Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρησμένο αιδοίο και... κιρσοί;


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν καμμία από σας έχει κάτι παράξενα συμπτώματα που έχω εγώ. Πέρα από το ότι τα γεννητικά μου όργανα είναι πολύ πρησμένα, έχω και κάτι γρομπαλάκια σα φουσκάλες που είναι γεμάτα αίμα. Είχα και πριν μείνω έγκυος, τα είχε δει η γιατρός μου και μου είχε πει να μην ανησυχώ, αλλά τώρα είναι πάρα πολλά! Μοιάζουν σαν κρεατοελιές, αλλά δεν είναι συμπαγείς! Είναι ένα αποτρόπαιο και ανησυχητικό θέαμα. Και πολύ φοβάμαι πώς θα με "ξυρίσουν" στο μαιευτήριο σε κανένα μήνα που περιμένω να γεννήσω. Α, ούτε πονάνε, ούτε φαγούρα έχω Έχει καμμία άλλη τέτοιο πράγμα;:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πριξιμο είναι φυσιολογικό νομίζω.τώρα για τα άλλα π λες μου θυμίζουν AYTA π βγάζω εγώ απ το ξύρισμα.γυρίζει μέσα η τρίχα π μεγαλώνει κ δημιουργούνται.είναι μπροστά ή κάτω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα η περιοχή των γεννητικών οργάνων είναι πολύ πρησμένη και ερεθισμένη μονίμως (κοκκινίλες κ σαν εξανθήματα εσωτερικά ,που φεύγουν κ έρχονται)σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης!

Επίσης πριν 3 μήνες εμφανίστηκε μια μικρή ελιά που μπορώ να την νιώσω με την αφή,στα εσωτερικά χείλη του αιδοίου και χθες ανακάλυψα άλλες 2.

Αυτές είναι απλά σαν 2 καφετί σημαδάκια πάνω στο δέρμα.

ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑΑΑΑ!Βέβαια με είχε εξετάσει πριν 3 μήνες ο γιατρός κ μου είχε πει ότι μπορεί να εμφανιστούν σπίλοι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ότι θα το παρακολουθούμε κ θα δούμε!

Γενικώς ανησυχώ και αναρωτιέμαι αν θα φύγουν όλα αυτά (πρηξίματα κλπ)μετά τον τοκετό και κυρίως ανησυχώ μήπως έχω κάτι άλλο σοβαρό!!!

Αν κορίτσια μάθετε τίποτα από τους γιατρούς σας μέχρι να δω κι εγώ τον δικό μου....ενημερώστε να έχω μια ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή σου μοιάζει σαν να έχεις φουσκωμένη φλέβα στην περιοχή του κόλπου (κολπική φλεβίτιδα). Αυτό είναι φυσιολογικό και προκαλείται από το βάρος της κοιλιάς. Ενδέχεται να είναι και επώδυνο, ειδικά αν κουραστείς πολύ ή μετά από ερωτική επαφή.

 

Τέτοια διογκωμένη φλέβα στην περιοχή του κόλπου ανέπτυξα κι εγώ στον 9ο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Η γυναικολόγος μου είπε να μην ανησυχώ και απλά να ξεκουράζομαι. Στον τοκετό δεν είχα κανένα πρόβλημα (δεν ξέρω να σου πω για το ξύρισμα γιατί δεν με ξύρισαν εμένα αλλά φαντάζομαι ότι θα θέλει προσοχή) και το πρόβλημα αυτό εξαφανίστηκε μερικούς μήνες μετά που γέννησα.

 

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη η φλέβα αυτή διογκώθηκε από νωρίς (αναμενόμενο μου είχε πει η γυναικολόγος μου, έχω και φλεβίτιδα στο αριστερό μου πόδι) και πονάει στις περιπτώσεις που σου είπα.

 

Γενικά η φλεβίτιδα θέλει ξεκούραση και πάνω απ' όλα αποφυγή ορθοστασίας. Πήρα άδεια από τη δουλειά μου λόγω του προβλήματος αυτού αλλά μ' ένα ζωηρό παιδί στο σπίτι και καμία βοήθεια δεν μου μένουν και πολλά περιθώρια ξεκούρασης...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

davinci, έτσι όπως τα περιγράφεις είναι και τα δικά μου, αλλά στα εξωτερικά χείλη! Δεν έχουν ούτε φαγούρα, ούτε πόνο! Θα σου πω την Παρασκευή που θα με δει η γιατρός μου!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε!!!Μακάρι πάντως να φύγουν μετά το τέλος της εγκυμοσύνης!Όχι ότι με ενοχλεί ή με πονάει κάτι αλλά δε μου αρέσουν αυτές οι ξαφνικές αλλαγές!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το είχα πέρυσι στην εγκυμοσύνη μου.

Όταν το είδα έβαλα τα χειρότερα με το μυαλό μου γιατί πραγματικά φαίνεται απαίσιο. Γρομπαλάκια και σκούρο χρώμα... Πιέζονται οι φλέβες και γι' αυτό δημιουργούνται οι κιρσοί. Ούτως η άλλως με καισαρική θα γεννούσα... ίσως για τον φυσιολογικό να υπάρχει μεγάλη πίεση...

Ξεκούραση, ψηλά τα πόδια, πολλά υγρά και υπομονή!!!!

Καλό κουράγιο σε όλες σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:):):)Ουφ, τελικά πήγα σήμερα στη γιατρό και τα είδε και μου είπε ότι απλά είναι κιρσοί! Είναι λέει αναμενόμενο, αφού όλο το σύστημα εκεί έχει πρηστεί και καλά δηλαδή που θα κάνω καισαρική γιατί στο φτ λέει θα υπήρχε πολύ πίεση! Θα φύγουν μετά τον τοκετό μου είπε! Δεν είναι ανησυνητικοί (αλλά πολύ αντιαισθητικοί θα έλεγα εγώ) και να κάνω υπομονή...
Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία!!!Εγώ που θα γεννήσω μάλλον φυσιολογικά...να ανησυχώ???

 

Καθόλου! Εμένα δεν με ενόχλησαν καθόλου στον πρώτο τοκετό (φυσικός, χωρίς επισκληρίδιο, καρδιοτοκογράφο κτλ) παρόλο που με πονούσαν κάπως τις τελευταίες βδομάδες.

 

Και τώρα που η κατάσταση χειροτέρευσε η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έζησα μια εφιαλτική εμπειρία την περασμένη εβδομάδα! Μερικοί από τους κιρσούς... "ΕΣΠΑΣΑΝ"! Παιδιά, τέτοιο αίμα δεν περίμενα να δω!!! Έτρεχε ποτάμι, χρώμα κόκκινο βαθύ και δεν έλεγε να σταματήσει η αιμορραγία! Τα χρειάστηκα πραγματικά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την κοιλιά και δεν μπορώ να κοιτάξω εκεί κάτω να δω τι γίνεται και μάτωσα όλο το μπάνιο στην προσπάθεια!

Πήρα μπόλικο χαρτί και πάτησα για ώρα το σημείο και μετά έβαλα σερβιέτα και επίσης την πατούσα εκεί και μετά από κανένα εικοσάλεπτο σταμάτησε! Άντε μετά να καθαρίσεις από εκεί όλο αυτό το ξεραμένο αίμα χωρίς να ξαναρχίσει η αιμορραγία...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλει προσοχή και θα συμβούλευα και όλες όσες έχουν το ίδιο πρόβλημα να προειδοποιήσουν στο μαιευτήριο γιατί αν, ο μη γένοιτο, πάνε να σε ξυρίσουν και σε κόψουν, άντε να σταματήσουν την αιμορραγία... Ουφ, τι εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σε συμβούλευα να πάρεις κάποια φυσική λοσιόν για την περιοχή (αυτές που κάνουνε για αιμορροϊδες κάνουνε και για το σκοπό αυτό). Εγώ πήρα μια από το Etsy και με βοηθάει πολύ.

 

Τι έκανες και ερεθίστηκαν τόσο; Συνήθως "φουσκώνουνε" και πονάνε μετά από μεγάλη κούραση και ορθοστασία και σεξουαλική επαφή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έζησα μια εφιαλτική εμπειρία την περασμένη εβδομάδα! Μερικοί από τους κιρσούς... "ΕΣΠΑΣΑΝ"! Παιδιά, τέτοιο αίμα δεν περίμενα να δω!!! Έτρεχε ποτάμι, χρώμα κόκκινο βαθύ και δεν έλεγε να σταματήσει η αιμορραγία! Τα χρειάστηκα πραγματικά!

Εν τω μεταξύ, έχω και την κοιλιά και δεν μπορώ να κοιτάξω εκεί κάτω να δω τι γίνεται και μάτωσα όλο το μπάνιο στην προσπάθεια!

Πήρα μπόλικο χαρτί και πάτησα για ώρα το σημείο και μετά έβαλα σερβιέτα και επίσης την πατούσα εκεί και μετά από κανένα εικοσάλεπτο σταμάτησε! Άντε μετά να καθαρίσεις από εκεί όλο αυτό το ξεραμένο αίμα χωρίς να ξαναρχίσει η αιμορραγία...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θέλει προσοχή και θα συμβούλευα και όλες όσες έχουν το ίδιο πρόβλημα να προειδοποιήσουν στο μαιευτήριο γιατί αν, ο μη γένοιτο, πάνε να σε ξυρίσουν και σε κόψουν, άντε να σταματήσουν την αιμορραγία... Ουφ, τι εμπειρία...

Εχω παθει σοκ,εσυ πως αντεξες;;;

Ενημερωσες τον γυναικολογο σου και αν ναι τι σου ειπε;;;

Θα πας φια φυσιολογικο τοκετο ή καισαρικη;;

Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα εχω κι εγω προβλημα οχι τοσο μεγαλο αλλα με παρακολουθει σε ολη την εγκυμοσυνη αγγειολογος για τις οποιες εξελιξεις....

4

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είχε πει να μην ανησυχώ, απλά να προσέχω μην τους πληγώσω. Το "ατύχημα" συνέβη όταν έκανα μπάνιο και πήγα να πλύνω την περιοχή, ένιωσα ότι κάτι έκανα με τα νύχια μου και άρχισε ακαριαία η αιμορραγία! Θα κάνω καισαρική, για άλλο λόγο βέβαια. Πάντως ακόμα και τώρα δεν με πονάνε, απλά είναι εκεί. Όταν ρώτησα τη γιατρό μου "πώς θα με ξυρίσουν στο μαιευτήριο;" μου είπε ότι αυτές εκεί σε ξυρίζουν με χτενάκι οπότε ξέρουν, απλά θα τους το πω στην αρχή. Μόνη μου φοβάμαι να ξυριστώ και γιατί με την κοιλιά δε βλέπω τι κάνω, αλλά φοβάμαι να το βάλω το ξυράφι εκεί τώρα που συνέβη αυτό! Αχ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια να σας ρωτησω..Εχω εναν πονο στην επανω πλευρα του αιδιου σαν να εχω καποια μελανια(ενω δεν εχω)και οταν στεκομαι αρκετη ωρα ορθια με ενοχλει .Και επισης κατω στο εσωτερικο μερος των χειλιων εχω ενα απαλο πρηξιμο..Μπορει να ειναι κιρσοι??Δεν φαινεται παντως κατι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Οι κιρσοί φαίνονται... Ίσως αυτό που νιώθεις να είναι από την πίεση που αρχίζει να ασκείται στην περιοχή. Εγώ ήμουν πολύ πρησμένη. Τώρα όμως που γέννησα έφυγαν και οι περισσότεροι κιρσοί και ξεπρήστηκα. Δε ρωτάς το γιατρό σου καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και εγω κοριτσια, μια απ' τα ιδια, πολύ πρίξιμο και μου είπε ο γιατρός οτι αν δεν υποχωρίσουν, θα γεννήσω με καισαρική, γιατι υπάρχει περίπτωση αιμορραγίας στον φυσιολογικό τοκετο.

alZnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...