Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός "Λιλιπούπολη" στο Παλαιό Φάληρο


Recommended Posts

Εχω σκοπό να γράψω το παιδί μου στον παιδικό σταθμό "Λιλιπούπολη", για τον οποίο έχω ακούσει γενικά καλά λόγια. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση η φιλοσοφία του σταθμού, τουλάχιστον έτσι όπως μου την περιέγραψε η ιδιοκτήτρια, αλλά επειδή πολλές φορές αυτά που σου λένε στην αρχή δεν ισχύουν στην πορεία, θα ήθελα να διαβάσω σχόλια από προσωπική εμπειρία μαμάδων. Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω ποιοί άλλοι σταθμοί στην γύρω περιοχή είναι αποδεδειγμένα τόσο καλοί όσο ισχυρίζονται. Για τα "Στρουμφάκια" πχ. τι ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. :D

Βλέπεις αυτό τον καιρό πρέπει να επιλέξω παιδικό σταθμό και είμαι πολύ αγχωμένη.

Επειδή είμαι καινούρια στο site, δεν ξέρω πώς μπορώ να δώ τις δημοσιεύσεις του παρελθόντος για το συγκεκριμένο θέμα. Μήπως μπορείς να με βοηθήσει σ' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχω δουλέψει στη Λιλιπούπολη και μπορώ να πω ότι για τα παιδιά είναι αρκετά καλά. Ο Χρήστος και η Μαρία που έχουν το σταθμό έχουν πάθος και με τα παιδιά και με το σχολείο τους. Είναι καλό που υπάρχουν δύο δασκάλες σε κάθε τάξη (μία δασκάλα και μία βοηθός), το τμήμα των πολύ μικρών παιδιών συνήθως είναι μικρό και γενικά το παιδαγωγικό κομμάτι είναι αρκετά καλό. Υπάρχει και ψυχολόγος που συνεργάζεται και κάνει ομάδες γονέων. Το φαγητό είναι αρκετά καλό και το πρόγραμμα πολύ καλά δομημένο. Έχουν μια φανταστική τεράστια αυλή με πολλά παιχνίδια και γενικά διοργανώνουν πολλές δραστηριότητες περιπάτους και άλλα. Έμαθα πολλά πράγματα από αυτό το σχολείο και ήμουν στο ξεκίνημά μου, οπότε με βοήθησε πολύ.

 

Λίγο αργοπορημένη η απάντηση, αλλά τώρα το είδα το θέμα

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έστω και αργοπορημένα!

Εκτιμώ ιδιαίτερα την άποψή σου, γιατί εργάστηκες εκεί και είδες τα πράγματα από μέσα. Είναι πολύ βασικό αυτό.

Είδα και τα ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ στο Παλαιό Φάληρο, αλλά εκεί μου φάνηκε κάπως πιο ψυχρό και απρόσωπο το περιβάλλον. Η υπεύθυνη δίνει την εντύπωση ότι ενδιαφέρεται περισσότερο για την γενική εικόνα του σταθμού της, παρά για τον ψυχικό κόσμο του παιδιού. Εκτός αυτού, δεν έχω ακούσει και κάτι ιδιαίτερα θετικό γι αυτό τον παιδικό σταθμό, ενώ για τη Λιλιπούπολη είχα ακούσει ότι είναι σταθμός με παράδοση. Γνωρίζεις κάτι και για τα ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ; Το ένστικτό μου μου λέει ΟΧι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι για τα στρουμφάκια. Δε γνωρίζω καμιά συνάδελφο που να έχει δουλέψει εκεί. Αν χρειάζεσαι λεπτομέρειες για τη Λιλιπούπολη στείλε μου πμ

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή αυτό το καιρό είμαστε σε αναζήτηση

ενός καλού παιδικού σταθμού για την κόρη μου

 

ήμουν έτοιμη να καταλήξω στον παιδικό σταθμό

"Λιλιπούπολη" στο Π.Φάληρο

 

(έχω ακούσει γενικώς ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ)

 

μέχρι που βρήκα το παρακάτω μήνυμα

που με κόλλησε.....

 

 

Πάντως παιδιά ακούγονται και καλά και κακά για όλους τους σταθμούς..

(το λέω με αφορμή τη Λιλιπούπολη, γιατί έτυχε χθες να ακούσω κάποια αρνητικά). Δεν μπορείς να ξέρεις, αν δεν το δοκιμάσεις για το δικό σου παιδί.. φυσικά κάποια θετικά σχόλια πάντα είναι καλό να υπάρχουν, αλλά μπορεί τελικά να σου βγει εντελώς διαφορετικά απ'ό,τι περίμενες..

 

Kαι έτσι αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα

για τον τόσο πολυσυζητημένο παιδικό σταθμό

ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ στο Παλαιό Φάληρο.

 

 

Υπάρχει κανείς απο εσάς που να είχε κάποια αρνητική εμπειρία απο αυτόν τον παιδικό σταθμό;

 

Είναι που είναι πανάκριβος....

τουλάχιστον να αξίζει τα λεφτά του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αρνητικά σχόλια για τη Λιλιπούπολη -μου έκανε καλή εντύπωση, όταν πήγα-. Όμως, επειδή στέλνεις για πρώτη φορά παιδάκι στο σταθμό, θα ήθελα να σου πω το εξής: Σε αυτή την κατηγορία των σταθμών (καλή φιλοσοφία, καλοί χώροι, οργάνωση, ποιοτικό φαγητό) τα αρνητικά δεν είναι τόσο σημαντικά. Αρνητικά έχουν όλοι οι σταθμοί και τα διαπιστώνεις όταν ζήσεις λίγο τη λειτουργία τους. Όμως τελικά δεν έχει και τόση σημασία, αν μπορείς να έχεις τα θετικά που θέλεις και για τα οποία πληρώνεις. Καλό ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω αρνητικά σχόλια για τη Λιλιπούπολη -μου έκανε καλή εντύπωση, όταν πήγα-. Όμως, επειδή στέλνεις για πρώτη φορά παιδάκι στο σταθμό, θα ήθελα να σου πω το εξής: Σε αυτή την κατηγορία των σταθμών (καλή φιλοσοφία, καλοί χώροι, οργάνωση, ποιοτικό φαγητό) τα αρνητικά δεν είναι τόσο σημαντικά. Αρνητικά έχουν όλοι οι σταθμοί και τα διαπιστώνεις όταν ζήσεις λίγο τη λειτουργία τους. Όμως τελικά δεν έχει και τόση σημασία, αν μπορείς να έχεις τα θετικά που θέλεις και για τα οποία πληρώνεις. Καλό ξεκίνημα!

 

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Εμένα προσωπικά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση

η οργάνωσή τους!

 

Πέρα απο την πολύ όμορφη αυλή τους

που σίγουρα είναι το πρώτο που σου κάνει εντύπωση

 

έχει και άλλα πολλά

που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο σημαντικά απο την αυλή......

 

Ήταν όλα μελετημένα στη κάθε τους λεπτομέρεια

πράγμα που δεν έχω δει μέχρι στιγμής σε κανέναν άλλον παιδικό σταθμό!

 

Ενα παράδειγμα να σας πω:

Είχαν βάλει τηλέφωνο-ντους δίπλα στις λεκανίτσες

(για να κάνουν "μπιντέ" στα παιδάκια που κάνουν κακά τους :shock:)

 

Οι κανόνες υγιεινής που θα τηρούνε στο παιδί μου,

είναι πολύ σημαντικότεροι για μένα

 

παρά η κούνια που θα κάνει

(που θα μπορώ να του τη προσφέρω κι εγώ στο φινάλε

το απόγευμα στο πάρκο της γειτονιάς μου)

 

Τώρα φυσικά όπως λες κι εσύ

όταν "ζήσω" την λειτουργία του θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη...

 

...που αυτό ισχύει για όλους τους παιδικούς σταθμούς!

 

Πάντως το μοναδικό αρνητικό

που φαίνεται αμέσως απο την αρχή :|

είναι:

τα ΑΚΡΙΒΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τα δίδακτρα. Κι εγώ μπήκα στον πειρασμό αλλά τελικά για το λόγο αυτό δεν τον επέλεξα. Η αλήθεια είναι ότι με 'προσγείωσε' ό άντρας μου. Γενικά θεωρούμε ότι καμία παροχή δεν δικαιολογεί τα ποσά αυτά. Κατά τα άλλα δεν είχα βρει κάτι αρνητικό, επέλεξα όμως τη λύση νο 2 και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με έχουν βάλει μόνο σε πειρασμό

αλλά μου άγγιξαν και όλες τις "ευαίσθητες χορδές" μου:

 

το να τηρούν τους βασικούς κανόνες υγιεινής!!

 

Δες εδώ την εμπειρία που είχα

σε έναν παιδικό σταθμό τον περασμένο χειμώνα

που πήγα να γράψω την μικρή...

(...αλλά ευτυχώς την ξε-έγραψα αμέσως!)

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56212

Link to comment
Share on other sites

A, έχεις παρελθόν γι αυτό 'φυσάς' και το γιαούρτι :D:D! Αλήθεια, στείλε μου με πμ, αν θέλεις, το σταθμό που πήγαινες το παιδί (δεν ξέρω αν το έγραψες κάπου και μου διέφυγε). Πράγματι η καθαριότητα είναι από τα πολύ βασικά. Πρέπει να την πληρώνουμε τόσο, τελικά?

Link to comment
Share on other sites

A, έχεις παρελθόν γι αυτό 'φυσάς' και το γιαούρτι :D:D! Αλήθεια, στείλε μου με πμ, αν θέλεις, το σταθμό που πήγαινες το παιδί (δεν ξέρω αν το έγραψες κάπου και μου διέφυγε). Πράγματι η καθαριότητα είναι από τα πολύ βασικά. Πρέπει να την πληρώνουμε τόσο, τελικά?

 

Είναι ένας παιδικός σταθμός στο Μοσχάτο (εκεί μένουμε).

Εαν σε ενδιαφέρει η περιοχή

να σου στείλω με πμ το όνομά του.

 

Την έγραψα,

και μόλις έμαθα περισσότερες λεπτομέρειες

(τις οποίες ανακάλυψα μετά)

την ξέγραψα αμέσως!

 

Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πάει καθόλου!...

 

Απο τότε ψάχνω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δε με ενδιαφέρει η περιοχή. Εγώ, μετά από μεγάλη έρευνα σε Ν. Σμύρνη, Π. Φάληρο και λίγοτερο Καλλιθέα, τον έγραψα σε έναν σταθμό στο Π. Φάληρο, κυρίως λόγω του πολύ καλού εσωτερικού χώρου, του καλού φαγητού, της φιλοσοφίας του (ελευθερία κίνησης στο χώρο, ανοιχτές τάξεις κλπ.). Μόνον γι αυτόν μπορώ να σου μιλήσω με πμ., αν είσαι ακόμα στην αναζήτηση, γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμηση. Η Λιλιπούπολη ήταν ένας από τους 3 σταθμούς που είχα καταλήξει και την απορρίψαμε μόνο για το οικονομικό και γιατί αυτός που επιλέξαμε μας φάνηκε ότι υστερεί μόνο στον εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δε με ενδιαφέρει η περιοχή. Εγώ, μετά από μεγάλη έρευνα σε Ν. Σμύρνη, Π. Φάληρο και λίγοτερο Καλλιθέα, τον έγραψα σε έναν σταθμό στο Π. Φάληρο, κυρίως λόγω του πολύ καλού εσωτερικού χώρου, του καλού φαγητού, της φιλοσοφίας του (ελευθερία κίνησης στο χώρο, ανοιχτές τάξεις κλπ.). Μόνον γι αυτόν μπορώ να σου μιλήσω με πμ., αν είσαι ακόμα στην αναζήτηση, γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμηση. Η Λιλιπούπολη ήταν ένας από τους 3 σταθμούς που είχα καταλήξει και την απορρίψαμε μόνο για το οικονομικό και γιατί αυτός που επιλέξαμε μας φάνηκε ότι υστερεί μόνο στον εξωτερικό χώρο.

 

Eαν θέλεις στείλε μου με πμ που τον έγραψες.

Απο ποιά μεριά του Π.Φαλήρου είναι??

Δεν θα ήθελα να έχει πολύ μεγάλη διαδρομή με το σχολικό...

 

...η Λιλιπούπολη μου άρεσε επίσης γιατί είναι σχετικά κοντά στην παραλία

και είναι μια ευθεία στην ουσία απο το σπίτι μας.

Είναι περίπου 8-10 λεπτά απόσταση με αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 month later...
  • 7 months later...

Είναι ένας παιδικός σταθμός στο Μοσχάτο (εκεί μένουμε).

 

 

Κι εμείς Μοσχάτο μένουμε! :-D

Ξέρω αρκετό κόσμο απο το Μοσχάτο που πάνε ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ.

 

Γενικώς το Μοσχάτο δεν έχει "καλούς" ιδιωτικούς

παιδικούς σταθμούς.

Γιαυτό φεύγουν πολλοί και πάνε στις γύρω περιοχές.

 

Εγώ πάντως έχω μείνει ευχαριστημένη με την κόρη μου

απο την Λιλιπούπολη.

(εκτός απο το γεγονός των υψηλών διδάκτρων)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...