Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιφνίδιο εξάνθημα


Recommended Posts

Γεια σας, ο γιος μου ειναι 17μηνων και χτες παρουσιασε κατι μικρα μπιμπικακια (σαν τη κεφαλη της καρφιτσας σε μεγεθος) σε ολο του το σωμα. Απο το προσωπο μεχρι και τις πατουσες του. Δεν ειχε πυρετο και ουτε εχει κανει τωρα τελευταια καποιο εμβολιο. Ουτε η διατροφη του εχει αλλαξει. Τον πηρα στο νοσοκομειο γιατι ειχε φαγουρα, γιατι παει σταθμο κι ηθελα να μαθω αν ειναι μεταδοτικο, γιατι η νυφη μου ειναι εγκυος κλπ...Μου ειπαν λοιπον οτι ειναι αλλεργια. Εκανε τεστ στρεπτοκοκκου και βγηκε αρνητικο. Σας εχει τυχει ποτε κατι παρομοιο? Πως μπορω να καταλαβω τι του προκαλει αλλεργια? Και υπαρχουν καποια φαγητα που πρεπει να αποφυγω? Θα τον παω και στο παιδιατρο αλλα θα θελα να μαθω εαν εχετε παρομοιες εμπειριες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξανθημα εμενα ειχε βγαλει μονο μετα απο πυρετο...

Παντως αν ειναι αλλεργική αντιδραση σε κατι ξερω οτι υπαρχουν ειδικα τεστ για να προσδιοριστει τι την προκαλεσε.

Εμαθες αν εφαγε κατι περιεργο η κατι που δεν ειχε ξαναδοκιμασει; Ρωτησες αν το εβγαλαν κι αλλα παιδια; Αν εβαψαν καμια αιθουσα;

Link to comment
Share on other sites

Η Ελενίτσα μου μία φορά έβγαλε εξάνθημα από στρεπτόκοκκο (που δεν έχετε) και μία αλλεργικό αλλά ποτέ δεν καταλάβαμε από τί!Το παρουσίασε χωρίς να έχει αλλάξει κάτι σε διατροφή ή περιβάλλον, κράτησε μερικές μέρες και απλά της κάναμε αυτές τις μέρες μια σχετική δίαιτα και μετά σταδιακά αρχίσαμε πάλι όλες τις τροφές.Περαστικά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις μολις γυρισαμε απο το Αγλαϊα Κυριακου για τον ιδιο λογο.

Ομως δεν μας κανανε καμια εξεταση. Μας ειπανε οτι ειναι ιογενες, να μην ψαχνουμε την αιτια που δημιουργηθηκαν τα εξανθηματα και μας ειπαν να ακολουθησουμε αγωγη με FENISTIL ΚΑΙ ΖΙΡΤΕΚ για 4-5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

το περασαμε πριν το καλοκαιρι αλλα τοτε μου το ειχαν πει "αιφνιδιο εξανθημα" και ήταν ιογενες όντως...περασε σε 10 μερες (εννοω να φυγουν ολα τα σπυρακια) και το αντιμετωπισαμε με fenistil μονο όχι zirtec...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ξαναπηγαμε νοσοκομειο την επομενη μερα στο Αγια Σοφια, γιατι εγινε ΧΑΛΙΑ!!!

Τελικα μας ειπαν και εκει τα ιδια οτι ειναι δερματικο εξανθημα το οποιο δεν μπορουμε να ξερουμε απο τι ειναι (παντως δεν ειναι ιογενες), κατι την πειραξε (φαγητο, σκονη, κατι επιασε .... οτιδηποτε)!!!

Θα κανει το κυκλο του, μια θα φουντωνει και μια θα ηρεμει!!! Θελει υπομονη γιατι το παιδι ειναι συνεχεια εκνευρισμενο απο τη φαγουρα που εχει.

Το μονο που μου ειπαν ειναι να μην βαζω μαλακτικο στα ρουχα της, μονο παιδικο απορρυπαντικο(προδερμ χρησιμοποιω), και να τα ξεπλενω 2 φορες!!!

Γνωριζετε κατι για αυτο??? Εγω πρωτη φορα το ακουσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το περάσαμε και εμείς,αυτό που μαε προξένισε αλλεργία ήταν ένα

φανελλάκι που είχε απο μέσα(εκεί που είναι η στάμπα) συνθετικό υλικό.

Ξήλωσα το συνθετικό υλικό απο μέσα.

Της έβγαλα το φανελλάκι ,την έκανα 3 μέρες μπάνιο με ένα

αφρόλουτρο -σαμπουάν βρώμης,αμα ρωτήσεις σε φαρμακείο θα σου δώσουν.

Αλλιώς θα σου πω το απόγευμα την μάρκα αν σε ενδιαφέρει.

 

Και όλα καλα..!

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα.

εψαχνα κατι σχετικο κ το πιο σχετικο που βρηκα για να θεσω το ερωτημα μου ηταν αυτο. σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας. προχθες σκουπισα το προσωπακι της Τωνιας μετα απο αναγωγη που ειχε με μωρομαντιλο, το αποτελεσμα ηταν χθες το πρωι να δω στο προσωπακι της πολυ μικρα κοκκινα μπιμπικακια, τηλεφωνησα στον παιδιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να συνεβηκε απο το μωρομαντιλο, να της βαζω ταμποναριστα στο προσωπο κομπρεσουλες απο χαμομιλι ή αν δεν δω αποτελεσμα να αγορασω μια κρεμα γνωστης μαρκας την οποια ψαχνουμε αλλα δεν βρισκουμε. εχει καμιας καποια παρομοια εμπειρια? ποτε θα φυγουν? ανησυχω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αποφύγετε όσο γίνεται τα μωρομάντηλα σε τόσο μικρό μωράκι.

Εναλλακτικά χρησιμοποιήστε βρεγμένη γαζούλα ή βαμβάκι ή πανάκι. :wink:

Πάντως μην ανησυχείς θα περάσει γρήγορα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα.

εψαχνα κατι σχετικο κ το πιο σχετικο που βρηκα για να θεσω το ερωτημα μου ηταν αυτο. σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας. προχθες σκουπισα το προσωπακι της Τωνιας μετα απο αναγωγη που ειχε με μωρομαντιλο, το αποτελεσμα ηταν χθες το πρωι να δω στο προσωπακι της πολυ μικρα κοκκινα μπιμπικακια, τηλεφωνησα στον παιδιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να συνεβηκε απο το μωρομαντιλο, να της βαζω ταμποναριστα στο προσωπο κομπρεσουλες απο χαμομιλι ή αν δεν δω αποτελεσμα να αγορασω μια κρεμα γνωστης μαρκας την οποια ψαχνουμε αλλα δεν βρισκουμε. εχει καμιας καποια παρομοια εμπειρια? ποτε θα φυγουν? ανησυχω πολυ!

 

 

Πριν απο τρεις εβδομάδες είχαμε κι εμείς κάτι παρόμοιο με ένα αρκουδάκι που είχαμε. Επειδή όμως δεν το είχα πλύνει ακόμα, δεν της το έδινα. Κάποια στιγμή που την κρατούσε ο μπαμπάς της και της έδωσε το αρκουδάκι, της άρεσε τόσο πολύ που το έτριβε στο πρόσωπό της. Μέσα σε 5 λεπτά γέμισε σπυράκια και αφου το απομάκρυνα της καθάρισα το πρόσωπο με χαμομήλι.

Ευτυχώς σε μια ώρα μέσα είχαν φύγει και ησύχασα.

Μετά πάλι καθάριζα κάποια παιχνίδια της με μαντιλάκια και αφου τα έβαζε στο στόμα της έβγαζε σπυράκια. Το καλύτερο, απ' ότι έχω καταλάβει,είναι ότι θέλουμε να καθαρίσουμε να το πλένουμε με νεράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα.

εψαχνα κατι σχετικο κ το πιο σχετικο που βρηκα για να θεσω το ερωτημα μου ηταν αυτο. σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας. προχθες σκουπισα το προσωπακι της Τωνιας μετα απο αναγωγη που ειχε με μωρομαντιλο, το αποτελεσμα ηταν χθες το πρωι να δω στο προσωπακι της πολυ μικρα κοκκινα μπιμπικακια, τηλεφωνησα στον παιδιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να συνεβηκε απο το μωρομαντιλο, να της βαζω ταμποναριστα στο προσωπο κομπρεσουλες απο χαμομιλι ή αν δεν δω αποτελεσμα να αγορασω μια κρεμα γνωστης μαρκας την οποια ψαχνουμε αλλα δεν βρισκουμε. εχει καμιας καποια παρομοια εμπειρια? ποτε θα φυγουν? ανησυχω πολυ!

 

 

Πριν απο τρεις εβδομάδες είχαμε κι εμείς κάτι παρόμοιο με ένα αρκουδάκι που είχαμε. Επειδή όμως δεν το είχα πλύνει ακόμα, δεν της το έδινα. Κάποια στιγμή που την κρατούσε ο μπαμπάς της και της έδωσε το αρκουδάκι, της άρεσε τόσο πολύ που το έτριβε στο πρόσωπό της. Μέσα σε 5 λεπτά γέμισε σπυράκια και αφου το απομάκρυνα της καθάρισα το πρόσωπο με χαμομήλι.

Ευτυχώς σε μια ώρα μέσα είχαν φύγει και ησύχασα.

Μετά πάλι καθάριζα κάποια παιχνίδια της με μαντιλάκια και αφου τα έβαζε στο στόμα της έβγαζε σπυράκια. Το καλύτερο, απ' ότι έχω καταλάβει,είναι ότι θέλουμε να καθαρίσουμε να το πλένουμε με νεράκι.

 

επιμενω με το χαμομηλι αλλα δεν εχουν φυγει προς το παρον...

στεναχωρεθηκα με αυτο που εγινε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια καλημερα.

εψαχνα κατι σχετικο κ το πιο σχετικο που βρηκα για να θεσω το ερωτημα μου ηταν αυτο. σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας. προχθες σκουπισα το προσωπακι της Τωνιας μετα απο αναγωγη που ειχε με μωρομαντιλο, το αποτελεσμα ηταν χθες το πρωι να δω στο προσωπακι της πολυ μικρα κοκκινα μπιμπικακια, τηλεφωνησα στον παιδιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να συνεβηκε απο το μωρομαντιλο, να της βαζω ταμποναριστα στο προσωπο κομπρεσουλες απο χαμομιλι ή αν δεν δω αποτελεσμα να αγορασω μια κρεμα γνωστης μαρκας την οποια ψαχνουμε αλλα δεν βρισκουμε. εχει καμιας καποια παρομοια εμπειρια? ποτε θα φυγουν? ανησυχω πολυ!

 

 

Πριν απο τρεις εβδομάδες είχαμε κι εμείς κάτι παρόμοιο με ένα αρκουδάκι που είχαμε. Επειδή όμως δεν το είχα πλύνει ακόμα, δεν της το έδινα. Κάποια στιγμή που την κρατούσε ο μπαμπάς της και της έδωσε το αρκουδάκι, της άρεσε τόσο πολύ που το έτριβε στο πρόσωπό της. Μέσα σε 5 λεπτά γέμισε σπυράκια και αφου το απομάκρυνα της καθάρισα το πρόσωπο με χαμομήλι.

Ευτυχώς σε μια ώρα μέσα είχαν φύγει και ησύχασα.

Μετά πάλι καθάριζα κάποια παιχνίδια της με μαντιλάκια και αφου τα έβαζε στο στόμα της έβγαζε σπυράκια. Το καλύτερο, απ' ότι έχω καταλάβει,είναι ότι θέλουμε να καθαρίσουμε να το πλένουμε με νεράκι.

 

επιμενω με το χαμομηλι αλλα δεν εχουν φυγει προς το παρον...

στεναχωρεθηκα με αυτο που εγινε...

συμβουλη αν θελεις, μωρομαντηλα να χρησιμοποιεις μονο για να καθαριζεις αντικειμενα. Δεν κανουν για τα ευαισθητες μωρουδιστικες επιδερμιδες. Ουτε να την καθαριζεις απο κατω με αυτα. Νερακι και ελαιολαδο μονο. Ειναι ολο χημικα τα μωρομαντηλα. Εντελως ακαταλληλα. Περαστικα σας. Τα μωρακια βγαζουν συχνα σπυρακια. Μην ανησυχεις.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

elias-christina συμφωνώ με τα κοριτσια , προσπάθησε να μη χρησιμοποιείς μωρομάντηλα, και επέμεινε με το χαμομήλι. Με τα φυσικά προιοντα η ιαση έρχεται πιο αργά απο ότι με τα φάρμακα. Ακομα και για τη πάνα εμεις χρησιμοποιουμε (επειδή την πατησαμε με τα μωρομάντηλα) χαμομηλάκι για τον καθαρισμό και αν πάει να συγκαεί ζεσταινω ελαφρα λιγο ελαιολαδο με χαμομηλι, το σουρώνω με μια χαρτοπετσέτα και βάζω με τα δάχτυλα μου μια σταγόνα πάνω στο σύγκαμα και παιρνάει ανώδυνα. Την κρεμούλα την βάζω απο πάνω απο το λαδάκι. Το χαμομήλι μπορείς να το φτιάχνεις και να το κρατάς σε ένα θερμός για να μη φτίαχνεις όλη τη μέρα. Αλλά έγώ δεν το κρατάω πάνω απο 12 ώρες.

Ευχομαι το μωράκι να γίνει γρήγορα καλά και μη στεναχωριεσαι, όλα θα πάνε καλά! Τα μωράκια τα έχουν αυτά!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

το καιμενάκι μας μέχρι τώρα δεν είχε αρρωστήσει ποτέ, ούτε συνάχι!!!

 

στις 7/01/09 έπεσε από το κρεβάτι και την πήγαμε στο ΠΑΙΔΩΝ, και εκεί λοιπόν μάλλον κάτι "ψώνησε"...

 

είχε 3 μέρες πυρετό, έφτασε μέχρι και 40!!! :cry::shock:

συνάχι, μύξες όλων των ειδών, και βήχα... η παιδίατρος που την είδε είπε ότι είναι ιωση και να την παρακολουθούμε. πήραμε ντεπόν, εναλλάξ με πονσταν, και αερολιν για τον βήχα...

 

σήμερα έχουμε ΚΑΙ σπυράκια κόκκινα και ψιλα... στο πρόσωπο, λαιμό και σώμα... ΚΑΙ ΜΥΞΕΣ. τίποτα άλλο.

αν δεν είναι αλλεργία -που είναι αλλεργικό το μωρό μου έτσι κι αλλιώς, οπότε να μην έχει να κάνει το ένα με τ'άλλο- ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ???

 

ΝΑ ΨΩΝΙΣΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΟΣΤΡΑΚΙΑ???

 

ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΑΑΑΑΑ...

 

(ΣΤΙΣ 4 ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ...)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα Νικι-76 και περαστικά σας! Να σου πω ότι το ίδιο το είχαμε πάθει και εμείς πριν από μερικούς μήνες, μερικές μέρες μετά από την εκδήλωση του πυρετού, έβγαλε σπυράκια, ψιλά-ψιλά σε όλο του το σωματάκι. Αρχικά νόμιζα και εγώ ότι έχει κολλήσει παιδική ασθένεια ή ότι έχει πάθει αλλεργία. Τελικά ο γιατρός μας είπε ότι πολλές φορές μετά την ίωση ακολουθεί εξάνθημα και ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Ελπίζω και για εσάς να ισχύει το ίδιο, δηλ. είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά :):):)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στη μοναδικη ιωση που περασαμε μεχρι τωρα, στην ηλικια σας ~7 μηνων, βγαλαμε στο τελος σπιθουράκια.

 

μας ειχε προειδοποιησει ο γιατρος οτι αυτα σηματοδοτουν το τελος της ιωσης, και ετσι ηταν! τα σπιθουράκια εμειναν 2 μερες περιπου και μετά ολα καλα!

 

περαστικά σας!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ορολογία για αυτά τα σπιθουράκια που ξεφυτρώνουν μετά από υψηλό πυρετό.

Λέγεται "αιφνίδιο εξάνθημα" και κρατάνε 2-3 μέρες. Δεν είναι απολύτως τίποτα. Είναι απλά αντίδραση του οργανισμού στον υψηλό πυρετό.

Σχεδόν όλα τα παιδάκια κάποια στιγμή κάνουν, μην ανησυχείς καθόλου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ???

 

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ... ΙΣΩΣ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!

 

Η πλάκα είναι ότι εχθες το απόγευμα το μωρό κοιμόταν στο κρεβάτι μου , και ξαφνικά ακούσαμε βήχα σαν πνίξιμο και τρέξαμε. την είδαμε να έχει ξυπνήσει ώρα, να έχει ανακαλύψει κάπου ένα χαρτομάντηλο και να το τρώει με μανία.

τα τωρινά κακά της λοιπόν είχαν ένα μεγάααααλο κομμάτι χαρτομάντηλου... :lol:

 

λέτε να ήταν από αυτό? να μην μπορούσε να το δεχτεί ο οργανισμός της και για αυτό???

 

μετά από αυτά τα κακά, έφτιαξε και η διάθεσή της... και γελάκια και απ'όλα...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

τελικά ήταν ιός, που τον λένε "αιφνίδιο εξάνθημα"...

 

ξεκινάει με σπιθουράκια στο σώμα και στο πρόσωπο, μάγουλα, στόμα, κλπ, κάνει υψηλό πυρετό και ΄βήχα...

εμάς ξεκίνησε ανάποδα, δηλαδή ήταν συναχωμένη, με βήχα, και την βρήκε εξασθενημένη ο κ!@#ιός, και της έδωσε και κατάλαβε!!!

 

μέχρι αύριο θα έχουν φύγει και τα σπιθουράκια, και θα είμαστε καλά!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πέμπτη και Παρασκευή ανεβάσαμε μέχρι 39 πυρετό. Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να εμφανίσει αιφνίδο εξάνθημα. Και πράγματι την Κυριακή έβγαλε κάτι κοκκινίλες στον λαιμό, και σιγά σιγά στην πλάτη και στην κοιλιά. Το απόγευμα θα τον πάω να τον δει. Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασε το κοριτσάκι μου τέλος του καλοκαιριού. 2 1/2 μέρες ακατέβατο 39-39 1/2 και μετά ξαφνικά απυρέτησε και πέταξε εξανθήματα. Συνήθως στο αιφνίδιο εξάνθημα απ'ότι μου είπε η παιδίατρος ξεκινάνε πίσω από τα αφτιά. Έτσι ξεκίνησαν και στην κόρη μου και μετά γέμισε πρόσωπο, στήθος κοιλιά. Σε τρεις μέρες είχαν φύγει τελείως και άρχισαν να φεύγουν με τη σειρά που εμφανίστηκαν..Περαστικά σας!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι στο δικο μου εχει τυχει. 2 παιδιατροι μας ειπαν το ιδιο πραγμα, οτι δηλ μετα (ισως και αρκετα μετα) απο υψηλο πυρετο (ιωση) παρουσιαζονται κοκκινα σπυρακια, ισως και σε ολο το σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...