρίς ακόμα και δεν θα κάνουν τίποτα". Βέβαια μου είχαν κάνει και κάτι ενέσεις με κάτι, δεν ξέρω τι ήταν, αλλά εγώ είχα και αίμα τότε, τι να πω δεν ξέρω.

Πάντως όντος μακριά από όλες, όχι ότι γίνεται απαραίτητα κάτι κακό στο τέλος, απλά είναι πολύ αγχωτικό και ψυχοφθόρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχε σταματήσει το έμβρυο την 5εβδ.+4ημ. αλλά δεν το είχα καταλάβει παραμόνο όταν πήγα μετά από 2 εβδ. στον γιατρό.

 

πως να το καταλαβαινες καλη μου οτι κατι δν πηγαινε καλα...

εγω σημερα δν ειμαι πολυ καλα εχω διαφορες ανησυχιες νομιζω οτι κατι δν παει καλα:(

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...