Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Βρε κοριτσια εμας η μπεμπα ειναι στον 11ο μηνα τωρα και σιγουρα θα ξυπνησει για γαλα οσο και να εχει φαει , αυτο το εχω ξαναπει , αλλα αυτο που φοβηθηκα τωρα ειναι μην δεν το κοψει απο μονη οπως παρηγορουμαστε με τον πανο και το συνεχισει και 2-3 ετων .

Δεν ξερω ισως θα επρεπε να επιμενεις με τον πιτσιρικα σου , ισως σοθ παρει λιγο καιρο αλλα τελικα θα τα καταφερεις , να αντικαταστησεις το γαλα με νερακι , σιγουρα τις πρωτες μερες δεν θα κοιμηθητε αλλα τελικα πιστευω οτι δεν θα ξυπναει πλεον για γαλα , το θεμα ειναι αυτο που συζητουσα με τον ψυχολογο μου οτι αμα το αφηνουμε κατι για πιο μετα απλως γινετε συνηθεια μεγαλυτερη και κοβεται πιο δυσκολα μετα , μην νομιζετε και εμεις εχουμε κατι να κοψουμε στον πιτσιρικα οπου το αφηνουμε συνεχεια για πιο μετα , το να κοιμαται στο κρεββατι του ολο το βραδυ , γιατι ο μικρος αρχηζει να κοιμαται στο δικο του και καποια στιγμη ερχεται καθε βραδυ στο δικο μας .Εμας κοβεται με πολλες τσιριδες και πολυ κλαμα για αυτο δεν το αποφασηζουμε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να αντικαταστησεις το γαλα με νερακι ,

 

κορίτσια αυτό έχει ξαναγραφτεί και το έχω ξαναπεί:)μικρά είναι, δεν είναι χαζά, ακόμα και να τους αραιώσεις το γάλα πάλι θα το καταλάβουν...

 

 

το θεμα ειναι αυτο που συζητουσα με τον ψυχολογο μου οτι αμα το αφηνουμε κατι για πιο μετα απλως γινετε συνηθεια μεγαλυτερη και κοβεται πιο δυσκολα μετα
,

 

πάρα πολύ σωστά...

ας πάρουμε παράδειγμα την πιπίλα, πόσο πιο εύκολα την κόβεις στα 2 από το να την κόψεις στα 5....

 

το να κοιμαται στο κρεββατι του ολο το βραδυ , γιατι ο μικρος αρχηζει να κοιμαται στο δικο του και καποια στιγμη ερχεται καθε βραδυ στο δικο μας .

 

ο δικός μας αυτό το έκοψε αρχές καλοκαιριού από μόνος του...με το που του κάναμε καινούριο κρεββάτι...ακριβώς 3,5 ήταν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σου λέω ότι όταν ένα παιδί δεν τρέφεται κανονικά το πολύ γάλα μπορεί να του προκαλέσει σιδηροπυνική αναιμία..

Εμείς την πατήσαμε και ο παιδίατρος μου είπε ότι αυτό είχε παίξει μεγάλο ρόλο..δηλ. το ότι έπινε πάρα πολύ γάλα...

Το παιδί πηγαίνει χορτάτο για ύπνο ?

 

Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Ανησυχησα τωρα. Θα ρωτησω και εγω την δικη μου σχετικα με αυτο. Παντως οσο για το αν πηγαινει χορτατος για υπνο... περισσοτερο δεν γινεται πιστεψτε με. Δεν με κουραζει στο φαγητο τρωει το πουλακι μου παρολα αυτα δεν ειναι χοντρος.

Θα σας πω τα χθεσινα μας ομως κατορθωματα βεβαια δεν ειναι κατι που μου δινει ελπιδες γιατι αυτες τις περιοδους τις περναμε συχνα και μετα ξανακυλαμε παλι. Λοιπον χθες ολο το απογευμα αν εφαγε. Του σκασμου. Παρολο που ειχε φαει κανονικα το φαγητο του το μεσημερι. Ξυπνησε ηθελε κρεμα μου ειπε του δινω. Μετα απο λιγη ωρα να σου και ενα ποτηρι χυμο. Μετα κατα το βραδακι ηθελε γαλα με nesquike πινει λιγο και απο αυτο, και κλεισαμε με λιγο ψωμι. Φυσικα δεν του εδωσα γαλα πριν κοιμηθει γιατι θα εκανε εμετο σιγουρα. Τον εβαλα για υπνο. Λοιπον ξυπνησε μια φορα στις 2 30 του ειπα κοιμησου γυρισε πλευρο κοιμηθηκε. Ξυπνησε στις 5 και μου λεει μονος του μαμα νερο. Του εδωσα και μολις τον ακουμπησα παλι στην κουνια αρχισε να γκρινιαζει και να λεει γαααααλα. Λεω οοοοχι αργοτερα. Κοιμηθηκε ετσι απλα. Του εδωσα εγω κατα τις 6 γιατι μετα φευγω για δουλεια και με την μαμα μου δεν πινει. Τι τελεια ελεγα στον αντρα μου το πρωι. Θα προσπαθησω να αρπαξω την ευκαιρια και να το επαναλαβω σημερα αλλα ο μικρος θα εχει την ιδια αποψη και αποψε για να δουμε....

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι dalia μου τρωει κανονικα τα παντα εκτος απο φρουτα και αυτο ειναι το βασανο μου ουτε ζωγραφιστα δεν θελει να τα βλεπει. Μονο χυμο και αυτον ετοιμο.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαααααααα τιποτα. Καμια φορα ζηλευει τον παππου που τρωει και εκεινος μηλα θα φαει λιγο και ακομα πιο σπανια θα ζητησει μονος του να φαει μπανανα. Μεχρι εκει. Αλλα αν τον πιεσω θα ειναι χειροτερο ελπιζω καποια στιγμη να ζητησει μονος του τι να πω

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικαιο στο οτι δεν ειναι χαζα και οτι θα το καταλαβει οτι ειναι αραιωμενο ή με καθολου γαλα ,απο τη μια εντα3ει δεν ειναι και κατι τοσο κακο ενα ξυπνημα 5-10 λεπτα ισα ισα να πιει το γαλα ιδαιτερ αμα ξανακοιμαται μετα δεν υπαρχει πρόβλημα , απλως λιγο χαλιετε η μαμα ή μπαμπας , εντα3ει δεν μπορει καποια στιγμη θα μεγαλωσει και θα το κοψει απο μονος , απο την αλλη ποτε θα ειναι αυτη η καποια στιγμη , δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου να ξανακοιμηθεις αμα ξυπνησεις μεσα στη νυχτα . Απο τη μια εντα3ει παιδακια μικρα εχουμε δεν μπορουμε να εχουμε τη βολη μας στα παντα , απο την αλλη σε ολους μας λειπει υπνος και υποφερουμε . Να σας πω περιστατικο , οταν λειπει ο αντρας μου σε υπηρεσια , κοιμιζω τη μπεμπα στο κρεββατι της οπως παντα και τον πιτσιρικα στο κρεββατι μου απο την αρχη και οχι στο δικο του , αυτο μπονους για μενα το κανω επειδη ειμαι μονη .Κοιμαται ο μικρος κοιμαμαι και εγω καποια στιγμη , ολα καλα , αμα η μπεμπα δεν ξυπνησει πραγμα δυσκολο δηλαδη ολα καλα , αμα ξυπνησει το κανει κατα τις 4.00-5.00 , αμα ειμαι τυχερη δεν θα ενοχλησω τον Κωνσταντινο που κοιμαται διπλα μου θα της κανω γαλα θα το φαει , θα κοιμηθει και θα επιστρεψω στο κρεββατι μου κανοντας υπερανθρωπες προσπαθειες να με παρει ο υπνος , αμα ειμαι ατυχη και ενοχληθει ο ζουζουνος #%$%$%#% τοτε χεσ..... μεσα , εννοειτε οτι δεν μπορεις ευκολα να ξανακοιμησεις ενα παιδακι 2,5 ετων θα πανε πρωτες πρωινες για να ξανακοιμηθουμε οποτε θα ξυπνησει και ξανα η ζουζουνα αρα ο υπνος ?? παει περιπατο . Εντα3ει αυτο το σεναριο συμβαινει 2-3 φορες το μηνα . τεσπα η πιπιλα ειναι πλιγωμενο θεμα δεν κοβεται με τιθποτα , οτι και να εχουμε σκεφτει και εμεις ευελπιστουμε οτι μεγαλωνοντας και φτιαχνοντας τοθ ενα καινουργιο κρεββατι οτι θα σταματησει να ερχεται σε μας μεσα στη νυχτα .

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε grafistria χτυπησες το ευαισθητο σημειο μου τωρα. Και αυτο γιατι εχω αρχισει και σκεφτομαι για δευτερο παιδακι αλλα απο την αλλη ακομα δεν μπηκα σε σειρα με αυτον ακομα πως θα τα καταφερω με δυο παιδια να ξυπνανε μες στην νυχτα?

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειναι κατι τοσο μα τοσο τραγικο , σε γενικες γραμμες κοιμομαστε , βεβαια με βοηθαει παρα πολυ ο αντρας μου , εκεινος σηκωνεται για να ταισει την μικρη το βραδυ για να μπορβ να κοιμηθω εγω και να ειμαι ξεκουραστη ομως ειναι αρκετα δυσκολο ιδιαιτερα μεχρι να μεγαλωσει λιγακι το δευτερο παιδακι και να αποκτησει πιο στανταρ συνηθειες , εμειες στην μικρη δεν σταματαμε το βραδυνο γαλα γιατι θεωρουμε οτι το εχει ακομα αναγκη για να το ξυπναει , αλλα ο δικος σοθ ειναι μεγαλουτσικος ειναι αληθεια , απλως φοβαμαι οτι και με την μικρη εκει οδευουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααααχ καλα λεω εγω να περιμενω να παει σχολειο.....χαχαχαχα. Εαν σηκωνεται και τοτε για γαλα θα του το φερω καπελο (αστειευομαι φυσικα). Τι να τα κανεις παιδια ειναι θα μεγαλωσουν θα τα σκεφτομαστε και θα γελαμε μετα ασε που θα μας λειπουν αυτες οι καταστασεις

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όπως σας είπα και παραπάνω ο δικός μου γύρω στα 3 το σταμάτησε και όχι φυσικά μια φορά μέσα στη νύχτα αλλά 3 και 4...

του δικού μου ήταν τελικά από την πείνα αφού όλη μέρα δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για αλλη μια φορα για να μοιραστω την χαρα μου. Χθες το πηραμε σερι. Δεν ξυπνησς ουτε μια φορα ουτε κιχ δεν εκανε το βραδυ ολο. Ειμαι πολυ χαρουμενη αλλα δεν θα κρατησει παλι για πολυ ειμαι σιγουρη. Αλλα αυτη τη φορα πρεπει να το παλεψω να μην υποκυψω αν αρχισει να ξαναξυπναει για γαλα.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα το πιστεψετε????? απο την μερα που ποσταρα εδω δεν εχει ξαναξυπνησει το βραδυ για γαλα. Αφου το λεω και φοβαμαι μηπως τον ματιασω. Ακολουθουμε καθε βραδυ το ιδιο προγραμμα. Του δινω τρωει κατι κατα τις 9 30 με 10 χθες πχ εφαγε ψωμι ντοματα και τυρι, πινει και λιιγο γαλα στις 11 30 και κοιμαται σαν πουλακι. Αχ μακαρι να κρατησει....

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...