Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεματικη επαφη και δεν ανταποκρινεται στην ομιλια.


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Ο μικρος μας ειναι 40 ημερων, ηταν μεχρι τις πρωτες 20 μερες σε θερμοκητιδα λογο ενος μικρου αναπνευστικου προβληματος.

 

Οταν του μιλαμε δεν ανταποκρινεται στον ηχο και το βλεμα του ειναι χωρις αποκριση.

 

Π.Χ αν ειναι ξαπλωμενος και παμε απο αριστερα η δεξια δεν ανταποκρινεται ευκολα εως καθολου.

 

σε καποιους ηχους που ειναι εκνευριστικοι τοτε εχει ανταποκριση.

 

Το βλεμα παλι δεν το αλαζει.

 

Να ανησυχησω, για κατι σοβαρο οπως αυτιστικη συμπεριφορα?

 

Ευχαριστω.

 

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι η αυτιστική συμπεριφορά εκδηλώνεται αργότερα, γύρω στα δύο έτη. Ίσως είναι ταλαιπωρημένος από την περιπέτεια που πέρασε. Δεν έχω εμπειρία από βρέφη, όμως αν μου συνέβαινε θα συζήταγα με τον παιδίατρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω το νωρίτερο που μπορεί να διαγνωσθεί ο αυτισμός είναι οι 18 μήνες. Επειδή όμως καταλαβαίνω την ανυσηχία σας καλό θα ήταν να δει το μωρό ένας παιδονευρολόγος.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου ζησει το μικρουλι σου!!!

θα συμφωνησω με την maggie οτι ακομη ειναι νωρις αλλα

διαβασε λιγο κι αυτο

Ενδείξεις Αυτισμού

Τα συμπτώματα του αυτισμού κυμαίνονται από πολύ ήπια έως αρκετά σοβαρά. Αν παρατηρήσετε οποιαδήποτε ασυνήθιστη συμπεριφορά στο μωρό σας θα πρέπει να ζητήσετε άμεση εξέταση από παιδίατρο, παιδοψυχίατρο και αναπτυξιολόγο, ώστε να επιβεβαιωθεί ότι βρίσκεται στον σωστό αναπτυξιακό δρόμο.

 

Οι παρακάτω “κόκκινες σημαίες” αποτελούν πιθανές ενδείξεις αυτισμού:

Έλλειψη έντονου χαμόγελου ή άλλων εγκαρδίων εκφράσεων χαράς από έξι μηνών και μετά

Έλλειψη ανταλλαγής ήχων, χαμόγελων και άλλων εκφράσεων προσώπου από εννέα μηνών και μετά

Έλλειψη “βαβίσματος” (βρεφικής ομιλίας) έως 12 μηνών

Έλλειψη ανταπόκρισης και αναπαραγωγής χειρονομιών όπως δακτυλοδειξία, παρουσίαση, τέντωμα ή χαιρετισμό έως 12 μηνών

Αδυναμία σχηματισμού λέξεων έως 16 μηνών

Αδυναμία σχηματισμού φράσεων δύο λέξεων με νόημα (χωρίς μίμηση ή επανάληψη) έως 24 μηνών

Έλλειψη ανταπόκρισης στο όνομά του έως 10 μηνών

Όποια απώλεια ομιλίας, βαβίσματος ή κοινωνικής δεξιότητας σε οποιαδήποτε ηλικία

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ..... να σας ζήσει!

Δεν ειναι λίγο μικρούλης ακόμα για να εχει συμπεριφορές που θα σε κάνουν να ανησυχήσεις;

Καταλαβαίνω το άγχος σου όμως!

Το περάσαμε και το περνάμε όλοι οι γονείς!

Ψαξε καποια θεματάκια για τον αυτισμό εδώ μεσα αφού εκεί παει το μυαλό σου!

Πρωτα όμως και πριν αγχωθείς περαιτέρω μίλα με τον παιδίατρό σας ή ίσως και με κάποιο παιδονευρολόγο!

Ευχομαι ότι καλύτερο για τον μικρούλη σας!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω το νωρίτερο που μπορεί να διαγνωσθεί ο αυτισμός είναι οι 18 μήνες. Επειδή όμως καταλαβαίνω την ανυσηχία σας καλό θα ήταν να δει το μωρό ένας παιδονευρολόγος.

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ο μικρος μου αδερφος εχει αυτισμο.

 

Αλλα δεν ειναι παντα ολα τα σημαδια εμφανη.

 

Π.Χ οταν τον επαιζα 12 μηνων και του εκανα παλαμακια, εκανε και αυτος.

 

Αλλα αν του μιλαγες το βλεμα του δεν το γυρναγε.

 

Απλα για 40 ημερων δεν ξερω, τι πρεπει να κανει.

 

Ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ΟΚ, απο θεμα αντανακλαστικα και στα υπολοιπα.

 

Του ειπα για το προβλημα του μικρου αδερφου, και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κληρονομικο.

 

Και το ποσοστο ειναι 1-2000

 

Αλλα και παλι δεν με καθησυχασε.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ο μικρος μου αδερφος εχει αυτισμο.

 

Αλλα δεν ειναι παντα ολα τα σημαδια εμφανη.

 

Π.Χ οταν τον επαιζα 12 μηνων και του εκανα παλαμακια, εκανε και αυτος.

 

Αλλα αν του μιλαγες το βλεμα του δεν το γυρναγε.

 

Απλα για 40 ημερων δεν ξερω, τι πρεπει να κανει.

 

Ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ΟΚ, απο θεμα αντανακλαστικα και στα υπολοιπα.

 

Του ειπα για το προβλημα του μικρου αδερφου, και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κληρονομικο.

 

Και το ποσοστο ειναι 1-2000

 

Αλλα και παλι δεν με καθησυχασε.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

 

Να σου πω κάτι;

Ποτέ ενας γονέας δεν καθησυχάζετε με την πρώτη γνώμη!

Και αυτό είναι ενα απο τα χαρακτηριστικά άλλωστε του μπαμπά ή της μαμάς!

Ψαξτο αν θελεις και παραπέρα!

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Rigas να σου ζήσει το μωρό σου το οποίο είναι πάρα πολύ μικρό για να έχεις τέτοιες ανησυχίες!!!

 

Όπως έγραψε και το vatraxaki αυτές είναι ενδείξεις αυτισμού αλλά όχι πάντα. Να ξέρεις ότι ο παιδίατρος μπορεί να μην καταλάβει κάτι από την αρχή. Αν έχεις οποιαδήποτε ανησυχία καλό είναι σε μεγαλύτερη ηλικία να το δει παιδοψυχολόγος και αναπτυξιολόγος.

 

Έλλειψη ανταπόκρισης και αναπαραγωγής χειρονομιών όπως δακτυλοδειξία, παρουσίαση, τέντωμα ή χαιρετισμό έως 12 μηνών

Αδυναμία σχηματισμού λέξεων έως 16 μηνών

Αδυναμία σχηματισμού φράσεων δύο λέξεων με νόημα (χωρίς μίμηση ή επανάληψη) έως 24 μηνών

Έλλειψη ανταπόκρισης στο όνομά του έως 10 μηνών

Όποια απώλεια ομιλίας, βαβίσματος ή κοινωνικής δεξιότητας σε οποιαδήποτε ηλικία

Εμένα δεν έκανε αυτά!!! Ένός χρόνου δεν έδειχνε με το δάκτυλο, δεν μπορούσε να φυσήσει, δεν χαιρετούσε. Και συνέχισε με τα υπόλοιπα.

Η παιδίατρος μέχρι 2 ετών έλεγε ότι παιδί ήταν μια χαρά απλώς τα αγόρια αργούν να μιλήσουν.

Μην ανησυχείς, για να χαρείς το μωρό σου. Προληπτικά μπορείς να κάνεις μια εξέταση ακοής απλώς για να είσαι ήσυχη!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νωριτερο που διαγιγνωσκεται πλεον ο αυτισμος ειναι οι 18 μηνες. Υπαρχουν σημαδια πιο πριν, αλλα δεν ειναι βεβαια.

 

Ειναι λογικο τη στιγμη που εχεις περιστατικο στην οικογενεια σου να ανησυχεις, αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω με πολυ καλη διαθεση οτι μαλλον εισαι παραλογος :)

 

Επαναλαμβανω οτι σε καταλαβαινω, αλλα 40 ημερων να θελεις να εχεις και επαφη και ανταποκριση ειναι μαλλον λιγο νωρις. Οχι οτι δε συμβαινει με καποια παιδια, αλλα δεν ειναι το αναμενομενο και αυτο που θα κρινει το φυσιολογικο.

 

Μηπως να ηρεμησεις λιγο (αφου πηρες και τη γνωμη του γιατρου) και να μην ταλαιπωρησεις (ακομη) το μωρο με παιδονευρολογους κλπ??

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει αν ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα ακουογραμμα κανατε??? μηπως και δεν ακουει καλα και γιαυτο αντιδρα μονο στους "ενοχλητικους" ηχους??? Τα ματακια του ειναι ενταξυ? αν και ειναι ισως νωρις για να βλεπει και στο πλαι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχαϊκα Aντανακλαστικά:

 

Το αντανακλαστικο του αυτοματου βαδισματος: Αν πιασουμε το παιδι απο τα μπρατσα και το κρατησουμε πανω σε μια σκληρη επιφανεια , θα δουμε πως ανορθωνεται και τα ποδια του σχηματιζουν τις κινησεις του βαδισματος.

 

Το αντανακλαστικο του Μορο : Το παιδι ξαπλωμενο πανω στο τραπεζι. Ενα αποτομο χτυπημα διπλα του, το κανει να τιναχτει. Ανοιγει τα χερια και τα ποδια και υστερα τα ξαναφερνει προς το σωμα του.

 

Το αντανακλαστικο της κυρτωσης : Κραταμε το παιδι ορθιο απο τις μασχαλες με τα ποδια να μην ακουμπουν στο εδαφος και περναμε το δαχτυλο μας πλαι στην σπονδυλικη του στηλη, με κατευθυνση απο πανω προς τα κατω , το σωμα του παιδιου θα κυρτωθει προς τη μερια που το ακουμπησαμε.

 

Το αντανακλαστικο της θρεψης: Στρέφει το κεφάλι και ανοίγει το στόμα όταν αγγίζουμε το μαγουλάκι του.

 

Το αντανακλαστικο του "γκρασπινγκ" : Aν τοποθετήσουμε το δαχτυλο μας ή κάτι στην παλάμη του,το νεογεννητο θα κλεισει τα δαχτυλα του και θα το σφιξει .

Μέχρι τους 3-4 μήνες

Bασική ένδειξη φυσιολογικής νευρολογικής ανάπτυξης

 

Το αντανακλαστικο του ερπισμου : Ξαπλωμενο μπρουμητα , κουναει τα ποδια του σαν να θελει να συρθει.

 

Το αντανακλαστικο του τεντωματος των ποδιων : Αν κρατησουμε το παιδι ανασκελα με τους μηρους ανοικτους και λυγισμενα τα γονατα , μολις ελευθερωθει θα τεντωσει αποτομα τα ποδια του.

 

το σημειο του Μπαμπινσκι : Αν ξυσουμε την εξωτερικη επιφανεια της πατουσας του νεογεννητου , θα απομακρυνει το μεγαλο δαχτυλο και θα το τεντωσει ενω ο ενηλικας θα το λυγισει.

(Άνοιγμα και συσπείρωση των δαχτύλων του ποδιού με το άγγιγμα )Mέχρι τους 8-12 μήνες

Ένδειξη ομαλής νευρολογικής ανάπτυξης

 

Ισως να ειναι κατι αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι επειδη το εχεις βιωσει με τον αδερφο σου και επειδη το μικρο περασε αυτα που περασε ειναι κατι που φοβασαι πολυ. Οταν φοβομαστε κατι πολυ βλεπουμε σημαδια που δεν ειναι κατι και πανικοβαλλομαστε.

 

Προσωπικα θα πηγαινα σε καποιον ειδικο να το δει απλα και μονο για να μου φυγει το αγχος και να χαρω επιτελους το παιδι μου ησυχη χωρις φοβο.

Ευχομαι να ειναι ολα μια χαρα . Ολοψυχα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης επειδη καταλαβαινω τον πανικο σου θα σου ελεγα οτι πολλα παιδια εχουν "το βλεμα της αγελαδας " :lol: το οποιο ειναι σαν να κοιτανε το κενο. Δεν θυμαμαι ποτε σταματαει ομως και παρακολουθουν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Rigas,

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Πιστέυω πως δεν πρέπει να ανησυχείς αφου και ο παιδίατρος σε καθησυχάζει.

Εμένα το παιδάκι μου έκανε να ανοίξει τα ματάκια του 1 μήνα.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Rigas, διάβασα για τον αδελφό σου και καταλαβαίνω την ανησυχία σου.

Σου βάζω αυτό το λίνκ που συνδέει τα αυξημένα επίπεδα της ορμόνης τεστοστερόνης στο αμνιακό υγρό με τον αυτισμό.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=974860

 

Αυτή τη στιγμή αυτό που μπορείς να κάνεις είναι:

α) να θηλάσεις οπωσδήποτε το μικρό σου. Οι κινήσεις που κάνει το μωρό όταν ρουφάει θεωρείται αισθητηριακή ολοκλήρωση και βοηθάει στη παραγωγή του λόγου.

β) να του κάνεις ελαφρύ μασάζ σε όλο του το σώμα, βοηθάει στην ευαισθητοποίηση των νεύρων.

 

Η λέξη αυτισμός είναι τρομακτική, υπάρχει όμως και το Asperger που η μόνη του μειονεξία του είναι η αντικοινωνικότητα και με τις σημερινές τεχνικές έργο-, λόγο-θεραπεία ένα παιδί βοηθιέται πραγματικά.

Σου εύχομαι να μην χρειαστούν ποτέ, αλλά και να χρειαστούν τα πραγματα δεν είναι ακατόρθωτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...