Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΝΩΡΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ???????????????


Recommended Posts

Το Σαββατο που μας περασε(18/06)η κουνιαδα μου γεννησε το δευτερο παιδακι της με καισαρικη τομο λογω οτι δεν ειχε παρει θεση!

Γνωριζαμε απο του β επιπεδου οτι θα ειχε ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑ 3 βαθμου και γιαυτο ειχε μπει στη διαδικασια να κανει αμνιοπαρακεντηση και καποιες περαιτερω εξετασεις που ολες βγηκαν ευτυχως καλες!

Ομως το μωρο γεννηθηκε με αναπνευστικο προβλημα!

Γεννησε στην 38η εβδομαδα,2600 σε κιλα!

Μολις γεννηθηκε ομως το ψυχουλακι μου δεν εκλαψε και το αμνιακο υγρο ηταν μολυσμενο(ηταν καταπρασινο)!Ειχε κανει και κακακια η μικρη μες στην κοιλια της μαμας της και ολα αυτα τα καταπινε!Γεννηθηκε με 3 φορες περασμενο τον λορο στο λαιμο της και με λοιμωξη του αναπνευστικου και φραγμενουν τους πνευμωνες της λογω του αμνιακου υγρου που καταπινε!

Την εβαλαν κατευθειαν οξυγονο και την μετεφεραν στην φροντιδα νεογνων για παρακολουθηση!

Μεσα σε 24 ωρες απο 90% που υποστηριζωταν απο οξυγονο καταφεραν να της το σταματησουν!Ολα πηγαιναν πολυ καλα!

Χθες ομως εκανε 3 φορες σπασμους που στη συνεχεια ειπαν οτι ηταν απνιες!Εκανε και εισροφυσεις οσο ηταν ανασκελα!

Χθες το βραδυ την εκαναν μια παρακεντηση στο κεφαλι για να δουν αν εχει καποια εγκεφαλικη βλαβη!Ευτυχως βγηκε καθαρη!

Σημερα σκεφτονται να της κανουν και μαγνητικη και εγκεφαλογραφημα!

Γνωριζει καμια σας κατι?Ειχε καμια σας κανενα παρομοιο περιστατικο?

Εχουμε τρελαθει ολοι μας!Τι θα γινει απο δω και εμπρως?

Τι εφταιξε,τι πηγε στραβα?Ογιατρος δε θα μπορουσε να το παρει πιο μπροστα?Δε φαινοταν το αμνιακο υγρο που ειχε προβλημα?

Πολλα γιατι αλλα απαντηση καμια!

Και το τελευταιο η ραιβοποδια που εχει πρεπει να αντιμετωπιστη το συντομωτερο για να εχει αποτελεσμα η θεραπεια!

Επισης μας ειπαν οτι εισροφυσεις μπορει να εγιναν λογω οτι δειχνει η κατω γναθων να ειναι πιο μεσα και ετσι η γλωσσιτσα της μικρης δε φτανει να καταπιει τοσο καλα!Βεβαια μας ειπαν οτι αυτο δεν ειναι και σιγουρο!

Ποσο πολυ εχω κλαψει γιαυτο το μωρακι!

Κι αν εχει και καποια εγκεφαλικη βλαβη τι γινεται!

Αν γνωριζεται κατι σας παρακαλω βοηθηστε μας!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, για την ραβοποδια δες εδώ τι έχει γραφτεί http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28425

 

τώρα για τα άλλα τι να σου πω βρε κορίτσι μου?? εγώ αυτό που ήξερα είναι ότι εάν περάσουν οι μέρες που "πρέπει" να γεννηθεί το μωρό και δεν γεννηθεί υπάρχει ο κίνδυνος να ενεργηθεί και να φάει από τα κακάκια του πράγμα πολύ επικίνδυνο για το μωρό.. από ότι γράφεις όμως η κουνιάδα σου γέννησε με καισαρική γιατι το μωρό δεν είχε πάρει ακόμη θέση, άρα υποθέτω ότι γέννησε πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού? η περιτύλιξη δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο, ο γυναικολόγος μου έλεγε να μην αγχώνομαι γι' αυτό το θέμα όλα τα μωρά "τυλίγονται" και ειδικά προς το τέλος μπορεί να έχει αρκετές περιτυλίξεις.. για όλες τις ιατρικές απορίες σου συμβουλέψου έναν γιατρό που θα μπορέσει να σε κατατοπίσει.. πολύ στενοχωρήθηκα για το μωράκι :( κρίμα να ταλαιπωρείται έτσι.. σας εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι το μωράκι σας να είναι γερό και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα..και το δικό μου μωράκι πέρασα τα ίδια αλλά σε πολύ βαρειά μορφή μιας και ο γιατρός δεν ήρθε να κάνει καισαρική(είχε δουλειά ο άνθρωπος)και γέννησα φυσιολογικά...καλό θα είναι να μιλήσετε με τους γιατρούς(αν βγάλετε άκρη)αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι πως θεωρώ πολύ σημαντικό οτι το νινί σας βγήκε τόσο σύντομα απ το οξυγόνο.εμένα η μικρή έμεινα 1μήνα στο οξυγόνο...όσο για τα κακά μέσα στην κοιλιά δείχνουν πως το μωρό έπρεπε να βγεί νωρίτερα,για κάποιο λόγω στρεσαρίστηκε όπως και η δικιά μου και έκανε κακά τα οποία κατάπιε...εύχομαι η μαγνητική να είναι καθαρή μέσα απ την καρδιά μου...

το άλλο που έχω να σου πώ είναι να μην ακούτε όλα όσα λένε οι γιατροί.τα λένε χοντροκομμένα για να μην τύχει το χειρότερο...

όσο για τους σπασμούς ,δώσανε κάποιο φάρμακο?έλπίζω να μην είναι κάτι ούτε και αυτό...

καλή δύναμη και όλα να πάνε κατ ευχήν... ψυχραιμία και θετική σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Σημερα που πηγε η κουνιαδα μου να το δει της ειπαν οτι κανει απνιες μονο οταν ειναι ανασκελα και μονο τοτε εχει αναγκη απο 30% οξυγονο!

Οταν ειναι στο πλαι ή μπρουμυτα ουτε απνιες κανει ουτε οξυγονο χρειαζεται!

Τους ειπαν αυτο οτι μπορει να οφειλεται στην κατω γναθο που ειναι ανατομικα πιο μεσα και ισως η γλωσσιτσα της να ειναι μικρη γιαυτο συμβαινουν ολα αυτα!

Οι εξετασεις που καναν ως τωρα για τον εγκεφαλο της, βγηκαν ολες καλες!

Ο γιατρος της ειπε οτι εχουν δρομο μπροστα τους αλλα πιστευει οτι θα τα καταφερει η μικρη!

Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι ειναι πολυ κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Σημερα που πηγε η κουνιαδα μου να το δει της ειπαν οτι κανει απνιες μονο οταν ειναι ανασκελα και μονο τοτε εχει αναγκη απο 30% οξυγονο!

Οταν ειναι στο πλαι ή μπρουμυτα ουτε απνιες κανει ουτε οξυγονο χρειαζεται!

Τους ειπαν αυτο οτι μπορει να οφειλεται στην κατω γναθο που ειναι ανατομικα πιο μεσα και ισως η γλωσσιτσα της να ειναι μικρη γιαυτο συμβαινουν ολα αυτα!

Οι εξετασεις που καναν ως τωρα για τον εγκεφαλο της, βγηκαν ολες καλες!

Ο γιατρος της ειπε οτι εχουν δρομο μπροστα τους αλλα πιστευει οτι θα τα καταφερει η μικρη!

Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι ειναι πολυ κριμα!

έχεις τις ευχές μας και μακάρι σύντομα να πάει σπιτάκι της....τα μωράκια δίνουν μαθήματα ζωής...θετική σκέψη να πείς στη μανούλα και όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή μανούλα, δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα από τα παραπάνω ώστε να μπορώ να βοηθήσω... Θα προσευχηθω όμως μέσα από την καρδιά μου ο Θεός να είναι μαζί με το μωρακι... Γιατί όπως είπες Μανούλα είμαι κι εγώ...

 

Καλή δυναμη

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Eύχομαι τα καλύτερα για το μωράκι σας. Μακάρι να είχαμε καμιά φορά την δύναμη να μην συνέβαιναν άσχημα πράγματα στα παιδιά μας.

Θα προσεύχομαι για εσάς και για όλα τα παιδιά του κόσμου. Δύναμη, πίστη, αφοσιώση, θετικές σκέψεις και αγάπη....αν υπάρχουν όλα αυτά το πανέμορφο αγγελουδάκι σας θα πάει μια χαρά...

 

Evelyne

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα!Συγνωμη που δε σας απαντησα αλλα ειμαστε πολυ στεναχωρημενοι!

Καθε μερα που περναει μας λενε ολο και πιο δυσαρεστα πραγματα!

Σημερα μια πολυ ψυχρη γιατρος(συγνωμη που εκφραζομαι ετσι)επιασε τους γονεις και τους ειπε με πολυ αποτομο τροπο οτι:

 

Εχετε ενα παιδι με παρα πολλα προβληματα,εχει συνδρομο ραιβοποδιας και συνδρομο pierre robιn!Εχει καποιο προβλημα με τον αυχανα που μονο οταν γινει μαγνητικη θα ξερουμε τι ακριβως ειναι και θα ερθει κι ενας ωριλας για να το εξετασει πιο διεξωδικα για τυχων αλλες γεννετικες ανωμαλιες!Το πιο πιθανο να βρεθει οτι πασχει κι απο αλλο συνδρομο!Το καταλαβατε?Σας το λεω μηπως δε το καταλαβατε!

 

Ακριβως μ΄αυτο τον τροπο τους μιλησε!Συμφωνω οτι πρεπει να γνωριζουν οι γονεις την αληθεια αλλα να ειμαστε και λιγο ανθρωποι!Γιατι σ΄αυτη τη θεση που βρισκονται τωρα η κουνιαδα μου,μπορει να βρισκέται αυριο το δικο μας παιδακι!

Εχουμε τρελαθει!Τι να πω σ΄αυτη την κοπελα!Τοσες εξετασεις γιατι τις κανουμε?

Ειχε κανει και αυχενικη και β-επιπεδου και αμνιοπαρακεντηση και κατι ακομα εχτρα εξετασεις κι ολες βγηκαν καλες!

Το μονο που ξεραμε ηταν οτι η μικρη θα ειχε ραιβοποδια!

Μονο που το σκεφτομαι κλαιω!

Ξερουμε οτι το μωρο θα ζησει αλλα με τι προβληματα...

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!

Θα σας ενημερωνω πως παμε!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και υπομονή, ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω σε αυτό αλλά ψάξτε το και στο εξωτερικό. Κοιτάξτε ποιος μπορεί να είναι ο καλύτερος για την περίπτωσή σας. Ψάξτε το όσο μπορείτε και κυρίως εσύ που έχεις "περισσότερο" χρόνο από τους γονείς. Δύναμη στους γονείς. Έχω μείνει 10 μήνες στην εντατική, στην Αγγλία για να σώσω τον γιό μου. Οι γιατροί μου λέγανε να τον αποσωληνώσουμε και να τον αφήσουμε να πεθάνει παραμονή Χριστουγέννων του 2004 . Και τους είπα αν είναι να πεθάνει και θέλει να μου το πάρει ο θεός ας το πάρει εγώ θα παλέψω και πάλεψα μαζί με τον γιό μου. Τώρα είναι 7 χρονών με αρκετά προβλήματα (στην καρδούλα του, στην αναπτυξή του κ.α), αλλά ένα μοναδικό παιδάκι που μας χαρίζει κάθε ημέρα απίστευτη χαρά. Αφήστε το χρόνο και προσπαθήστε να βρείτε ότι καλύτερο υπάρχει για το παιδάκι σας και είμαι σίγουρη ότι θα κάνετε το καλύτερο γιατί μόνο εσείς ξέρετε.

 

Καλή δύναμη !!!!!!!!

 

Μπορείς να δεις και στο ling http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26176&page=2

δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βοηθήσει και αυτό http://patients.pedissence.gr/el/ypiresies/our-services.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο και υπομονή, ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω σε αυτό αλλά ψάξτε το και στο εξωτερικό. Κοιτάξτε ποιος μπορεί να είναι ο καλύτερος για την περίπτωσή σας. Ψάξτε το όσο μπορείτε και κυρίως εσύ που έχεις "περισσότερο" χρόνο από τους γονείς. Δύναμη στους γονείς. Έχω μείνει 10 μήνες στην εντατική, στην Αγγλία για να σώσω τον γιό μου. Οι γιατροί μου λέγανε να τον αποσωληνώσουμε και να τον αφήσουμε να πεθάνει παραμονή Χριστουγέννων του 2004 . Και τους είπα αν είναι να πεθάνει και θέλει να μου το πάρει ο θεός ας το πάρει εγώ θα παλέψω και πάλεψα μαζί με τον γιό μου. Τώρα είναι 7 χρονών με αρκετά προβλήματα (στην καρδούλα του, στην αναπτυξή του κ.α), αλλά ένα μοναδικό παιδάκι που μας χαρίζει κάθε ημέρα απίστευτη χαρά. Αφήστε το χρόνο και προσπαθήστε να βρείτε ότι καλύτερο υπάρχει για το παιδάκι σας και είμαι σίγουρη ότι θα κάνετε το καλύτερο γιατί μόνο εσείς ξέρετε.

 

 

Ποσο σ΄ευχαριστω για τα υπεροχα λογια σου!Μονο γονεις σαν κι εσας που αντιμετωπισατε παρομοια ποβληματα μπορειτε να καταλαβαιτε πως νοιωθουν και οι αλλοι!

Καθε μερα μου λεει η κουνιαα μου:

ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕ ΘΕΛΩ!!!

Σημερα που θα παει παλι το πρωι θα μαθω νεοτερα!

Η μικρη βρισκεται ακομα στο οξυγονο και ετσι δε μπορουν να τις κανουν ολες αυτες τις εξετασεις που χρειαζονται!

Θα περιμενω να βγουν κι αλλες εξετασεις και μετα θα κοιταξω και στο εξωτερικο!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ!!!!!!!!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και υπομονή, ΌΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να σας βοηθήσω σε αυτό αλλά ψάξτε το και στο εξωτερικό. Κοιτάξτε ποιος μπορεί να είναι ο καλύτερος για την περίπτωσή σας. Ψάξτε το όσο μπορείτε και κυρίως εσύ που έχεις "περισσότερο" χρόνο από τους γονείς. Δύναμη στους γονείς. Έχω μείνει 10 μήνες στην εντατική, στην Αγγλία για να σώσω τον γιό μου. Οι γιατροί μου λέγανε να τον αποσωληνώσουμε και να τον αφήσουμε να πεθάνει παραμονή Χριστουγέννων του 2004 . Και τους είπα αν είναι να πεθάνει και θέλει να μου το πάρει ο θεός ας το πάρει εγώ θα παλέψω και πάλεψα μαζί με τον γιό μου. Τώρα είναι 7 χρονών με αρκετά προβλήματα (στην καρδούλα του, στην αναπτυξή του κ.α), αλλά ένα μοναδικό παιδάκι που μας χαρίζει κάθε ημέρα απίστευτη χαρά. Αφήστε το χρόνο και προσπαθήστε να βρείτε ότι καλύτερο υπάρχει για το παιδάκι σας και είμαι σίγουρη ότι θα κάνετε το καλύτερο γιατί μόνο εσείς ξέρετε.

Ποσο σ΄ευχαριστω για τα υπεροχα λογια σου!Μονο γονεις σαν κι εσας που αντιμετωπισατε παρομοια ποβληματα μπορειτε να καταλαβαιτε πως νοιωθουν και οι αλλοι!

Καθε μερα μου λεει η κουνιαα μου:

ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕ ΘΕΛΩ!!!

Σημερα που θα παει παλι το πρωι θα μαθω νεοτερα!

Η μικρη βρισκεται ακομα στο οξυγονο και ετσι δε μπορουν να τις κανουν ολες αυτες τις εξετασεις που χρειαζονται!

Θα περιμενω να βγουν κι αλλες εξετασεις και μετα θα κοιταξω και στο εξωτερικο!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ!!!!!!!!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!!!!!!!!

 

καλημέρα και από εμάς.επειδή όταν γέννησα έμεινε και η δικιά μου στη ΜΕΝ για 2,5μήνες και οι γιατροί αρχικά μας έλεγαν πως το μωρό δεν θα ζήσει.τελικά έζησε.Μετά μας λέγανε πως το μωρό δεν θα κανει θηλαστική,έκανε!!!!αυτό που θέλω να πώ και ξαναείπα νομίζω ,μην ακούτε τους γιατρούς-εμάς κόντεψαν να μας τρελάνουν και συνεχίζουν...

θα μου πείς ποιόν να ακούσω...την καρδιά σου.πες στην μανούλα να πηγαίνει να μιλάει στο μωράκι,να το χαιδεύει και να στέλνει θετική ενέργεια(έτσι έκανα και εγώ)

δεν ξ'ερω τι σύνδρομο είναι αυτο που λές αλλά ψάξε όπως είπε και η evelyne...αεροβαπτίστε το μωράκι ,βοηθάει!!!και μην χάνετε τις ελπίδες σας..Ο Θεός είναι δίπλα σε όλα τα μωρά...η δική μου ζεί από θαύμα και είμαι πολύ περίφανη γι αυτήν και ας είναι πίσω σε όλα...θα παλεύουμε μαζί !!!!

όλες μου οι ευχές...(αν δεν έκαναν μαγνητική πως γνωρίζουν για το σύνδρομο???)

Link to comment
Share on other sites

http://www.noesi.gr/syndrome/pierre-robin

θα έχεις ψάξει φαντάζομαι και εσύ αλλά βρήκα αυτό για το σύνδρομο που είπαν οι γιατροί....

αλήθεια αυτό το σύνδρομο δεν φαίνεται μέσα στην κοιλιά??

Link to comment
Share on other sites

 

καλημέρα και από εμάς.επειδή όταν γέννησα έμεινε και η δικιά μου στη ΜΕΝ για 2,5μήνες και οι γιατροί αρχικά μας έλεγαν πως το μωρό δεν θα ζήσει.τελικά έζησε.Μετά μας λέγανε πως το μωρό δεν θα κανει θηλαστική,έκανε!!!!αυτό που θέλω να πώ και ξαναείπα νομίζω ,μην ακούτε τους γιατρούς-εμάς κόντεψαν να μας τρελάνουν και συνεχίζουν...

θα μου πείς ποιόν να ακούσω...την καρδιά σου.πες στην μανούλα να πηγαίνει να μιλάει στο μωράκι,να το χαιδεύει και να στέλνει θετική ενέργεια(έτσι έκανα και εγώ)

δεν ξ'ερω τι σύνδρομο είναι αυτο που λές αλλά ψάξε όπως είπε και η evelyne...αεροβαπτίστε το μωράκι ,βοηθάει!!!και μην χάνετε τις ελπίδες σας..Ο Θεός είναι δίπλα σε όλα τα μωρά...η δική μου ζεί από θαύμα και είμαι πολύ περίφανη γι αυτήν και ας είναι πίσω σε όλα...θα παλεύουμε μαζί !!!!

όλες μου οι ευχές...(αν δεν έκαναν μαγνητική πως γνωρίζουν για το σύνδρομο???)

 

 

 

Καλημερα και σε σενα nikolio!

Το συνδρομο αυτο εχει μικρη κατω γναθο και μεγαλη γλωσσα που εμποδιζει το μωρο να φαει και να αναπνεει κανονικα!

Την μαγνητικη θα την κανουνε για να δουν τι προβλημα υπαρχει στον αυχενα!

Δε ξερω τι προβλημα μπορει να΄χει ο αυχενας αλλα και δε μας λενε!

Οι ακτινογραφιες απλως εδειξαν κατι που τους προβληματισε!

Απλως δε μπορει να μπει μαγνητικη που υποστηριζεται με οξυγονο!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ΄ΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ!

ΞΕΡΩ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ!

 

Περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να μαθω νεα της μικρης μας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.noesi.gr/syndrome/pierre-robin

θα έχεις ψάξει φαντάζομαι και εσύ αλλά βρήκα αυτό για το σύνδρομο που είπαν οι γιατροί....

αλήθεια αυτό το σύνδρομο δεν φαίνεται μέσα στην κοιλιά??

 

 

Κι εγω απορω ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?????????????

Τοτε γιατι τις κανουμε!

Εγω πιστευω οτι φαινοταν, αλλα αυτος που της εκανε β-επιπεδου ισως δε το ειδε!

Μπορει να εδωσε περισσοτερη βαση στη ραιβοποδια που εχει η μικρη!

Απαντηση ξερω οτι δε προκειτε να παρουμε!

 

Κοριτσια πως αντεχει αυτη η κοπελα?

Ποση δυναμη πρεπει να΄χεις για ν΄αντιμετωπισεις κατι τετοιο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

 

Καλημερα και σε σενα nikolio!

Το συνδρομο αυτο εχει μικρη κατω γναθο και μεγαλη γλωσσα που εμποδιζει το μωρο να φαει και να αναπνεει κανονικα!

Την μαγνητικη θα την κανουνε για να δουν τι προβλημα υπαρχει στον αυχενα!

Δε ξερω τι προβλημα μπορει να΄χει ο αυχενας αλλα και δε μας λενε!

Οι ακτινογραφιες απλως εδειξαν κατι που τους προβληματισε!

Απλως δε μπορει να μπει μαγνητικη που υποστηριζεται με οξυγονο!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ΄ΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ!

ΞΕΡΩ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ!

 

Περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να μαθω νεα της μικρης μας!

αν θες στείλε πμ σε ποιό νοσοκομείο είναι...μαγνητική μπορεί να γίνει..είχε κάνει η μικρή μου 16ημερών και έπερνε και αυτή οξυγόνο...έμεινε 1μήνα με οξυγόνο...(είναι 14μηνών η μικρή και ακόμα φορτίζομαι με τέτοιες καταστάσεις )εύχομαι οτι καλύτερο μέσα απ την καρδιά μου...

evelyne και σε σενα το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απορω ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?????????????

Τοτε γιατι τις κανουμε!

Εγω πιστευω οτι φαινοταν, αλλα αυτος που της εκανε β-επιπεδου ισως δε το ειδε!

Μπορει να εδωσε περισσοτερη βαση στη ραιβοποδια που εχει η μικρη!

Απαντηση ξερω οτι δε προκειτε να παρουμε!

 

Κοριτσια πως αντεχει αυτη η κοπελα?

Ποση δυναμη πρεπει να΄χεις για ν΄αντιμετωπισεις κατι τετοιο!!!!!!!!!!!!

η μάνα όλα τ αντέχει..ο Θεός δίνει κουράγιο...

και εμείς από γιατρό τρέχουμε και δεν φτάνουμε,κυνηγήστε το!!!!είναι τόσο κρίμα επειδή κάποιοι είναι ανεύθυνοι να ταλαιπωρούντε τόσοι άνθρωποι..δείτε πρώτα τι θα γίνει με το μωρό αλλά μην το αφήσετε έτσι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαστε πολυ χαρουμενοι!Σημερα που μιλησε η κουνιαδα μου με μια αλλη γιατρο της ειπε οτι ειναι ενα πολυ ζωηρο και φαγανο παιδακι!

Μας ειπε οτι υπαρχει το προβλημα της ραιβοποδιας και γιαυτο ξεκινησαν και μερικες φυσικοθεραπειες ωστε να μεινουν ****** τα ποδαρακια της μικρουλας μας μεχρι να βγει απο τη μοναδα και να ξεκινησει τη θεραπεια της με τα γυψακια!

Εχει μικρη κατω γναθο και μεγαλη γλωσσα αλλα δεν ειναι απολυτο οτι εχει το συνδρομο που προανεφερα!

Της ειπε η γιατρος οτι αν αντιμετωπισουν και το προβλημα της γλωσσας που δημιουργει προβλημα στο αναπνευστικο το παιδακι θα ειναι μια χαρα!

Βρε παιδια σκοτσεζικο ντουζ!

Αλλα χθες και αλλα σημερα!

Επισης δεν εχει καποιο προβλημα στον αυχενα και δε χρειαζεται μαγνητικη!

Εσεις καταλαβατε τιποτα γιατι εγω θα τρελαθω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαστε πολυ χαρουμενοι!Σημερα που μιλησε η κουνιαδα μου με μια αλλη γιατρο της ειπε οτι ειναι ενα πολυ ζωηρο και φαγανο παιδακι!

Μας ειπε οτι υπαρχει το προβλημα της ραιβοποδιας και γιαυτο ξεκινησαν και μερικες φυσικοθεραπειες ωστε να μεινουν ****** τα ποδαρακια της μικρουλας μας μεχρι να βγει απο τη μοναδα και να ξεκινησει τη θεραπεια της με τα γυψακια!

Εχει μικρη κατω γναθο και μεγαλη γλωσσα αλλα δεν ειναι απολυτο οτι εχει το συνδρομο που προανεφερα!

Της ειπε η γιατρος οτι αν αντιμετωπισουν και το προβλημα της γλωσσας που δημιουργει προβλημα στο αναπνευστικο το παιδακι θα ειναι μια χαρα!

Βρε παιδια σκοτσεζικο ντουζ!

Αλλα χθες και αλλα σημερα!

Επισης δεν εχει καποιο προβλημα στον αυχενα και δε χρειαζεται μαγνητικη!

Εσεις καταλαβατε τιποτα γιατι εγω θα τρελαθω!

καλημέρα..θα σου πώ ένα χαρακτηριστική παράδειγμα της ανευθυνότητας που υπάρχει στους γιατρούς!!!!όταν η μικρή μου ήταν ακόμα στην εντατική ένα βράδυ έκανε κάποιες περίεργες κινήσεις.ο ένας γιατρός μας διαβεβαίωνε οτι αυτές οι κινήσεις δεν είναι σπασμοί.μετά απο 5λεπτά μιλήσαμε με έναν άλλο γιατρό ο οποίος μας διαβεβαίωνε οτι αυτές οι κινήσεις είναι σπασμοί:shock::shock::shock:

αυτό που εύχομαι ειλικρινά είναι να πάρετε όσο συντομότερα γίνεται το μωράκι σας σπίτι και άπό κει και πέρα να το ψάξετε μόνοι σας!!!!μην αφήσετε τίποτα στην τύχη!ψάξτε για όλα.σίγουρα θα βρεθεί κάποιος γιατρός που θα μπορέσει να σας δώσει υπεύθυνες απαντήσεις!!

δεν μπορώ να πώ κάτι άλλο!!αύριο μπορεί να σας πούνε πάλι άλλα...:evil:έλεος

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαστε πολυ χαρουμενοι!Σημερα που μιλησε η κουνιαδα μου με μια αλλη γιατρο της ειπε οτι ειναι ενα πολυ ζωηρο και φαγανο παιδακι!

Μας ειπε οτι υπαρχει το προβλημα της ραιβοποδιας και γιαυτο ξεκινησαν και μερικες φυσικοθεραπειες ωστε να μεινουν ****** τα ποδαρακια της μικρουλας μας μεχρι να βγει απο τη μοναδα και να ξεκινησει τη θεραπεια της με τα γυψακια!

Εχει μικρη κατω γναθο και μεγαλη γλωσσα αλλα δεν ειναι απολυτο οτι εχει το συνδρομο που προανεφερα!

Της ειπε η γιατρος οτι αν αντιμετωπισουν και το προβλημα της γλωσσας που δημιουργει προβλημα στο αναπνευστικο το παιδακι θα ειναι μια χαρα!

Βρε παιδια σκοτσεζικο ντουζ!

Αλλα χθες και αλλα σημερα!

Επισης δεν εχει καποιο προβλημα στον αυχενα και δε χρειαζεται μαγνητικη!

Εσεις καταλαβατε τιποτα γιατι εγω θα τρελαθω!

 

Κατ αρχάς εύχομαι ότι καλύτερο για το αγγελούδι σας. Τωρα για τους γιατρούς... ειναι ικανοι να σε τρελάνουν! Ο καθένας λεει την επιστημονική του άποψη (και καλά κάνει), αλλά λίγοι θυμούνται την ψυχολογική κατάσταση των γονιών. Οπλιστείτε με υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Μπορώ να σου πώ μόνο για τη ραιβοιπποποδία. Και εμένα την ειδαν απο τον β επιπέδου. Εκανα αμνιο και ένα κάρο γενετικές εξετάσεις και όλα βγήκαν καλά. Ο μικρός είχε ραιβοιπποποδία στο αριστερό πόδι και ραιβομετατάρσιο στο δεξί. Γεννήθηκε με καισαρική λόγω υδραμνίου. Εμεινε 6 μέρες θερμοκοιτίδα, τις 3 πήρε οξυγόνο. 10 ημερών τον πήγαμε στο Αγ. Κυριακού στον κο. Γκιόκα (διευθυντής ορθοπαιδικής κλινικής) με τον οποίοείχαμε μιλήσει και πριν τη γέννηση του παιδιού. Ξεκίνησε θεραπεία με γυψάκια. Το δεξί μετά απο ένα μήνα ήταν μια χαρά και δεν ξαναασχοληθήκαμε. Στο αριστερό έκανε χειρουργείο 6 μηνών. Ο μικρός περπάτησε κανονικά. Τωρα που ειναι 3.5 ετών έχει μια υποτροπή, αλλά δεν χρειάζεται ακόμα δεύτερο χειρουργείο.

Οπως και να έχει η ραιβοποδία δεν χρειάζεται να σας ανησυχεί.Ειναι πλήρως αντιμετοπίσημη. Ειδικά αν είναι και στα 2 πόδια, είναι καλύτερα. Αν χρειάζεσαι πληροφορίες, στειλε μου πμ.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολους πολυ-πολυ!

Η μικρη μας παει αρκετα καλα!Την εχουν βεβαια ακομα στο οξυγονο κατα 23%,τρωει,ειναι υπερκινητικη και γενικως εχει 2 μερες που μας τα λενε καλα!

Απνιες δε κανει γιατι την εχουν σε πλαγια και μπρουμυτα θεση!Δε ξερω βεβαια τι θα γινει οταν την παρουν σπιτι!

Οι γιατροι ειπαν οτι ολες οι εξετασεις ειναι πολυ καλες και προσπαθουν απλως να ρυθμισουν το αναπνευστικο της λογω της μεγαλης γλωσσας και μικρη κατω γναθο!Δε ξερω βεβαια πως θα το καταφερουν αυτο!

Η ραιβοποδια ειναι ευτυχως και στα δυο ποδαρακια της μικρης του ιδιου βαθμου!

Οτι θελει να σας ρωτησει η κουνιαδα μου θα της πω να σας στειλει πμ!Ευχαριστω και παλι και συντομα θα σας εχω και αλλα νεα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια η μικρη βρισκεται απο 7 Ιουλιου στο Παιδων και δε ξερουμε ακομη τιποτα!

Την Ταιζουν με καθετηρα,ειναι σε μια σταθερη κατασταση,αλλα δε ξερουμε τιποτα!!!!!

Το πρωι θα την κανουν μαγνητικη εγκεφαλου και ευχομαι ο Θεος να βοηθησει το αγγελουδακι μας να βγει καθαρη!

Ειναι πραγματικα ενας καθημερινος γολγοθας!Που ευχομαι και ελπιζω να εχει το καλυτερο αποτελεσμα και για τη μικρουλα μας,αλλα και για τους γονεις της!

Ποσο πολυ στεναχωριεμαι,ποναω πολυ με ολη αυτη τη κατασταση...

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η μικρη βρισκεται απο 7 Ιουλιου στο Παιδων και δε ξερουμε ακομη τιποτα!

Την Ταιζουν με καθετηρα,ειναι σε μια σταθερη κατασταση,αλλα δε ξερουμε τιποτα!!!!!

Το πρωι θα την κανουν μαγνητικη εγκεφαλου και ευχομαι ο Θεος να βοηθησει το αγγελουδακι μας να βγει καθαρη!

Ειναι πραγματικα ενας καθημερινος γολγοθας!Που ευχομαι και ελπιζω να εχει το καλυτερο αποτελεσμα και για τη μικρουλα μας,αλλα και για τους γονεις της!

Ποσο πολυ στεναχωριεμαι,ποναω πολυ με ολη αυτη τη κατασταση...

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάρετε καλά αποτελέσματα..γιατί είναι μέσα?σας έχουν πεί?δεν μπορεί να σιτηστεί αλλιώς?

καλή δύναμη στους γονείς και ειλικρινά να έχουν θετική σκέψη.

η μικρή μου δεν θα έπρεπε να ζεί...κ όμως!!!!

όλα να πάνε κατ'ευχήν...

Link to comment
Share on other sites

μια προσευχη απο καρδιας για την μικρη αγωνιστρια!

Η γλυκεια μας Παναγιτσα που σε λιγο γιορταζει να ειναι φυλακας στο πλευρο της και να βγει υγειης απο αυτη την ταλαιπορια

 

θετικη σκεψη και μια μεγαλη τρυφερη αγκαλιτσα για την μικρη πριγκιπισσα!

 

γρηγορα περαστικα και αγυριστα!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...