Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ 26 ΜΗΝΩΝ....


Recommended Posts

Πήγαμε χθες στο Παίδων Αγ. Σοφίας στο Γουδί για να δει τον μικρό πλαστικός χειρουργος γιατί έχει στο αυτάκι του απέξω μια "εμβρυική απόφυση" σαν ελια μεγάλη...στο μέγεθος ας πούμε μικρού αρακά... Είχα κλείσει ραντεβου με τον κ. Βασιλείου ο οποίος όμως δεν ήταν εκει για να τον δει...κλεινανε ραντεβου για τις επεμβάσεις 2 άλλοι γιατροί...(πιτσιρικάδες) και μας έβαλαν για αρχές Οκτώβρη να κάνουμε την επεμβαση...που τότε ο μικρός θα είναι 26 μηνών... Το θέμα ειναι πως μου ειπαν οτι θα του κάνουν ολικη ναρκωση..γιατι ειναι πιο ασφαλές για το παιδι.... και λιγοτερο ακινδυνο. Ο παιδιατρος μου μου ειχε πει πως μπορουσε να γινει και με μεθη..αλλα οι γιατροι στο Παιδων ήταν ανένδοτοι.... Φοβαμαι παρα πολυ την ολικη ναρκωση...δεν ξερω τι να κανω.... Ελεγα μπας και παρω στο νοσοκομειο να ρωτησω το τηλ. του κ. Βασιλειου για να παω απο το ιατρειο του...να τον δει και ο ιδιος τον μικρο..να εχουμε ετσι..μια καποια επαφη βρε παιδι μου ...πριν το χειρουργείο... Τι λετε; Ποια η εμπειρια σας για την ολική νάρκωση; Επίσης, πρέπει να δώσω χρήματα...φακελάκι...κάτι ....στον ιατρο και στον αναισθησιολόγο;;; Δεν εχω παρομοια εμπειρία και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

Με το καλό να γίνει η επέμβαση...

Εμείς είχαμε κάνει ολική νάρκωση (αναγκαστικά) στον Νικόλα όταν ήταν 15 μηνών για επέμβαση κρυψορχίας στο Παίδων... τί να σου πω... κι εμένα με τρόμαζε η ιδέα. Η αλήθεια είναι πως ταλαιπωρούνται τα μανάρια μου και σε εσάς που είναι μεγαλύτερο το παιδάκι και καταλαβαίνει πιο πολλά θα πρέπει σίγουρα να του έχεις μιλήσει πιο πριν για την όλη διαδικασία να μην τρομάξει...

Δεν ήταν βέβαια και κάτι το τρομερό, το παιδί ξύπνησε αμέσως μετά την επέμβαση και για κάποιες ώρες κοιμόταν ή πεταγόταν από τον ύπνο του κλαίγοντας (μπορεί να τον τραβούσαν και τα ράμματα), αλλά το απόγευμα κάναμε εξαγωγή κανονικά. Το μόνο που μας είχαν πει εξ αρχής ήταν πως για να μπορέσουμε να φύγουμε ότι έπρεπε ο μικρός να πιει νερό σε ικανοποιητική ποσότητα για να ουρήσει πρώτα...

Τώρα όσο για το τελευταίο που ρωτάς τί να πω... στην διακριτική μας ευχέρεια είναι όλα. Τίποτε δεν είναι αναγκαστικό. Αναλόγως τον γιατρό βεβαίως... εμάς δεν μας ζήτησε, αλλά όλο και κάτι κάναμε επειδή μείναμε ικανοποιημένοι... μπορείς να του στείλεις κι ένα καλάθι με ποτά στην τελική...

Μπορείς να διασταυρώσεις απόψεις και να αποφασίσετε σχετικά με την ολική νάρκωση. Πάντως κι εγώ θεωρώ πως είναι καλύτερα για το παιδί επεισή είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να φοβηθεί όντας ξύπνιο, ας πούμε, στο χειρουργείο και να μην συνεργάζεται...

Καλή επιτυχία και πάλι σας εύχομαι...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...δεν ξέρω έγω αγχωθεί πάρα πολύ ρε γμτ.... Δεν την θέλω καθόλου την ολική αναισθησία... και τώρα σκέφτομαι να πάρω στο νοσοκομείο..να ρωτήσω..πότε μπορώ να ξέρω ποιον αναισθησιολόγο θα έχουμε... Το μαναράκι μου..όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξει...με λούζει κρύος ιδρώτας..:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικό !!!!

 

Θα του δώσουν κάτι -δεν θυμάμαι όνομα- και θα το κρατήσεις αγκαλίτσα σε ειδικό δωμάτιο πριν το πάρουν στο χειρουργείο... αυτή η ουσία τα ζαλίζει... στην αρχή είναι σαν μεθυσμένα και μετά από λίγο... νταπ! κοιμούνται !!!

Εμείς την αναισθησιολόγο την είδαμε την ίδια μέρα της επέμβασης και ήταν μια εξαιρετική γυναίκα...

Οκ μετά την νάρκωση είναι λίγο σαν αποβλακωμένα -φυσικό είναι- αλλά αφού είναι για το καλό του παιδιού μην μαραζώνεις άδικα... μαζί θα το περάσετε κι αυτό !

Φυσικό είναι η καρδιά σου να πάει και να έρθει στην Κούλουρη όσο περιμένεις έξω -αυτό εμένα μου φάνηκε ατελείωτο- μα δεν έχουμε άλλη επιλογή για το καλό τους !!!

Ηρέμησε μανούλα, όλα καλά θα πάνε !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανησυχείς τοσό πολύ; υπάρχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα ή κάποια αλλεργία και φοβάσαι την αντίδραση του οργανισμού του παιδιού; ο μπέμπης μου έκανε εγχείρηση βουβουνωκήλης όταν ήταν 2 μηνών και όλα πήγαν καλά!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι..οχι...δεν έχουμε καποια αλλεργία ούτε αναπνευστικό από όσο ξέρουμε τουλάχιστον. Μας είπαν βέβαια λιγες μερες πριν την επέμβαση να του κάνουμε εξετάσεις γενικές αίματος. Το άλλο είναι πως μας είπαν πως για 4 ωρες προ χειρουργείου..να μην του δώσουμε ούτε νερό... μα αν το παιδάκι θέλει λιγο νεράκι; Τι κάνουμε; Θα το αφήσω τελείως στεγνό;

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κόρη χειρουργήθηκε 5 μηνών με ολική νάρκωση για ραιβοιποποδία και ξαναναρκώθηκε 6 μηνών για αλλαγή γύψων. Όλα καλά! Να ρωτήσω όμως γιατί θέλετε να το αφαιρέσετε? Γιατί δεν το αφήνετε να το κάνετε όταν θα είναι μεγαλύτερος και θα καταλαβαίνει περισσότερο, οπότε δεν θα πειράζει και το τραύμα? Έχει και κόρη μου το ίδιο. Αρχικά δεν το αφαιρέσαμε γιατί έχει ταλαιπωρηθεί πολύ με άλλα (πόδια, νεφρά, αιμαγγείωμα), αλλά ίσως να είναι καλύτερα να γίνει και αργότερα από πλευρά αντοχής του παιδιού. Όσο για τη μέθη δίνουν ένα σιρόπι που λέγεται χλωράλη συνήθως και απ'όσο ξέρω δεν έχει καμία παρενέργια. Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν αποφασίσετε!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν πως με μέθη θα μπορούσε η επέμβαση να γίνει όταν θα είναι 15 χρόνων για να μπορεί να συνεργάζεται μαζί τους... Τώρα που είναι μικρούλης κ σιγουρα δεν θα κάθεται...θα πρέπει να γίνει ολική ναρκωση. Ο άντρας μου θέλει να του το αφαιρέσουμε από τώρα..πριν πάει στο σχολείο..γιατί λέει πως τα παιδιά γίνονται πολύ σκληρά πολλές φορές και μπορεί αυτή η "ελίτσα" να αποτελεσει πόλο έλξης πολλών πειραγμάτων που θα πληγώσουν το παιδί μας... Βασικά..επιμένει πολύ σε αυτό...και μου λέει πως αν το αφήσουμε έτσι κ το κοροιδεύουν το παιδί στο σχολείο..θα ειμαι εγώ υπεύθυνη... Ήδη παιδάκια σε γενέθλια ή σε παιδότοπους...ή στη παιδική χαρά που το έχουν δει..το δείχνουν και μας ρωτάνε..."τι είναι αυτό;" και μου λέει πως αν αρχιζει ο μικρός να καταλαβαίνει..θα πληγώνεται κάθε φορά...οπότε..και το αποφάσισα για τώρα να αφαιρεθεί...:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...