Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγο αίμα και εγκυμοσύνη?


Recommended Posts

Είμαι στην 35η μέρα του κύκλου μου, μόλις προχθές ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο. Βέβαια ήταν πολύ νωρίς να δούμε κάτι. Με απογοήτευσε μπορώ να πω λέγοντάς μου πως συνήθως με τόση καθυστέρηση φτάχουν γυναίκες με χοριακή 1500 (εμένα ήταν μόνο 200). Πήγα σαν τρελή χθες πρωί πρωί και έκανα κι άλλη χοριακή και σε 2 μέρες είχε πάει στο 502 (άρα λογικά καλό).

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα κατά τις 5(με πιάνει ναυτία) και είδα στο σερβιετάκι λίγο έντονο ροζ προς κόκκινο και καφέ. Αντί να λιποθυμίσω με στυλ, αποφάσισα να ηρεμήσω, είμαι ξάπλα και περιμένω να περάσει η ώρα να πάρω τον γιατρό τηλ.

Είναι φυσιολογικό να έχω τέτοια υγρά?

Έτυχε σε καμία ποτέ κάτι παρόμοιο?

Παίρνω 6 utrogestan την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ καρδούλα μου,

αίμα και εγκυμοσύνη...παράλογο αλλά είναι το πιό ταιριαστό ζευγάρι!

Ξέχνα αυτά που σου έλεγαν ότι θα μείνεις έγκυος και δεν θα ξαναδείς περίοδο...εγώ όπως και άλλες εδώ θα σου πουν ότι το αίμα έρχεται και φεύγει. Με αφήνει πανικόβλητη και με ταράζει όσο τπτ άλλο αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι τπτ. Πάντα μα ΠΑΝΤΑ να μιλάς με τον γιατρό σου και όταν βλέπεις αίμα να ξαπλώνεις!!

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Agnicat. Απλά αυτό που φοβάμαι είναι που μου είπε η γιατρός πως με τόσο χαμηλή χοριακή μάλλον είναι βιοχημική. Το στήριξε δε στο γεγονός ότι δεν έχω συμπτώματα (πολλά τουλάχιστον). Θα δείξει, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εννοείται πως θα μείνω ξαπλωμένη, αύριο μάλλον δεν θα πάω σχολείο, αλλά και πάλι δεν ξέρω.Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είδα τπτ στον υπέρηχο όταν πήγα πρώτη φορά στον γιατρό την 30+ μέρα. Πήγα μετά από 2 εβδομάδες και τότε είδαμε τον σάκο με το σποράκι. Δεν είχα κάνει όμως εξετάσεις αίματος για να συγκρίνω τις χοριακές με τις δικές σου. Ξέρω απλά ότι η σύλληψη του μπέμπη μας έγινε 4-5 αργότερα στον κύκλο και έτσι πάντα μέτραγε μικρότερος από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στον πρωτο μου γιο 200 είχα χοριακή αλλά δεν ήταν βιοχημική. Από τη στιγμή που η χοριακή είναι θετική εισαι έγκυος και θεωρητικά πάνε όλα καλά. Στην πράξη προσέχουμε λίγο στο πρωτο τρίμηνο και όταν βλέπουμε αίμα ανασκελονόμαστε για καμια εβδομάδα. Αν το άιμα σταματήσει γρήγορα πχ μία άντε δύο ημέρες δεν έχεις να φοβασαι τίποτα. Αν παραμείνεις στις σταγόνες, ξέχνα το!

καλή επιτυχία, σου εύχομαι να κρατάς ένα υγιέστατο μωράκι σε 8 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλέκα μου τι εννοείς λέγοντας "Αν παραμείνεις στις σταγόνες, ξέχνα το"? Το μωρό να ξεχάσω ή να μην ανησυχω? Η ψυχραιμία από την θεωρία στην πράξη είναι μεγάλο πράγμα. Έχω επιστρατεύσει όλα τα ομοιοπαθητικα και τις τεχνικές κατά του άγχους.

Από το μεσημέρι έχω λίγα ροζ. Στο σκούπισμα κυρίως. Οι πόνοι περιόδου γίναν λιγότερο έντονοι εως καθόλου και φυσικά έχω και την συμπαράσταση του άντρα μου ο οποίος κάνει τα πάντα για να ξεχνιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω,όλη μέρα σήμερα προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και μόνο αυτό κάνω!Μέσα μου είμαι αισιόδοξη, ελπίζω να συνεχιστεί μέχρι τέλους η χαρά μου. Σκέφτομαι μήπως αγχώνομαι πολύ και δεν κάνω καλό στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με αίμα, ξάπλα και αποκολλήσεις! όλο χάπια έπαιρνα, να χαλαρώσεις, να ηρεμήσεις και να ακούς τον γιατρό σου! φαντασου ότι φοβόμουν να πάω στην τουαλέτα για φυσιολογική ανάγκη γιατί δεν ήξερα τι θα συναντήσω!τώρα έχω ένα αγοράκι 2 ετών αλλά όλη η εκγυμοσύνη ήταν με σερβιετάκια!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Αλέκα μου τι εννοείς λέγοντας "Αν παραμείνεις στις σταγόνες, ξέχνα το"? Το μωρό να ξεχάσω ή να μην ανησυχω? Η ψυχραιμία από την θεωρία στην πράξη είναι μεγάλο πράγμα. Έχω επιστρατεύσει όλα τα ομοιοπαθητικα και τις τεχνικές κατά του άγχους.

Από το μεσημέρι έχω λίγα ροζ. Στο σκούπισμα κυρίως. Οι πόνοι περιόδου γίναν λιγότερο έντονοι εως καθόλου και φυσικά έχω και την συμπαράσταση του άντρα μου ο οποίος κάνει τα πάντα για να ξεχνιέμαι.

:shock:καλέ τις σταγόνες ξέχνα....αν είναι μόνο σταγόνες, σήμερα και αύριο είσαι μια χαρά, το μωρουλίνι σου θα είναι μια χαρά!!!!;)

κατευθείαν το αρνητικό να σκεφτείς όμως.... μαμά πράγμα και θα έγραφα τέτοια βλακεία????:-D

Όλα καλά θα πάνε....εγώ είχα αίμα τρεις φορές στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. 7 εβδομαδων, 24 εβδομάδων και 32. Και τις 3 φορές είχα σταγόνες. Και στον υπέρηχο ούτε καν μια μικρή αποκολλησούλα δεν έβλεπ ο dr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου να μην αγχώνεσε ξεκίνησα με χοριακή 13 και λίγο αίμα την ίδια μέρα στο σερβιετάκι, κόντεψα να πεθάνω. Στη συνέχεια με την βοήθεια του θεού όλα τέλεια. Α έπερνα απο την πρώτη στιγμή ουτροτζεστάν

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καφέ στην 6 εβδομάδα. Πολύ καφέ. Ξεκινησα ουτροζεσταν και μετά από δυο βδομάδες σταμάτησαν! Οπως δεν εκανα τίποτα! αδεια από την δουλειά, ξάπλα και ξεκούραση!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου σήμερα πρωί πρωί πήγα και για άλλη χοριακή, δεν κρατιόμουν με τίποτε! Το βράδυ ξύπνησα από τις 3.30 από την αγωνία μου και δεν μπορεσα να ξανακοιμηθώ. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχω συμπτώματα. Ναι μεν το στήθος μεγάλωσε αλλά δεν πονά ιδιαίτερα, ούτε είναι ευαίσθητο, ούτε υπνηλία έχω. Μόνο το στομάχι μου λίγο (μάλλον από την αγωνία) κι όλο αισθάνομαι κάτι σαν υγρά αλλά κάθε φορά που κοιτάζω δεν βλέπω τίποτε. Σήμερα το πρωί είδα πάλι ροζ στο σκούπισμα. Βλέπουμε.

Ιωάννα μου από το στόμα μου το πήρες: μόλις αντίκρυσα το λίγο αίμα κόντεψα να πεθάνω!

Είναι θέλημα Θεού ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι στην όγδοη εβδομάδα και έχω χαλάσει 3 πακέτα σερβιέτες.. Έχω αποκόλληση και αιμάτωμα.. Όταν βλέπω ροζ, χαίρομαι!!! Γιατί είναι καλύτερο από το κόκκινο!! :-)

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά για όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Καρδούλα ακούσατε? Τι σου είπε ο γιατρός? Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και σε 7 περίπου μήνες να κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια τι μου θυμήσατε;;;; Και εγώ στην 6 βδομάδα είχα δει αίμα και μου είχαν κοπεί τα πόδια!! Δεν είχα προλάβει καλά καλά να χαρώ για την εγκυμοσύνη μου και πίστευα πως θα χαλούσαν όλα! Έκατσα στο κρεβάτι 2 1/2 μήνες και ευτυχώς όμως με τη βοήθεια του γιατρού μου και του Θεού βεβαίως βεβαίως, όλα πήγαν κατευχήν και σε 1 μήνα θα κάνουμε τα πρώτα της γενέθλια!!!

Μην αγχώνεσαι γιατί μόνο κακό κάνει το άγχος! Ξέρω ότι ότι αυτό που σου λέω δεν γίνεται, είμουν στη θέση σου και ξέρω ακριβώς τι αισθάνεσαι και τι σκέφτεσαι!

Σου εύχομαι όλα να πάνε κατευχήν και να κρατάς σε 8 μήνες το μωράκι σου αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώνομαι. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ απλώς μένω ξαπλωμένη.

Καρδούλα ακούσαμε και μάλιστα την ημέρα που ήμουν σίγουρη ότι είχα αποβάλλει και με ετοίμαζαν για απόξεση.

(είχα οξείς πόνους και κομμάτια αίμα όλη τη νύχτα.. κι όμως...)..

Πολύ συγκινητική στιγμή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώνομαι. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ απλώς μένω ξαπλωμένη.

Καρδούλα ακούσαμε και μάλιστα την ημέρα που ήμουν σίγουρη ότι είχα αποβάλλει και με ετοίμαζαν για απόξεση.

(είχα οξείς πόνους και κομμάτια αίμα όλη τη νύχτα.. κι όμως...)..

Πολύ συγκινητική στιγμή!!!!

 

Καλημέρα!Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αυτή τη στιγμή!ειχα πριν μια βδομάδα απίστευτη αιμοραγία κ πόνους και εκεί που πήγαινα για απόξεση, είδα το μπεμπέ να ειναι μία χαρά!Βέβαια συνεχίστηκαν κ μετά οι πόνοι κ το αίμα και τώρα περιμένω να έρθει η παρασκευή να πάμε στο γιατρό να δούμε αν είναι όλα καλά...:( Eίμαι ήδη μια βδομάδα στο κρεβάτι κ θα κάτσω κ άλλες 5 μέρες χωρίς να ξέρω κάν αν το νινί μου είναι ζωντανό ακόμα....

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites

eirinitas,

καλησπέρα, λυπάμαι για την ασχημη εξέλιξη αποφάσισα να σου γράψω όμως γιατί εχω περάσει τα ίδια......

Πρώτη εγκυμοσύνη από την αρχή με αίμα και καφέ 8η εβδομάδα απόξεση αφού είχα κάνει τις άπειρες χοριακές που ξεκίνησαν από 279 και τελείωσαν 4025!!!!!!

δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με χοριακή 445 και 6 εβδομάδα με αίμα και πόνους το έχεσα και αυτό έχοντας κάνει 5 χοριακές που ανέβαιναν!!!!!!!!!!!

Την τρίτη εγκυμοσύνη μου και ενώ πια ήμουν τρελαμένη για παιδί, ο αντρας μου σε πανικό,και το περιβάλλον μας σε αμοκ δεν ξαναέκανα χοριακή και είχα αίμα από την 7 έως την 19 εβδομάδα!!!!!:

Τώρα έχω έναν γιο 18 μηνών και μια συμβουλή δίνω: όχι αγχος, τέλος οι χοριακές και από συμπτώματα που περίμενα ναχω, ενώ στις άλλες 2 εγκυμοσύνες που δεν πηγαν καλά είχα στην 3η τίποτα μέχρι την 15η εβδομάδα.

Σου εύχομαι να έχεις σύντομα καλά νέα να μας πεις

Ρέα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση αυτή τη στιγμή!ειχα πριν μια βδομάδα απίστευτη αιμοραγία κ πόνους και εκεί που πήγαινα για απόξεση, είδα το μπεμπέ να ειναι μία χαρά!Βέβαια συνεχίστηκαν κ μετά οι πόνοι κ το αίμα και τώρα περιμένω να έρθει η παρασκευή να πάμε στο γιατρό να δούμε αν είναι όλα καλά...:( Eίμαι ήδη μια βδομάδα στο κρεβάτι κ θα κάτσω κ άλλες 5 μέρες χωρίς να ξέρω κάν αν το νινί μου είναι ζωντανό ακόμα....

 

Κουράγιο λοιπόν και στις δυο μας!!!!

Κατά τον Ιούνιο που δεν θα κλείνουμε μάτι από τα κλαμματάκια, θα τα έχουμε ξεχάσει αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια μου έπεσε στο 122...

Πάει για άλλη μια φορά.

 

Ό,τι και να ναι, θα περάσει.. Να σκέφτεσαι θετικά και να θυμάσαι ότι στο τέλος, όλα, για το καλό μας αποδεικνύονται!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Και γω στο γκρουπ ειμαι. Το ροζ που ειχα εγεινε καφε, το καφε κοκκινο και εχασα τα μάλον "δυδυμάκια" μου. Σήμερα που πήγα στο γιατρο μου ειπε να κανουμε με τον αντρα μου μια εξεταση που λεγετε καρυοτυπος. ξερει καμια κοπέλα τι ειναι αυτη η εέταση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...